Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

lai, hai ca am ras copios. Astea abia muncesc in romania si tu vrei sa plece in sua? =)))))) Asta inseamna sa cunoasca si nitel lb engleza =))))) Acum serios vorbind. Ti-ar trebui o fata f tanara care stie limba, dar eu , in situatia ta, as cauta clar pe cineva cu ceva cursuri la activ. ar trebui cineva care nu are copiii ca sa diminuezi riscul de a se intoarce acasa de dorul copilului sau mai rau, sa vina cu el/ei. Apoi se pune problema de compatibilitate. Daca nu iti place de ea, tu pierzi bani pt ca tu ii vei plati transportul si/sau alte acte (asa se procedeaza cu filipinezele). Ca o comparatie, in romania ca sa aduci o filipineza te costa 3000 de euro sau dolari....sa-mi fie rusine ca nu mai tin minte dar parca euro.

la mine nasterea a fost asa: eram programata la ora 9 dar la ora 7 trebuia sa fiu la spital. Ma trezesc la ora 5 (pt ca la vremea aia imi lua o ora sa fac un dus de 10 minute), ma pregatesc, ne urcam in masina, injuram cu spume pt ca un nene parcase masina prost si ne blocase, iesim din parcare intr-un final, ajungem la spital, facem un CTG iar eu eram atenta la emotii. Toata sarcina am fost lipsita de orice emotie. Eu eram preocupata de sarcina, de pampersi, de saltele de altele dar eram convinsa ca ma vor asalta emotiile spre finalul sarcinii. Doar ca eu eram "saptamana viitoare ma voi intalni cu baietii aia mici mici care cresc in mine acum....dar oare nu ar fi bine sa mut prosoapele de baie in sertarul de sus si pampersii in cel de jos?" si cam astea erau emotiile mele :)). Plec spre sala de operatii si tot asteptam sa ma loveasca emotiile dupa coltul ala, ba nu! dupa coltul celalalt. NImic! Ajung in sala, anestezistul ma pregateste, eu eram atenta sa respect tot ce spune el, eram si curioasa de ce mi se intampla, imi face injectia si imi spune "intinde-te acum". Cum nene ca eu nu-mi simt picioarele :))). VIne dna dr, imi zice buna dimineata, mi-l prezinta pe al2-lea dr care o asista si numai ce aud un oracait. La un minut dupa, un al 2-lea tipat. Citisem cum caracterizau mamicile tipatul bbilor "ca o caprioara, ca un fluturas" ... ai mei faceau ca broastele. Ma gandeam ce e inneregula cu mine de nu aud si eu caprioare vesele.

revin. caraie tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

si continuam

dupa ce i-am auzit, brusc m-a apucat panica "aoleu. Sunt 2. Dar eu sunt prea tanara. NU ma voi descurca. Dar acum e prea tarziu ..i-au scos. E prea tarziuuuu" si am varsat si eu o lacrima dar mai mult pt mine :)))

Ady, despre alaptat ar trebui sa stii asa: o sa fie dureros pana iti desfunda copiii canalele. O sa simti ca iti sug maduva osoasa dar strange din dinti pt ca doare 2-3-4 zile. Sa ai unguent pr sfarcuri pt ca te vor ustura. Sa ai ceaiuri de lactati si cel mai important: SA PUI COPIII LA SAN. Sa nu te lasi convinsa de asistente sa le dea lp ca uite "ce le poti da tu, cati poti scoate tu, mor de foame copiii". Daca te simti capabila, daca sunt bbii ok si daca au posibilitatea, cere sa iti lase copiii in camera ca tu sa-i pui la san ori de cate ori plang si nu din 3 in 3 ore.
Continua Brigit cu sfaturi utile ca eu nu sunt un exemplu pozitiv :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, merci de urari . Cand incepi diversificarea? Poate pitica ta nu se omoara cu laptele dar o sa rupa castroanele

Diana, iti tin pumnii sa fie totul bine pt tine si fetitele tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hmm, cred ca apar cam aiurea mesajele pe site-ul asta, ieri am citit tot si azi cand recitesc din urma, am impresia ca au mai apoarut mesaje sau eram eu beata ieri...

