Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Laura,
in Mexic nu-i trebuie viza sigur, am fost eu cu tata in august trecut. Cuba... cred ca tre sa suni, eu am sunat aici la consulat in careva an de m-am capiat, nimeni n-a raspuns! Asa ca ne-am dus in Mexic ca sa nu ne mai complicam. Nu-mi amintesc deloc de asigurare, cancelation n-am avut sigur... cred ca a intrebat el in Ro cind si-a facut asigurarea pentru aici si i-au zis ca e buna, dar n-as baga mina in foc.

Eu inot. dar numai de 2 ori pe saptamina. De cum se poate face baie in piscina din curte o sa incerc sa inot zilnic. Deocamdata se poate patina, asta daca dai zapada LOL
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

am fost eu in Cuba anul trecut cu pasaport romanesc. au verificat la plecarea din Canada daca am viza valabila pt intoarcere.
viza pt cuba am primit in avion un formular si hartiuta cu viza pe care au stampilat-o iar la intoarcere au oprit-o (nu pun stampila pe pasaport). viza e 20 cad. ca si asigurare medicala eu am cumparat-o impreuna cu excursia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurajr

Buna doamnelor,

in primul rand sa va urez o primavara fericita, v-as darui si un buchet de ghiocei, dar saracii sunt sub zapada, bine ingropati...cand or iesi ei, o sa fie liliacul gata-n Romania .
Ioana a plecat cu taica-su la snowboarding, eu cu mama si David ne-am jucat in parc, apoi in gradina...Doamne, nu stiu cand s-o topi zapada asta.
da las sa fie ca altfel, iar o iau preturile la materiile prima razna daca e seceta...
Poate ma puteti ajuta cu o problema: am dori sa mergem in Cuba prin aprilie si sa o luam si pe mama mea. Am intrat pe site la MAE si acolo scrie ca cetatenii romani au nevoie de viza pt Cuba! Am ramas ff uimita, stiind ca inainte nu era nevoie de viza. A fost cineva recent cu un bunic- bunica-sora-frate cu pasaport romanesc in Cuba? Cum ati procedat cu viza?
de asemeni, cum ati procedat cu asigurarea medicala? Cea pe care o facem bunicilor inainte de a veni incoace o fii valabila si pt Cuba?
va multumesc din suflet pt raspunsuri!

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'


Luara! Unde au fost ai tai la snowboarding? Ca si noi am fost azi la ski in Kitchener.
Trebuie sa te sun, incerc maine.

Cu asigurarea nu stiu, dar presupun ca e valabila, ca doar nu specifica o anumita tara, nu?
V-ati hotarat unde mergeti?

Hm, m-am uitat si eu pe site-ul MAE si zice asta... mi se pare ciudat...
"Se recomand#259; cet#259;#355;enilor români care c#259;l#259;toresc în Cuba s#259; încheie o poli#355;#259; de asigurare medical#259; #351;i de c#259;l#259;torie. Nu sunt recunoscute decât asigur#259;rile medicale incluse în pachetul turistic. Tarifele practicate la clinicile care accept#259; pacien#355;i str#259;ini sunt la nivelul celor din #355;#259;rile dezvoltate. Nu se cer vaccinuri speciale."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Daca primiti mesaj de la mine, nu am trimis. Imi cer scuze.
Va dorim o primavara cat mai frumoasa!
doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Doamnelor, cu intarziere va doresc La multi ani de 8 martie, o primavara fericita si numai soare in suflete! Ce ma bucur ca a inceput sa se incalzeasca afara, ieri si azi am mers la plimbari in natura de cate 4 ore, un adevarat balsam pt suflet sa stai la soare si sa auzi ciripit de pasarele!
Va multumesc pt raspunsurile voastre despre viza, saptamana asta vrem sa luam bilete pt Cuba, copiii mei sunt indragostiti de plajele ei si doar acolo vor sa mearga. Ne gandim la Cayo Coco ori la Cayo Guillermo; imi amintesc ca mai multe fete de pe forum au fost la Iberostar Daquiri si ca le-a placut.
Ioana mea era sa aiba azi primul ei date, a sunat-o aseara un coleg de clasa ca sa o invite la ski, stabilisera tot, sotul meu era insotitor(aka statea in chalet si citea in timp ce puietul se dadea pe schiuri) dar nu s-au gandit ca va fii asa cald...asa ca au stabilit ca poate se duc marti sau miercuri, ca tot ninge si se face iara frig .

Doina, de ce nu ne-ati sunat ce veniti incoace la ski? Unde ati fost, la Chicopee? S-a apucat si Cristi de ski? Ne-ar fi facut mare placere sa ne revedem si sa mai vorbim.

Doamnelor din Toronto si din imprejurimi, daca va plac florile, veniti weekendul viitor la Canada Bloom, va fii o feerie de culori si mirosuri florale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Buna fetelor,

Va doresc o primavara insorita si care sa va aduca numai bucurii. Sper ca ati petrecut cu bine vacanta asta.
N-am mai intrat pe aici si as avea o intrebare daca ma puteti ajuta. As vrea sa invit pe soacra si cumnata la noi si nu stiu daca invitatia pe care o facem trebuie legalizata la un notar aici sau pur si simplu o scriem si o trimitem asa, doar semnata. Si inca ceva, invitatia sa contina numele ambelor persoane sau fac 2, una pentru soacra, alta pentru cumnata?
Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Criss, eu inainte o legalizam la primarie, nu stiu in engleza echivalentul la «commissaire d'assermentation".
Ultima data asa am facut, am trimis-o prin posta si nu a ajuns. Atunci am facut o invitatie simpla, cu toate detaliile, si i-am trimis-o mamei pe email, a printat-o si semnat-o ea
Si nu a avut nici o problema de la ambasada.
Pe site-ul ambasadei ce zice, acolo la lista de documente ? Daca zice doar invitatie nu stiu de ce ar trebui legalizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:


Va dorim sa aveti o primavara frumoasa! Adica sa vina mai repede primavara! Sabi zice ca ea stie de la scoala: pe 22 Martie sigur vine primavara!

Cris, asa facem si noi, trimitem invitatia scanata cu semnatura pe e-mail.
Cred ca trebuie 2 invitatii in cazul tau, una pentru soacra si cealalata pentru cumnata.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Mersi mult.
Pe site-ul ambasadei zice doar "Letter of invitation from someone who lives in Canada" fara alte precizari.
Ce ziceti de vremea de azi? A fost mult soare pe aici, deci nu mai avem mult de asteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:



Maru iti dau un alt challenge : Rally Aicha les Gaselles de Maroc?

Eu pt. cei 40 ani ai mei vreau sa alerg un maraton. Dupa raliu ma ocup si de asta

Va pup pe toate! Si nu, nu am abandonat "dosarul" Quebec. Lucram la el.

Ah! Vroiam sa precizez ca s-au schimbat mult de tot conditiile de emigrare in ultimul an, asa ca atentie mare. Deja testele de limba sunt obligatorii, chiar si pt. francezi

Mergi la inceput