Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

vai ce de emotii...incepem sa livram bebelusii...

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Brigit, eu mai merg saptamana viitoare la munca si abia apoi concediu. Intentionasem chiar sa mai merg pana pe 4 februarie, dar a inceput sa imi fie greu. Maine ma duc la eco, daca doctorita imi da verde pt inca o sapt, ma mai duc, daca nu, o sa mai merg o zi sa imi las lucrurile in ordine. Doamne ce bine ca povestea ta are asa un happy end si ai acum 2 minuni de copii sanatosi!
Tonia, WOW Cred ca esti campioana! Gemenasi nascuti la 39+2 si cu asa greutati! Felicitari, recuperare usoara si bebei sanatosi si mancaciosi!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Tonia, felicitari, niste grasunei! Sa va traiasca, sa fie sanatosi si sa va umple vietile de fericire! recuperare grabnica si mult laptic!!!!

diana, tu mai ai putintica rabdare ;)

diancic, ce ma bucur ca sunteti pe lm exclusiv!!! cu alaptatul simultan e mai greu la inceput, mai ales in perioada cand ei nu isi tin capul si sunt mai greu de manevrat. mai incearca din cand in cand. voi ati facut icter? ca poate bb care cere mai rar e inca sub influenta somnolentei cauzate de icter, zic si eu

tusferi, hai ca mai e putin si ramai acasa. o sa iti fie mult mai bine. sa te protejezi pana atunci

pupici tuturor gemenistelor
ps: ioana, miss you



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia1

buna fetelor
am nascut si eu la 39 saptamani si 2 zile ,un bebe are 3070 gr si celalalt bebe 2580 gr,51 si 48 cm ,suntem bine dar e grea recuperarea dupa cezariana.


Felicitari! Ai facut o treaba grozava, mami! Sanatate multa, refacere rapida tie si crestere usoara bebelusilor! Le doresc din suflet o viata minunata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, felicitari! Chiar ca esti campioana la durata sarcinii, si greutatile sunt bune, ma bucur mult pt voi, tu cum te simti? Mai sunteti la maternitate sau deja acasa? Cum sunt puiii? Pup de la noi
Brigit, da au avut un pic de icter de 8 si 7,8, ni s-a zis ca e icter fiziologic si i-am tinut foarte putin la lampa, doar in noaptea inaintea externarii cateva ore si gata. Ei de fapt nu dorm chiar atat de mult, ci asta e perioada intre mese, pt ca de obicei dureaza o ora masa, apoi 30-60 min adormitul si privitul peretilor, apoi dorm intre 1-3 ore si iar de la inceput. Noaptea trecuta a fost mai greu ca au inceput colicii, reuseam sa-i linistesc doar la san, si vroiau papa la fiecare 1-2 ore. In schimb am descoperit o noua pozitie de alaptat, dar doar pt 1 bebe, intinsa in pat si bebe la san, si asa am mai prins si eu cateva momente de somn, bineinteles ca eram atenta sa respire bebe si sa fue spatiu intre nasuc si san, dar e foarte comod, nu ma mai doare spatele, ceea ce e minunat.
Am inceput iar cu ceai de lactatie si am laptic, deci sa ne tina psihicul ca fizic cred ca su tem pregatiti de perioada mai lunga.
Pup fetele, mergem la baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

diancic2002 bravo! Asa ii hraneam eu de multe ori cand eram singura cu ei, intinsi toti 3 pe pat, Rares langa mine, la san, Bianca langa el, ii tineam biberonul. Daca adorm dupa masa, e foarte bine ca nu trebuie miscati (dati jos din brate) , doar te intorci putin si somn de voie langa ei! Orice perioada de odihna, cat de mica, ajuta organismul mamei sa se refaca si sa capete energie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari tonia, sa va traiasca, sa fie sanatosi,
ce grasunei ai tu acolo si livrati la termen, deci se poate si cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

mai am rabdare, Brigit! acum a inceput sa ma doara si pe mine toate cele...cred ca cresc fetitele. acum se vad picioruse, manute...o joaca totala. tb sa mai stau macar 2 sapt, daca nu 3-4 :)

30 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

bravo tonia. extraordinara performanta. Ati ajuns acasa? Cum te simti? Ce fac bbii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Laura, asa e, trebuie sa profitam de fiecare clipa pt a ne reveni cu somnul, la noi iar a fost o noapte plina, n-am mai reusit alaptatul simultan pt ca erau decalati cu o ora si ne-am trezit aproape din ora in ora, ei de obicei mai papau la 4 ore mai ales noaptea dar data asta s-au trezit din 3 in 3 ore. Sotul spune sa le facem program dar eu nu sunt de acord, as vrea sa alaptez la cerere, dar e atat de dificil...sper sa-mi revin cu somnul ca ma apuca plansul daca nu reusesc
Anne, spuneai ca ai alaptat in public? Cum a fost? Ai alaptat pe amandoi o data?

Mergi la inceput