da lai, ai dreptate cu anestezia, imi venea sa-i bag 2 bucati in gura, ii dadusem si banii inainte, era si prima mea operatie de orice fel, ma luase cu calduri, mi-au bagat niste epinefrina ceva sa-mi revin, si proasta m-a intepat de nu stiu cate ori si m-a mai facut si grasa; a fost bine pana la urma, si am zis ca era doar incompetenta si am ignorat restul ca oricum n-ai ce face

ioana, referitor la bona vorbim sper sfarsitul lui iunie, noi nu ne mutam pana atunci, o intreb si pe ea daca vrea si-ti dau tel ei sa vb daca e de acord

anne, parca am citit ca ar fi ziua ta, pai atunci La Multi Ani si tot ce va doriti!

dianaradoi, hai ca va fi bine, nici nu stii cum sa o mai dai cu doctorii astia; eu i-am blamat ca m-au internat degeaba spunandu-mi ca e colul deschis desi nu era ai am zis ca vor sa ma tina in spital numai ca sa cotizez si sa-si ia ei banii de la asig de sanatate pe internare, dar le-am tras-o oricum ca am plecat pe semnatura; iar pe tine nu vor sa te interneze. Eu sper ca va fi bine si dupa cums pui la ultima eco apar ok si inima si plamanii si ce mai era, vor fi mici pisicutele, dar vor fi puternice si o sa fie ok

adriana, mai ai un pic si-ti vezi si tu capritele, asa le ziceam eu fetelor mele cand inca nu le nascusem, acum sunt Ratusca si Pisicuta, cu astea or sa ramana

amalia, tu mai ai rabdare ca mai ai pana la intalnire

pe brigit o pup asa ca ea e speciala

si o floare pt restul fetelor, dar n-am gasit emoticonul
sugubina, mi-e dor de tine, mai baga si tu nasul pe aici si mai zi ceva, erai tare haioasa

monas, cum merge cu bona? ai reusit ceva?

ma apuc si eu de treaba ca pana acum s-a marait Ema, nu vrea sa-si manance laptele, iar Eva de 2 sapt se terzeste pe la 4 si baga in bibi mic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Doamne, Anne, am ras cu lacrimi la faza cu emotiile de dupa coltz, esti totala fata mea!!!!

pai tot ce s-ar putea zice legat de alaptare in primele zile ai cam spus. As mai adauga Ady doar ca sa fii atenta sa te invete asistentele pozitionarea corecta la san. Crema langa tine, Garmastan sau Lansinoh, ca sa nu te alegi cu ragade ca astea-s pacatoase si multe femei se lasa de alaptat din cauza ca fac rani si experienta devine cam dureroasa. Insa daca pui copiii corect la san nu o sa faci rani.

Matusico, ti-am vazut burtica, se face din ce in ce mai mare-bravooooooooo!!!!

Lai si eu cred ca e destul de greu sa gasesti pe cineva in Ro. eu cred ca la fazele astea e importanta si compatibilitatea cu persoana respectiva. Ca si Ralu, sunt inca in faza in care nu ma vad dand copiii in grija altcuiva, dar stiti voi -vine o zi ...

ma intorc la mamiceala dar revin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Anna da eu mai am de asteptat vreo 22 de saptamani

Brigit da iubita creste burtica si eu parca plutesc sunt fericita maxim si mai ales ca acum nu prea imi mai este rau si pot dormi noaptea ca pana acum dormeam2-3 ore pe noapte

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anne cred ca ieri a fost ziua ta, sa ma ierti ca am uitat sa iti urez "La multi ani"; de aia imi ziceai sa tot astept pina pe 24 ian Te imbratisez cu drag
Am ras la mesajul tau cu emotiile m-ai facut curioasa acum sa aud cum vor plange fetele mele sper sa nu ma faca de ras....
Anne, Brigit am notat tot, bagat la cap si promit sa fac tot posibilul
Brigit am cumparat si pastile Mami, si ceaiuri asa ca dupa cezariana incep sa le iau
Anna - si ale mele tot " caprite" sunt. Sa vezi ce copite primesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mamici, burtici
cand voi incepe serviciul cred ca o s ava scriu mai des:). Anne, ce sa-ti spun? M-ai dat pe spate cu "lacrima" ta de la nastere:)). Sa stii ca nu esti singura:). Treb sa va povestesc si voua asta: cat am stat cu ei in spital , mi-am tot facut veacul pe langa ei acolo unde stateau cu ceilalti copii. Facem eu pe viteaza insa mi-era o fricaaaaaa. Ma intrebam eu cum o sa ma descurc cu doi si alte cele cand vad o mamica cu un tatic cum deschid usurel usa salii cu copii si imping caruciorul cu pruncul urlator inauntru. Asistentele se uiatu la ei si nu intelegeau, pt ca l-il dadusera in rezerva, iarei il aduceau inapoi. Tot asa usurel cum l-au bagat pe usa au ingaimat ca ei nu stiu ce sa-i faca, ca plange. La faza asta io una nu staim ce s a fac : sa rad? sau sa plang?Daca ei amandoi isi aduceau copilul inapoi la asistente, io una (urma sa am grija singura de ei, ca mama nu intra in calcul la vremea aceea) ce ma facema cu doi?:))))))))))
Cu bonele va povestesc maine, treaba e ca m-am enervat la culme cu vreo doua trei insa azi m-am vazut cu una care pare ok. Cred ca ea va fi. Sper sa nu am insel.
Va pupez ca tre sa gatesc. Vine ta-su copiilor din tarile "calde" la noapte si sa am ce sa-i dau d-ale gurii.
Una peste alta sunt bucuroasa ca doamna de azi nu m-a dezamagit pt ca deja ma sunau si de la serviciu ca cica sa vin ca au treaba cu mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Diana si Adrianaady sunt alaturi de voi,incercati sa stati at mai linistite,totul va fi ok.
In privinta alaptatului asa este,la inceput pana se deschid canalele e dureros,eu strangeam din dinti si imi venea sa urlu,bateam din picior,nu mai stiam ce sa fac de durere;e foarte important spalarea mainilor inainte si spalarea sanului dupa ce ai alaptat,eu am folosit servetele umede de la Chicco,iar apoi imi ungeam sfarcurile cu crema speciala pentru asa ceva,nu suportam nimic deasupra,stateam in pat minute bune fara nimic,ca sa poata intra bine crema,
Ca sa am lapte am mai luat si un produs de aici,nu mai stiu cum se numeste si intr-adevar am avut lapte,cand ma priveam in oglinda nu ma mai recunosteam,al meu imi zicea in gluma muccarella(adica vacuta).
Anna_a,sper sa nu uit nimic din tot ceea ce vreau sa-ti spun:
eu am nascut la 36+6,la nastere Laura a avut 2800gr iar Francesca 2630gr,cand mi le-a dat acasa dupa 3 zile aveau Laura 2520gr iar Francesca 2346gr(n-am sa uit niciodata aceste cifre).
Au implinit pe 14 ianuarie 1 an si o luna,duminica trecuta le-am cantarit si Laura are 9975gr iar Francesca 9600gr.
Sa nu crezi ca ale mele nu au facut si nu fac mofturi la mancare.
in ultimul meu mesaj am omis sa scriu ca dupa iaurt simplu le mai dau biscuiti sau cracker in mana dar numai Laura mananca si nici ea mereu,mi-i arunca pe jos,iar la pranz mananca cam 200 gr mancare sau supa cu legume.Eu pana acum nu le-am dat 2 feluri de mancare,le-am dat doar un fel mai mult si pe urma fructe si paine Laurei in manuta,mai incerc si cu Francesca dar nu am nici o sansa,nici nu se atinge.Totusi,ca sa fiu sigura ca manaca amandoua paine le pun mancarea pe care o pregatesc,bucutele mici-mici.
eu iaurt nu le-am dat la pranz si nici la cina,oricum nu te preocupa pentru greutati,important este ca fetitele sunt sanatoase;
asa sunt si eu,dar m-am linistit cand am vazut copii de 6 luni care avea 10kg si copil de 2 ani care avea 10 kg si sanatosi tun,fiecare copil este unic.
nici eu nu am avut pana acum nici o problema cu ele,doar la al treilea vaccin(la 11 luni si jumatate)Laura a facut febra si mi-a vomitat dua ce a mancat.
Si eu am facut anestezie spinala,in coloana vertebrala dar am simtit durere,deja stiam cum e de cand am facut cerclaj.
Cand am fost programata ptr.cezariana,cand am ajuns la capitotul injectie tremuram din cap pana-n picioare de emotie ca o sa-mi vad copiii in curand si mai tremuram si de frig,era decembrie,sau poate erau doar emotii,caci am avut programare la 7 dimineata si mi-au facut cezariana abia la 6 seara,eram nervoasa de atata asteptare,erau mereu urgente si eu care nu aveam dureri a trebuit sa astept mult si bine.Al meu(care si asa nu are rabdare)era in culmea disperarii,era hotarat sa nici nu mai intre in sala sa stea alaturi de mine,dar pana la urma a intrat,era alb la fata de emotie.
Anna_a vreau sa te rog sa imi spui cat inseamna o cupa de cereale de orez?
Le-am dat si eu cereale pana la un an,le-am pus in lapte dar mai ales in mancare,insa mi s-a spus ca dupa un an s-o mai slabesc cu cerealele pentru ca vor putea manca cam de toate.
Asa ca le mai dau doar din cand in cand gris,orez sub forma de praf,orez le dau si boabe,dar trebuie sa il pasez putin.
vreau sa va spun ca am avut mari batai de cap cu Laura in privinta mancatului pana mai acum vreo 4 luni.
nu vroia fructe,iaurt,nimic,plangea si plangea si plangeam si eu cìde nervi ca nu stiam ce sa fac,pe cand Francesca a mancat mereu tot ce i-am dat,doar cu iaurtul s-a strambat si ea la inceput.
Laura e mare amatoare de lapte,cred ca daca ii dau si 300 ml lapte de dimineata mananca,dar vad ca in ultimele 2-3 saptamani mi-a luat cam 1/2kg in greutate,Francesca doar 200grame.
si la mine dureaza mult masa,cam 40-50 minute,doar cand e al meu acasa ne impartim,fiecare cu cate o fetita.
fetitele mele acum merg tinandu-se cu cate o manuta,Francesca face si 2-3 pasi singura,dar apoi cade.
si eu le culc in pijama intreaga cu talpici,crea ca s-a vazut un pic si din fotografii,insa noi inchidem centrala noaptea si astfel in camera imediat temperatura ajunge la 20 grade si de aceea mi-e frica de frigul pe care il poate simti Laura.
maine daca ma lasa fetitele si imi functioneaza netul(caci am net wireless de la un bar apropiat) o sa scriu lista cu diversificarea care se da aici in Italia.
eu cred ca se mananca bine aici,e parerea mea,sunt peste 100.000 de persoane care au depasit 100 de ani-
bineinteles ca nu este poluarea din Bucuresti de unde am eu casa,insa si milano e poluat,e al treilea oras din Italia in privinta poluarii(Milano e capitala economica a Italiei),chiar daca toate fabricile sunt la periferia orasului sau chiar in afara orasului.
Sa auzim numai vesti bune de la burtici,va doresc o seara placuta si linistita.


poze Laura si Francesca
https://plus.google.com/photos/102893190872616247452/albums/5836314510792874625?authkey=CISP9aa_kPfIQA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Ioana, suntem prin zona, dar cu o luna mai mici, 2.5.
Noi am fost la munte de rev. cateva zile cu picii si imi aminteam de tine cum scriai ca i-=ai alaptat in masina, cand si eu a trebuit sa fac la fel prin cozile de pe la busteni, doar ca unul la bibe cu lm incalzit cu incalzitorul de bibe de masina :)

Ady, mai ai atat de putin ! Ai rezistat foarte bine, si fetele sunt sigur bine. Nu ti fa griji cu injectia in coloana, si eu eram panicata de nu mai zic cu ea ... din fericire ai mei au venit cand au vrut ei sa vina, ca dc aveam o data fixa in program eram extra stresata, si la injectie in sala de cezariene zici ca eram high atat de ireal mi se parea totul, ca doar eu venisem de acasa asa... la un control ca nu-mi era bine, dar nu credeam eu ca ma opresc sa nasc (si mai radeam de fetele din spital cu care am mai impartit camera care se intorceau in camera de la control extra linistite si ziceau ca pleaca sa nasca f relaxate ca cica aveau contractii si dilatatie >4 :) ) Asa... la injectie a fost floare la ureche, nu am simtit nimic, doar ca imi era extrem de greu sa ma aplec in fata peste burta, ma impingea o asistenta in fata si eu nu ma puteam cocosa deloc, atat imi amintesc.

Mergi la inceput