Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

A.. si am uitat sa mai spun de supt ... inca de la inceput, moarta de somn ziua, cand dormea cel mic, cel mare nu vroia si singura solutie pe care am gasit-o a fost sa ma culc in pat cu el la sanul meu , el sugea asa in continuu aproape si cate 1 ora sau mai mult, si eu chinuita macar puneam geana pe geana. Riscul e insa sa se ataseze mai tare de san, dar iarasi depinde de copil si de cum te porti cu el in restul timpului. al meu a avut perioade cand era mai atasat, dar cat timp imi permite sa ma ocup bine si de cel mic, nu consider o problema. In fond alaptarea trebuiesa se faca la cerere, nu dupa program.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu multumesc de raspuns La noi e nebunie cu cea mica, are mititca niste colici ingrozitori, se pare ca si peste zi o tin azi I-am dat si colief, si infacol, si espumisan...degeaba are mitica o burtica tare si se aud zgomote de ma doare pe mine sufletul... Cea mare sta mult mai bine la acest capitol, multumesc lui Dzeu. Din nefericire nu mai stiu cand au trecut doua ore intre mese sau plans noaptea la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Hai ca trebuie sa rezist si eu lunile astea mai dificile cu colici si mancare la cerere, nu o fi foc. Citindu-va pe voi , la noi pare un haos total, dar probabil asa este la inceput si apoi usurel, usurel intram si noi pe fagas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yellow!

Am stat az'noapte pana la 3 sa imi deblochez sanul stang. Am facut prostia sa sar peste o tura si m-am trezit cu sanii pietroi, am scos o gramada de lapte dar dupa ce am stat o gramada cu caldura pe san, nu isi dadea drumul deloc deloc...

Ady nu vreau sa te descurajez dar daca are colici atat de seriosi or sa mai fie zile rele. Din pacate orice i-ai da nu or sa ii treaca. Asa am patit noi cu pitica, avea zile atat de rele ca imi venea sa fug de acasa. La noi totul incepea la masa. Era binedispusa si toata numai un zambet pana ii ajungea laptele in stomac. Incepea bolboriseala, ea incepea sa planga si sa te tii. Am incercat de toate, eu tineam regim, dupa aia am scos lactatele din alinentatie, nicio ameliorare. Incercat toatd medicamentele- incepand cu bonisan, ca am zis ca sa fie mai natural, apoi protectis, colief, toata gama cu simeticona : infacol, espumisan, sab...nimik care sa functioneze in timp. Doua trei zile era mai bine apoi o luam de la capat. Schimbam anticolicul, iar functiona 3 zile, iar o luam. Am suspectat-o ca are reflux, dar nici vorba.
Singurul lucru pe care ti-l pot spune e sa ai rabdare, sa te hranesti bine si sa iei vitamine. E bine ca vine soacra ta, profita de prezenta ei sa te mai odihnesti si pt ajutor in casa.

Ralu, eu zic ca ai procedat f bine cu pusul la san langa tine in pat. Pana la urma reusesti si tu sa te mai odihnesti. Cu atasamentul de san cred ca inca nu e de facut pb, si depinde mult de la caz la caz. La mine baietelul cerea sa il pun la san mai mult de alint. Acum cand il pun la san si simte ca ii vine lapte in gurita rade, bate cu palmutele sanul si nu mai suge.imi e asa dor de el cand era mic si framanta sanul cu manutele si statea minute in sir la san.

Ioana, spor la exercitii! eu de vreo doua zile sunt cam in urma cu ele, baietelul maraie pe motiv de dinti -dar el isi face miscarea singur, in timp ce surioara lui din nou face figuri la mese, mai nou mananca bine doar adormita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

GABITZA, vreau eu caruciorul. Te contactez cand revin in tara. Acum sunt plecata pana vineri. Nu stiu daca ti-a intrat PM-ul de la mine.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Mamici de bebici mai maricei, o intrebare cheie: se poate sa apara molarii inainte de orice dinteee?

Dragos al meu are cei doi dinti de jos foarte vizibili de mai bine de o saptamana, dar inca nu au iesit din gingie. E doar albita rau si sta cu ea la scarpinat sau isi potoleste durerea cu maini, suzeta, jucarii. Daaaaar, azi dimineata nu mica mi-a fost uimirea sa simt cu degetul un damb mic inspre masele, fix ca un varf de crosheta. Astept sa se faca lumina afara si ma uit, gandind ca poate e vreo umflatura de la gingie. Si-mi vede ocheanu' un colt alb-alb!!! E iesit afara ca un ghiocel. Inutil sa zic ca si iritabilitatea bobocului meu e mai mare, dar mi se pare ca chiar si asa este un baiat tare cuminte :/ Eu care ma chinui cu un aparat dentar metalicos, am zile cand imi vine sa ma urc pe pereti de la vreo gingie inflamata.

Intrebarea 2: Ce ati folosit in perioada asta, daca a fost o eruptie dentara mai cu "alai"? Sora proprie imi zicea ca ea acum vreo 3 ani folosea nenedent impreuna cu o periuta de cauciuc pentru masat gingia.

