Olivia - inca 900 euro pt operatie - URGENT !

Olivia - inca 900 euro pt operatie - URGENT ! | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt Mihaela, membra a acestei comunitati de ceva vreme, si iata ajung si eu in situatia (trista) de a va propune un caz, care sper sa se bucure de atentia si suportul vostru.

Este vorba de nepotica mea (fetita fratelui meu), Olivia, in varsta de numai 1 an si o luna.
S-a nascut in data de 2 decembrie 2012 in Timisoara cu o malformatie renala descoperita la un control ecografic de rutina in saptamana a 18-a de viata intrauterina.
Parintilor li s-au dat sperante ca problema fetitei se poate remedia de la sine fie pana la nastere, fie imediat dupa nastere, ca au mai fost asemenea cazuri, care n-au necesitat toate interventie chirurgicala.
Luna dupa luna parintii au mers la ecografie sperand sa afle ca situatia rinichilor fetitei lor e mai buna. N-a fost sa fie si in cazul Oliviei asa ca la 10 zile de la nastere i s-a stabilit un diagnostic care le-a spulberat parintilor speranta ca fetita lor sa scape de iminenta interventiei chirurgicale si de a avea o viata normala fara aceasta interventie: duplex renal, hidronefroza gr. 4 pe polul superior al rinichiului drept cu megaureter, ureterocel.
Au cerut investigatii suplimentare si o a doua parere doctorilor de la spitalul de copii din Szeged. Acolo copilul a suportat o evaluare cistografica, care a confirmat diagnosticul medicilor romani. I s-a stabilit terapie medicamentoasa preventiva, pentru a o feri de infectiile urinare care i-ar fi deteriorat functia renala si asa compromisa partial.
Medicii urologi din Szeged cat si cei din Romania au recomandat ca unica masura de tratament extirparea totala a rinichiului afectat in jurul varstei de 6-7 luni.
In zbuciumul lor continuu de a gasi o solutie mai putin radicala pentru copilasul lor, parintii au avut sansa de a gasi un medic pediatru roman, aici in Timisoara, care i-a indrumat spre Germania, mai precis spre clinica de urologie pediatrica din Regensburg.
Parintii au trimis toate documentele medicale ce le aveau pana in acel moment doctorilor de acolo si au primit o programare la clinica din Regensburg. Fetita a fost evaluata, i s-a facut o cistoscopie sub anestezie generala, si s-a confirmat diagnosticul, plus inca o problema la vezica urinara, care daca nu este remediata risca sa ramana cu incontinenta urinara pe viitor.
Vestea buna insa pe care au primit-o parintii este ca NU este necesara extirparea chirurgicala totala a rinichiului copilului ci se impune numai rezectia ureterocelului, reimplantarea ureterala si reconstructie musculara la sfincterul vezical printr-o micro- cusatura (microchirurgie). Asa se va restabili functia renala a rinichiului afectat si copilul nu va fi nevoit sa traiasca o viata pe muchie de cutit cu un singur rinichi si incontinenta. Fetita este programata la operatie anul acesta in data de 14 mai. Evaluarea facuta in Regensburg in decembrie anul trecut i-a costat pe parinti 2000 de Euro (conform documentelor atasate). Investigatiile facute la Szeged i-au costat alte sute de euro. Deplasarile la Szeged si in Germania iarasi au insemnat costuri deloc de ignorat.
Operatia programata pentru acest an, in mai, ii va costa 12.800 de Euro (dupa cum veti vedea din factura proforma emisa de spitalul din Regensburg). Parintii trebuie sa depuna un avans obligatoriu in contul clinicii, acestea sunt conditiile. Dupa aceasta operatie micuta Olivia va avea o viata normala, nu va mai trebui sa ia antibiotic profilactic, pentru ca pana in prezent, de cand s-a nascut i-a antibiotic cu pauza de o luna intre administrari. Trebuie sa i se faca lunar controale ecografice si ale urinei. In plus va scapa de pericolul complicatiilor renale, pentru ca nu mai departe decat in decembrie a facut un episod febril, medicul de familie considerand ca e doar o viroza de sezon. Starea fetitei s-a deteriorat, plangea mult si facea febra cu intermitenta, din felul cum se manifesta parintii si-au dat seama ca are dureri, asa ca a ajuns la serviciul de terapie intensiva al Spitalului de Copii “Louis Turcanu” din Timisoara, unde a fost tratata (cu doua antibiotice intravenos) de pielonefrita acuta (am atasat si scrisoarea medicala de externare din spital). Dupa acest episod ia din nou antibiotic profilactic, cel mai probabil pana la primavara cand este programata la operatie.
In ciuda acestor neajunsuri Olivia este un copil vesel si plin de energie, ca orice copilas de varsta ei.
Calitatea vietii ei fizice si psihice depinde de aceasta interventie chirurgicala, care-i va restabili functia renala si-i va remedia si malformatia sfincterului vezicii care ar predispune-o la o viata plina de neajunsuri din cauza incontinentei urinare.
Parintii Oliviei muncesc, tatal si-a luat doua job-uri si incearca din rasputeri sa adune banutii necesari operatiei care ar reda copilului lor sanatatea.
Ce va rog eu este sa incercam sa fim alaturi de ei in aceasta incercare, sunt speriati, obositi si grija lor cea mare este sa reuseasca sa adune suma totala de bani necesara operatiei. Aici este o comunitate mare de oameni inimosi, de aceea ii rog pe cei se pot lipsi de orice suma de bani, sa o doneze pentru micuta Olivia. Pana acum parintii s-au bazat doar pe resursele lor si pe ajutorul familiei extinse insa nu mai sunt resurse suficiente, cum ii spuneam si lui Marius, de aici de pe forum, nu suntem o familie mare si nici plina de resurse financiare, asa ca am lasat orgoliile deoparte si am ales sa facem ce e in interesul copilului. Cum mai scriam de atatea ori pe acest forum tot ce ne dorim cu adevarat in aceasta viata este sa reusim sa fim sanatosi, Doamne ajuta, ceea ce va doresc si voua! Restul dificultatilor se pot depasi, cu voia lui Dumnezeu, cu rabdare, munca si hotarare, insa fara sanatate nu se poate face nimic.
Va multumesc de pe acum pentru toate gandurile si intentiile bune ce le veti avea pentru Olivia si sper ca aceasta comunitate va alege sa-i ajute pe tinerii ei parinti, sa le fie mai usoara sarcina de a aduna pana pe 14 mai 2013 suma de 12 800 de euro necesari strict operatiei copilului.

