Piersicute de iulie august (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata si de la noi!

Ana, multu de cafeluta si capitol.
Cum mai sunt piersicutele si mamicile bolnavioare?

Laura, v-ati dus la spital de n-ai mai scris nimic?

Maya mea a fost matinala azi, s-a trezit de la 8 si eu picam de somn. La 9.10 am mai furat o ora de somn amandoua. Daca ar fi fost dupa ea ar fi dormit doar 30 min, dar i-am bagat repede tzitzi si am mai pacalit-o 30 min. Parca sunt si eu mai functionala acum. Am bagat si la spalat.

Noi avem tv in fiecare camera. Se uita putin la el, dar nu hipnotizata, 1-2 minute. E bun cand mai plange dupa baita, pana o imbracam e scandalagioaica si atunci daca vede tv-ul se mai potoleste.

Si noi am vrea sa mergem la mijlocul lui iunie in concediu cu pitica. Ma gandeam la o Grecia cu masina. Cu toate ca am zis ca nu merg niciodata cu masina, nu prea am destinatii rezonabile ca pret unde sa merg cu avionul. Si anul asta e buget restrans Ma gandeam zona Halikidiki, sau Thassos (cu toate ca aici am mai fost de 2 ori. E frumoasa insula, dar parca as schimba locul putin).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Neatza fetelor, abia astept sa ma culc!!! Sunt terminata si deja m-a luat si pe mine raceala...

Jodie nu a mai facut febra de vreo 24 de ore, asa ca maine cred ca o trimit la scoala. Jeff inca mai face febra, nu mare, dar face. Daca face si la noapte, maine il duc la doctor.

As dormi asa vreo 3-4 zile non stop...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Si sa va zic ce-a facut dashteptu de fi-miu la scoala. Erau la Kids Band si nu stiu in ce context fie cantau, fie cineva a spus "We will, we will rock you" Un coleg al lui a zis "Varianta originala a acestui cantec este we will we will f you" (nu a zis tot cuvantul f-u-c-k ci doar "f") si desteptu de John repede a repetat. L-a auzit un copil mai mic care a repetat in gura mare, nestiind ce inseamna. Directoarea scolii, care este si dirijoarea de la Kids Band, l-a auzit si l-a intrebat de unde a auzit si uite asa John got in a lot of trouble. Inca nu stiu exact ce fel de trouble, am incercat sa o sun dar nu a raspuns, probabil o sa ma sune ea. Cert e ca a venit fi-miu acasa plagand in hohote ca e asa de ashamed si so sorry, ca i s-a parut funny si de aia a repetat

Off, si copiii astia, fiecare varsta cu problemele ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Olivette, si noi vrem sa mergem in Thassos la vara,voi unde ati stat? si noi am mai facut concedii acolo, dar e asa linistite si frumos. Chiar zilele trecute ne-a intrebat un prieten cu care am mai fost,dar nu stiu daca sa rezerv de acum, daca apare ceva intre timp, drumul ma sperie un pic, plus ca pe insula servicii medicale asa ... au un cabinet in Potos la care te prezinti indiferent ce disconfort ai, daca esti copil sau adult si este un singur medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:


Prajitura cu lamaie

Ingrediente:

1 pachet unt
5 linguri zahar pudra
3 cani faina
2 cani zahar
1 lingura praf de copt
1 lamaie
4 oua

Mod de preparare:

Intr-un bol, se amesteca untul si zaharul pudra. Se adauga doua cani de faina si se amesteca bine pana ce devine un aluat.

Aluatul se pune intr-o tava si se da la cuptor pana devine usor auriu deasupra.

Intre timp, pune zaharul tos cu 125 g faina, praful de copt, coaja rasa de lamaie, sucul de lamaie (aprox. 6 linguri) si ouale si amesteca-le cu mixerul.

Toarna amestecul peste aluatul copt si mai da la cuptor pana cand amestecul turnat se intareste.

Scoate din cuptor si pudreaza cu zahar pudra.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lorena, am mers demult, acum 6 ani si acum 4 ani. Am stat in Potos si Golden Beach, de fiecare data in apartamente/camere din vilute, self catering. N-am stat niciodata sa gatesc, mancam numai la restaurante. Insula imi place ca sunt multe plaje dragute, unele cu aps mica tocmai buna pt pitici (Aliki, Golden Beach), dar nu ma incanta faza cu insula tocmai din cauza serviciilor medicale, plus ca in caz de vreo urgenta esti legat de feribot.
De aceea ma gandeam la alta zona, gen Halkidiki, ca in caz de ceva sa gasesc repede dr, spital, aeroport. Ma bate gandul sa-l iau si pe nepotelul de 12 ani cu noi si ma tot gandesc daca n-ar fi mai bine sa gasesc ceva cu mese incluse, ca sa scap de un stres. Pe de alta parte, daca nu ne place mancarea (ca grecii nu sunt prea straluciti pe all inclusive)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Noi am trecut cu bine sa zicem peste noaptea care a trecut , a facut 38,5 spre dimineata . Acum are 37 , avem 24 de ore de la prima doza de antibiotic . Sper sa fim pe drumul cel bun .

Sanatate la toate piersicutele .

Mai bag cate o tura de somn cu el ca sunt chiauna

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ina, suna yummy. O salvez si eu.

Laura, ma bucur ca a scazut febra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Laura,pupam bucalatul,ma bucur ca sunteti mai bine.

Freedeliasanatate multa,bine ca le-a trecut copiilor!

Of fetelor,Halkidiki,ce mai vacanta am facut acum vreo 10 ani acolo cu prietenele mele,ca fetele asa..pfiu,ce vremuri si ce mai zboara timpul!

Ina,multumim de reteta,pare foarte simplu de facut
cred ca blatul ar merge si la prajitura Lorenei.Lore,tu de unde cumperi blatul ala de zici de el in reteta?ca eu in cora nu gasesc decat blat de tort sau de napolitane..
Ocsanica,bine ai revenit!eu stau cam prost cu neuronii,de ieri ma tin sa zic..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Laura ne bucuram ca Andreiutul este spre bine

Pupam toate piersicutele bolnave.

Ali, si Anei ii curge ochisorul, dar noi avem asa de la nastere, si tot masez acolo sa se desfunde, daca nu atunci mergem sa-l desfunde medicul.
Nu stiu ce sa-ti zic sa-i pui, poate stiu fetele.

Apropo Ilenutza voi ati facut interventia la ochisor, cum este? am inteles ca in unele cazuri trebuie repetata procedura.

Balanta Eric cum este cu ochisorul? in afara de masaj mai faceti ceva?

Noi am inceput azi diversificarea, am lasat-o sa flamanzeasca ( fara voia mea, ca am fiert morcovii o ora, am ramas si fara apa in oala ) a papat cateva lingurite de-ale ei, vreo 5, ii placea ca casca gurita, dar la inghitire se mai cutremura putin.

Vreau si eu sa-mi iau un sistem pt fierbere pe abur, dar as vrea oala cu sita si capac, nu electric, ca sunt plina de aparate dinastea, de sandvis, de paine, de cafea, robot, sterilizator etc, cred ca-mi mai trebuie o bucatarie

Nu stiti de unde as putea sa-mi iau? si ce marca, pe net am vazut, dar nu stiu de care sa-mi iau.


Mergi la inceput