Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Fetelor, spanacul parca stiam ca dupa 10 luni, dar s-ar putea sa ma insel, din cauza continutului mare de nitriti. Am si eu o punga in congelator, special pentru Iulia, dar ma aman un pic. Si-asa nu se atinge de mancare. Aseara a mozolit vreo ora la o stafida si tot n-a inghitit-o.
N-am cercetat mult problema ficatului, dar tin minte ca mi-a spus odata o mamica ca ea il fierbe in lapte, ca sa nu fie inecacios. Vedeti si voi, eu inca nu ii dau, ca nu vreau sa-i dau ficat din comert, de pui crescut cu hormoni si antibiotice, mai ales ca prin ficat toate trec.
De unde luati fructe uscate fara conservanti? Pana sa spuna Clara ca fructele uscate au ceva in ele (am uitat ce) habar n-aveam, mi se pareau 100% naturale si sanatoase. Acum as vrea sa ii dau Iuliei si nu stiu ce sa aleg si de unde.
Si in general, de unde cumparati produse alimentare mai safe, mai naturale, stiti ceva marci de incredere? (la PENES am inteles ca numai reclama-i de ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, acum am citit cu atentie ce ai scris. Cum adica s-au dus anii tineretii? Dar cati ani ai? Eu am aproape 38 si ma simt excelent! Ori pe masura ce imbatranesti dai in mintea copiilor? :)) :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana_nt

Ylari suna foarte interesanta ideea cu machiajul semipermanent.Ce te gandesti sa iti faci?M-a tentat si pe mine ideea de multe ori dar mereu a intervenit cate altceva.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei


Sprancenele si machiajul ochilor doar pe pleoapa superioara.
Si eu de vreo 2 ani ma pe mine si ma tot razgandesc. Acum este E in franta si profit, sparg banii pe care mi i-a lasat pt urgente hahahahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Fetelor, spanacul parca stiam ca dupa 10 luni, dar s-ar putea sa ma insel, din cauza continutului mare de nitriti. Am si eu o punga in congelator, special pentru Iulia, dar ma aman un pic. Si-asa nu se atinge de mancare. Aseara a mozolit vreo ora la o stafida si tot n-a inghitit-o.
N-am cercetat mult problema ficatului, dar tin minte ca mi-a spus odata o mamica ca ea il fierbe in lapte, ca sa nu fie inecacios. Vedeti si voi, eu inca nu ii dau, ca nu vreau sa-i dau ficat din comert, de pui crescut cu hormoni si antibiotice, mai ales ca prin ficat toate trec.
De unde luati fructe uscate fara conservanti? Pana sa spuna Clara ca fructele uscate au ceva in ele (am uitat ce) habar n-aveam, mi se pareau 100% naturale si sanatoase. Acum as vrea sa ii dau Iuliei si nu stiu ce sa aleg si de unde.
Si in general, de unde cumparati produse alimentare mai safe, mai naturale, stiti ceva marci de incredere? (la PENES am inteles ca numai reclama-i de ei).

Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica



Exact!

Stiti toate cat de amar e ficatul? Nici noua nu ne place, oameni mari. Ei bine, odata i-am fiert ficat de la o curca de tara trimisa de socrella. Am gustat apoi din el, inainte sa ii dau Evei, ei bine nu mi-a venit sa cred, era delicios, nici un pic de amareala. Deci, trageti concluza, comparativ cu astea din comert...
Dar e foarte trist pentru ca nu ii putem proteja la nesfarsit, asta e clar, si ma intreb de multe ori daca nu cumva le facem mai rau... Dar prefer sa nu ma gandesc momentan la asta si sa o tin in continuare pe Eva departe de junk food, dealtfel noi nu consumam de-astea deloc, nici semipreparate nici alte kkturi de-astea.

De spanac stiam ca are nu stiu ce rahat si asta (dar cred ca si oxalati - atunci cand e crud, nu stiu daca nu dispar prin fierbere) dar nu stiam exact dupa ce varsta se recomanda. oricum va veni primavara si o sa se diversifice oferta clar (de legume, fructe si verdeturi)
Misto ca mergeti pe autodiversificare, eu nu as avea curaj sa ii dau o bucatica de ceva sa o mozoleasca, sa nu se inece, n-am curaj! el daca prinde o bucatica mai mare in piure face ca toate alea (poate si pt ca nu a avut posibilitatea sa flencane la ceva si este el insusi speriat de asta....


Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Eu ii dau spanac lui bb! Azi i-am facut crema de pui cu bricoli si spanac! A mancat, dar numai dupa ce i-am pus un pic de lapte praf in ea!
Ylari, bv draguta, imi place cum gandesti! Tare as vrea sa fiu si eu asa, dar.. mama lor de probleme si de griji, ca-mi fura toata energia vitala! Am reusit totusi de cateva zile sa fac un pic de gimnastica in casa, sa mai tonific un pic burta!
Poate pui si tu o poza pe picasa cu machiajul tau?...
Asa, Anitta, nici eu nu ma simt batrana! Parca o iau anii in jos de cand cu bb! Nu stiu de ce, insa ma simt si arat mai tanara! Dragostea asta!
Nici eu nu vreau sa-i dau ficat din comert, desi dr mi-a recomandat sa-i dau organe ptr anemie, prefer sa-i dau carne de pui de tara.
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ylari mi se pare corect ceea ce faci si sa stii ca nu gresesti.Look-ul nostru este o urgenta si trebuie tratat ca atare.Asa ca eu zic sa bagi viteza repejor spre salon pana nu apar iar altele

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Hai sa va zic ce facem noi acum: stam in pac care e transformat intr-un fel de tarc de joaca.I-am insirat nspemii de jucarii:chitaitoare,cantaciose,de ros,etc.Ce il fascineaza pe el? un servetel pe care l-a gasit ratacit prin pat si sosetele lui pe care i le mai dau jos cateodata ca imi pare ca seimpinge mai bine cand are piciorusul gol ca nu ii aluneca soseta pe asternut.Asa ca ce sa mai zic...da-ti bani pe jucarii .

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Ylari, la peste scrie asa: 30-50 gr de pastrav, salau, dorada, cod sau biban de mare.
Ficatzel am avut de la un pui de casa. Iau de la cineva care a crescut pt maica-mea 10 pui si imi taie unul la doua saptamani.

Spanac stiam si eu ca dupa 10 luni, dar pediatrul zice ca e ok o data pe saptamana. Cel pe care l-am pus la congelat a fost oparit deja, deci o sa-l adaug direct la blenduit cu legumele facute la abur.
In piureul cu ficatzel a avut brocolli, morcov si radacina de patrunjel. Ca sa nu fie inecacios am pus 2 linguri de iaurt inainte sa i-l dau sa pape.

Ylari,
trebuie sa incepi sa iesi cu puii afara! la asa sexy mama...e pacat sa stai in casa! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

As iesi dar imi e o leneee
In primul rand urasc iarna si frigul si hainele multe....
La mine mai cimplicat cand o sa am timp o sa va povestesc, la Eva m-am chinuit mai mult dar acum am devenit mai comoda. Sau mai baba :)))
Anita si eu in urma ta aproape, merg pe 37 dar ma simt mai tanara ca niciodata (cand dorm niaptea) hahahaha
Ok deci merge si pastravul! Mersi.

Puuup noapte buna copii, lecanosh detza :)))) pentru cine sa uita la bulgari pe vremea lu ceausescu hahahaha :)))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Vorbeati de peste.Asta nu e tot cu hormoni, din crescatorie(pastravul,celelalte nu stiu)?
Virgi, mai iei pastilele-dinozaur?Ajuta?de unde le-ai luat?
Albinuta,ce frumos doarme pustiulica in poza.Mi adusei aminte,voi le puneti fular la gura afara? Cind e ceata cum a fost azi e ok sa ii scoatem afara?
Si eu ma simt de 100 de ani din cauza oboselii,asta ma termina,nemincata mai stau dar cu somnul e belea.

Mergi la inceput