Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Nu stiu definitia ca la carte dar la noi acasa le ziceam ciorbe supelor mai groase si cu rantash. Eu nu le mai rantalesc dar tot ciorbe le spun :) supe erau alea mai subtiri, de pui de obicei.
Si eu pun tarhon la ciorba de fasole :) si pun afumatura si la cea de cartofi ( daca nu am afumatura la indemina pun chorizo )

Na ca a inceput sa lapoviteze , o sa ies mai tirziu....
Apropo de plimbari, de cind cu iphoanele si tehnologia asta , nu mai merg la plimbari de 30,60 minute etc sau de 3 , 5, etc km ci in plimbari de 200, 300, 400 calorii :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


si la noi e suparare, am vizionat ultimele doua episoade din Fringe. toti trei am fost addicted la serialul asta.
da' tu faci nopti albe de obicei, mianna?



am mai povestit pe-aici ca da, de obicei ma culc pe la 3-4 (da, si in timpul saptamanii). acum cu serialul m-am culcat la 5, dar e week-end, mi-e rusine sa zic la cat m-am trezit

dar m-am hotarat ca vreau un serial mai pasnic, sa nu ma mai manance degetul sa vad ce se mai poate intampla in urmatorul episod. asa ca acum o sa-ncerc "Downton Abbey", sper ca-i mai casnic, asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

daaa, ii mai pasnic; si io il mai urmaresc duminica in reluari
mie nu prea-mi plac serialele care chiar daca ai scapat cateva episoade tot intelegi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Mianna, dar ai muncit nu gluma. Dar eu sper ca ai si fost platita pentru orele respective, nu ai muncit 16-17 si ti-au dat bani pentru 8, nu? Oricum, ti-ai meritat dreptul de a te uita la Homeland.



hmmm... nu tocmai. noi lucram pe salariu fix, si nu se platesc orele suplimentare. adica se platesc, ca altfel cred c-ar fi ilegal, dar teoretic nu exista.

sistemul in care se introduc acele ore este unul intern, iar condica-i alta mancare de peste. iar ITM-ul (cred c-asa-i zice - inspectoratul teritorial de munca) are acces doar la condica, in care muncim ca niste furnicute bine reglate fiiix de la 9 la 6, cu o ora pauza, deci nicio secunda de ora suplimentara

in schimb acele billable hours, lucrate pe proiecte, sunt decontate sponsorului, care le plateste in functie de activitate. le plateste - adica firmei, nu mie.

asa ca alea 2700 de ore imi folosesc doar sa ma laud nitel, sa le flutur nitel pe sub nasul cui trebuie cand vine vorba de evaluarea anuala... si cam atat.

e drept ca anul trecut mi-a adus si o promovare, dar mi-o aducea si daca biluiam cu o treime mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
mie nu prea-mi plac serialele care chiar daca ai scapat cateva episoade tot intelegi :)


cand eram tanara si frumoasa si proaspata absolventa de facultate, ma trezisem mare fan al eternului "Tanar si nelinistit" (deh, era mult mai apetisant sa ma uit la el decat sa invat pentru rezidentiat). dupa care am plecat din tara o luna. cand m-am intors, prima mea grija a fost s-o pun pe mama sa-mi povesteasca ce s-a intamplat in serial. ok, mi-a relatat: "ala cu aia asa, ailalti asa, ala asa...si gata". io, disperata: "si mai ceee? ca totusi l-am pierdut o luna!" "pai atat".

mama inca-l urmareste. sa mai spun ca si acum, cand vine ea la mine de sarbatori si mai vad cate-un episod cu coada ochiului, inca il pricep?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

haha, io cu toate ca nu mai is nici tanara, nici frumoasa, nici nelinistita :) doar modesta :) ma mai uit cateodata la "the bold and the beautiful" ... asta era la primu' sezon cand am venit io in .se :) ... am perioade (scurte din fericire) cand chiar incerc sa nu-l pierd; merge ziilniic!!! de vreo 25 de ani !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ca tot vorbim de seriale, si ca sa va-nspaimant cu varsta mea matusalemica :) o sa va spun ca io am vazut The Onedin Line, unde imi placea teribil de www.wearysloth.com/Gallery/ActorsB/tve20164-19770703-602.jpg" target="_blank"> Elisabeth

si parca asta n-ar fi de-ajuns :) mai spun ca am vazut si prima editie a serialului The Forsyte Saga si musai sa va pun niste poze cu preferatele mele, Irene si Fleur

vai mianna, ce-ai scos din mine :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

si parca asta n-ar fi de-ajuns :) mai spun ca am vazut si prima editie a serialului The Forsyte Saga si musai sa va pun niste poze cu preferatele mele, Irene si Fleur



ah, serialul nu l-am vazut, dar cartea imi place la nebunie. mi-o imaginasem mai frumoasa pe Fleur


completare la partea cu "Tanar si nelinistit": a fost prima chestie pe care-am vazut-o la tv in momentul in care ne-am instalat cablul. imi amintesc ca era episodul 100. si ziceam cu mama ca nu, la asta nu ne uitam, ce treaba-i asta sa te uiti la un serial de la episodul 100, nuuu, cautam unul care sa inceapa de la zero.

pana la urma am zis ca hai ca par frumusei, ia sa vedem daca pricepem ceva. si-am priceput

imi suna cunoscut si "Linia maritima Onedin"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

fetelor cafegioaicelor, care folositi cafea si aparat nespresso? aici e foarte la moda dar eu nu sunt o espresso girl , eu sunt o americano girl si nu vreau sa ma inham la ceva ce nu mi-ar folosi...adica eu beau cesti mari de cafea din care sorb toata ziulica, daca ar trebui sa folosesc aceeasi cantitate de espresso mi-ar iesi ochii din cap :) stiu ca nespresso face si un fel de americano (lungo parca ii zice) dar nu stiu cit e de bun .


Eu am Tassimo si face si cafele lungi. E una, Jacobs Cafe Crema XL, umple o cana intreaga. Daca mai pui si lapte / caramel, poti face doua Seamana cu cea de la... McDonalds sa zicem, nu e extraordinara, dar e aromata si buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

neata si de la polul nord Canadian

aseara a plouat, peste noapte a nins, e un viscol afara galagios, mama mama!

concertul a fost super, concertul de vioara a fost divin, violonistu corean, ceva domle....
idiotul de langa mine a adormit de 2 ori, prima data a inceput sa sforaie, gagica i-a dat un ghiont strategic. A doua oara s-a trezit cand si-a varsat paharul de vin rosu in poala!

eu am facut dolce de leche si pruncu a dat iama in borcan, acu tot el e suparat ca nu vreau sa mai fac eclere!


Mergi la inceput