Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

buna fetele!

elenaionascu, poate l-as accepta pe tata in viata copilului daca as stii ca e responsabil si chiar ii pasa... dar nu vreau sa il vada din an in pasti, si in rest sa explic copilului de ce tata nu vine la el... ar suferi mai mult decat daca nu ar avea deloc. El nu e responsabil nici pt el, dar mai pt un copil, si financiar...mai bine ma abtin. Daca 6 luni nu a intrebat o data daca copilul lui e sanatos... daca ma descurc, daca suntem ok, absolut nimic...la ce ma pot astepta? minuni, in caz lui nu prea exista.
piscotel2011, cos_minuta, tudoralexa13 va multumesc pt sustinere.

e bine sa discuti o problema delicata cu persoane care nu cunosc niciuna din parti si pot fi obiective. chiar ajuta :)

emilia.m asa multe date la eco? eu nu stiu ce fel de eco imi face, de fiecare data cand mergeam il masura si se uita la organe, nu mi-a zis niciodata nimic de placenta, lichid, etc... il masura, se uita la inimioara in special apoi si restul organelor interne, apoi imi prezenta piciorus, manuta, etc :)) si cam atat.

aseara am fost eu la doctor, am pus si o poza cu gogoselul meu primul 4D... am fost f emotionata si curioasa pe cine seamana... se pare ca e leit pe tatasu' dar ce sa facem, sanatos sa fie. Are 944 gr +/-138. ritm cardiac 135, a zis ca e ok. Dupa data are 25 sapt si 3 zile, dupa masuratori 26 sapt si 2 zile. Mi-a zis ca e maricel :))
In rest mi-a dat sa imi fac din nou analizele generale (glicemie, urina,si hemo...nu stiu cum), m-a intrebat daca mi-a dat sa iau fier am zis ca nu, doar femibion 2 la 2 zile si atat, dar nu a zis sa incep deci inca nu ma indop cu medicamente (fie ele si vitamine). Mi-a spus ca de la 29 sapt pot intra in prenatal, si numai bine la urmatorul control peste o luna (in 14 febr) imi da si hartia. Deci probabil voi mai lucra pana in 15 febr si gata

Cam atat ca iar m-am lungit prea mult.

ps: arianna, unde sunt pozele ce le-ai pus? pe picasa eu vad doar un album gol nu numele tau :(

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Neata' scumpe burtici

Cosminush accept laptic, e mai sanatos

Emi, pup suzetzica din burtica, felicitari pentru rezultat. Doamne Ajuta in continuare.

Capitolul hainute este f clar pentru mine, pentru cei din jurul meu nu prea este clar.
Acum sa ma explic: noi avand pereche....sa vedem la nastere daca asa vor ramane am hotarat sa le cumparam hainute In diverse culori. Nu doar roz si bleu. Niciodata nu am suportat sabloanele si nu cred ca o sa incep acum mai ales cu sufletelele mele.
Plus ca pot sa-i imbrac la comun mai ales cat sunt mici, ies si mai convenabil dpdv financiar. Cand vor creste discutam altfel.
Nu am avut cu cine sa ma inteleg, bunicile au cumparat, ce culori credeti?.... ati ghicit: roz si bleu....uniforma de mici, sa fie corespunzatori in spirit tovarasesc.
Eu nu am de la cine sa primesc hainute, nu am frati, surori, etc asa ca totul se cumpara la dublu si la fel doar culorile difera. Nici daca as fi avut gemeni monozigoti nu i-as fi imbracat la fel.
Asa ca am facut sedinta si le-am spus ca daca au placere sa cumpere hainute pt nepoti le rog sa accepte si alte culori sau sa ne dea noua banii si le cumparam noi ce vrem.
Stiu, drastica dar severa

Eu am cumparat detergent pt copii de la sano, ieri am spalat toate hainutele si chiar isi face treaba mai ales ca se pun 39 gr. la 5 kg de rufe. Pana acum sunt multumita, sa vedem cum va spala hainutele patate de diverse

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Emilia, felicitari pentru vestile bune de la eco. Noi avem morfofetala de trim 3 luni, pe 21.
Hainute am mostenit si noi de la nepotel (primul finutz ) si nu ma deranjeaza nici pe mine ca sunt majoritatea bleu sau bleumarin. Multe dintre ele nu a apucat sa le poarte niciodata, ca a crescut repede. Si mai am si o finutza de 1 an, de la care urmeaza sa mai primim o tura de haine. Am sa ma duc totusi sa cumpar cateva pijamalutze si body-uri mai maricele, ca sa ma simt si eu bine ca am facut cumparaturi . In februarie cand raman acasa ma apuc sa spalat/calcat (abia astept).