Donatiile se pot face in conturile:Titular cont: Marius Dan Andron
Adresa: Str. Crizantemelor, Nr.60, Ap.2, Timisoara, 300187, RO

Cont RON: RO09 INGB 0000 9999 0072 4466
Cont EUR: RO98 INGB 0000 9999 0193 5752
Cont PayPal: andron.marius@gmail.com

Cei interesati care doresc informatii suplimentare pot contacta familia telefonic 0724996280, sau prin email andron.marius@gmail.com (Andron Marius, tatal Oliviei)
Situatia medicala a Oliviei este cunoscuta medicilor din Romania si Germania, care pot sustine cele povestite despre problema ei.

Dl. Prof. Dr. med. Wolfgang Rösch, FEAPU (a efectuat evaluarea de anul trecut si va efectua si interventia chirurgicala)
Chefarzt
in Kooperation mit der Universität Regensburg - Klinik für Kinderurologie
Krankenhaus Barmherzige Brüder Regensburg - Klinik St. Hedwig
Steinmetzstraße 1-3, 93049 Regensburg, email: wolfgang.roesch@barmherzige-regensburg.de



Va multumim mult Despre Copii !











Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am primit toate documentele necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia, imi pare nespus de rau ca nepotica ta nu e bine :( sper din suflet sa se adune banutii, voi participa si eu.
Doamne ajuta


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Multumesc Daria si Marius, va fi bine daca se opereaza, multumesc mult de suport O sa pun si o fotografie cu ea, s-o vedeti cat e de dulcica si atat de afectuoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Veti introduce cumva cazul si la bazar? As vrea sa donez un smartphone Blackberry storm 9500, codat in vodafone, cu toate accesoriile, discurile, manualele etc.

Szi, cred ca se pot dona lucruri la bazar cu optiunea cumparatorul alege si sa specific la descriere ca-i pt Olivia, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca dorsilla imi da pe PM o adresa de mail unde sa fie intrebata daca au intrat banutii pusi pt produsele de la bazar si face confirmari periodic, sigur ca punem cazul la bazar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am pus cazul Oliviei la bazar, se pot pune anunturi pt ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Dorsilia, am o intrebare practica. Casa de Asigurari nu deconteaza operatia pentru micuta Oliviei? Parintii s-au interest de asta? Poate ca nu strica sa se intereseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura, multumesc pt promptitudine

Am pus la bazar BlackBerry-ul storm 9500, sper sa fie dorit si sa ajut si eu cumva.

Lia, multa sananate nepotelei tale, sper din suflet sa faceti rost de banuti si sa rezolvati toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Adresa mea de email alias4444@gmail.com

Multumesc ca ati pus cazul si la bazar

Va rog sa ma indrumati cu ce mai e de facut, nu am mai initiat o actiune umanitara.

Cat despre casa de asigurari, s-au gandit si la asta, cel mai probabil insa ca raspunsul va fi negativ, cata vreme parintii refuza extirparea rinichiului afectat, ca singura optiune de tratament in tara; iar reparatia sfincterului vezicii este o problema de microchirurgie pt care nu au aparatura corespunzatoare aici. se deconteaza si operatiile in strainatate? Daca vor deconta? va tin la curent, bineinteles. Cu cine ar trebui sa ia legatura pt a vedea daca li se poate deconta? cu casa de asigurari?

ms mult
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am adaugat acum la bazar urmatoarele produse "roz":
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=48014&n=2-tricouri-trendy-pt-7-8-ani
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=48017&n=Bluza-bumbacem--HM-pt-7-8-ani
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=48019&n=Bluza-bumbacel-Lindex-pt-8-9-ani
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=48021&n=Bluza-bumbacel-Matalan-pt-8-9-ani
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=48023&n=Fusta-pantalon-OKids--colanti-pt-8-ani




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput