Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Multumesc mult pt sfaturi dragelor
Iar am avut o noapte alba , am reusit spre dimineatza sa adorm putin insa. Eu le dau ziua inainte de san Infacol, seara cand le dau biberon pun in el Colief. O sa cumpar si Protectis sa vedem ce solutie miraculoasa gasim. Am observat azi noapte ca singura alinare este clasicul leganat pe picioare, doar asa am reusit sa le adorm, puse in sir indian pe picioare si leganare nene Stiti cumva exista vreun leagan pt nou nascuti care sa imite aceste miscari?
Brigit da, trec 2 ore, uneori si mai mult 3-4 chiar. La mancare, curatenie am ajutoare din fericire, cu copii nu imi vine insa sa las pe nimeni altcineva
Mirela multumesc domnita
Balanta acum cred ca sunt si eu putin data peste cap hormonal ca imi vine sa plang din orice. Dar ma stiu capabila sa duc multe, asa ca incerc sa am rabdare , sa ma obisnuiesc si sa mergem inainte. Daca viata imi darui doua fetite inseamna ca ma voi descurca
Roxy multumesc si tie Esti o mamica eroina
Diancic - offf cit te inteleg domnita dar ma uit la fetele astea si prind curaj, trebuie sa reusim si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

adriana nu le pune pe picioare, o sa ramai asa leganand vesnic, mai pune-le pe burtica voastra, dar nu pe picioare; eu zic ca sa nu le obisnuiesti asa si nici medical nu e indicat

se gasesc balasoare/leagane cu baterii in care le poti pune, dar eu am avut ceva minunat, si am sa laud mereu, nu stiu dc ai luat carut; dar noi am folosit scoicile de la ABC Design ca sa le mai tinem in ele, si le leganam usor fie cu piciorul, fie tragand de o sfoara si adormeau imediat; cand au mai crecut un pic, pe la 4-6 luni se leganau singur dand din picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adriana, eu si acum ii legan usor de picioare sau in brate; nu am gasit inca un leagan care sa ii linisteasca la fel de bine ca leganatul pe picioare sau in brate. am citit si eu pe forum ca vezi doamne s-au facut niste studii si s-a ajuns la concluzia ca leganatul zdruncina creierii copilului . m-a pufnit rasul, bineinteles; eu una nu pot sa cred asa ceva. doar nu legeni copilul in mod nevrotic, cu ciuda, nu il bruschezi. il legeni normal, usor, ca sa ii aduci aminte de cum se simtea cand era in uter iar tu ca mama te miscai/mergeai.
stiu ca e f greu acum, la inceput, in primele saptamani. dar...mi-am amintit de ai mei, cat de mici erau, cum miroseau a lapte. m-au trecut lacrimile, prea repede s-au dus zilele alea, mirosul ala de lapte, de bebelus. stiu ca la un moment dat talpitele lor erau cat degetul meu mic de la mana. acum degetul meu e bine depasit de talipitele lor .
bucura-te de zilele astea cand sunt atat de mici, atat de...bebeluse

revin mai incolo, tre' sa ii dau lui eric sa pape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu am recurs la leganat pe picioare, mai ales cand eram singura cu ei (unul la san, unul pe perna pe picioare). Am leganat "pe vecie" pana pe la 9-10 luni doar . In perioada aia de colici, plans, nesomn si oboseala eu cred ca orice crompomis e ok, atata timp cat asta iti 'fura' un pic de liniste si odihna in plus. Si nu inteleg care e explicatia logica pt care un leagan electric e mai bun decat un legatat pe picioarele mamei (in afara de durerea de fund si de picioare a mamei, desigur). Eu cred ca pt bebe e mai firesc sa fie leganat in ritmul mamei, sa simta mirosul si apropiera ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Pai leganat ramine, e singura consolare pina acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

roxxy, baieteii mei au 7 luni.
cred ca e greu cu joburile in italia; plus ca la asa o chirie mare (550 euro pt 18 mp ), cred ca ar trebui un salariu de vreo 1500 euro net ca sa poti sa si traiesti rezonabil cu fetele. banuiesc ca in banii de chirie nu sunt incluse si utilitatile, nu? (apa, lumina, gaz).
eu in ianuarie am fost la bologna cu unul din fiii mei pt a merge la spitalul de pediatrie de acolo si intrucat investigatiile au fost facut in ambulator, am inchiriat un asa zis apartament (aveam sterilizator dupa mine, mi se parea aiurea sa spal sticlele de lapte in baie si apoi sa le sterilizez, plus ca trebuia sa prepar si laptele, sa ii dau pireurile deci aveam nevoie de bucatarie). insa m-a cam dezamagit acel mini apartament: mi s-a parut incredibil de mic pt 70 de euro pe zi (si am stat 10 zile, deci nu e din cauza ca as fi stat 2-3 zile si ar fi fost mai scump).
in anii anteriori, impreuna cu sotul am ublat des pe la viena din cauza problemelor de fertilitate si acolo gaseam cu usurinta un apartament cu dormitor, living, baie si bucatarie la 50 de euro pe zi.
brigit, ma bucur sa te vad. chiar ma gandeam la tine ieri.
anne, nu merge linkul cu inotul de la timisoara. il mai copiezi o data, te rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta- si eu ma gandesc adesea la tine, mi-amintesc mereu cum in sarcina exemplul tau m-a ajutat sa stau atata vreme la pat (si as mai fi stat eu, de ar mai fi vrut si ei sa stea). Esti o femeie f puternica, cred ca ti-a fost greu sa pleci intr-o tara straina singura cu unul din baietei, sper din tot sufletul ca sunteti bine. Sa inteleg ca celalalt baietel a ramas in tara, cu sotul tau? Cum s-au descurcat baietii fara mami?

Anne, citeam din urma ca aveti un dintisor. Bravo, sa iasa si ceilalti tot asa de usor! N-am auzit faza asta ca daca ies devreme se cariaza repede, dar nu cred. Oricum, ii vor schimba repede la mine baietelul e marait bine de tot, sta numai cu mainile in gura, pediatra ne-a confirmat ca in scurt timp va incepe eruptia. Si fetitei ii e inflamata gingia dar macar ea nu e maraita (inca)

Roxxy 6 luni au piticii mei. Am inceput sa ne interesam cum e cu diversificarea. Cred ca la inceput o sa ne diversificam cu cereale. Apoi mai vedem. Sunt f fericita ca am reusit sa ii alaptez aproape exclusiv - in ultima luna am introdus lp seara ca nu mai reuseam sa scot tot. Totusi din cauza procesului tehnologic -muls si dat in bibe- e posibil ca odata cu diversificarea sa mai raresc sesiunile de scos lapte, caci si asa nu imi ajunge timpul.

Ady, noi in brate ii leganam, apoi ii puneam semiadormiti in patut. In scurt timp au invatat sa adoarma si singuri, insa acum cu eruptia dentara am inceput iar sa ii legan - pe baietel mai ales. Dupa statul la san cred ca nu e altceva mai frumos decat sa adormi un copilas in brate. Senzatia pe care o am cand se lasa prada somnului si isi relaxeaza toti muschii, transferandu-si greutatea e minunata.

Eu adesea ma intrebce face Alex si baieteii ei, ca nu ne-a mai scris de mult. Si mai am cateva mamici pe care abia astept sa le recitesc: Ralu, Ioana, poate va faceti un pic de timp sa ne mai scrieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Balanta,asa e,sunt chiriile foarte mari si asta fara utilitati,e adevarat se castiga mai bine aici dar acum cu criza asta e greu de gasit de lucru.
La Bologna ai fost pentru baietel,ai avut vreo problema cu el?
Sper ca s-a rezolvat cu bine totul,cred ca ti-a fost greu sa lasi acasa celalalt copilas.
Eu am fost saptamana trecuta plecata de acasa o ora si jumatate sa-mi reinnoiesc asigurarea medicala(a stat el cu fetitele),mama,parca eram pe alta lume,cand am luat metroul,abia asteptam sa ajung acasa,parca ma alerga cineva,asa mergeam pe strada.
Copilasii stau in fundulet deja?
Ale mele aproape de 8 luni(fara 3-4 zile) au stat in fundulet,ma luase si frica vazand ca inca nu stau,mai ales ca pediatra imi zisese ca intre 6-8 luni copilul incepe sa stea bine in fundulet.
Succes cu diversificarea si rabdare multa.

Brigit,vad ca nici tu nu ai somn.
E bine ca ai reusit sa ii alaptezi aproape exclusiv cu laptele tau,cu diversificarea am inceput si eu(la sfatul pediatrei,bineinteles)cu cereale puse in biberon.


Laurei mele i-a trecut febra dar acum tuseste,stranuta,respira greu si vad ca se aude si un sforait cand doarme.
O fi normal sforaitul asta,pana acum nu s-a mai intamplat?
I-am dat sirop de tuse si sa vad cum evolueaza starei ei,maine(adica azi)voi suna iar pediatra.
noapte buna tuturor.

mami de Laura si Francesca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, nu stiu cat sunt de puternica, dar in mod sigur sunt pusa in fata unor situatii grele carora trebuie sa le fac fata.
si tu esti f f incercata si nu cred ca imi pot imagina exact prin ce ai trecut cu nasterea si dupa.
din pacate, nici pt mine nasterea nu a fost acea bucurie pe care am asteptat-o atata, fiindca eric a avut septicemie la nastere. i-au aspirat o cantitate importanta de sange din stomac, avea scaune cu sange si de aceea nu stiau exact ce se va intampla cu el in urmatoarele zile. au fost niste momente f grele pe care as vrea sa nu le mai traiasca vreodata cineva.
ai mei au stat in spital 3 saptamani. dupa o sapatamana, au vrut sa ni-l dea pe marc acasa, ca el era ok insa noi am decis ca el sa ramana acolo cu eric, sa nu il lasam singur. am nascut la privat, deci costurile pe 3 saptamani pt ei doi plus tratamentele pt eric au facut ca la sfarsit sa fie o factura dolofana.
in astea 3 saptamani ma mulgeam la fiecare 3 ore si fugea sotul ca bezmeticul sa duca laptele (in afara de masa de 3 dimineata). neonatoloaga lor a fost f stricta in privinta asta: nu accepta decat lapte proaspat, adus la fiecare 3 ore. acuma ne amintim razand ce greu ni se parea atunci mulsul si dusul laptelui asa des la spital. de fapt fiecare etapa care a urmat a fost tot mai grea fata de anterioara
cat am fost in Italia cu Eric, da, sotul a ramas acasa cu Marc. s-a descurcat f f bine - el ma suplineste f bine. a mai stat cu Marc si cand am fost internata cu Eric, la finele lui Noiembrie. si atunci si acum a lucrat de acasa si a stat cu copilul (la el se poate lucra de acasa, la mine nu).. oricum, fiind plecata cu un copil, mi s-a parut f f usor. practic nu am simtit ca am copil cu mine.
roxxy, Eric are probleme cu rinichii. antenatal a fost diagnosticat cu hidronefroza. acum mai are doar un rinichi functional, din pacate; iar acela are si el o intarziere in eliminarea urinii ceea ce ar putea semnifica o obstructie care trebuie rezolvata chirurgical. doar ca obstructia nu se vede ecografic - probabil va trebui un RMN care sa clarifice situatia. la Bologna am mers initial pt interventia chirurgicala, dar dupa ce am facut doua investigatii imagistice am fost f dezamagita si m-am intors acasa. o sa continuam investigatiile in Austria sau Germania unde este mai scump ca in Italia dar medicii au totusi alta atitudine.
pierderea functiei rinichiului stang este ireversibila asa ca trebuie sa facem tot ce depinde de noi ca sa ii pastram rinichiul drept functional. am fost f necajita o perioada, pana am acceptat ideea asta. Acum m-am invatat sa traiesc cu gandul asta.
m-ai intrebat de stat in fund. stau, dar nu mult, apoi se lasa in fata. ei au 7 luni, dar achizitiile se considera pt varsta corectata. la ei varsta corectata este acum de 6 luni.

edit: si mie imi lipsesc f f multe fete de aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, am citit acum povestea nasterii baieteilor tai...intr-adevar o foarte grea incercare. Eric si Marc sunt niste invingatori si chiar daca acum inca mai sunt cateva probleme de sanatate legate de Eric sa fii mereu optimista, caci in spatele unor copilasi care par firavi si neajutorati se ascund adevarati luptatori. Nu stiu cat de grava e situatia la Eric, insa apropo de ce spuneai cu obstructia care nu se poate vizualiza ecografic eu stiu doua cazuri - o colega de serviciu care are un sg rinichi, chestie pe care ea nu a stiut-o pana cand a facut intamplator o ecografie si o a doua din familie, care de asemenea a descoperit intamplator ca unul din rinichi era atrofiat si prin urmare nefunctional de ani de zile. Ambele persoane sanatoase in rest, fara complicatii, ca dovada ca au descoperit intamplator problemele. Colega mea are 3 copilasi, trei fetite
Te inteleg perfect cand spui ca ai fost dezamagita de serviciile medicale din Italia, sper sa gasiti locul potrivit pt rezolvarea pb. E f bine ca stiti si puteti tine sub obs situatia, pt ca va puteti da seama f rapid daca e ceva in neregula si asta e f important.
Iti doresc din tot sufletul ca timpul sa estompeze repede trairile pe care le-ai avut la nasterea lor, sa devii din ce in ce mai relaxata si sa te poti bucura din tot sufletul.
Eu trebuie sa recunosc ca inca sunt crispata. Desi nu am motive reale de ingrijorare, copiii evolueaza bine, tot imi tzatzaie inima inaintea controalelor periodice si inca nu pot scapa de un sentiment (tampit, de altfel) de culpabilizare pt nasterea lor prematura - desi nu stiu ce as fi putut face mai mult ca sa stea ei mai mult in burtica (mai ales ca motivul declansarii travaliului nu il stiu dr, mergeau pe ipoteza unui puseu de hipertensiune care a dus la dezlipirea placentei.)

Roxxy, exact cum ai povestit tu sunt si eu cand pkec de acasa. Nu ma pot concentra pe nimik. La inceput cand erau ei f mici mai ieseam la cumparaturi cu sotul cate o ora. In timp am renuntat ca nu ma puteam concentra deloc, eram cu gandul doar acasa si mai rau imi facea toata alergatura.

Citesc o carte pe care o gasesc interesanta, Ana Savin, Totul se intampla inainte de 6ani. Se gaseste online de descarcat pe mai multe site-uri.

Mergi la inceput