Va tare multzu', merg la somn ca azinoapte am avut 3 treziri in plus si nu stiu ce va fi azi, dar nu ma astept la vreun somn prea lin.

Pupcenkovicim gemenimea toata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ioana, am auzit ca nu-i chiar regula in ordinea aparitiei dintilor. Noi am folosit cam de toate: Nurofen, dentinox, calgel, viburcol, ptafuri homeopate trimise de o prietena din Anglia ( daca vrei ma uit sa vad cum le zice), am mai cumparat si alte prafuri de pe net de aici (am uita cum se numesc insa ma sfortez si-mi amintesc). Au mai ameliorat durerile, insa pe masura ce treceti de primii dinti cred ca se mai obisnuiesc si bietii pui cu direrile si este mai usor. Noi acum suntem la canini la Eva si aporape ca uit sa-i mai dau una alta.
Ce trece timpul..ati ajuns deja la dintisori
Brigit: mi-ai amintit ca si noi am avut perioada npastra in care mancau doar adormiti.In rets nu si nu.
Adrianaady: cam toate am trecut prin haos la inceput. Asta seara vorbeam cu sotu-mi despre perioada colicilor si el uitase cam tot, chiar si noaptea in care nu mai staim ce sa-o facem Evei. Urla mititica intr-una, iar noi o luam ba unul ba celalalt. Veti uita ziele acestea rele, va promit.
Acum sa va povestesc cum aseara ma jucam cu ei cu niste cubulete, insa m-au lasat balta pt niste masinute. Bosumflata am facut de una singura un castel din cuburi si o vad pe Eva cum se intoarce catre mine, vede ce am facut si zice: Bavo, mami!
Va urez sa ajungeti cat mai usor la fazele astea, pt ca-s minunate!
PS De fazele celelate cu " Nu P(l)ace, nu bun, al meu, ", de muscaturi, tras de par sau cum ii pun la colt nu va povestesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

IoanaSgemeni, noi folosim Osanit (granule) si Osa gel. Cel din urma mi se pare mai eficient. In caz de maraiala maxima, o doza de Panadol. Panadol nu i-am dat decat baietelului si asta s- a intamplat ieri si azi noapte pt k plange f tare si nimic nu il linisteste.
Monas, ce copii mari ai tu!! Eu cred k daca nu ar interveni uitarea, nu ar mai face lumea copii. Abia astept sa ii vad mergand, sa ii aud vorbind, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Buna mamici,

Sunt o mama de gemenici Sacha si Natalia nascuti in ianuarie 2013, am mai postat doar cateva ori dar in rest doar am citit forumul :).
Am o rugaminte la voi in privinta carutului de gemeni, daca imi puteti da cateva sfaturi.Noi pana acum am iesit doar asa in brate, si cu masina dar de plimbat in parc, nu.
Vreau sa iau carutul duette peg perego.Are careva acest carut, se comporta bine?
Sau daca aveti alte sugestii...:)
Imi cer scuze ca postez aici dar pe topicul pentru carucioare nu a mai intrat nimeni de mult.

Multumesc frumos,


Claudia mami de David Alexandru 28.01.2008 si de gemenici SACHA si NATALIA 15.01.2013

Tratament sarcina MTHFR (A1298C) -HOMOZIGOT: clexane 0,4 si 0,6; acid folic;femibion;redoxon 1/zi;magne b6 2/ zi; aspenter 2/sapt; no spa 3/zi;scobutil 3/zi;captafer 1/zi;utrogestan 2/zi


http://community.webshots.com/album/574024412GQxPWZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragele mele,
Monas citind mesajul tau aseara m-a cuprins un sentiment de fericire m-am imaginat cum va fi viata peste peste citeva luni, un an cu doua bubureze frumoase mici si dragastoase. Cred ca uiti si trec toate cand te uiti in ochii copilasului tau
Ioana piticii tai sunt absolut superbi, m-am topit vazand poze cu ei, niste comori
Brigit deja m-am obisnuit cu gandul ca orice si oricum i-as face piticuta mea va avea colici, acum testam Sab-ul sa vedem daca se simte vreo imbunatatire. Noaptea dorm cu cea mica linga mine in pat, ca se trezeste din somn tipand de durere mititica, singura consolare a ramas sanul si mana mea pe burtica ei. Si uite asa trece noaptea, nu apuc eu sa dorm tare mult dar am inceput sa ma obisnuiesc. De ieri este si soacra non stop la mine, si ,desi mi-a fost greu sa accept ajutor ( nu inteleg de unde posesivitatea asta a mea), acum ma bucur de orice sustinere. Asa ca azi noapte ea a dormit cu cea mare in alta camera, si eu cu pitica in dormitor; altfel se trezeau una pe alta cand plangeau. Am facut citeva drumuri intre camere ca a trebuit sa dau san la amindoua dar macar au dormit ambele fetite mai linistite
Ralu ,Anne, Anna, Laura,Irip si toate mamicile si burticile o zi usoara si plina de vesti bune va doresc


Mergi la inceput