Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Bravo Felicitas! Ce bebelina rotunjoara!

In privinta protectiilor de silicon, din cate stiu eu, cele de la Avent sunt pe marimi ( S, M, L ) asa ca daca doriti sa achizitionati sa fiti atente si la aspectul asta. Si da, protejeaza real de ragade si alte rani.
In privinta pregatirilor premature e cam greu pt ca am dat comanda de mobila ( inclusiv pt bebe si alte chestii) care va fi gata cam intr-o luna, înca mai astept donatie de hainute de la sora mea si in privinta epilatului, chiar si la o luna cand ma duc la cosmetica am urme fine asa ca mai des nu ma primeste cosmeticiana.


30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Wow, Felicitas ce bebelina mare ai! Super!
Merci de sfaturi, o sa imi iau si eu protectii. Doamne ajuta sa am si laptic!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Felicitas felicitari pt grasunica!

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna fetelor

Felicitas felicitari pt bebelina! eu joi merg la control, de abia astept sa imi vad gogoselul ca nu am mai fost din 3 decembrie.
Va citesc posturile in fiecare zi, nu prea scriu caci inca sunt in urma fata de voi cu toate...
Eu ma gandeam la inceput sa intru in prenatal din 1 martie, dar parca nu mai rezist atat la lucru, prea mult stres cu clientii minune si nu mai am rabdare, plus ca am destul stres pe plan personal (stiu ca nu e bine) dar ce sa facem, e greu singura. Dar nu vreau sa va indispun cu lucruri triste.
Legat de miscarile bebelului, eu cred ca imi dau seama cum sta, pe diagonala cu capul in stanga jos... mergand pe ideea ca in stanga jos simt miscari mai fine asa ca si cum ai apasa cu degetele, iar in dreapta sus sunt bombele unde uneori simt si o usoara durere. nu misca prea des, are maxim 2 perioade pe zi, si zile in care nu simt mai nimic si atunci incep sa ma stresez.
Eu am avut dureri de burta in primele luni, iar acum doar din cand in cand, in schimb durerile lombare ma termina la efort (chiar si desfacutul bradului a fost un chin) sau la frig. La ultimul control m-a examinat dr pe toate partile dar a zis ca totul e ok, am aflat si eu ca am uter retrovers :)) si ca cel mai probabil durerile sunt de la coloana si sa nu fac efort si vedem cum evolueaza.

As dori si eu parola de pe picasa si o indrumare cum intru/se foloseste nu utilizez picasa asa ca nu stiu cu ce se mananca

Sarcina usoara in continuare tuturor si spor la pregatiri. Eu in afara de mobila, cateva body-uri, o salopeta si caciulite nu am luat nimic si nici nu cred ca voi mai lua mare lucru la capitolul hainute avand in vedere ca habar nu am cat va creste. In rest, vreau sa iau doar ce este necesar, si la preturi acceptabile pt ca din pacate nu imi prea permite bugetul


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumim!Imi doresc sa nu fie nici prea mare, ca sa pot naste mai usor, adica maxim 4 kg sa aiba. Oricum de acum nu va mai creste asa de mult de acuma in colo.
Parca a mai zis cineva pe aici de DIANATAL, parca Casandralin, l-am intrebat ieri pe doctor depre produs, si a zis ca este foarte bun, pacat ca este asa de scump si nu-si permite oricine. A zis ca ajuta foarte mult la nastere, reducand mult frecarea dintre bebe si peretii canalului . A zis ca a folosit la cateva paciente si i-a placut.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika ia-ti prenatal, da-i copilului tau cel mai frumos cadou, liniste, mai ales ca lunile de sarcina isi pun amprenta pe sanatatea si psihicul copilului.
Si scuze ca ma bag, dar cum adica singura? Taticul nu este prin preajma ? Sper ca nu esti o viitoare mamica singura, daca este asa ai tot sprijinul moral din partea noastra .


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

neata fetele

Felicitas uau super bebelina, bravo mami

Eu astazi am fost sa-mi fac analizele la sange, bieinteles a trebuit sa iy cer medicului de familie bilet de trimitere ca tiganul ca el nu avea gand sa-mi mai dea sa fac analize asa ca am reusit sa le fac gratuit , de platit am platit doar fierul si magneziul

Pup fetele sa aveti o zi linistita si usoara

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 30+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Poftim ?! Ce medici is astia?
Cum sa nu-ti dea gratuit analize la gravida? Si eu ar trebui sa ma duc la medicul de familie sa-mi dea setul de analize. Mie mi-a dat dat medicul gratuit si reteta pt fier Maltofer(30 tablete), nu e mult, dar conteaza si asta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

nu ca nu mi le-a dat gratuit dar nu avea de gand sa-mi dea deloc,doar ca eu sunt mai nesimtita asa si i le-am cerut. Dupa ce am plecat am vazut ca nu trecuse fier si magneziu dar astea oricum nu sunt scumpe 18lei amandoua.Sa nu mai zic ca nu vroia sa-mi dea prenatalul, chipurile nu ma incadram pana pe 23ian.Ori prost ori dobitoc , dar nu ma complic acum sa-l schimb (din comoditate)

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 30+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pe viitor sper sa-l schimbi. Pai pe mine, tin minte ca m-a sunat acasa ca sa trec pe la cabinet, sa-mi dea reteta gratuita de fier. Ei trebuie sa te anunte ca trebuie sa te duci la analize, nu sa te milogesti tu.
Sper ca nu inscrii copilul la el, daca e pediatru. Ar fi culmea sa-i faci cadou o suma frumusica de bani si el sa nu te bage in seama. Pentru un copil pana in 2 ani, un doctor de familie primeste mai multi bani decat un pacient trecut de aceasta varsta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput