Am nevoie urgent de un avocat capabil

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

ca sa realizezi divortul amiabil la notar trebuie sa fie indeplinite toate dar absolut toate punctele de ambele parti. Si din pacate desigur fara sa fiu sigur ca nu am de unde sa fiu cred ca in cazul lor nu vor fi indeplinite aceste conditii integral. Asa incat opinia mea este ca NU se va realiza divortul amiabil prin notar.
Dar pot sa incerce, nu?
Desigur daca una din parti nu doreste ceva 100%, nu se va realiza divortul decat clasic pe bani timp si stress iar decizia nu va fi negociabila ci strict executabila indiferent de cheful cuiva.
Eu sunt insa convins ca sotul si chiar si sotia habar nu au defapt daca isi pot rezolva problema altfel decat certandu-se la usa cortului. Aici e problema societatii... (aproape)toata lumea stie si este convinsa ca singura modalitate de a-si rezolva problema est doar si numai doar in instanta cu avocat certuri si injuraturi. Din pacate.
Dar poate in viitor, pas cu pas, cine stie, mai descoperim si noi alternative mult mai avantajoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunshine_me spune:

Marius, as fi vrut sa-l conving. Sincer.
Dar nu reusesc sub nici o forma. Prin urmare..tot la avocat o sa ajungem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Sunshine_me, chiar daca ajungi tot la avocat, pana atunci mergi tu la moderator si fa-i chemare catre sedinta de informare care este gratuita (chemarea aceasta este destul de accesibila, undeva la 100-150 lei, eu zic ca merita). Ptrin chemarea aceasta, este o hartie, se dovedeste ca el este ostil si nu doreste un divort pe cale amiabila si da bine, ca sa zic asa, mai departe. In plus, nu se stie daca atunci cand va vedea hartia nu isi va shimba parerea. Cu siguranta nu stie ce inseamna medierea si are impresia ca asa cedeaza, iar coarnele lui se simt amenintate. Eu merg in continuare pe ideea ca nu trebuie sa renunti tu. De cheltuit se vor cheltui multi bani de acum incolo. Dar, poate printr-un miracol isi va schimba parerea si veti ajunge la o intelegere amiabila. Mai explica-i si ca prin mediere nu se platesc multe taxe xare la notar sau la judecatorie se platesc.
Fii tare! Nu renunta tu. Este bine ptr tine si copilul tau.Chiar nu ii pasa chiar deloc ca acest divort il va afecta si pe acest copil?!!! Fa tu un pas inainte si schimba-i cumva mentalitatea asta invechita ca bataliile se duc numai prin vorbe urate si in vazul tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Foarte corect tanima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunshine_me spune:

Tanima, sotul meu spune ca NU vrea el sa divorteze...prin urmare, daca tin neaparat sa divortez, e treaba mea, banii, mei, stresul meu. El considera ca EU sunt de vina pentru tot ce urmeaza, adica stresul copilului,tot circul ce va urma.
Oricum o sa ajung sa fac chemarea catre sedinta de informare.

Multumesc mult!

Mergi la inceput