Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

One day a duck walks into a grocery store. He asks the clerk, "Do you have any duck food?" The clerk then replies: "No, we don't sell duck food. So the duck says "OK" and walks out.

The next day the same duck comes back into grocery store and asks "Do you have any duck food?" The clerk replies "No, I said yesterday that we don’t sell duck food here." So the duck again says "OK" and leaves.

The next day the duck comes back in and asks "Got any duck food?"The clerk then gets very angry and says "Look, this is the third day in a row that you have come in asking for duck food. I told you we don’t sell duck food! Now if you come back here again asking for duck food I will nail your feet to the floor!!" The duck then says "OK" and leaves.

The fourth day the same duck comes back in the grocery store and the clerk notices him right away. The duck says "Got any nails?" The clerk is confused and says "No we don’t sell nails”

So the duck says, "Good. Got any duck food?"

scuze ca e in engleza, dar eu inca rad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru
deci noi avem maine avertizare meteo, or sa fie minus 14 pe noapte, si minus 20 pe timpul zilei, asta fara factor vant! Vai de maiculita mea...



acu' sa fiu io aia afurisita si sa-ti spun ca la noi e primavara? 11-12 grade, care se simt...hmmm, nu stiu ca si cate, dar se simt placut de tot

bine, asta mai tine maine si gata, ma bucur si eu de ele cat pot.

gata, merg la nani, c-am terminat un sezon si din Downton Abbey


edit: fain bancu'

reclama era un flash enervant care dura cateva zeci de secunde (cred, ca mie mi se pareau minute) si care n-avea X-ul ala cu care s-o poti inchide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mianna, nu esti afurisita si noi am avut weekendul trecut 14 grade,atunci cand am iesit la alergat si sambata si duminica (ah, ce vremuri)

somn usor

eu mai lucrez un pic, apoi ma duc sa fac dus, si sa decid daca ma bag devreme la somn, ori mai lucrez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am venit, in viata. Si cu fecoru'-nscris. Insa nu stim inca daca avem loc. Atitea necunoscute in viata noastra... nu stim la care din scolile secundare va merge Agata, sintem in discutii cu trei... nu stim la care va merge Lisandru, Tudora sper sa ramina pe loc, caci fiind in afara teritoriului si cind va incepe clasa a III-a va avea doi ani, nu doi ani si doua zile cind devii rezidentul scolii alese (alta decit cea de care apartii cu adresa) inca mai am emotii si pentru ea. Va povestesc mai jos...

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Mianna, iti raspund eu pina se intoarce Nelia.

ea locuieste la limita intre doua cartiere, scoala primara de care apartin teritorial, sa spunem ca nu-i grozava; asa ca isi inscrie copiii la scoala din celalalt cartier, mult mai buna; dar pentru ca nu apartin de ea, trebuie sa mearga personal sa-i inscrie pe lista de asteptare pentru locurile ramase dupa ce se completeaza cu copiii care au dreptul sa fie acolo, teritorial; ordinea ocuparii locurilor ramase e primul venit/primul intrat;
altfel merge electronic, pina la nivelul tablelor (din clasa) electronice si al ordinatoarelor ce-au inlocuit deja manualele in unele colegii (nu stiu cit e de avantajos, dar e clar ca nu le mai rup spatele rucsacii grei plini de manuale si dosare, cum are a'meu)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Ei, fuse si se duse, s-au desteptat si astia, au facut inscriere online... da' io ca sa fiu sigura tot m-am dus. Este a cincea oara cind stau la usa scolii si secretara cind m-a vazut, a exclamat: stiam eu ca esti prima! Numai ca inscrierea lor online, fiind prima data, n-a mers... a dat serverul eroare toata noaptea. Adica la 12 si 1 secunda eu eram deja pe formular... si l-am completat de vreo 15 ori pina dimineata, in speranta ca merge. Caci atit de destepti au fost, incit atunci cind dadeai inregistreaza si venea cu eroare, se pierdeau si toate datele introduse... am sunat, insa admin-ul s-a dus si el la nani, nu ca parintii stresati de soarta pruncilor.

Asa ca dimineata am fost acolo. Nu m-am mai dus noaptea pentru ca au schimbat procedura. Nu mai e primul venit, primul servit, e ii inscriem pe toti, ii punem in palarii si tragem la sorti. Intii pe cei care apartin cu adresa de scoala si daca se completeaza locurile atunci nu mai ramine nimic si pentru Lisandru, daca sint mai multi decit numarul de locuri, se trag si aia la sorti pina se fac clasele... Daca nu se completeaza, atunci mai ramine si pentru altii din alte cartiere locuri, dar numai intra copilul mamei care a inghetat mai mult si mai tare, ci prin tragere la sorti dintre cei cu surori si frati deja in scoala (adica noi) si daca mai ramin totusi, prin absurd, se mai trag si dintre cei care s-au inscris din alte cartiere, dar nu au frati si surori in scoala. Ca la balamuc, mie imi placea aia cu primul venit... ca eu eram mereu prima, si acum am fost tot prima.

