Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu multumesc mult domnita De maine le imbrac grosut , in cosmonauti si iesim cite 5-10 min pe balcon cu geamul putin deschis, si uite asa usurel incep sa scot fetele la aer La nevoie te si sun, nici nu va inchipuiti cit de mult ma ajuta sfaturile voastre Din nefericire eram experta in infertilitate, dar in maternitatea totul e nou, acum, nu exista vreo formula matematica general valabila si invat si eu pe parcurs
Dianaradoi m-am gandit atit de mult la tine saptaminile astea doua... tin minte si acum cum in noaptea inainte cezarienei mele am citit mesajul tau, pur si simplu am izbucnit in plans, nu am putut crede efectiv ca asa ceva se poate intimpla.... Dar am credinta ca cineva acolo sus va avea grija si de sufletul tau si cumva, candva se va gasi o cale sa iti umpli inima de atita fericire si o va vindeca Asa sa iti ajute Dzeu draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eiii, as mai avea ceva de asteptat, nu prea mult pana la renuntarea la biberon Noi avem 3ani si 3 luni iar baiatul nu se trezeste/culca fara biberon, acasa. La gradi e alta mancare de peste, nu are nevoie de el. Ii pun putin lapte in biberon, asa mai mult de alint, dar nu-i chip sa-l fac sa renunte la el. Ei amandoi beau din orice alt recipient lichidele : sticla, pai, cana, etc deci nu-i problema in partea asta...
In naivitatea mea am crezut ca adevarata lupta va fi renuntarea fetitei la suzeta...wrong...s-a terminat totul in cel mult o luna, fara niciun plans, doar ca la culcare, seara intreba de ea si apoi isi spunea singura ca nu mai e...
Sa vedem cu biberonul lui, probabil va trebui sa-i gasesc un loc in giozdan cand pleaca la scoala...

Gelozii si lupte nu e zi fara, acum se bat, acum se impaca...eu sunt varza dupa ele.Si mania contrazicerii din orice, sunt experti. Sunt unele discutii in contradictoriu zilnice, deja o rutina, nu mai am reactie la ele decat cand incep sa tipe unul la altul peste limita.De ex, in bloc la intrare este o placa de faianta cazuta. Zilnic, cand ii iau de la gradi aud urmatoarea discutie :
E Mami, uite a cazut!
D: S-a stricat! Repara nenea (domnul cu curatenia pe scara si bun la toate)
E : Nu repara nenea,repara Manny (iscusitul- cine nu-l stie, o sa aiba placerea pe la 3 ani)
D : Nu repara Manny, repara nenea
E Nu nenea, manny.... si continua la nesfarsit, pe ton din ce in ce mai ridicat.
daca imi dau eu cu parerea si spun ca vin impreuna manny si cu nenea, m-am transformat in tinta lor" nu repara nenea si cu Manny, repara manny (sau nenea )...etc
si tot asa, cred ca as putea deschide un capitol separat cu toate discutiile lor in contradictoriu si doar 10 randuri poate as putea scrie cu chestii cu care au foat de acord amandoi, din prima...si nu s-au razgandit apoi, niciunul


Am un carucior sport, Obaby, umbrela, folosit intensiv cam 2 ani, l-as da cu 150 ron, poate il vrea cineva care sa-l lase la bunici si sa nu mai transporte ce are in dotare, sau orice alta situatie...poate va intereseaza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, daca te-ai hotarat si tu sa revii scriu si eu cateva randuri, desi am disparut de multa vreme, dar poate ma reprimiti...
Nu reusesc sa va citesc decat cam o data pe luna si atunci citesc doar cat pot si doar la ore din astea (si vreau de multe ori sa scriu si eu, dar adorm inainte sa citesc tot, ce sa mai zic si de scris....)

"Viermisorii" mei sunt bine, cresc, cumintei (sau cel putin asa ma autosugestionez eu, ca altfel cu trei copii o iei razna). Fetita e slabuta, la 8 luni fix cantarea 7 kg, baiatul 8.2 kg, culmea, mananca la fel de mult. E cuminte, se joaca destul de mult singurica daca esti prin preajma, adoarme singura, doarme ca o puturoasa fara sa se intoarca de la 22 la 8.30 (cu degetul pe post de suzi, greu cred ca scapam de obiceiul asta...) Baiatul, alta poveste, cat e de scurt atat de gras, dar este tare vioi, se ridica si merge deja pe patut roata, mare smecher, se tine doar cu o mana (de obicei pe cealalta o foloseste sa pocneasca ceva, mai ales pe sora-sa in cap, ca ea e mai fricoasa si sta mai des pe genunchi). Daca il pui pe jos, e campion la "sarit-tarat-mers pe coate" (nu s-a prins cu exactitate de cum trebuie sa-si foloseasca pe rand mainile si picioarele).

Balanta, de abia acum am citit ca ai avut probleme cu Eric, imi pare rau. Ca sa te incurajez iti spun ca din familia mea, cineva foarte apropiat mie s-a nascut cu un rinichi malformat, n-a stiut pana la 40 de ani, cand l-a si scos, pe celalalt l-a operat de pietre si de atunci au trecut 35 de ani.

Brigit, ma bucur tare pentru piticii tai invingatori


Pe toate mamicile gemeniste le , iar burticilor gemeniste le urez multa liniste si rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Gabitza, tare bine imi prind randurile scrise de voi, mamele cu mai multa experienta. Oricum, cred ca sunt tare haiosi cand se contrazic.
Amary, credeam ca visez cand ti-am vazut numele. Ma bucur tare mult ca te citesc si sper sa nu mai treaca Mos Ene pe la gene decat dupa ce apuci sa ne scrii. Sa-i vezi si pe ai mei cum se tin unul de parul celuilalt pt a se ridica... si sa vezi plansete.
toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

GABITZA, ti-am scris PM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

wow, cata animatie in gemenime! Amary, ma bucur tare mult ca ne-ai scris, m-am gandit adesea la tine, eu chiar iti motivasem absentele caci ma gandesc ca este dificil cu trei copilasi mici sa iti gasesti timpul pt forum. Te asteptam sa ne povestesti ori de cate ori ai timp.
Irip, ce repede s-au ridicat piticii tai in picioare! Cred ca atunci cand incep sa misune tb sa stai cu ochii numai pe ei.
Ady, ma bucur tare ca dorm bine puiutzele tale si ca poti fura si tu ceva somn cu ele. E alta viata cand esti odihnita. Imi amintesc ce senzatie am avut eu pe la 4 luni jumate cand au dormit legat toata noaptea. Parca bausem 10 cocktailuri energizante, simteam ca sunt atat de fresh ( bine ca aveam tzitzele beton e alta treaba, ca si faptul ca am sarit direct in picioare cand am vazut cat e ceasul si pana am ajuns la patutul lor deja dadusem in balbaiala, crezusem ca au patit ceva copiii de nu se trezisera)
Tusferi, asa e parte din tehnicile lui Karp le folosesc toti parintii inconstient, insa atunci cand sunt puse toate "pachet" parca le constientizezi si le aplici mai bine. Eu am fost destul de norocoasa, ca au fost cumintei si nu era nevoie sa folosesc tot arsenalul de tehnici sa se linisteasca. De obicei era de ajuns leganatul si zgomot alb in fundal. Acum ca sunt maricei sunt mai pretentiosi decat erau ca bbi, se foiesc mai mult in somn, sunt mai sensibili daca e galagie. De cateva zile le pun iara white noise cand dorm ziua si le pun si un sul de prosoape intre ei ca se rostogolesc unul peste celalalt si se deranjeaza.
Leagan am de la fisher price, are niste vibratii dar nu i-am pus in el cand erau mici de tot. Acum ca sunt mai maricei il folosesc, insa nu adorm in el, sunt mai mult folosite la jpaca.
Ioana, sa va fie de bine iesirea la munte! Am vazut ce frumos v-ati distrat! Si da, se vede ca le-a priit, eu pe Marutza o confundasem cu fratiorul ei cel dolofan. Te asteptam cu raportul lunar. Si noi suntem la mosie, la aer curat si ii exploatez pe bunici din plin, asa imi mai fac si eu timp sa va scriu cat stau ei pe afara cu nepotii.
Roxxy, ce mai faci? Ma gandeam uneori la voi, la cum ai putea face sa te desprinzi incetul cu incetul de el, mai ales financiar. Cum de lucrat efectiv nici nu se pune pb ca tb sa ai grija de pitice, oare ai putea incerca sa te profilezi pe obiecte handmade pe care sa le vinzi sa iti mai scoti niste banuti? Am gasit zilele trecute un blog cu o multime de idei, cu tutoriale dragute si ies niste lucruri de mare efect. Poate te inspiri, eu deja mi-am gasit un proiect
http://yummyhandmade.blogspot.ro/
Mammarutza, Laura, Gabi, voi ma faceti sa ma gandesc cat de adevarata e vorba aia cu " copii mici- probleme mici " . Deci sa ne bucuram acum cat nu se cearta, pocnesc, gelozesc. Gabi, am ras de m-am prapadit de faza cu nenea si manny.
Ralu, cand vii sa ne povestesti si de baieteii tai?
Anne si Anna, pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, nu stiu ce sa va povestesc despre ei Eu cand eram mica detestam sa povesteasca ai mei ceva despre mine sau sa ma laude, ma vaporizam imediat si ma simteam ff prost, si de aceea probabil nu am acest obicei parca nici cu ai mei.
Dar, , bb uriasul are deja 6.1 kg/62cm si abia am trecut de 3 luni iar cel mic 5.4 kg/58cm. Cel mare isi tine bine capul, intinde manutele tremurande dupa obiecte dar fara mare succes la prins decat ajutat. Cel mic are o fixatie, de cand cu durerile de burtica pare, ca isi tine capul cand doarme in spate (probabil reflux ceva, o sa intreb si ped. luna asta cand vine), el in brate il tine acceptabil dar inspre spate mai mult, si nu il misca stanga dreapta la fel de bine ca cel mare. Pe burtica stau amandoi aproape la fel. La sociabile, cel mic e fff vorbaret, vorbim dc avem timp cate 30 min sau mai mult uneori dimineata, cel mare e mai serios si vorbeste rar.
Achizitiile lor sunt cumva corectate cu varsta g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Salut mamici si burtici,
Adrianaady,am vrut sa iti trimit mesaj privat cu cartile dar nu stiu cum sa atasez aceste carti la mesaj,nu e nici o optiune de atasat ceva,daca vrei trimite-mi prin mesaj privat adresa ta de email ca asa ma descurc imediat,intre timp am mai descarcat si alte carti si ti le trimit pe toate cu mare placere.
Eu cand mi-au facut externarea din maternitate am intrebat doctorul pediatru si fetele care ajutau pe langa dansul cand pot sa ies afara cu fetitele,iar dansul mi-a zis ca pot iesi imediat,in fiecare zi,un 10 minute caci era decembrie,important sa fie imbracate bine.Tin minte ca fetele respective s-au uitat la mine ca la un urs cand am intrebat asta,li s-a parut asa de ciudat.
Brigit,iti multumesc pentru sfat,o sa vad,eu sper totusi ca lucrurile se vor indrepta pe parcurs.El e foarte suparat pe mine pentru ca i-am reprosat multe lucruri.
Francesca mea merge singura,sunt asa de bucuroasa,Laura mai mult in patru labute sau merge tinandu-se cu o manuta.
La capitolul mancare ma stresez rau de tot,nu stiu ce sa le gatesc,le dau legume taiate cubulete mici cu cutitul,dar vad ca inca au probleme cu mestecatul.
Mamicile cu copilasi mai mari(ale mele au astazi 14 luni)cum le-ati dat mazarea la copii?
eu am incercat o data sa le-o dau fiarta insa se inecau cu cojile,acum le-o dau fiarta si pe urma o frulez,iar apoi o trec prin sita,astfel ca se elimina cojile(apoi pun si carne)dar ma gandesc cat le-o tine de foame asa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
de Laura si Francesca_14.12.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Fete dragi voi picaturile cum le-ati dat? Direct in gurita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor
n-am fugit, dar am fost ocupata cu deverse: 1. ne luam casa si e de alergat cu acte and stuff, oferte la banci si tot asa; 2. a trebuit sa-mi reinstalez windows-ul si am pierdut 2 zile, azi chiar mai aveam un pic si ma dadeam cu capul de pereti ca nu-mi mergea un client de oracle; dar mi-a iesit

eu v-am citit, dar n-am mai apucat sa zic nimic
brigit, felicitari pt premiu, il meriti

adriana, la partea cu leganatul pe picioare problema nu ar fi leganatul in sine, ca doar in brate oricum ii mai leganam toate; problema e ca poti sa adormi, sa te misti tu sau sa se rascuceasca ele si sa pice pe jos; eu pe toti cei care i-au leganat pe peioare i-am auzit ca au scapat copilul pe jos cel putin o data, de ast ti-am zis sa nu le pui pe picioare
si de tinut pe perne cand dorm nu cred ca e bine, mie pediatra mi-a zis sa doarma direct pe saltea si aia sa fie tare si sa nu se afunde

roxxy, imi pare rau de situatia cu domnu', eu am zis ca poate totul se rezolva, ca aveti 2 copii; daca nu se poate asta e, dar macar sa te ajute cu fetele; nu stiu cum te descurci cu 2 copii in 18mp + voi 2, ca eu am 3 camere si n-am loc

brigit, ai drepatte cu "copii mici probleme mici, copii mari, probleme mari" - am auzit si eu de la unchiul meu, cica stai sa vezi cand or sa faca 12-15 ani...hahahah; m0am scos, tu scapi ca ai baieti

balanta, nu am stiu ca ai avut probleme cu baietii, adica cu eric, dar sper sa se rezolve; eu zic sa mergi in Germania ca aia sunt seriosi

am niste cunostinte care au descoperit ca fetita avea probleme la inima, undeva pe la 32-33 sapt si au mers in germania, a nascut acolo si i-au pus stimulator, in RO nu se putea asa ceva; cica a fost ttotul f ok; si apropo, vezi ca asigurarile din Ro ar trebui sa deconteze ceva, faimosul formular 230 sau cat o fi

ma bucur ca au revenit veteranele, lipsetse sugubina, era asa haioas

apropo, pt mamicile cu copilasi de 1-2 ani, dati-mi si mie idee cu ce sa le dau sa manance piticelor, ca nu mananca mai nimic, adica ele mananca f putine chestii
- Eva manaca ciorba cu legume si carne, Ema foarte putina spre deloc
- in rest mai mananca fructe, iaurt 10% olympus sau napolact numai bun &%, sunca de pui/curcas si snitel

si cam atat, nu au vrut fasole verde, nu spanac, nu piure, nu gris cu lapte; nu stiu ce sa le fac sa manance si ele

si inca ceva, de 2 sapt au pielea foarte uscata, parca e de sarpe si-si schimba pielea, am fost la pediatru, mi-a dat o crema pt piele atopica exomega parca si un gel de dus, am dat 130 pe ele, a trecut o sapt, parea ca si-au revenit dupa 3-4 zile, dar vad ca iar e uscata :(
a zis pediatra ca dc nu trece, nici nu vrea sa spuna cuvantul cu R, adica regim; avand in vedere la cat sunt ele de micute si ce putin mananca, ce sa le mai tai din astea?
any ideas?

Mergi la inceput