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ramona, eu am o prietena care a trecut exact prin ce treci tu acum. Are copil de 10 ani acum. Tatal nu a recunoscut copilul, nu a vrut sa il vada niciodata. Prietena mea s-a vazut la 22 de ani gravida, cu parinti care initial au fost impotriva sarcinii, dar pana la urma ei au ajutat-o sa il creasca in primii ani. Apoi a cunoscut un barbat cu care a si ramas pana in ziua de azi, care are si el copii, si care se poarta frumos cu copilul ei. Dumnezeu le aranjeaza pe toate pana la urma... oricum e de admirat ca ti-ai pastrat copilul, e un dar nepretuit.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

buna Liza

La mine problema e ca in ziua in care am aflat ca sunt insarcinata si i-am spus a urlat sa fac avort, ca el nu vrea copii, etc... apoi 5 luni nu l-a mai interesat nimic, nu a vorbit cu mine decat ne salutam cand ne vedeam si acum spune ca s-a resemnat si ca va recunoaste copilul fie ca vreau fie ca nu (bine ca nu depinde de el asta) si daca eu zic ca e al lui, asa sa fie. Asta a fost luni, de atunci nu i-am raspuns pt ca prefer sa ii zic in fata ce am de zis cand ma calmez :P si nici el nu a dat un telefon sau sa isi schimbe atitudinea din ultimele luni.
Am cautat pe net mai mult, desi as prefera sa vorbesc cu cineva din domeniu, eventual un avocat. Am citit cum ca exista posibilitatea de a fi trecut numele tatalui in certificat, dar copilul sa aiba numele mamei (ma refer in cazul meu ca nu suntem casatoriti) si asa copilul nu ar avea liniuta in dreptul tatalui. Dar vreau sa stiu, daca se poate asta, si copilul are numele mamei, mai are tatal aceleasi drepturi legale? adica tot trebuie sa "ii cer voie" legal pt orice rahat? iesit din tara in concediu, etc... Ah, si ca sa fie trecut asa in certificat trebuie sa isi dea si el acordul...sau sa merg initial singura sa declar fata tata, sa fac certificatul, apoi daca tatal vrea sa il recunoasca, poate fi trecut ulterior la rubrica tata, copilul ramanand pe numele mamei.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Emilia - felicitari ptr suzetica si info bune si generoase!

Si io folosesc foarte multe lucruri de la Piscoata si mai urmeaza sa mai primesc si din alte parti, asa ca sper sa nu mai trebuiasca decat chestii de exterior ptr ca astea pe care le am sunt primite si sunt dupa cum ati ghicit ...roz:)

Ariana frumosi botosei...spor la treaba!

Cosminuta - fii optimista in legatura cu bebe 2...cine stie? Poate el te va lua prin surprindere si va veni mult mai repede decat te astepti.

Ramonika - felicitari si tie ptr bebelus sanatos si voios!

Mai am 5 zile pana la eco de trim 3...dupa cum vedeti numar zilele ptr ca nu mai am rabdare...

Stie cineva cat mai costa analiza de RH de la Institutul de Hemtologie?...era in jur de 35 in 2010, acum am inteles ca s-ar fi scumpit ceva..tre sa ma apuc sa googalesc ca saptamana viitoare vreau sa ajung sa o fac si pe aia sa vad cum stau cu anticorpii.

Pupici si un weekend frumos si luminos va doresc!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ramona, cam asa ar trebui, sa ceri sfatul unui avocat, ca decizia asta cu numele cantareste mult si ai de suferit apoi multi ani...

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia, Ramonica felicitari pentru grasunei sanatosi!
Ramonica trebuie sa te adresezi unui avocat, sa vezi exact cum este situatia. Daca va fi trecut in certificat, da va trebui sa-si dea acordul de fiecare data cand veti iesi din Romania. Cel mai bine ar fi sa vb cu un avocat, poate sunt anumite portite.
Cel mai important acuma este sa fii cat mai linistita pentru puiul tau. Oricum per general iti spun ca la mama ii pasa cel mai mult de copil, cam in orice caz, oricat de implicat ar fi tatal.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Sano imi place si mie. Am folosit la Miriam la inceput pana la un an.
Am mai folosit si SA8 de la Amway. Sunt acuma o gramada.
Am chelit-o aseara pe Miriam, astazi sta acasa cu mine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc fetelor. Eu la eco morfofetale de trim 2-3 mereu primesc un raport complet cu toate datele adica masuratori bebe (craniu, abdomen, cisterna magna, femur, humerus...), rezistente pe arterele uterine, ombilicala si cerebrale, punga de lichid, placenta, col. E bine sa cereti mai multe detalii adica sa intrebati ce nu vi se spune ca toate datele acestea sunt importante, punga de lichid de exemplu da indicii despre rinichii bebelusului.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput