Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Scuze, fetelor, ca ma bag in seama la voi, nu sunt mamica.... inca.....


Roxxy, activeaza-ti PM si da-mi o adresa de mail sa iti trimit ceva despre febra la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Roxxy, te inteleg perfect in problema cu tatal fetitelor. Sper doar sa te descurci financiar vorbind, si daca nu, poate e idee buna sa accepti varianta rudelor lui.
Cat despre febra, eu una cand au avut temperatura de 39 le-am facut repede impachetari cu prosop ud in apa calduta, pt ca mi-era f frica s anu creasca temperatura. Dar de ce vare febra? E racita? Daca nu e racita fugi cu ea la pediatru sa nu fie nevoie de mai mult. Sau nu cumva sa fie reactia ei la situatia dintre voi doi....sa te simta stresata..
Noi suntem raciti si nu dormim noaptea de atatia muci. Sunt obosita la maxim, parca-s batuta.
Va pupam si sa auzim de bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Roxy, imi pare rau pt fetita bolnavicioasa. Cum se mai simte?
Aici poti intra sa ne povestesti ce te framanta. Poate nu mai sunt active mamicile mai vechi, dar prietenii noi se pot lega oricand, nu?
Eu am noroc ca al meu sot se ocupa seara de copiii, doarme cu unul din baieti, se trezeste de 2 ori pe noapte ca sa-l hraneasca si atunci intelege altfel oboseala care ma cuprinde pe mine seara. Dar il inteleg si pe el asa ca , de regula, in week-end ne programam tandreturile. Asta acum cat sunt ei mici. Sper sa ne intalnim in dormitorul mic, ticsit cu cutii, neincalzit, prafuit si cand vor fi ei mai mari. Acum, mi se pare cel mai greu sa mentii relatia de cuplu functionala. Pe mine ma deranjeaza ca nu mai apuc sa vorbesc cu al meu dar in timp sper sa ne regasim. Nici pe el nu-l pot ignora total pt ca este om si el, are nevoie sa se simta si el iubit nu doar carausul de pampersi si lapte praf. Intelege ca sunt obosita, ca nu mai fac mancare zilnic, ca nu sclipeste casa de curatenie, ca tip la el de frustrare ....dar cat sa inteleaga si el? In permanenta ii vorbesc, incercand sa ma justific si sa ii garantez ca lucrurile nu vor sta tot timpul asa si ca vor intra lucrurile pe un fagas normal si pt noi. Dar pana ajungem acolo, ne intalnim repede in dormitorul imbacsit, fara imbratisari, pupaturi sau alte gesturi tandre si el intelege. Mi-e dor sa dorm cu el, sa stau cu nasul in parul lui d epe piept, sa il trezesc noaptea daca am un cosmar...dar asta este. Acum am versiunea lui mai tanara langa mine noaptea :)))
Cu riscul de a isca iar discutii aprinse, mie nu-mi plac femeile care considera ca barbatul ar trebui sa inteleaga orice si pe perioade f lungi. Nu-mi plac femeile care spun "sunt gravida, doctorul a zis ca pot sa fac sex, dar eu nu vreau sa te apropii de mine pt ca eu sunt gravida si bla bla bla". Daca ai o sarcina dificila, daca ai cerclaj, daca sunt probleme...atunci ma astept ca barbatul sa inteleaga. Daca nu sunt restrictii de la dr, atunci nu sunt de acord sa-i spui sotului "stop, right now" :)). Iar dupa nastere, iar nu sunt de acord cu scuza asta "sunt obosita" pe termen lung. Adica apreciez ca ma intelegi azi, maine, saptamana viitoare dar zau ca pot face si eu un efort sa stau cu picioarele desfacute o data la 2 saptamani. Am o prietena care are 3 copii mici si o ador ca reuseste (nu stiu cat de des) sa se intalneasca cu sotul ei prin baie, prin dormitor, pe unde apuca. Daca vrei, se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary
Adica apreciez ca ma intelegi azi, maine, saptamana viitoare dar zau ca pot face si eu un efort sa stau cu picioarele desfacute o data la 2 saptamani. Am o prietena care are 3 copii mici si o ador ca reuseste (nu stiu cat de des) sa se intalneasca cu sotul ei prin baie, prin dormitor, pe unde apuca. Daca vrei, se poate.


hai mah anne, zau ca chestia asta cu efortul de a sta cu picioarele desfacute la 2 sapt, mi se pare obligatie pura si nimic mai mult. cel putin asa suna.
mie personal nu imi place sexul din obligate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

go anne, asa te vreau :)

hai mai balanta, ai luat si tu "mot ta mot" cuvintele annei;
nu cred ca a vrut sa zica, gata, stai cu picioarele desfacute 2 min la 2 saptamani (ca dupa atat pauza nu-l tine mai mult :)), asa din obligatie

eu zic ca sexul e placere si pt noi, nu numai pt ei si nu vad de ce unele renunta aproape total la asta dupa nastere, adica ok, esti obosita, dar 20 min se gasesc acolo macar o data pe saptamana
la mine daca trece un timp si nu preseteaza domnu' din diverse motive, devin eu nervoasa si agitata si stie ca e cazul sa-si faca treaba :))
ca altfel nu mai are liniste



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor care v-ati descurcat cu copiii fara nici un ajutor de gen bona, bunici, etc: va rog spuneti-mi cum ati procedat cand au inceput sa mearga? adica unul o ia intr-o directie si altul intr-alta si tu ca mama cum te imparti?
am intrebat si pe grupul de pe fb insa cele mai multe au zis ca au pus copiii in premergator. eu nu sunt de acord cu premergatorul, asa ca as vrea alte idei. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

tare ma tem ca nu voi gasi o femeie ok care sa ma ajute si trebuie macar pt o perioada sa ma mai descurc tot singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anna, posibil sa fi inteles eu gresit treaba aia cu desfacutul picioarelor. dar nah, asa mi-a sunat mie, cum am scris mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, cum se mai simte fetita? ai aflat de la ce e febra? din cate stiu eu 38.5 rectal la copii nu se considera febra, deci ea nu avea chiar asa mult; nu pot sa dau sfaturi prea multe ca ale mele nu prea au avut febra, dar increaca si cu supozitor cu paracetamol rectal sau sirop, ar trebui sa scada, daca nu, asa cum au zis fetele, mai bine suni pediatra

cu tatal fetitelor, nu stiu ce sa zic, incearca sa-l aduci inapoi, dar fa un efort sa-i dai si lui atentie, barbatii sunt oricum ca niste copii, si au si ei nevoi de atentie, afectiune si "stat cu cracii desfacuti", iar daca tu chiar zici ca nu prea l-ai bagat in seama de cand erai gravida, iar fetitele au cam 1 an si 3 luni, parca e deja cam mult.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

elyana, referitor la col eu zic ca fiecare organism e diferit si nu putem aplica o regula general valabila

eu am avut col mic de 2-3 cm si doctoru meu nu mi-a zis sa fac cerclaj, la 34s m-a internat spunandu-mi ca am colul deschis de 4 cm, vai nasti, dar eu cred ca m-a pacalit ca sa ma interneze; dupa o sapt am plecat din spital Polizu, pe semnatura, m-am dus la Municipal si acolo mi s-a spus, conform eco si nu degetelor vrajite ale doctorului, ca nu mai am col deloc dar ca e f inchis; am rezistat pana la 36s si cred ca mai rezistam mult si bine, dar le-au scos ca cea mica nu mai lua in greutate de 3 sapt de cand eram in spital

la municipal era o fata, care avea cerclaj si care pierdea copilul undeva pe la 18-20s, cu cerclaj cu tot, iar asta se intampa a 2-3 oara; deci tine de organism

daca esti mai linistita roaga doctorul sa-ti faca cerclaj
aaa si inca ceva, ai grija cu pozitia stat la birou pe scaun, ca atunci apasa greutatea/burta pe col si e riscul sa-l deschida si scurteze; eu am lucrat pana in ziua in care am nascut, dar lucram de acasa, un timp de la birou, dar dupa 30s mai mult din pat, in pozitie semi-culcat


Mergi la inceput