Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Uf ma seaca reclama asta cu pampers cu sonor. Ma fac astia sa nu mai cumpar absolut deloc chestii de la pampers. Oricum nu mai am de gand sa o fac. Am facut azi comanda de scutece eco Nappies pentru maternitate si absorbante pentru lehuze de la natracare. Destul de scumpe scutecele astea, insa oricum acasa voi folosi de acelea lavabile de la Miriam, asa ne-am scos.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Hello burtici si mamici:*
Va mai citesc din umbra dar de scris...tare greu :))
Am fost si noi la eco sapt trecuta la 28 de sapt fix bebe avea avans de o sapt si 1300 gr colul s-a cam scurtat, a ajuns la 2.8cm, sper sa ramana acolo...abia astept sa intru in prenatal, dar mai am un pic:(
In rest toate bune...bebe e tare agitat in general, doar ca ieri si azi imi testeaza nervii, e cam cumintel...si ma streseaza Imi place de el asa agitat cum e, nu cum e lesinat, zilele astea. Joi mergsi la ginecolog (eu am ecografista la care merg si gine separat) sa-mi dea tratament pt candida ca ma mananca ingrozitor, plus secretii abundente si enervante...:(sa vedem ce mai zice si de nastere si de alte cele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Hello, buburuze!

Am fost si noi azi la eco morfologica. Avem fix 31 de sapt ( sincer m-am ametit cu saptamanile pt ca nu mai stiam la care masuratori sa ma raportez, tinand cont ca la inceput era diferenta de 2 sapt intre varsta cronologica si cea biometrica, diferenta care s-a tot modificat) si bebe are toate cele in regula si 1867 g. E cu caputul fix pe col si vezica, pe care se tot apasa, drept urmare a fost nevoie si de eco transvaginala ca sa-mi masoare colul care are doar 18 mm, insa orificiul intern macar este inchis.

In privinta injectiilor pt maturarea plamaniilor lui bebe, la noi de regula se face Dexametazona deoarece substanta de electie ( inrudita cu precedenta) si anume Celestone ( substanta activa e Betametazona) nu se gaseste in Romania. Pretul ar fi ceva de genul 5 euro 3 fiole asa ca pt farmacistii de la noi nu e rentabil sa-l importe. Drept urmare acum caut sa fac rost de celebrele fiole care tb facute pana in sapt 34.

Important e insa sa fie bebe bine, deci la orizontala in continuare pt noi!

31+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Si pe mine ma irita la maxim reclama asta la Pampers, e de-a dreptul invaziva si nu are buton de iesire. Mai mult decat atat, daca o sa aveti rabdare sa va uitati la ea, o sa vedeti ca au niste imagini cu bumbacul planta (pufuri de vata cu frunze), sa-ti induca ca e bumbac acolo si pentru o fractiune de secunda scrie totusi "Produsul nu contine bumbac", ceea ce am si vazut pe pachet ca scrie "cotton like".
Astfel ca, cel putin pentru inceput, sigur nu vreau Pampers si-o sa iau Huggies cu bumbac organic si daca-i da mana sotului poate chiar si vreo 2 pachete de Nappies :D

Noi asteptam ecografia de maine, cand o vom vedea pe bebelina si ne luam trimiterea pt analizele de trim 3.

Am vazut o oferta la un sterilizator Tommee Tippee fain, la 30lire pe amazon.uk, si la noi costa vreo 300lei...si alte lucrusoare sunt mai ieftine la ei.

Mi-am dat seama ca in afara de carucior si chestiile farma, le avem cam pe toate, dar ne lipseste orice soi de jucarie...voi cand si de unde le cumparati? cum le alegeti?vechile mamici, recomandati vreunele? Eu sper sa primesc,dar ma indoiesc ca voi primi tot ce cred eu ca are nevoie bebelusa

Va pup!

Happy29+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Am o mare intrebare: care e treaba cu injectia asta pt maturarea plamanilor? Trebuie sa o faca toata lumea? e recomandata numai anumitor persoane? Mie medicul pana acum nu mi-a zis nimic...n-aveam nici cea mai mica idee

Happy29+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

VeveMara, felicitari pt bebe Bocanila voinicel. Hai ca mai e un pic, daca te odihnesti o duci cu bine pana la capat.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, pai de Amazon.co.uk ziceam si eu acum cateva zile. Eu de acolo mi-am comandat si sterilizator, si biberoane, toate Philips Avent, carucior 3 in 1, pompa, interfon, etc. toate cu pret mai mic decat la noi. Noi cumparam de multa vreme de pe Amazon (am luat carti, haine, robot de bucatarie si multe altele).
Cat despre jucarii, pt inceput nu ai nevoie de prea multe, o zornaitoare, o jucarie cantatoare (de-aia de tragi de inel si canta la infinit aceeasi melodie - am gasit unele haioase foc la C&A, dar sigur sunt peste tot).

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gata am pus o crema de zahar ars la cuptor. Asa ca in juma de ora cine doreste, cine mai pofteste.
Da o jucarie cantatoare ar fi ok. Asta o sa-i atraga atentia. In rest nu prea cumparati, ca o sa mai primiti si dupa aia mai vedeti voi.
Injectia de maturare a plamanilor se face doar la mamicile cu risc de nastere prematura marit, sau la mamicile de gemenasi care stiu ca vor face cezariana prin 35-36 de saptamani. Oricum se fac numai la recomdarea medicului . Daca mediculnu mentioneaza de asa ceva, nu se face.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
31 saptamani+ AMR 9 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Veve intr-adevar celestone nu se gaseste dar dexa a salvat f f multi copii si costa 1 ron fiola de 8 mg asa ca inlocuieste cu succes cealalta varianta. Totusi nici dexa nu se gaseste la toate farmaciile....pacat.
Felicitari pt bocanila ce frumos se dezvolta.

Elenush, injectia pt maturarea plamanilor sa face in sarcinile cu probleme cand se are in vedere o nastere prematura din diverse motive...
Nu toata lumea face, chiar nu are rost. Daca nu sunt probleme de ce sa se intervina cu atatea chimicale, tratamente, etc......sa lasam puii sa se dezvolte singurei, sa lupte
Dr care te urmareste este cel mai in masura sa iti recomande sau nu.

Jucarii o sa iau si eu dar f putine. Carusel sau cum le-o spune maimutoaielor care se ataseaza de pat si canta si 2-3 zornaitoare....cred ca la inceput nu prea ii intereseaza jucariile.....recuperam mai tarziu.

De pe amazon o sa comandam si noi, tot ce se poate, chiar si la carucior ma uitam si inca mai pandesc oferte.....cine stie ce caleasca gasesc





29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu stiu ca injectia de maturare a plamanilor se face in cazul in care exista risc de nastere prematura. Altfel plamanii lui bebe se matureaza singuri.

29+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput