Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (74)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Monas nu intepatura in sine in coloana ma sperie cel mai tare; ci mai degraba gandul ca sunt constienta , aud, vad si simt ( chiar fara durere) tot Sa ai noroc in a gasi bona potrivita
Hellen multumesc pt cuvintele frumoase Toate gandurile bune si pt copilasii tai
Ioana ce zile ati avut si voi bine ca acum Mara maninca si e putin mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, 2 persoane am stat, ei tot rezerva ii spuneau dar nu stiu de ce , ca in afara ca stateai cu o singura persoana nu era nimik special, wc la comun...uh. pe 3b nu e room in, dar acum ca ai intrebat mi-am adus aminte ca exista 3c-ul, care e de tipul "mama si copilul", unde se sta in sistem room-in. totusi eu nu stiu cat va fi de fezabil sa stai cu cu amandoua fetele langa tine in salon dupa ceza. habar nu am cum se procedeaza daca ma crezi , eu am cunoscut cat am stat acolo nu mai putin de 5 perechi de gemeni, dar erau toti copiii sus, la prematuri. pe cei care s-au nascut la termen nu i-am vazut, nu stiu , poate chiar stateau mamicile cu ei in room-in. dar cred ca e greu, pregateste hartii de 5-10 ron multe ca nu vin asistentele sa te ajute nici de nebune, trebuie stimulate mereu . Cu cine nasti?

Ioana, acum cand povestesti ca Marutza manca doar purtata pe sus imi amintesti ca am citit despre nursing strike.
http://www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc
anyways, felicitari pt perseverenta, sa dea Domnul sa o tina asa!
tu, smechero,ai fost acasa cu papabear, asta da rasfatz!

am luat si eu o manduca. plina de speranta am imbracat ieri printesa care s-a enervat groaznic simtind miscarile mele stangace in incercarea de a o baga in ea. s-a pus pe urlet si am insfacat copilul am iesit cu ea afara in brate. Cu frate-sau am avut mai mult succes, eu la fel de stangace insa copilul mai rabdator. Ne-am simtit bine impreuna, distribuie bine greutatea pe spate. Cand m-am intors cu fetita de afara eram terminata, cu el m-am plimbat mult mai mult si m-as mai fi plimbat dar am zis sa o iau progresiv. Momentan la manduca nu am de reprosat decat pretul (noi am luat una ca am zis ca mai bine testam sa vedem daca ma pot obisnui cu ea, apoi o luam pe a doua)


Anna, da, ei au 5 luni juma acum, au recuperat destul de bine. El mi se pare chiar dolofan, dar desigur ca il compar mereu cu fotomodela de sora-sa. Nu greutatea in sine ma ingrijoreaza, ci mofturile din ce in ce mai mari, insotite de plansete, tipete, tot tacamul. Si noi ca si Ioana facem tot felul de schimbari doar-doar o manca mai bine fetita. Si cand ziceam ca functioneaza una o luam de la capat cu refuzurile. In schimb baietelul mananca si portia sora-sii ca mi-e cam nu stiu cum sa arunc laptele muls cu atata truda...

Hellen, ce va mai chinuiti si voi cu papa. Cred ca se rezolva cand cresc ei mai marisori. Vorba unei bune prietene: ai incredere in ei ca nu se lasa sa moara de foame! Dar eu ma crizez de nu mai pot cand vine seara si fac calculul cat a mancat topmodela

Mona, te asteptam cu bona. Fetelor ma ingrozesc cand ma gandesc ce greu e sa gasesti pe cineva de incredere. mult succes!!!!


Diana, te asteptam cu vesti bune de la control!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit nasc cu dr Oprescu Daniela, f bine vazuta si apreciata in spital. Stiu de la o fata draga ca la rezerva platita iti aduce copilul/copii acolo, asta normal daca sunt bine, la termen si fara alte problemute. Sunt 2 paturi si ai voie sa stea un insotitor cu tine permanent. Acum depinde totul de cit de bine se prezinta printesele la nastere, de cite zile vom sta in spital .... mai mult de 3-4 zile nu imi permit din pacate....
Cu asistentele sunt obisnuita ; sper sa nimeresc un neonatolog bun.
Inca o intrebare : voi ati facut vaccinul in spital? asta controversatul adus din danemarca parca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, da, am facut vaccinul cand au facut piticii 2.5 kg. Nu te stresa cu el, caci din cate am auzit mai tarziu problemele au aparut pt ca astia nu stiau cum sa il dozeze, obisnuiti cu vaccinul produs de cantacuzino cica mai greseau dozajul si il faceau mai profund decat trebuia, de aici si efectele adverse. Ai mei nu au avut niciun efect advers, le-a aparut frumos reactia de vaccin pe manuta pe la 3 luni, exact cum trebuia.

Ai emotii, te simt. Culca-te, ca sa vezi ce o sa mai tanjesti dupa orele astea.

