Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Ady, felicitari pentru fetite!
Dianaradoi, imi pare nespus de rau! Mi se pare de inimaginat ce ti s-a intamplat! Am si eu 3 sarcini oprite in evolutie, dar nici nu se compara cu ceea ce traiesti tu acum...
De cand am citit ce ai scris incerc sa imi inving panica. Daca cumva ai puterea si nu iti face rau sa scrii despre asta, poate ne scrii putin, cat poti, despre ce s-a intamplat, ar putea fi informatii de folos pentru cele care suntem gravidute. Te inteleg perfect si imi cer mii de scuze daca rugamintea mea e deplasata, nici nu trebuie sa imi raspunzi sau sa imi dai vreo explicatie, in momentul asta trebuie sa ai grija numai de tine, sa fii puternica, sa te refaci si sa nu renunti! Dzeu are planurile lui pentru fiecare dintre noi si iti va darui la momentul potrivit, copiii tai, frumosi si sanatosi.

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

28+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

va voi scrie, tusferi! puteti fi sigure de asta. eu de-aia tot intrebam de filantropia, parca am avut un presentiment, off...

cel mai important sfat pe care vi-l pot da este sa va ascultati instinctul. la primul semn in neregula, mergeti la spital si exagerati cat puteti. e dreptul vostru.

fetitele mele au intrat in bradicardie si pe mine m-au trimis acasa. doar ca ele au miscat, fetelor, sa stiti. au miscat inclusiv pe drumul spre operatia de cezariana. eu m-am dus la spital la sfatul lui Brigit, ca sa fiu monitorizata sa nu le afecteze creierasul copilelor. nu m-am dus pt ca miscau mai putin. dar e clar ca episoadele se repetau.

mai sunt mult de spus despre filantropia, despre cum m-au terminat psihic doctorii inca de la inceputul sarcinii, insa acum mi-e greu sa ma adun.

voi mai scrie in curand.

va pup, aveti grija!

ady, recuperare rapida si multa fericire alaturi de puiutele tale!

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Diana, iti multumesc mult pentru faptul ca nu te-ai suparat ca am indraznit sa te intreb. Orice informatie este foate utila! Sa iti dea Dzeu multa putere!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

28+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

diana, acum am facut conexiunea cu un alt caz de care am aflat in weekend, acum imi dau seama ce e aceasta bradicardie si cum ar fi putut fi salvate fetitele, dar din pacate sistemul medical din Ro nu e capabil sa rezolve aceasta problema, iar voi nu ati avut suficient timp de cand ati aflat de asta ca sa puteti incerca sa faceti ceva in alta tara.
imi pare tare rau, de cateva zile si eu si sunt sigura ca si alte fete suntem triste si "intoarse pe dos" de pierderea ta, dar nu-ti face griji ca ne intristezi, noi vom incerca sa-ti fim alaturi si poate ca e mai bine sa vb cu noi care suntem niste necunoscute, e mai usor de povestit parca, decat unor cunostinte. Sper sa va reveniti cat mai curand si sa aveti alti copii. Incearca sa te mai informezi de aceasta bradicardie si malformatiile pe care le aveau fetitele, desi nu cred ca e genetic, nu cred ca se transmite de la parinti, asa ca nu cred ca ai cum sa prevezi sau previi asa ceva.

ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna tuturor,
ai dreptate Anna,suntem intoarse pe dos,eu una nu sunt in apele mele.
vreau sa spun ca i-am povestit si tatalui fetitelor mele(nu suntem casatoriti)despre ceea ce i s-a intamplat Dianei iar el ca de obicei a inceput sa imi spuna parerea lui despre tara noastra,ca nu avem nimic,nici doctori,nici spitale,nici invatamant,ce mai,nu avem nimic.
Mi-a adus aminte de un caz de cand eram eu internata pentru cerclaj,ca aici sunt doctori buni care pot salva copii cat de micuti.
Sa va spun de cazul asta:era o femeie cu aceleasi saptamani de sarcina ca si mine(22) iar ea astepta doar un copil,o fetita.
Problema era ca fetita nu lua in greutate,nu reusea sa se hraneasca de la mama,prin cordonul ombilical(avea 450 grame) si era internata in acelasi salon cu mine pentru a fi tinuta sub observatie,nu i-au dat drumul acasa.
Pana la urma i-au facut cezariana de urgenta si au pus fetita de 450 grame la incubator stand 3 luni,mama fetitei venea zi de zi la spital,se mulgea in cresa spitalului si ii dadea fetitei laptele ei si tot asa,incet-incet,dupa 3 luni au luat-o acasa cu 1,5 kg,iar acum fetita are 1 an si 4 luni si e perfect sanatoasa.
Eu zic ca in cazul tau Diana au gresit doctorii,ma ierti ca spun asta,poate ar trebui sa nu ma bag, dar trebuiau sa te interneze imediat si sa iti faca cezariana,aici daca s-ar intampla asa ceva nu ar scapa asa de usor doctorii si conducerea spitalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetelor imi puteti spune va rog ce at cumparat voi inafara de sterlizatoare de biberoane si cate biberoane a ti luat ca ce trebuie pe partea asta de papa
Va multumesc anticipat

amalia tsakoniati
17+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Diana, sincere condoleante! Si o imbratisare, stransa, stransa, pentru tine, pana la cer la ingerasele tale protectoare Antonia si Maria, si inapoi la tine, mami de ingeri. Iti trimit toate, toate gandurile mele bune si te imbratisez inca o data strans de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Ady, felicitari! Bine ati venit, printese dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

am intrat din intamplare aici, ca eu n-am gemeni... tb sa am dar unul s-a oprit in evolutie la 5 saptamani si a ramas doar fluturasul meu norocos,Andra.
DIANA, te imbratisez, am pierdut si eu o sarcina la 37 de saptamani, adica am pierdut copilul, tromboza de cordon ombilical, stiu prin ce treci. Sfatul meu e sa plangi cat poti. Sa ai incredere in Dumnezeu ca vor veni si copilasii tai, la mine a venit dupa 2 ani o fetita. Si sa afli de ce s-a intamplat ce s-a intamplat, stabileste cauzele medicale, mie imi spuneau ca "a fost un accident, se intampla", dar se cum la ultima sarcina am avut prediabet gestational, e posibil sa-l fi avut si la sarcinile anterioare, la fel si o pb de trombofilie, deci nu a fost un accident.... Deci vezi dc s-a intamplat, nu te multumi cu raspunsuri generice.
Te imbratisez strans, strans si daca ai nevoie de sprijin ma poti gasi pe pm, sunt la fluturasii de 2011.Iti inteleg durerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Diana, ma gandesc mereu la tine Cand ai dispozitie, sa ne mai scrii orice vrei tu, orice simti ca te-ar ajuta.

Amalia, felicitari pentru eco. Eu la baietelul meu nu am luat mai nimic dinainte la capitolul biberoane & co. Eram setata pe alaptat si citisem ca sa inlaturi tentatia LP sa nu ai LP in casa, si biberoane cat mai putine. M-am axat mai mult pe cumparat pompa, parti pentru pompa, servetele umede pentru curatat partile de la pompa, pungute sterile pt. pastrat LM la congelator, crema pentru sfarcuri, protectoare pentru sani sa nu se scurga laptic prin bluze. Sterilizator nu am avut niciodata (fierbeam o data pe saptamana sau la doua saptamani partile de la pompa, biberoane etc., in rest doar spalat normal). Am avut cateva biberoane de la Medela care au venit cu pompa si pana pe la 4 luni pe alea le-am folosit, o data pe saptamana eu mergeam jumatate de zi la servici si el papa LM din bibe. Pe la 4 luni nu i-am dat bibe deloc vreo trei saptamani, dupa care nu a mai vrut bibe deloc. Atunci am intrat intr-o frenezie de-am incercat tot ce mi-a trecut prin cap in materie de biberoane, ca urma sa ma intorc la servici program normal si era musai in timpul zilei sa pape LM din bibe. Intr-un final a acceptat de la Playtex biberoanele cu tetina din latex care mimeaza forma sfarcului de la sanul mamei. Un pic dupa un an am facut tranzitia de la biberon la canuta cu cioc si acum nu mai folosim bibe. Pt. gemeni o sa ma pregatesc cu ceva mai multe biberoane ca nu se stie cum o sa fie, si o sa am si un minimum de LP in casa. O sa iau cateva biberoane de la Philips Avent, de la Dr. Brown's, si de la Medela. Ma axez mai mult pe biberoane mai mari, nu din cele f. mici. Oricum e bine sa nu iei ff multe dintr-o singura marca, pt. ca bebeii sunt diferiti si e posibil sa trebuiasca sa incerci mai multe pana o gasesti pe cea pe care o prefera bebelanii tai.

Anne, felicitari pentru botez, sa-ti traiasca micutii crestini! Imi pare rau de carucior, ce nenorociti.

Anna, bine ca ai reusit sa nu te enervezi prea tare.

Diancic, spor la pregatirile pentru botez si in toate!

Violeta, felicitari si bine ai venit!

Eu la o eventuala bona din Romania nu as avea pretentia sa vorbeasca engleza, oricum nu i-as cere sa faca nimic in afara casei, sau cel putin nu i-as cere sa mearga nicaieri singura sau singura cu copiii in afara de plimbare pe strada, parc etc. Biletul de avion si taxele de viza i le-as plati eu, oricum mi-ar iesi mult mai bine decat sa iau o bona de aici, si nu ar ajunge la 3000 de euro sau dolari - asta cu filipinezele care vin in Romania banuiesc ca include si taxa agentiei, iar eu sper sa gasesc pe cineva fara agentie, plus biletul de avion Filipine-Romania probabil e mai scump. Daca eu nu reusesc sa le intervievez in persoana in prealabil - daca totul e ok cu bebeii as vrea sa venim in Romania in vara - s-ar intalni barem cu mama.

Mergi la inceput