Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Nu stiu daca ma reprimiti in casuta mamicilor de gemeni, dar eu incerc. Va rog sa-mi iertati absenta indelungata de pe forum. Brigit si Balanta ati fost in gandurile mele si m-am rugat pentru cei mici.
M-a bulversat pierderea Dianei, ma intristeaza situatia lui Roxxy2, dar m-am bucurat pt noii gemenasi veniti curand pe lume si ma incarc citindu-le pe restul fetelor dragi.
Copiii sunt f bine. Din ce in ce mai activi. E dificil sa ii supraveghem. Cele mai multe cazaturi si lovituri se intampla cu noi de fata. Cred ca abia acum incepe greul. Ne luptam cu diversificarea din cauza careia o sa o iau razna. Cand citesc si aud cat de bine mananca unii copii de varsta lor incep sa imi fac tot felul de ganduri. Au avut perioade destul de lungi cand nici nu au deschis gura. Acum parca e un pic mai bine, dar tot nu am inlocuit nicio masa. Au inca multe mese de lapte praf, cu toate ca ambele pediatre ne-au recomandat sa incercam sa le dam doar 2-3 mese de lp si sa eliminam lp oferit pe parcursul noptii. Ratia de lp pt varsta lor ar fi de 400-600 ml. Ne straduim, dar nicio zi/noapte nu seamana cu cealalta.
Balanta_tm, sa stii ca si baietelul meu a avut o perioada in care pe parcursul noptii se rostogolea si era umblaret. S-a mai linistit. El are 7 dinti, ea nici unul.
Astept cu nerabdare primavara, in speranta ca vom sta mai mult la aer si va trece timpul mai usor decat stand in casa si improvizand pentru a-i distra pe ei.
ps: si eu ii legan pe picioare. nu stiu daca e bine sau e rau.
Trimit msg si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

yuhuuuuuirip, bine ai revenit!!!
asteptam si pe amary, anabel, salexa si nu mai stiu cine mai lipseste din garda "noastra".
cat au bb-ii tai? cum adica doar 400-600 ml lp?? eu stiam ca pana la un an baza este laptele, fie lm fie lp. oricum, eu nu am de gand sa le inlocuiesc nici o masa in curand.
trimit si revin mai tarziu. tre' sa il pregatesc pe marc de kineto iar lui eric sa ii dau legumele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta , cei mici au 7 l si 3 sapt. in urma cu 2 luni, la un control, m-am plans dr de faptul k el se trezeste f des noaptea. Dr. mi-a replicat k motivul este nediversificarea, k lp nu-i mai acopera tot necesarul nutritiv, etc. el este peste greutatea medie a unui copil de varsta lui. In Mama si copilul de Capraru, precum si in Mama si pruncul de Marian Ciobanu se specifica faptul k la aceasta varsta ar trebui sa aiba 2 mese de lp, dimineata si seara. De asemenea, se mentioneaza k un copil ce va consuma cu predilectie lp sau matern va lua f bine in greutate (e si cazul nostru), insa ei au nevoie de aportul nutritiv provenit din alte surse decat lp. De ex, ai mei au calciu peste limite. Nu stiu cum sa interpretez corect acest fapt. Ma voi lamuri zilele viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Buna fetele! si

Va citesc cu intarzieri de catevazile/osapt, dar va citesc. As avea multe de spus la tot ce citesc, dar nu reusesc de lipsa timp si buimaceala :)
Balanta, intr-adevar ai fost mult incercata si dupa nastere, nu am stiut asta ... ii doresc multa sanatate micutului Eric, si voua putere si speranta sa faceti ce trebuie facut pentru a fi bine.
roxy, tie iti doresc sa reusesti sa devii independenta in primul rand emotional!

Adriana, mult calm si fara stres daca poti, ca asa vor fi si ele mai linistite. Incearca sa le intelegi nevoile pe incercate, si cu rabdare, ca vei reusi si va fi mai bine. Eu le-am dat la sfatul pediatrei Protectis inca de la inceput, si eu am fost convinsa ca nu au avut colici, pana la 3 luni fara 2 sapt. cand am realizat ca cel mic avea, dar de fapt o forma usoara (el se arcuia in spate), si i-am dat infacol de cateva ori ca plangea destul de urat. Protectis le-am dat doar in primele 2 luni. Si nu te stresa ff tare cu alaptatul ca nici asta nu face bine, adica e normal sa te mulgi, sa cresti productia, sa le ajuti cu biberon de lm, dar cand nu se poate nu lasa sa te darame asta si apeleaza si la un biberon de lp ca daca te biruieste stresul iar nu e bine pt. productia de lapte si plus te simt si cele mici.
Diancic, am citit ce ai scris si imi aminteam si de mine la inceput ... si ma intrebam ce as fi facut in cazul tau, eu m-as fi muls si le-as fi dat muls dupa ce sugeau la san cat vroiau. E bine ca faci probabil mult lapte dc sunt asa tari ... al meu cel mare care suge, e fff ervos cand sunt sanii tari si nu manaca bine pt ca ii buseste laptele in gura la un debit pe care el nu-l vrea, si o vreme ma mulgeam putin ianinte ca sa nu mai fie asa plini sanii, si asa manca calm.

Noi suntem slava Domnului, bine. Ma bucur de ei zi de zi, si nu am de ce ma plange. Sunt copii cuminti, dar pot spune si ca am ajutat sa ii formez si sa ramana asa, pentru ca au fost zile (10-12 ore ) cand nu am fost acasa cu ei din motive de prezenta obligatorie la div. evenimente si i-=am lasat cu persoane iubitoare din familie care au avut tendinta in ciudat sfaturilor de a face excese, si apoi dupa o astefl de zi abia ma intelegeam cu ei vreo 2 zile. Dupa mine pana acum insa nu am avut probleme pe care sa nu le fi rezolvat cu calm, si am avut una care initial m-a bagat rau in sperieti: plansul cu uitat sa mai respire pana a devenit albastru ... sunt caractere diferite micutii, dar ma bucur de fiecare in parte .
Si eu prefer sa stau sa ma ocup doar eu de ei, si cand mai vie soacra in vizita imediat astept sa plece ca parca ne strica zenul la toti 3 si parca toti 3 suntem mai maraiti :)
Brigit, merci pt indicatia de lectura. daca va vine sa credeti, nu am citit nicio carte de crescut copii pana acum :) am studiat insa copiii cunoscutilor care au citit carti si au ales diverse metode din carti - nu pot spune ca vreau sa fac ca ei.
eu cred ca si copiii au drepturi si obligatii ca si noi, si trebuie crescuti cu multa dragoste si responsabilitate fata de ei si tot ce ii inconjoara, cu o atentie deosebita pe particularitatile fiecaruia in parte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip!!!!
Welcome back! Ma bucur tare mult ca te-ai hotarat sa revii, si eu sper ca intr-o zj sa isi gaseasca timpul necesar sa ne dea de veste si celelalte mamici de gemenei cu care ne-am petrecut pe aici in timpul sarcinii!

Uite ca acum il mentionezi pe capraru imi dau seama ca eu carti de-astea nu prea am, pana acum nu am avut pb, dar cand ma gandesc la diversificare parca simt nevoia de mai multe info.
Ralu, eu sunt o devoratoare de carti insa aleg doar ce imi convine fara a fi fidela niciuneia, de fapt nu cred ca exista adevar absolut. Insa cu cat ai mai multe info ai sansa sa faci mai putine greseli.
Oricum, ce ma surprinde f tare e multitudinea de informatii absolut contradictorii, deja imi dau seama ca sunt tot felul de curente...eu ma rog la dumnezeu sa imi dea intelepciune sa disting ce e bine si ce e rau si sa ii cresc sa fue stabili si echilibrati emotional.

Balanta, ce fel de kineto faceti?

Anne, te asteptam sa ne povestesti de la gimnastica



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit

Ralu, eu sunt o devoratoare de carti insa aleg doar ce imi convine fara a fi fidela niciuneia, de fapt nu cred ca exista adevar absolut. Insa cu cat ai mai multe info ai sansa sa faci mai putine greseli.
Oricum, ce ma surprinde f tare e multitudinea de informatii absolut contradictorii, deja imi dau seama ca sunt tot felul de curente...eu ma rog la dumnezeu sa imi dea intelepciune sa disting ce e bine si ce e rau si sa ii cresc sa fue stabili si echilibrati emotional.



Brigit, perfect deacord cu tine doar ca eu nu am citit pana acum, dar daca mai dai de carti online, zi mi si mie, ca si eu la fel fac, selectez ce mi se pare ok din ce aud.
cunostintele de care zic, au urmat si litera cu litera unele carti si tare nu mi place ce a iesit pana acum ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, am linkuri pt carti online, insa cartile respective tb salvate pe calc propriu, caci nu prea sunt legale si dispar f repede.

Am asa

Ana culcer- ghid de alaptare si ingrijire a copilului mic

http://www.cartiaz.ro/index.php?option=view&cat=15&cid=1506&ext=pdf

Activitati de invatare pt copilul f mic - cartea e pe site-ul unicef

Mai verific din marcaje si mai revin cu linkuri daca gasesc pagini functionale, am f multe linkuri care nu mai pot fi accesate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello fetelor
Va citesc cu drag din iulie anul trecut, invat de la voi si abia astept momentul cand voi fi si eu MAMA
Imi pare rau din tot sufletul pt diana radoi, avea acelasi nr. de sapt de sarcina ca mine, i-am urmarit povestea si lupta si am sperat mereu ca va fi totul bine cu fetitele ei...imi dau lacrimile de cate ori ma gandesc la ea...offf...
Eu am acum 33 sapt de sarcina, voi avea 2 baieti, data nasterii-cezariana , este programata pt 11 martie in sapt 37.
Dr meu crede ca voi naste mai devreme prin sapt 35 ( intre 18-25 feb)...eu sper sa ajung pe 11 martie
La eco de acum o sapt, in sapt 32, bbi mei aveau fiecare aprox. 2.200 gr.
Am emotii maxime, trec prin tot felul de stari, dar sunt optimista
Pup cu drag toate fetele si va rog sa ma primiti si pe mine in grupul vostru de mamici de gemenasi

33+ gemeni
Clexane 0,6 , Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa, Duphaston
AMR 27 zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit super ! Bine ca mi-ai zis ca si eu am un obicei sa uit sa salvez ce citesc .

Bine ai venit, Eva, mamica de baietei ca si mine ! Sa fiti sanatosi toti 3 va doresc, si puiutii sa mai stea la tine atat cat le va fi lor bine. Ai mei au vrut sa vina la 35+6 si nu am avut probleme cu ei, iar mai apoi am realizat din ce mi-au zis in seara cand am venit la control, ca eu aveam de cateva zile dilatatie de 3 (cu tot cu firul pus pe un col <0,5 aproape inexistent) si era pericol de infectie dc mai stateam mult, asa ca picii mei au stiut ce au stiut. (de altfel eu am mai si stat internata din cauza unei infectii, ei au zis urinara... eu pun pariu ca a fost ceva la col/uter din cauza febrei resimtita intr-o zona anume)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Felicitari, Brigit, pentru premiu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=169443&REPLY_ID=7679160

Il meriti din plin


Mergi la inceput