Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Prietena mea a avut mameloanele ombilicate si le are inca. Nu a putut alapta direct niciodata, orice tip de protecti (mameloane de silicon) folosea. Au incercat multi medici si multe asistente sa o traga de mameloane sa le formeze. Procedeu barbar si inutil. Ea s-a incapatanat sa nici nu si le atinga inainte de nastere, nu s-a dat cu garmastan inainte, nu a facut nimic desi medicii au tot sfatuit-o sa incerce din timp sa isi formeze mameloanele ca sa nu fie chinuita dupa. Apoi a alaptat folosind o pompa manuala de la Avent si biberoane Tommee Tippee timp de maxim 10 zile cam 30 ml pe zi ca nici nu avea mai mult. In cele din urma a renuntat. A facut febra laptelui ca nu avea sterilizator acasa si pompa imprumutata nu era sterilizata si nu le-a dat prin gand o zi intreaga sa fiarba intr-o oala, a asteptat dupa sterilizator pana cand am trecut eu seara pe la ea si i-am fiert pompa si s-a putut mulge. Daca n-ar fi avut nici pompa in casa nu stiu ce se facea ca in momentele alea in care copilul plangea de foame, ea avea febra si frisoane si dureri si depresie nu mai gandea nimeni corect, stateau toti depasiti de situatie, si ea si sotul ei si mama lui si se uitau unii la altii.
Ea inca resimte ca pe un esec personal tentativa nereusita de a alapta dar se consoleaza cu gandul ca fetita ei a crescut bine cu lapte praf NAN.

Fetelor, voi aveti dureri de bazin? Ma dor oasele de nu mai pot (intre picioare, ultima vertebra a coloanei, tot...).

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Depinde probabil, de fiecare femeie in parte. Sora mea are mameloane ombilicate si are trei copilasi, to#539;i 3 alaptati pana spre 8 luni doar cu ajutorul protectiilor de silicon. Dupa prima nastere a avut noroc in spital de o asistenta specializata in probleme de alaptare care a ajutat-o f mult si a sfatuit-o in privinta protectiilor si problema a fost rezolvata. Acum cat inca il alapteaza pe baietel glumeam ca ar trebui sa-mi congeleze si mie niste lapte pt orice eventualitate pt ca are suficient pt tot cartierul.

30+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

VeveMara nu-i musai copilul sa fie mare, sau poate sa fie mare ca si Miriam, insa sa fie slabutz cum a fost la noi si a iesit foarte bine, fara epiziotomie. Doctorul m-a speriat la ultimul ecograf ca are 4000 g, dar de fapt a avut 3600 numai ca avea lungime mare(57 cm) si atunci aparatul aproximeaza dupa lungimile segmentelor si circumferinta capului. Mama a avut o fosta angajata slaba si ingusta, care a nascut foarte usor, a doua oara n-a ajuns la spital , pe cand a ajuns ambulanta copilul era deja nascut, au taiat ombilicul si au luat mamica si copilul la spital pentru examinari suplimentare.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumim Cosminuta de aprecieri.
Mara felicitari pentru prenatal si eu intru la 1 februarie.
Chiar v-ati apucat careva de geanta pentru spital. Ma tot gandesc ca trebuie sa ma apuc de pregatit lucrurile.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Si cumnata-mea alapteaza cu protectii de silicon deja de 6 luni.Eu nu stiu cum ar trebui sa arate mameloaneleAm citit si eu ca trebuie umblat pe la ele,eu am obiceiul cand ma spal si ma dau cu crema

Felicitas eu nu am cumparat absolut nimic pt bagaj inca,bine noi sutem si mai mititei.Cred ca dupa jum. lui februarie ma apuc mai cu spor.O ba,am primit de la cumnata camasa de nopate pt alaptat.Atat am

Veve,Emilia

Cosmi 27+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi dureri de sold am de ceva timp, am nopti cand nu dorm de durere, nici macar nu ma pot intoarce in pat dar m-am obisnuit cu ele, o sa treca intr-un final

Veve ca sa eviti neprevazutul fa-ti bagajul de acum, lasa totul in ordine asa decideti voi in familie si epileaza-ta constant. Asa vei sta linistita macar din punctul asta de vedere.

Eu asa procedez, in ultimele 2 saptamani am strans tot ce imi trebuie pentru bagaj, saptamana asta le pun cap la cap, fac bagajul, las si acasa organizat cat de cat pt sot.
Epilatul este la zi, de cand am ramas insarcinata prima mea grija a fost sa fiu epilata peste tot in caz ca Doamne Fereste ajung de urgenta la spital si sa nu incap pe mana vreunei oparite care sa ma rada cu cine stie ce lama si sa primesc si vreo doua dojene ca trebuie sa faca ea "dirty job"........de cum ajungi la camera de garda se umplu de spume daca vad par, te stie toata sectia.....
Acum.....fiecare face cum crede....



28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Alexa, interesanta treaba cu "dirty job" si sunt de aceeasi parere, constant, sa ma sigur ca all is fine si n-o sa se simta nimeni obligata sa fie cosmeticiana mea :)

Aceleasi ganduri de grija ca posibil sa fiu nepregatita le am si eu. Pt ca nasc la privat mie nu-mi trebuie nimic, nici macar camasa de noapte si nici pt bebe, dar nu pot sa stau linistita. Cine stie ce aduce viitorul...eu nici macar camasa de noapte n-am apucat sa iau. Pt bebelina voi primi in weekend o serie de hainute de la mama(bunica), pe care urmeaza sa le spal si sa le calc. Abia astept!

La biberon si suzete oscilez intre philips avent si Tommy Tippee, desi, n-as vrea sa folosesc nici de unele, dar daca va trebui, sa fie. Suzeta asta nu stiu cum se face cu ea, sa i-o dau cand plange, sa nu i-o dau daca nu e mofturoasa...

Nici eu nu ma prind cu ce misca bebelina, mai ales ca unoeri simt si valuri intregi in burta, altadata simt asa cate-un boc, sau poate ca se intareste o parte a burtii si atunci ma gandesc ca sta cu spatele sau cu fundul, caci capsorul sigur e in jos :)

Dureri jos am si eu, am avut unele de spuneai ca ma desprind. Acum se intampla seara, cand ma mut de pe o parte pe alta zici ca am facut o calatorie intreaga si m-am prins ca daca incerc sa masez putin muschii de pe oasele dintre picioare, parca ma mai lasa...si spatele amorteste daca stau in aceeasi pozitie

Oficial de ieri sunt in prenatal, dar mai dau cate o fuga pe la birou si-o sa mai fac cate ceva de acasa, dar intru deja in repaos:)

Va pe toate burticile!

Happy 28+ cu o buburuza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

VeveMara, ai mei erau amandoi cu capul in jos ultima data cand i-am vazut dar nu pot decat sa imi imaginez cu ce ma lovesc. Stiu doar cand da fetita si cand da baietelul dar cateodata se fac asa valuri mari incat e posibil sa se intoarca... Cand ma culc, simt ca niste gadilaturi, or fi degetelele lor, in alte dati simt niste lovituri puternice, poate dau cu piciorutele...
Mara-i, odihna placuta in concediu!
Mai am si eu putin. Intentionam sa intru de pe 4 feb, dar nu mai rezist pana atunci, asa ca o sa intru de pe 25 ianuarie. Mai am o sapt si jumate... In ceea ce priveste asistarea sotului la nastere, noua ne-a zis ca poate asista sotul si la cezariana. Sper sa nu se suceasca. Eu voi fi treaza si foarte emotionata/speriata (pana ii vad ca sunt bine amandoi) si as vrea sa fie langa mine cand or sa vina pe lume buburuzele noastre.
Cosminutza, mult succes la eco, luni!
Bagaj nu fac nici eu, dar o sa incep sa cumpar cele trebuincioase, pt ca deja am burta mare, obosesc foarte repede si o sa imi ia o vesnicie sa adun tot ce este nevoie. Fac doar drumuri scurte...
Niste detergent organic pentru bebelusi unde gasesc? Vreau sa pregatesc totusi hainutele din timp, desi trebuie sa iau o cutie in care sa le pastrez, sa ramana curate... Credeti ca se pastreaza curate? Mai bine il las pe tati sa le bage la masina si sa le calce pe cele de iesit din spital, dupa ce nasc...
Inca o intrebare pt fetele cu experienta. Protectiile aceelea de silicon protejeaza impotriva ranilor inerente de la inceput, sau sunt inutile?

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Am venit de eco. Suntem bine. Bebelina are 2 kg fara 33g.
Tusferi chiar protejeaza. Eu am folosit avent si mi-au placut tare mult, acuma trebuie sa le gasesc si sa le sterilzez.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Felicitas felicitari!!!Ce grasunica e bebelina ta

Tusferi multumesc!Detergentul cred ca cel mai usor il gasesti pe net.Eu zic sa mai astepti putin cu spalatul hainutelor.De murdarit nu se murdaresc doar sa nu primeasca mirosul ala de statut

Elena felicitari pt prenatal

Pupici tuturor!!!!


Cosmi 27+ David Andrei
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput