Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

felicitas si alte fete care aveti experienta, cand aveti timp scrieti va rog cum sa folosesc Garmastan-ul pentru pregatirea sanilor pt alaptare. merci anticipat.

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivisor spune:

emilia

Conform Hotararii nr.1389/28.12.2010-pentru aprobarea CO-CA 2011-2012, prescrierea medicamentelor cu si fara contributie personala in tratamentul ambulatoriu, se face respectand urmatoarele conditii:

"Pentru bolile cronice, medicii pot prescrie unui asigurat medicamente cu si fara; contributie personala, cu respectarea urmatoarelor condtii:

a)pentru sublistele A si B – o singura prescriptie lunar, cu maximum 7 medicamente. Valoarea totala a medicamentelor din sublista B, calculata la nivelul pretului de referinta, este de pâna la 330 lei pe luna

b)în situatia în care într-o luna se prescrie un medicament din sublista B notat cu #, cu o valoare maxima a tratamentului pe o luna, calculata la nivelul pretului de referinta, mai mare de 330 lei, nu se mai prescriu în luna respectiva si alte medicamente din sublista B;

c)o singura prescriptie din sublista B lunar pentru pensionarii cu venituri numai din pensii de pâna la 700 lei/luna, a carei contravaloare la nivelul pretului de referinta; este de pâna la 330 lei pe luna/prescriptie, si un numar de maximum 3 medicamente, situatie în care nu beneficiaza de medicamente din sublista B în conditiile prevazute la lit. a) si b), cu compensare de 90% din pretul de referinta. În acest caz, se pot prescrie maximum 7 medicamente din sublistele A si B;

d)pentru sublista C sec#355;iunea C1 – pe fiecare cod de boal#259;, o singur#259; prescrip#355;ie lunar, cu maximum 3 medicamente;

e)pentru sublista C sec#355;iunea C3 – o singur#259; prescrip#355;ie lunar, cu maximum 4 medicamente.

(2)Prin excep#355;ie, în cazul medicamentelor prev#259;zute în tabelul II din anexa la Legea nr. 339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substan#355;elor #351;i preparatelor stupefiante #351;i psihotrope, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, se pot emite pentru acela#351;i asigurat mai multe prescrip#355;ii, conform reglement#259;rilor legale în vigoare."

pentru gravide si lauze, cu atat mai mult ca sunt salariate exista gratuitate pentru clexane, sigur ca depaseste plafonul de 330ron pe luna, dar potrivit punctului b de mai sus, trebuie sa fie doar un medicament pe reteta (nu si utrogestan de exemplu) si pt 30 zile poti lua 30 fiole gratuit cum ai luat si pana acum inteleg(clexanul are # in lista B). mi s-a intamplat si mie sa dau peste niste farmacii mai inguste la minte sau program, iar in acele luni am luat reteta de 20 fiole de la MF si 20 fiole de la Ginecolog, asa ca mi-am facut si un mic stoc pana acum(desigur eu iti spun din experienta mea, clexanul e de 0,4 si mai platesc parca 1 leu pe fiola).Sper sa inceapa sa se gaseasca din nou in farmaciile din lanturi mari ca astia sunt mai destupati.

Tudoralexa
medicul tau de familie are probleme grave daca refuza sa iti dea reteta de gravida, cred ca ar trebui sa ceri de la casa de asigurari o hartie pe care sa-ti scrie ei ca ai drepturi de gravida ca salariat si sa i-o pui sub nas. Eu n-as mai sta nici o zi pe lista lui (eu sunt medic) dar n-am mai auzit asa o stupizenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Ivisor ai mare dreptate.
O sa vad ce mai pot face acum.

Si pe mine ma intereseaza cum se foloseste Garmastan, mai ales ca pe prospect scrie ca se poate alapta cu sanul uns iar pe cutie scrie ca sanul trebuie spalat inainte de alaptare.......pana la urma cum se face???

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Ivisor, ma bucur sa te citesc!
Tudoralexa si eu primesc Clexane compensat 100%. Imi pare rau ca ai nimerit asa un medic de familie
Noi am fost ieri la eco, puiutzii mei au cam 1kg fiecare, putin peste 1kg, dar pe de alta parte masuratorile sunt aproximative. Sunt foarte multumita de greutatile lor. Doctorita zice ca sunt foarte bine amandoi, fluxurile pe artere sunt bune, lichidul e ok, o sa mai fac in vreo 2 sapt culturile din col si testul acela cu glucoza. M-a mai chemat la eco in sapt 32. Cred ca totusi o sa ma duc mai devreme, sa mai fac o eco, sa stau linistita.
Pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Tusferi felicitari pt puiutzi
Si mie mi s-a recomandat urmatoarea ecografie la 32 de sapt (morfo trim 3) dar bineinteles ca nu am rabdare asa ca luni am ecografie
Nu mi se pare normal ca in ultimul trimestru de sarcina gemelara cu RI dreapta dubla ca valoare sa ma chemi peste 6 saptanani la ecografie.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ivisor, multumesc foarte foarte foarte mult pentru raspuns.

Casandralin, eu stiu o mamica care dupa fiecare alaptare ungea putin mamelonul cu putin lapte si statea la aer pana se usca. Apoi dadea cu garmastan si imediat inainte de a alapta din nou spala mameloanele. Garmastanul ala, desi scrie pe prospect ca e ok de folosit de mamicile care alapteaza fara a spala mamelonul in prealabil, nu cred ca are un gust prea bun si n-as da copilului asa, mai ales ca mai are si culoarea albastra.



28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Tudoralexa, si mie mi-e greu sa stau 6 saptamani fara sa vad ca totul e ok cu ei, asa ca probabil mergem in 3 sapt...
Casandralin, eu am citit ca e bine sa dai dinainte de nastere. Pe instructiuni scrie ca se aplica din luna a 8-a de sarcina "pentru a pregati mameloanele pentru actiunea mecanica ce se va exercita asupra lor in timpul alaptarii."

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

exact asta vreau sa fac si eu . eu am mameloanele ombilicate si de aia vreau tura asta sa ma pregatesc din timp ca stiu ce am patit data trecuta

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Salutare,

Si eu vreau sa-mi pregatesc sanii de alaptare, sper sa reusesc sa pozitionez si bebelina bine, ca sa scap de acele ragade.

Alexa, stiu ca e greu cu schimbarile, dar medicul tau e chiar enervant.
Sa stii ca pt a te muta la alt medic iti trebuie doar adeverinta de salariat, o copie dupa CI si acum ca esti gravida, copie dupa ultima ecografie. And that's it.
Eu cand mi-am ales medicul de familie, m-am gandit sa fie in centru, ca sa pot sa am acces usor, indiferent de unde-mi va fi locul de munca. Astfel ca, doctorita mea este la Piata Natiunilor Unite, acolo unde e centrul Sf Spridon Vechi, in aceeasi curte cu bisericuta.
Daca vrei, pot sa o sun pe-a mea doctorita si o intreb direct daca da clexane compensat 100% si daca vrei, poti sa te inscrii la ea.

E destul de aglomerata, trebuie sa-ti faci programare, dar mie mi se pare o femeie ok, mai ales daca stii sa ceri, sa intrebi. Am o prietena care s-a suparat ca n-a bagat-o prea mult in seama etc.

Pot sa-ti dau si nr ei de telefon direct, daca vrei, just let me know.

Azi am facut ceva shopping de bebe de la Ikea(cearceaf imeprmeabil pt saltea, cearceaf pt patuc cu elastic, saculet de dormit,prosop cu capison) si-am primit de la mama o gramada de hainute pt bebelina sa tot aiba pana la 3 luni...urmeaza sa le pregatesc.

Am intrat intr-un fel de panica, asa, ceva usor, ca nu cumva sa ma prinda momentul nepregatita pe mine si camera ei sa nu fie gata. Astfel ca, de luni ma pun pe treaba cu program, sa nu treaca ziua fara sa fac ceva util.

Va pup si weekend fain in continuare!

Happy 29+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaela86 spune:

Buna burticutelor!
Felicitari pentru bebeii sanatosi si maricei!
Si noi suntem programati luni la eco morfofetala de trimestrul III,de abia astept sa mergem sa vedem strumfita,sunt curioasa sa vad cat a crescut buburuza!
Apropo, ne-am hotarat, pe ultima suta de metri sa ii schimbam numele, asa ca nu se va mai numi Daria Gabriela, ci Daria Raisa (a fost decizia tatalui).
Si noi am inceput pregatirile,dar mai avem inca o gramada de lucruri de cumparat, si mi se pare ca timpul asta trece f f repede.
Va pup si va doresc un we placut!!


Miha 29+ Daria Raisa

Mergi la inceput