Pinguini, randunici, tavane si diete

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

ne-am marit familia!!!!sotul a venit ieri cu dinsul in bratze un catzelus de 3 luni...(e shitzu cu puddle)
eu nu am avut niciodata animalutz asa ca... nu am dormit toata noaptea.

pun poza

michelle


michelle, wow, ce frumos e !!!

O sa fie mai dificil in prima saptamana, pana va acomodati unii cu altii dar presimt ca pustiul tau o sa il adore si vor fi tovarasi nedespartiti de joaca

E o rasa tare jucausa, tare afectoasa, are tendinte de a roade cand e plictisit sau nesupravegheat ori cand schimba dentitia , cam in 2-3 luni invata si "la toaleta", pana atunci s-ar putea sa aveti accidente, daca e periat zilnic nu va lasa par aproape deloc, se pot tunde .

Sufera mult cand sunt certati, invata repede diverse trucuri, in general sunt pofticiosi si mancaciosi, le place sa alerge non stop ( parca au baterii in fundulet), latra la cateii mai mari si se dau viteji.

E o jucarie mica si dulce, te invidiez

Eu am avut 2 cand eram cam ca pustiul tau ( mama si fiu) i-am pierdut dupa ce m-am maritat , pe fiu l-a mai prins si pustiul meu cel mare dar doar 8 luni, din pacate, am suferit enorm cand s-au dus dar au fost aproape 15 ani plini de bucurii alaturi de ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Frumoasa povestea ta Rufus ... pacat ca e trista.

Tu erai doar managerul de business/patronul sau faceai si tratamente ?

Intreb ca sa ma lamuresc daca ai putea (daca ti se pune iar pata ) reintra in domeniu ca angajat al altcuiva sau numai daca ai avea resurse sa deschizi iar un nou cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

buflea, am fost patron si manager.
N-am facut tratamente, exista retineri la doamne vis a vis de un barbat strain cand trebuie sa-si expuna nuditatea. Si pe buna dreptate.
Insa le ajutam pe fete cu probleme tehnice cand nu aveau timp. Si, cel mai important, eram primul care aveam o discutie cu un client.
Desi am crezut ca trebuie sa stau in spate, pentru ca doamnele sa nu se simta stanjenite, practica mi-a aratat ca majoritatea a apreciat prezenta mea fix in mijlocul evenimentelor. In afara de cabinele de tratament, unde nu intram, in rest eram peste tot.
Nu stiu daca as reintra in business. Daca ma decid, mai intai o sa merg la fete la cabinet sa le ajut, ma roaga constant. Se pare ca nu reusesc sa stabileasca acea legatura cu clientii. Pentru asta ma vor. Plus solutii pe moment, in momente de cumpana. O sa vad.
Nu, nu este o poveste trista, este o minunatie de poveste. Singura tristete este ca nu mai este sora mea in gasca. Nu numai material, dar mai ales spiritual am trait o poveste deosebita. N-are cum sa fie trista, chit ca regret ca nu mai este...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Continui cu intrebarile ... Ce inseamna momente de cumpana intr-un business de genul asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,imi aduci aminte de mine.Acolo unde fac eu electro veneau si barbati,adica mai mult asa de la 25 la 28 ani...nu multi,dar veneau.
La inceput,exact cum ai spus,exista retineri,paravane(la propriu)apoi dupa ce ne-am imprietenit...nu au mai existat.Si Lori selecta clientela dupa ce discuta cu ea.Daca ea considera ca ceva nu e ok,nu accepta.

Eu tot timpul solicitam sa-mi puna sedinta ori cu Bogdan ori cu Andrei,ca erau doua paturi..si nici nu stiam cand treceau cele 50 minute..ei erau baietii mei favoriti...stateam eu la un aparat,B sau A la alt aparat,si faceam misto de tot ce misca sau discutam si filosofam...si se mai auzea un aoleu..cand Lori crestea intensitatea.Frumoase amintiri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am sa-ti dau un exemplu de asta-vara. M-au chemat fetele pentru ca aveau o problema: uneia din cliente, o super-mega femeie (din toate punctele de vedere) pe care o cunosteam din afara cabinetului i-au aparut niste bube fix pe zona unde au fost asezati electrozii. Problema era ca bubele erau dureroase, femeia aia era numai in sedinte, zboruri cu avionul...si nu putea sta in fund pentru ca pe buci avea ditai blandele. Si nu erau numai pe fund, erau si pe coapse, si pe abdomen. S-a dus la cel mai tare dermatolog care i-a sps ca electrostimularea e de vina. Asta desi facea de cateva luni fara probleme.
Asta-i o situatie de criza, de cumpana. Femeia aia adusese cel putin 3 cliente de talia ei, care adusesesera si ele alte cliente. Dintr-o data, toate si-au amanat sedintele de tratament.
Pentru mine a fost o provocare pentru ca niciodata nu am mai intalnit asa ceva si daca nici eu nu vazusem destule...
Ne-am stors creierii, am cerut pareri, am vazut bubele si am tras concluzii. Era o alergie pe fond de caldura, amplificata de curentul electric. De aia erau fix pe zonele cu electrozi. Pana la urma dermatologul a fost de acord cu noi. Am vorbit cu clienta, i-am explicat, acolo totul e steril, clientul are setul lui de electrozi si aia dezinfectati dupa fiecare sedinta...
Totul a revenit la normal.
Un client nemultumit este o cumpana. Trebuie sa vezi de ce nu are rezultat si, ca patron, sa nu o lasi sa iasa din cabinet pana n-ai incercat orice, pe cheltuiala ta normal. N-o sa spun ca n-am avut clienti nemultumiti...dar n-a existat cineva sa faca doi ani de tratamente cu rezultat zero. Cand simteam ca-mi scapa ceva, apelam la nutritionist, chirurg estetician, oricum aveam angajat medic cu cateva specializari si cu training la clinica de unde am achizitionat aparatura. Nu am avut probleme nerezolvate, insa au fost clienti care nu au mai vrut sa ma lase sa incerc. Nu i-am condamnat.
Minusul meu a fost managementul. Eu acolo mi-am facut nu o afacere, ci o alta casa. Din pacate, nu se pot combina. Am parasit acea casa cand am cunoscut-o pe Tora si mi-am facut casa cu ea. A fost cea mai buna alegere.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,eu inteleg foarte bine,stiu cu ce se mananca si stiu si ce se intampla cu efectul bulgarelui de zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Rufus, exista un feeling al afacerii care ori il ai ori nu. Tu-l ai. Si asta tine in picioare hard-core-ul grupului de clienti. Cei fara feeling vin, pleaca. Ceilalti cu care rezonezi raman si mai aduc si alti clienti acum sau te miri cand, dupa cati ani. Asta tine afacerea pe termen lung si are o anumita inertie. Cand se termina, afacerea intra in linia celorlalte si atunci alte criterii devin mai importante.

In goana dupa bani din ziua de azi ambalajul este cel care conteaza cel mai mult si aduce profitul imediat. Doar ca este cel mai usor de imitat sau depasit de concurenta. Cand este prezent si sufletul unui bussiness alaturi de un ambalaj bun e ceva de durata.

Dupa cum vorbesti tie asa ceva ti se potriveste. Ceva in ce sa crezi si sa fii aproape de client. (Habar nu am ce faci acum .)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Michelle, tare dragut catelul. Si noi suntem in faza de tatonare doar ca am doi baieti cu doua idei diferite: al mic vrea un catel sau pisica sa se joace non stop, al mare (sotul, carevasazica) vrea un caine mai mare care sa stea numai si numai in curte. Mie mi-e teama de par plus ca am o matusa cu chist hidatic si e nasol tare mi-e frica si de asta...

Deocamdata am amanat sfatul de familie pentru la primavara, pentru ca iarna, nu-i asa nu e propice pentru pet-uri mici micute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Michelle, tare dragut catelul. Si noi suntem in faza de tatonare doar ca am doi baieti cu doua idei diferite: al mic vrea un catel sau pisica sa se joace non stop, al mare (sotul, carevasazica) vrea un caine mai mare care sa stea numai si numai in curte. Mie mi-e teama de par plus ca am o matusa cu chist hidatic si e nasol tare mi-e frica si de asta...

Deocamdata am amanat sfatul de familie pentru la primavara, pentru ca iarna, nu-i asa nu e propice pentru pet-uri mici micute.



tata, cand i-am spus astzi ca ne-am luat catzel nu i-a venit sa creada, ca ne stie clean freaks. si noi vroiam caine de curte, mai mare,dar cred ca e multa munca si cu unul mare, mananca mult...face mult...si nu vrem asta prin curte.
asta e marime mijlocie si am inteles ca rasa asta nu prea lasa par (nici noua nu ne place). fiu-meu nu a vrut caine mic ...ca a zis ca-i e rusine sa iasa cu el de zgarda.
asta e deocamdata perfect ca marime..dar so far mi-a mancat toata ziua...si noaptea.

michelle

Mergi la inceput