De ce procedam asa... Pentru ca, asa cum spune Ana, locuim intr-un cartier defavorizat, asa le zice pe aici, cu multe probleme, dar la limita cu un cartier anglofon si bun, unde e si gradinita copiilor (ai mei au mers toti dupa aceeasi schema) si scoala asta, mai bununta, publica, primara, de care nu apartinem, insa am reusit sa obtin locuri pentru fete. Cea mare e deja de-a scolii (adica nu mai conteaza unde locuieste), termina in vara si pleaca la secundara, cea mica mai are un pic si devine si ea de-a lor, sper eu... si voiam sa-l pun si pe Lisandru linga ea, ca sa nu mai alergam iar ca acum doi ani dupa trei copii, in trei locuri diferite... dar si pentru ca e incomparabil altul mediul decit al altor scoli din zona. Sa vedem ce va iesi, insa, tot cum spune Ana, e ultimul!

Cred ca v-am lamurit bustean... insa inca mai am o parte de creier inghetat. E un ger aici de crapa pietrele si va tine toata saptamina.

Ma duc sa citesc ce ati scris, ca vad ca sint citeva paginute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu am mincat telemea cu ceapa verde si ridichi. Am citit tot, dar numai stau si sa scriu, caci trebuie sa pun ceasul sa ma scoale sa le fac fetelor mincare pentru pachet... in seara asta n-am mai fost in stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

neatza, dau cafeaua azi. Neagra (n-am lapte) si concentrata, azi am cursuri de la 8.30 la 17! mai ceva decat la munca...sper sa rezist atatea ore cu fundul pe scaun si sa ma concentrez.

Va doresc o zi faina, canadiencele sa nu inghete tare.

La noi sunt numai -3 grade, e iarna frumoasa. Fac doar 5 minute pe jos pana la soala .

maru si eu rad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Pun si aici, am pus si pe FB :)) desi e mai mult pentru cei din Zalau, orasul copilariei si tineretii mele (nu stiu cati ati auzit de el ) se potriveste si pentru ardeleni in general, o parte:

Esti din Zalau daca
…folosesti „no” si „ioi” ca semne de punctuatie;
...respecti asa cum se cuvine un bogracs, o palinca de prune si un castron de pancove;
..te intrebi de ce e orasul atat de aglomerat la ora la care oamenii ar trebui sa fie la serviciu;
...stii ca Meses nu e o strada, e muntele orasului;
...daca stii ca statuia lui Wesselenyi era spalata cu bere de 24 ianuarie;
..stii injura la fel de bine, atat in romana, cat si in maghiara;
...stii ca Bradetul nu e neaparat padure, Paulista nu e numai in Brazilia, Dumbrava nu e intotdeauna minunata, ca Dealul Pulii nu e neaparat o injuratura;
...stii tot felul de povesti ciudate despre Olbi sau Hi Man;
...traiesti intr-un oras cosmopolit: autobuzele sunt nemtesti;
...ai auzit de locuri precum Broscarie, Popas sau Boghis;
...stii ce este un mitic si un sudist;
..te intalnesti cu prietenii „la ceas” sau „la sindi”;
...eviti masinile cu numerele IF, IL, MH, DB si stii ca toate masinile cu numar de Bucuresti sunt, de fapt, luate in leasing;
..numele a peste jumatate dintre colegii tai de clasa se termina in „-an”;
...stii ce inseamna lucicos, a duhani, ferches, mintenas si a tuca;
...cand erai mic, te dadeai in „hinta”, trageai linii drepte cu un „liniar” si jucai mata fara sa stii ce-i aia „leapsa”;
...recunosti „boactarii” inainte sa se suie in autobuz;
...faci diferenta dintre „servus” si „servustoc”, stii ce inseamna „Szia!”si te uiti ciudat daca cineva te saluta cu „Buna!”;
...ai fost cel putin o data la baut La Groapa;
...90% din calatorii de pe autobuz au peste dublul varstei tale;
...stii ce este kürt#337;s kalács si chiar iti place;
...esti convins ca Zalaul e cel mai „fain” oras dintara
...iti amintesti cand principalele linii de autobuz erau 1, 6 si 7;
...ai mancat cel putin o data pita cu unsoare si ceapa in baruri;
...cand spui de unde esti, lumea te intreaba de palinca sau daca curge apa;
...cunosti locuri precum str. Clujului, str. Crasnei, str. Republicii;
...Romania de dincolo de Cluj are pentru tine o existenta mai mult teoretica;
...rostesti „oa” intr-un singur sunet;
..cel putin o treime din oras se afla pe bulevard;
...schimbi avioanele la Budapesta ;
...folosesti denumiri prescurtate – CNS, IGO si te astepti ca toata lumea sa stie ce inseamna;
.…te intalnesti tot timpul cu cineva cunoscut pe bulevard;
…tu sau parintii tai ati avut bani la Caritas ;
…te-ai dat cu liftul la Mercur;
…ai fost cel putin o data cu “gagica” la film la Scala ;
…ai mancat broscuta, savarina, cremes sau ecler la cofetaria Calin ;
...daca stii ca la tati ni-i greu

edit pt. Marius: am corectat in word, cum am primit indicatii.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie







Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

esti din zalau, dana-vio????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Nelia, ii tinem pumnii lui Lisandru! cand afli daca a fost acceptat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

esti din zalau, dana-vio????


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Nu. Dupa cum vezi n-am aprobat chiar toate randurile. Dar sunt ardeleanca.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput