Azoospermia

Azoospermia | Autor: nadali

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum, si as vrea sa discut despre azoospermie cu persoane care se confrunta cu aceasta boala. As vrea sa deschid acest subiect in speranta ca poate gasesc drumul pe care sa-l apuc in tratarea acestei boli. Sper din tot sufletul sa gasesc rezolvarea la aceasta problema aparuta in familia mea. Traiesc cu speranta ca poate se mai fac ceva descoperii care sa trateze infertilitatea masculina. Am citit aici pe forum de domnul doctor Voinea Sebastian care este specializat pe infertilitatea masculina(la adresa caruia am auzit doar cuvinte de lauda). Poate sa imi spuna cineva cat de greu se obtine o programare la domnul doctor Voinea de la Institutul Fundeni? Si care este costul unui consult la dumnealui? Ce analize v-a recomandat sa faceti pentru a afla cauza azoospermiei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Buna!
Cu privire la tratarea azoospermiei, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu o poti trata. Aveti posibiliaitate sa aflati daca este obstructiva sau nonobstuctiva, in acest ultim caz e mai nasol, adica nu se produc si nu prea aveti alternative.
Acest lucru il puteti afla printr-o spermograma, daca in sperma este depistata fructoza, inseamna ca este azoo nonobstructiva, iar daca nu este fructoza inseamna ca problema e la "transportul spermatozoizilor" catre exterior in ejaculat. In acest caz prin punctie/biopsie testiculara puteti afla daca exista spermatozoizi la nivelul testiculului sau epidimului si puteti face FIV cu ICSI.
Noi tot la recomandarea dr. Sebastian Voinea am facut fructoza la dr. Matei Mioara.
O consultatie la DR. Voinea la Funeni costa "cat vreti voi sa-i dati", iar programarea, daca te rogi de el la tel, poti s-o obti destul de repede, noi am sunat intr-o miercuri, iar vineri dimineata ne-a primit la Fundeni.
Nr. lui Voinea este 0765.212.232. Este super ca doctor.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

vreau bebel , unde se face fructoza ? noi nu am facut si nici nu ne-a spus nimeni , asta pentru ca am mai gasit 17 buc , deci ceva mai exista .

oricum vom face cu isci si vom face biopsie daca la eveniment nu se gaseste nimic in "productie " .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Iti multumesc din suflet pentru ca mi-ai raspuns . Atunci nu imi ramane decat sa imi conving sotul sa mergem la Bucuresti. Noi cand am facut spermograma, nu am cerut sa faca si fructoza, deoarece nu ne asteptam un asemenea rezultat. Analizele noastre sunt: volum. ph, culoare, consistenta, lichefiere, si cel mai important nr. spermatozoizi - 0, dupa care concluzia trasnet.
Am citit pe site despre isci+fiv, dar am retineri fata de aceste metode. Din cate am citit de la fete pe forum sansele de reusita sunt foarte mici. Daca nu o sa avem incotro o sa facem si isci+fiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Gabi_Tutuianu nu ne ramane decat speranta ca intro zii... poate... poate...o sa avem si noi un bebe mic. Vorbeam cu prietena mea si ma plangeam ca uite din numarul normal de spermatozoizi de 20 milioane/ml la noi sunt zero, nici macar 1 sau 2 buc . Am plans sufiecient de mult, dar m-am calmat deoarece nu puteam sa fac nimica cu acele lacrimi, decat sa-l fac pe sotul meu sa se simta prost, si am apucat sa caut raspunsuri.Asa ca speranta este unicul lucru care mi-a mai ramas.
In cazul tau clar ca se merita sa incerci sa faci isci+fiv atata timp cat ai gasit ceva spermatozoizi in spermograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Nadali, la dr Voinea poti merge si fara programare - te duci dimineata, la ora 7 sa fii la Fundeni, la sectia de Urologie si transplant renal, cu trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat/asigurat. Are consultatii la Camera de garda in fiecare zi de luni pana vineri, de la 8.00 la 8:30. Eu, cand am fost cu sotul meu, i-am lasat 50 de lei la prima consultatie. La a doua nu a vrut sa ne mai ia nimic, oricat am insistat.
Spermograma nu se face la Fundeni. Te va trimite la o clinica particulara - dr Voinea colaboreaza (pentru cazurile de infertilitate) cu dr Mioara Matei de la clinica Genesys, care poate face si analiza fructozei (e singurul laborator unde am auzit sa se faca si aceasta analiza - deci, Gabriela, aici trebuie sa mergi daca vrei).

Pe langa consult urologic, spermograma+spermocultura, sotul meu a facut ecografii (testiculara si prostatica), analize hormonale, bacteriologice si genetice.
Daca azoospermia e de natura hormonala, in functie de valorile analizelor se mai poate incerca tratament hormonal sau se poate spune ce sanse sunt ca la punctie/biopsie sa se gaseasca material biologic (spermatozoizi).
Daca problema e genetica, nu se poate face nimic. Iar in cazul asta trebuie discutat cu medicul genetician daca se poate face FIV (cu punctie/biopsie testiculara, evident), caci e posibil ca anumite anomalii genetice (in speta cele responsabile de infertilitatea masculina) sa se transmita fatului de sex masculin in cazul obtinerii de embrioni cu materialul biologic propriu.

Nu vreau sa te descurajez, dar sansele de a imbunatati lucrurile (in cel mai fericit caz sa ajungeti de la azoospermie la OATS severa) sunt minime spre nule. Asa ca, daca va doriti un copil, va sfatuiesc din tot sufletul sa treceti la investigatii serioase si sa va orientati cat mai repede, in cazul in care situatia medicala va permite, catre reproducere umana asistata (FIV).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Intreb si eu: asa cum se face FIV cu ovule donate la greu, nu se poate face FIV cu spermatozoizi donati sau chiar inseminare cu spermatozoizi donati daca nu sunt probleme la femeie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Super doctor Sebastian Voinea ,recomand din tot sufletul sa mergeti cu incredere la dansul,pe noi ne-a trimis la el profesorul Sinescu de la fundeni ,deci are recomandari bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Lavi02 sigur ca se poate face si FIV si inseminare cu donator, dar decizia de a face o astfel de procedura apartine exclusiv cuplului respectiv. Caci nu e deloc usor, din punct de vedere psihologic, sa te confrunti cu o asemenea perspectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadali spune:

Nustiu ce parere au sotii vostri despre banca de sperma... dar al meu sot nici nu doreste sa auda de asa ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Noi am facut fructoza la dr. Matei la clinica Genessis si am optat si pt FIV 1 tot acolo, cu dr. Tutunaru. DIn pacate pt noi nu a fost sa fie.
Peste 3 sapt mergem la Istanbul, Acibadem unde se pare ca tehnica si experienta medicala fac ca cuplurile cu probleme de infertilitate masculina sa aiba mai multe sanse.
Lavi 02, pt cine nu are o problema in a face un bebe cu un alt barbat, e foarte lesne de ales varianta cu sperma donata.
La ovocite donate parca totusi e alta chestie, copilul se formeaza la mama purtatoare, se creeaza o legatura e sange din sangele ei pana la urma. Eu asa o pricep. Scuze de oftopic

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput