Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Tot in greva suntem!
Chiar nu mai inteleg nimic, si deja sunt cam prastie cu nervii.
L-am lasat 2 zile doar pe lapte, am zis sa se mai detaseze, dar degeaba.
Nu vrea si pace!
Nu stiu daca ma intelegeti, nu e ca mananca un pic si nu mai vrea. As fi fff fericita sa fie asa!
Pur si simplu deschide gura la prima lingurita, si gata! Nu mai vrea. Deci ia O SINGURA LINGURITA!

Nu inteleg cum un copil care manca un castron intreg de mancare, refuza cu inversunare acum sa mai puna gura pe ceva.
Stiu, e o perioada, bla bla...m-am saturat de ale perioade! Cand nu e una, e alta si tot asa!

A mancat cand i-au dat dintii, toti cei 6, si nu mananca acum. Nu inteleg, nu are nicio eruptie dentara, nu are afte in gura, nu mi se pare ca-l deranjeaza ceva la gat...deci e pur psihologica treaba.
I s-a casunat si gata!

Are pofta de mancare, ca altfel n-ar manca 170ml lapte dintr-o suflare.

Deci, e altceva.

Nu mai pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Elly, te inteleg perfect cu mancarea. Asa face si al meu de multe ori.
In ultima vreme am remarcat ca mananca mai bine seara. Dupa ora 18 ii dau mancarica, pe la 12 si ceva fructele si seara tarziu cerealele.
Clar, mancarica nu o aceepta decat dc ii pun un pic de lapte praf in ea! Asta e, decat sa nu manance nimic?
Ultimele noutati: de cateva zile se ridica singur in fundulet si in picioare, si de ieri zice mama cand ii cer!
Roxana, felicitari ptr bb umblator! Stai linistita, toti copiii tb sa cada in cap!
Elena, tu ce mai faci? Mai poti?
Deea, v-ati mai revenit cu racelile?
Virgi, ptr tine un mega pupalau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elly e greu tare cu papatul asta! Nu stiu ce sa-ti zic, asa o fi psihologic, cum zici tu. Probabil ca o sa-i treaca insa te cred ca nu mai poti. Asa e, cand e una, cand e alta, cand cine stie ce-o mai fi, si pe mine ma apuca uneorii nervii ca in loc sa fie mai bine se face mai rau.
Al meu a inceput sa urle pe masuta de infasat. Da...stiu...inca mai folosim masuta. Am o prietena care si la fetita ei de 2 ani foloseste masuta. Pentru ca e locul in care sta linistita pt ca stie ca acolo e schimbata. Al meu nu era prea incantat dar de aici si pana la a urla de cum il pun de zici ca-l taie careva...mi se pare drum lung.
Tot cu 2 dinti si el si tot astept pe cei 2 de sus. De vreo 3 zile nici el nu mai mananca asa bine cum manca, insa nu mi se pare ingrijorator. Pe langa dinti ar mai putea fi o problema. Am avut 3 tentative de a-i da branza. In tentativa nr 1, am pus putina branza in piureul de fructe. L-a mancat cam sceptic. Dar l-a mancat. Tentativa nr 2, am incercat sa-i dau branzica simpla. A gustat un pic, s-a strambat si cutremurat ca de la otrava. Tentativa nr 3, i-am pus iar in fructe dar ceva mai mult ca prima oara. Piureul era delicios, copilul flamand, problema era ca nu-i placea. Se intindea spre el ca era mort de foame, dar se retragea repede cand vedea ce e, mai deschidea gura, cand simtea gustul(oribil din punctul lui de vedere) incepea sa planga. Practic imi torturam copilul. Am renuntat si am deschis un borcanel de fructe(Ca nu mai aveam timp sa fac eu altele) si a mancat cam 150g. Mhm...Azi a mancat in jur de 70-80g fructe insa cu mare chin, ceea ce nu se intampla niciodata.
Noaptea e jale, dorm cu el ca n-am cum sa ma odihnesc altfel. Mai testez sa vad ce-as putea face sa ameliorez situatia. Se pare ca ii e si sete pt ca seara bea ceai sau apa(aseara am testat cu apa) dar nu vrea lapte praf. A, asta dupa ce goleste sanii. O sa las si mai racoare in casa, poate 24grade sa fie prea mult acum.
In rest am tinut-o tot in musafiri. Acum avem iar musafiri. Imi place cand e casa plina, cred totusi ca mi-ar fi placut si mai mult sa fie asa cand nu il aveam pe Mihai. Puteam sa ma bucur mai din plin de musafiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

Daca mai continui cu reclama ne luam la revedere....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SS-Tzuky spune:

Citat:
citat din mesajul lui SS-Tzuky

Bonjour!

Deranjez pentru a posta un link:

oops! nu mi-am dat seama ca e reclama - sorry/

Am aplicat aceasta metoda cu Stefan. Ma asteptam sa fie greu, imi era frica sa nu sufere etc. A doua oara cind l-am lasat sa adoarma singur, nu a mai comentat, a adormit in citeva minute. Doarme de atunci (de la 7 luni) de la ora 20 pina dimineata la 7-8. Bineinteles ca se mai trezeste uneori noaptea, cam o data pe saptamina, ii dau suzi si doarme mai departe pina dimineata.

Imi pare rau sa aud ca unii copilasi nu vor sa manince - eu sunt de cealalta parte, maninca foarte mult si cu pofta, avem deja 12 kg si din cauza asta presupun, nu face nici o incecare de a se ridica in picioare. Sta doar in fundulet, dar de mers in patru labe sau de ridicat in picioare nici vorba. Miercuri la control sa vad ce zice pedi.

O zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Tzuki, avertismentul nu cred ca era pentru tine. Mai postase cineva dupa tine facand reclama la ceva(ma enerveaza ca nu mai stiu nici la ce). Mesajul respectiv a fost sters.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Tzuki, bine ai revenit!
Ma bucur ca mananca bine bb tau...
Despre faza cu culcatul, nu ma lasa sufletul sa-l las sa planga pana adoarme...Al meu cand plange nu se incurca, are resurse!
Tu-l mai alaptezi pe bb? Scuze, dar numai stiu.
Ce mai fac fetele care nu au mai intrat demult? Mirins, Blanca, Mamivreau... si mai sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Helou!

Stefulici tot raciti :(( Nu mai trece frate. M-am saturat eu sa-i trag mucii de 6-7 ori pe ora, dar el saracutul...
Am fost vineri sa iau laptele si s-a uitat dr si la el, cica nu avea nimic la plamani, gatul un pic rosu, nu tusea atunci. Mi-a dat niste picaturi ptr nas, calargol, dar nu fac nimic astea, cica ar trebui sa scapam de muci cu ele, fas...
Maine ma duc din nou cu el, ca i-a recoltat si sange data trecuta si vreau sa vad rezultatele si sa-l mai asculte odata ca tuseste ca-n filme, cu tot Stodalul ce i l-am dat si are muci garla.

Ellyshorule, imi pare tare rau ca esti suparata. Nu-ti mai zic ca o sa fie bine ca te enervez si mai tare. A scazut in greutate de cand nu mai mananca solide?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Cum sarbatoriti Valentine's day? O sau poate mai bine o noapte incendiara ? Sau sarbatoriti Dragobetele?

ce intrebari pun si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Tzuky, bine ai revenit! Nu stiu despre ce metoda vorbesti, eu n-am vazut linkul. Poate povestesti pe scurt despre ce e vorba daca nu e voie cu link.
12 kg, woooow!
Elly, suntem in aceeasi barca cu mancatul... Roade putina paine si cate un pic de portocala. Cu lingurita absolut nimic. Lapte, lapte si iar lapte. :) Ce-i drept, stau sa-i iasa 4 dinti de sus. Si plangeee si vrea mult in brate, mititica... Si ea se ridica singura, inca de multa vreme, se agata de orice sa se ridice, sta cateva secunde singura in picioare, fara sa se tina.
Trimit ca scriu de pe tel si nu vreau sa pierd.

Mergi la inceput