Quinoa

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

in general iau de la Edeka:
-faina integrala(vollkornmehl) dar asta o gasesti si la Lidl la raftul unde este cacao,faina,zahar.tot acolo gasesti si faina de spelta(alac)-dinkelmehl varianta normala sau integrala(Vollkorn-Dinkelmehl)
-naut(kichererbsen)pe langa conservele de porumb si fasole
-tarate(kleie sau weizenkleie) gaseti si la Real,Edeka,DM

spor la cumparaturi acum
daca mai ai intrebari despre produsele de aici trage-ma de maneca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

la Dm sa ma uit de Quinoa nu am ajuns.sambata e zi de cumparaturi si maine trec pe acolo.dau de stire in zilele urmatoare daca am gasit sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Merci Mihaela, maine merg sa vad ce gasesc pela DM. Edeka nu am in apropiere, dar, daca nu gasesc, atunci o sa merg sapt viitoare si acolo.

Daca nu gasesti, vezi ca e pe amazon Quinoa. De ex.:

http://www.amazon.de/Rapunzel-Quinoa-HIH-1er-Pack/dp/B000LQWAEW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1365768158&sr=8-1&keywords=quinoa

cam pretul de DM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Helbi,am sa incerc in Myzeil maine ca suntem prin centru ,sper sa gasesc,mi-a trimis sora mea din Rom un pachet de quoina expandat si nu stiu ce sa fac cu el
Pe mine m-ar interesa multe retete ca vreau sa mai slabesc si dupa cate am citit proprietatile acestei cereale ,ii voi da si piticei mele sa pape.
Legat de faina integrala si ce-ai mai intrebat,ti-a raspuns deja Osna .
Eu nautul il iau din magazinele turcesti (au si pasta de susan daca vrei sa faci hummus )sau Toom ,Edeka, soia nu am gasit pana acum ,faina de orice fel iau din Edeka (sunt numai Bio, dar scumpe tare ),Toom ,Lidl,Dm, Rossmann etc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dana, uite ce am facut eu, am imbunatatit o salata pe care al meu nu o minca nici mort (ca e cu mere) si a mincat de nu mi-a mai lasat mie nimic.

jumate de Broccoli
1 mar
100 g seminte de floarea soarelui
ulei
1 lingura suc lamaie
1 lingura miere
sare
piper

Broccoli si marul se dau prin masina de bucatarie sa le faca maruntele de tot sau le tai cu cutitul, dar e mai greu. Pe urma se amesteca toate celelalte ingrediente. Si la sfirsit adaugi si o cana de quinoa fiarta (eu o fierb pina nu se face prastie, un pic al dente)

E delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu hummus nu am luat/mancat niciodata. Ce gust are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Eu hummus nu am luat/mancat niciodata. Ce gust are?

Andreia




de humus e foarte greu de explicat, fiindca e un gust aparte, dar e foarte bun, ca aperitiv. eu ma dau in vint si dupa tabouleh.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna
...mi-a trimis sora mea din Rom un pachet de quoina expandat si nu stiu ce sa fac cu el
Pe mine m-ar interesa multe retete ca vreau sa mai slabesc si dupa cate am citit proprietatile acestei cereale ,ii voi da si piticei mele sa pape.


Expandatul il poti folosi pt. fursecuri, bomboane raw (fructe uscate gen curmale/smochine/caise/prune lasate putin la hidratat + nuci/migdale/caju, etc. la fel, hidratate, puse in mixer si din pasta obtinuta modelezi bomboanele pe care le poti da prin expandat; ca arome poti folosi vanilie,esenta de rom, ce-ti place). De asemenea poti face batoane din diferite seminte (dovleac, floarea soarelui, susan, in) +expandat si in loc de fructe uscate poti folosi miere sau melasa.

Eu am facut fursecuri din faina de quinoa (quinoa rasnita putin), tarate de grau/ovaz, seminte de chia hidratate (am pus si gelul format), stafide inmuiate in esenta de rom, ciocolata amaruie. Am amestecat ingredientele (daca este nevoie mai pui putina apa sau lapte) si le-am modelat apoi le-am pus 10-15 min la cuptor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Humus ul aduce cu fasolea batuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Eu hummus nu am luat/mancat niciodata. Ce gust are?
Andreia


Iti recomand restaurantul asta de pe Weserstraße ,sa vezi cum e cel mai bun Hummus din Frankfurt !
http://lemir.de/lemir.htm

Stuart,mersi ca m-ai luminat Am sa fac niste bombonele ca m-am saturat sa privesc punguta in dulap si sa ma uit cu semnul intrebarii la ea.



Alina,mamica fericita de NOURA (09.10.11)

Blog cu retete Montignac

Mergi la inceput