Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

auoleu gabitza, nu ma speria, adica nici la 3+ ani nu mananca ???
speram sa scap pe la 2 ani asa
la noi e si mai greu cu mancarea gatita ca noi nu mancam mancare gatita romaneasca decat f rar, asa ce ce fac fac numai pt ele
noi mancam: curry indian, chili con carne mexican, paste, peste la gratar/cuptor, salate sau nu prea mancam ca suntem la cura, mi-am pus in cap sa ma fac model ...hahahha, ei nu chiar dar vreau sa slavesc, am ajuns la 59, dar vreau cam 57, deci mai a un pic, totusi ca sa ma mentin va trebui sa continui sa nu mananc grasimi ca acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

anna, ai mei au devenit fitzosi rau, pt ai tai mai sunt sanse....
colegul meu de birou are fetita cu o luna mai mica decat ai mei, si mananca orice, nu face figuri.Iar fructe mananca cate 5 mandarine/mere sau altele pe zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Ralu este super carutul, cat a costat cu tot cu transport?
Gabitza ma intereseaza si varianta propusa de tine,daca mai este valabila, am citit ca este super si acesta(este si muuuulllt mai convenabil la pret .




Merci frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:


Cine imi spune si mie cum fac sa va citesc si sa scriu pe facebook ?
Acolo avem si poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ziua buna dragele mele
Monas asa de tare m-a emotionat mesajul tau, cred ca dupa 2 ani de stat cu piticii iti este asa de greu sa pleci la servici dimineatza si sa te intorci seara. Cred ca toate vom simti la fel cand va veni momentul. Te imbratisez cu drag si sper sa va acomodati usor cu noul program
Eu inainte sa nasc aveam o dilema in ceea ce priveste perioada pe care sa o aleg in a sta acasa. Financiar este mult mai convenabil sa stau 1 an si doar din aceast motiv as alege aceasta varianta. Acum ca am nascut si vad cit de greu se descurca o singura persoana cu doi copilasi, mi se pare imposibil sa le pot lasa dupa 1 an cu altcineva; o am pe mama aproape dar nu se descurca singura din pacate. Daca angajez bona, nu se mai merita financiar si uite asa am ajuns la concluzia ca o sa optez pt varianta de a sta acasa 2 ani. Cu banutii ne vom descurca noi cumva.
Roxy multumesc pt mailuri
Anna,Gabi
Eu de luni seara am ajutoare si recunosc ca e tare bine, azi chiar am dormit de la 8.15-11 ceea ce este nemaipomenit si ma simt f bine Cea mica inca are colici dar parca o idee mai putin, doar ca s-a obisnuit si s-a atasat f tare de san, si adoarme f greu fara. De vina sunt acele nopti grele cu colici cand a dormit cu mine in pat si singura consolare era sanul, morfaind la el toataaa noaptea. De doua nopti la nevoie a trebuit sa o duc pe cea mare sa doarma in alta camera cu soacra pentru ca se trezeau reciproc mereu.... Sa vedem cit va dura si perioada asta...
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna gemenistelor

Venim si noi cu vesti avem bb1 305gr si 16.41cm bb2 315gr 17.29 cm pe 8 martie avem morfofetala si ieri ne a ametit putin nenea doctorul ca sa_ ar putea sa avem 2 fetite deci pe 8 aflam rezultatul final

amalia tsakoniati
20+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

ciupilika, din ce imi amintesc, pe site scrie ca la comenzi peste 300 euro transportul este gratuit.
http://www.mypram.de/Infos/Versandinformationen.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. Am revenit si noi in lumea gemenista. Eu am fost o saptamana la constanta pt ca sotul a fost plecat si nu am vrut sa raman singura acasa. Am fost la sora mea dar care nu m-a putut ajuta cu baietii pt ca are si ea o fetita de 1 an. eram franta de oboseala si inca sunt pt ca nu mi-am revenit. Ioana, nu stiu cum se acomodeaza ai tai in calatoriile voastre, dar ai mei acumuleaza oboseala, sunt hiperstimulati, se agita toata noaptea, mananca din 2 in 2 ore...a fost groaznic.
Am fost si la pediatra si totul este ok. Cel mare are 8 kg si 67 cm la 4 luni jumate iar cel mic are 6.5 kg si 65 de cm. Peste o luna incepem diversificarea.

Balata, Brigit mame curajoase va pup cu drag

Adi, abia astept postarile tale sa vad ce mai faci

Despre problema roxanei, eu nu pot comenta pt ca nu am ajuns pana acolo, dar eu voi adapta "autodiversificarea" un pic si o voi aplica in speranta ca voi evita problemele de genul asta. Nici legumele fierte nu le mesteca? Nepotica mea de un an si o luna mesteca cu cei 6 dinti ai ei orice ii dai. Ai incercat cu legumele taiate funny?

revin. plange cel mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

uite roxy, ceva de genul asta: http://funnypictures5.blogspot.ro/2012/06/funny-vegetables-pictures.html imi place poza cu feliile de rosie pe frunza de ... (nu stiu ce-i aia) si seamana cu floarea soarelui.

http://donpk.com/hd-wallpapers/latest-funny-wallpapers-2013-picture-desktop-backgrounds-free/attachment/funny-vegetable-faces

http://fun4pic.com/how-to-make-special-vegetables.html castraveti in forma de stelute si inimioare

http://cutcaster.com/photo/800896353-Vegetable-Face/

http://www.shutterstock.com/pic-50489113/stock-photo-funny-vegetables-face.html

http://www.decorix.ro/decoratii-din-legume.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Roxxy, mazare eu i-am dat motanului meu doar boabe, si ii plac, s-ar putea sa mai fi scris dar acum la un an jumate e intr-o faza de ii plac mancarurile sub forma de bobite si cred ca o sa incerc si eu metoda sugerata de Anne. Altfel eu vad la al meu ca are faze si faze, de exemplu acum prefera mancare pe care s-o poata lua el in manuta si sa roada la ea, si-mi da pas la fierturi/tocaturi/chestii pasate (desi de mestecat nu cred ca poate inca sa mestece prea bine, poate sa muste ca are dintisorii din fata patru sus si patru jos, insa maselute are doar una ).

Multumesc de incurajarea cu contractiile, cam asa sunt si la mine. Iar cu colul si eu am cerclaj, si baietelul, care-i langa col, isi mai face el de lucru pe acolo de-mi da emotii

Amalia, bravo pentru vestile bune!

Anne, bravo pt. vestile de la pediatru si imi pare rau ca ati avut niste zile asa de obositoare, sper sa va reveniti cat mai repede acum ca sunteti acasa.

Ciumpilika, si noi vom lua caruciorul la care a pus link Gabitza (Baby Jogger City Mini Double), deocamdata am un City Mini single pentru fratiorul mai mare si sunt foarte multumita de el, si pentru noi un criteriu important a fost sa se plieze cat mai mic si sa incapa in masina mica pe care nu intentionez sa o schimb in viitorul apropiat. Am mai primit pentru gemeni o structura de metal pe roti la care sa atasez direct scaunele de la masina (scoicile); stiu mai multe mamici de gemeni de aici care au asa ceva si le-a fost foarte de folos in primele sase luni.

Anna, noi mancam cam tot la fel si ii ofer pruncului cam tot ce mancam si noi, bine sa nu fie fff iute, dar daca e un pic iute, ii dau. Acasa nu prea am succes cu mancarea gatita, la gradi insa (unde ii pun eu pachetel de pranz de acasa) spun educatoarele ca mananca

Eu tot nu stiu ce o sa facem cu bebelanii, aici nu exista concediu de maternitate platit si in cel putin jumatate din cazuri nu exista concediu de maternitate deloc (in cel mai fericit caz 12 saptamani neplatite), eu am mare noroc ca voi putea sa stau aproape cinci luni cu ei acasa. La motan a fost super, am stat eu tot asa aproape cinci luni, pe urma au venit pe rand bunicii si au stat cu el pana la un an, si de la un an merge la gradi. Insa gradi nu exista decat particulara si e f scumpa, nu-mi permit pentru trei copii din care unul mic si doi mici-mici, pe masura ce cresc mai scade pretul. Iar bunicii din ce citesc si de la voi si din ce-mi dau si eu seama nu prea cred ca ar face fata singuri (cate unul, ca numai asa pot veni deocamdata) la mai multi, chiar daca fratiorul mai mare ar continua sa mearga la gradi. Inca nu am renuntat la ideea cu bona din Romania, dar nu am gasit inca pe cineva. Ma tot gandesc si socotesc ce alte combinatii as putea face. Aici majoritatea femeilor cu trei copii, si chiar si multe cu doi renunta de tot la servici pana cand ajung copiii la varsta scolara si unele si mai mult, pentru ca.. nu-si permit sa mearga la servici. Eu nu intentionez sa renunt, insa trebuie sa vad care e solutia cea mai buna.





Mergi la inceput