Sezatoarea canadiana (221)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Hello,

nu stiu ce sa zic de opt martie cu intilnirea, e saptamina de vacanta si poate hoinarim pe undeva prin preajma...bag de seama ca trece iarasi in hold...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Dar nu-i mai bine sa ne mai scriem aici cate ceva ?
Lasati intalnirea mai pe la primavara, sa iesim din mizeria asta de iarna ...
Saptamana asta am facut minim o ora pe drum la intoarcere de la servici. Ba ca ploua, ba ca ninge, ba ca bate vantul, oamenii astia nu mai stiu sa conduca in nici un fel ! Ba ma distreaza si cand zic aia la radio dimineata ca dinspre West Island traficul e ingreunat din cauza soarelui !
In seara asta era patinoar pe strada, daca mai ramaneai in coloana si in panta, cu masina mea cu cutie manuala si cu unul lipit in fund, distractia era gata !
Dar nu ma stresez, ascult stirile, acum sunt fan Radio Canada, mai aflu si eu ce se mai intampla prin lume. Ca doar imi zice DianaNews :)

In alta ordine de idei, caut unde sa mergem in vacanta. Ieftin ! Adica am uitat de Sud ca nu mai avem bani dupa ce am luat biletele de Romania. Am zis sa mergem pe aici pe aproape. Pana acum nu ne-am gandit decat la Bromont, unde am fost anul trecut o zi, eu cu S. si am tot vazut familii venite acolo pentru un sejur, e un parc acvatic in apropiere, banda de biciclete, un pic de dealuri de plimbare, cam ca la noi in statiune. Dar la o prima cautare, cinci nopti, in hotelul unde am fost vara trecuta ne duce la 850 $, fara mancare. Mie mi se pare cam mult. E drept ca are si piscina interioara, in caz ca prindem o saptamana de ploaie, dar tot mi se pare scump. Am zis ca mai punem de mancare un 500 pentru cinci zile, sa ne incadram la un 1500 cu tot cu biletele de intrare la parc. Dar as fi vrut sapte zile la banii astia ...
Ceva sugestii ?

Am uitat sa va zic ca muciosul ala de vietnamez (sau taivanez, sau nu stiu ce natie e dar sigur nu e chinez) mi-a dat si mie raceala. Atata a oftat si stranutat langa mine, ca m-am umplut de muci si eu, vietnamezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Heeey! Lume, lume, eu tocmai intrasem sa imi anunt, in sfarsit, apropiata decolare/aterizare, ma bucur mult sa va regasesc! Am mai citit pe parcurs, dar na... copii nu avem, in Canada nu stam, asa ca nu prea am raspunsuri la intrebari.
Asadar: noi o sa mergem in Vancouver, dar o sa facem o escala de cateva zile prin Montreal. Ajungem pe 15 in Montreal, plecam pe 19 spre Vancouver. Vad c discutati de o intalnire, dar vad ca nu ma incadrez, mi-ar fi placut sa va cunosc pe o parte dintre voi. Inca nu am facut planul cu ce vrem sa vizitam, depinde si de vreme. Poate va mai cer sfatul zilele astea
rocs02, ce coincidenta! Ai aparut tocmai cand am intrat si eu Poate macar pe tine te voi cunoaste canva, daca pe fetele din Montreal le ratez.
Salutari tuturor, deocamdata din Bucuresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Bun venit si sa ai calea usoara, Carmen- Si unde o sa stati in Montreal?
Nelia sper ca nu te-ai suparat, am glumit cu poza, arati super si in poza si in realitate.
Diana, eu as cauta un chalet in zona, si noi cred ca tot un chalet o sa inchiriem o saptamana in vara, cautand am gasit un chalet super fain.
Unde mergem in februarie, platim 550 penrru weekend si luni, deci de vineri pana luni la ora 12, 4 camere, 4 familii. Acuma depinde daca nu vrei sa gatesti, mie imi convine mai mult chalet cu tot ce ai nevoie, bbq, decat la hotel unde trebuie sa mergi la restaurant in fiecare zi. La chalet copiii se pot juca pe afara, eventual pe marginea unui lac.
Noi am inchiriat anul trecut o saptamana un chalet, am instalat plasa de jucat volei, bangminton, mai sunt de inchiriat barci cu motor de mers pe lac, de pescuit cine pescuieste. Noi am inchiriat un vaporas din ala de stai in picioare, acoperit o parte, eu am stat in cealalta parte la soare, am avut un colac din ala imens legat cu o funie de barca, de am pus copiii si i-am tras dupa noi cu barca. Ne-am balacit in apa care era f. limpede, ne-am intors abia seara. Fun, abia astept vara.
Carmen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

carmençita, merci! In Montreal vom sta la o prietena, pe Avenue Trent, Cote St-Luc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Ha, ha, pe acolo am stat noi primii 4 ani, pe Sunnybrooke, e o zona frumoasa, mai mult anglofona. Poate chiar ii cunoastem pe prietenii vostri...
Voiam sa intreb, eu n-am pantaloni de zapada, ca n-m purtat, dar cred ca imi trebuie la st. saveur la cabana,mergem la tuburi pe ghiata, eu de unde imi iau?
Un weekend placut si aveti grija de voi si de copii.
Carmençita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Carmen, drum bun si aterizare lina!

Carmencita, sunt peste tot pantaloni de ski, la winners, multisport, etc. eu mi-am luat de la winners si pantalonii si haina, separate, sunt foarte ok.

Diana, asa e, pare ca nu mai reusim sa ne adunam........

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Merci Ana, mi-am luat pana la urma ceva Columbia, is faini, nu voiam de sky, ca sa nu fie prea grosi. Voiam pe deasupra din material din ala de nu trece apa iar pe dedesupt cu captuseala din polar.
Eu cand sunt acasa, sambata si duminica mananc tot ce gasesc. Am facut o varza cu afumatura si mazare cu carne de vita de lapte, din fiecare am mancat si am avut si desert.
O saptamana blanda va doresc,
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Carmencita, si eu sunt la fel, mananc de sparg in weekend ... Si in restul saptamanii sunt cuminte, respect ce-mi propun.
Weekend-ul trecut am lucrat duminica, si sambata a trebuit sa-mi fac toata treaba ce o faceam in doua zile si n-am prea exagerat cu mancarea. Cel putin n-am mai mancat desert.
Sa mai zic ca cine strica in primul rand e barbatu ? Vine acasa cu doua cartoane din alea de muffin-uri de la Costco si o cutie de cheesecake . Muffin-urile le-am exilat in garaj si cheesecake-ul in fundul congelatorului. N-are voie sa manance cand sunt eu de fata, am zis !

Multumesc pentru sugestiile cu vacanta. Mai cautam. Eu vreau la hotel si sa mancam nu neaparat la resto, dar oricum out. Hai ca pentru un mic dejun pot sa incropesc niste cereale cu lapte luate de la magazin, dar restul nu vreau sa pun mana pe nimic in vacanta. Adica in vacanta asta la care visez in iunie. Ca vrem si cateva zile in camping, acolo e alta poveste.
Inca mai testam piata si facem calcule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Noi anul trecut am fost in vara in state la Virginia beach, am combinat doua zile la Boston si Cape Code (si acolo e f. fain), o saptamana la Virginia beach intr-un hotel chiar langa plaja, am stat intr-un aprtament, avea sj un colt bucatarie, adica n-am gatit dar am facut un ou fiert dimi, cafeaua, o supa din aia la pliculet, in rest am mancat out ca am vrut sa profit de vreme, sa stau la soare si in apa. Am fost si in Washington Dc sj in New York, ca am avut de asteptat masina (reparat, dupa un accident cu un taxi care a trecut pe rosu si a intrat in noi) Bine ca am avut masina platita de compania de asigurare, ne-au dat un jeep.
Asa ca dupa atat condus distante mari, intr-un an am fost in Gaspesie, in altul in New Brunswich, am zis ca o sa ramanem mai pe aici pe aproape daca nu ma duc cu avionul.
Voi ati fost in Maine, sunt si pe acolo plaje la ocean, as vrea sa merg in vara, insa nu stiu cat de cald e. As vrea plaja si balacit in apa.
O zi buna, e deja marti, deci suntem pe drumul bun,
Carmençita

Mergi la inceput