Da, dr Oprescu e recunoscuta ca fiind super OK. sa mergi relaxata, toti dr isi fac datoria fff bine acolo. La neonato e o echipa super, sunt toti profi, la capitolul comunicare stau mai prost dar voi fiind la termen si fara alte "emotii" nu o sa fie probleme nici aici.

hai ca azi avusei limbarnita. (a fost mama la mine, am dormit dupaamiaza cu piticii si se cunoaste)
see you

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit ai dreptate, am emotii cit casa La cit de "barbata" am fost pina acum, ma minunez si eu cite emotii si temeri am acum. Acum fug la somn, de la atita stat in casa, in pat, cu dureri/contractii mi s-a dereglat programul si adorm dupa 2-3 noaptea....
Multumesc mult inca o data pt informatii si rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

inca putin ady O sa fie bine, sunt convinsa.

Sa va spun din experienta mea vasta cu bonele si concluziile la care am ajuns eu. Primele 2 saptamani a stat Lucian cu mine acasa. L-am rugat sa stea cu mine ca sa vada daca ma descurc, daca ma paste vreo depresie etc. In prima saptamana m-a dat peste capt alaptatul si din cauza asta ma simteam incompetenta in tot si toate. Drept urmare i-am zis lui lucian ca eu nu ma descurc si sa-mi gaseasca bona. VIne o tanti care fusese menajera la batrani si ramane sa ne vedem peste 2 sapt. Intre timp eu ma linistesc si constat ca ma descurc singura cu baietii dar pt ca stabilisem cu tanti o chestie, am zis sa nu fiu neserioasa. Vine la data stabilita si incep eu sa ii repet ce ii spusesem la prima intalnire si sa punctez pe lucrurile importante "vreau de la tine sa faci curatenie o data pe saptamana, mancare la 2 zile, sa ma ajuti cu carutul iar cu copiii ma ajuti doar cand sunt eu in dificultate. Adica daca eu am bratele libere si un copil plange, atunci eu il iau in brate. Nu vreau comentarii legate de modul meu de a-mi creste copiii iar tu vei respecta regulile mele"....nu mai stiu ce i-am zis dar eu am crezut ca este important sa ii spun f clar ce vreau de la ea. Nu a mai venit a 2-a zi :))) A zis ca ii e frica de mine :)))
Lucian a luat-o razna cand a auzit ca nu mai vine asta desi eu ii tot spuneam ca ma descurc cu ei. Dupa 2 zile a venit cu o alta tanti. Am avut aceasi discutie initiala si parea ca a inteles. A stat o luna de zile.
concluziile mele sunt:
- cautati o femeie tanara. eu am sa dau anunt pt maaaxim 35 de ani. Copiii vor creste si vor fi energici. O femeie in varsta nu are nici energie si nici rabdare.
- nu le lasati sa va tutuiasca. Am observat ca daca te tutuiesc, au impresia ca va trageti de sireturi. DIn punctul meu de vedere, bona nu-mi este nici prietena, nici membru de familie ci este un angajat iar in fisa postului intra sa ai grija de copiii mei.
- incercati sa le convingeti sa isi faca analize: sange, urina, coprocultura. VOr sta, ii vor pupa....
- de la bun inceput sa incercati sa spuneti exact ce vreti de la ele. Mi-a spus o prietena ceva foarte interesant: sa-i spui care sunt situatiile in care nu va face nimic fara acordul tau si situatiile in care poate decide ea ce sa faca.
- daca aveti posibilitatea, alegeti pe cineva cu cursuri de bona. Eu in buzau nu am sanse sa gasesc asa ceva si trebuie sa ma multumesc cu niste mamaite care au crescut 2 nepoti si au impresia ca sunt in masura sa imi dea mie sfaturi de cum sa-mi cresc copiii. Asteptati-va sa fiti aalizate, criticate etc. Ma gandesc ca poate un curs le invata sa isi lase atitudinea superioara acasa... Zic si eu!

of, revin. Continuati si voi din experienta, din auzite sau din ce va ganditi voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dimi !
Adryana sunt sigura ca totul o sa fie bine DD si Fecioara sunt langa tine ca si pana acum ai ajuns une ai sperat cu sarcina sa ai o nastere usoara intalnire emotionanta cu briosele si recuperare rapida

Diana hai sa vi numai cu vesti bune

Fetelor este o placere sa va citesc sunteti super mame copii vostri sunt norocosi ca va au si invers

amalia tsakoniati
16+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

asa, sa va zic si eu cu bonele, desi cred ca am mai povestit
- si eu am cautat pana in 40 ani max, dar e mai greu sa gasiti asa
- prima avea 28 parca, avea si ea o fetita de 4 ani, a venit in feb-12 cand aveau fetitele mele 2+ luni si a plecat in Jul-12 cand aveau fetele 7 luni, a stat 5 luni; nu stiu de ce a plecat, mi-a dat un sms intr-o seara ca de maine "colaborare inceteaza". Din pct meu de vedere era ok, se purta frumos cu fetele, se ocupa de ele, desi ce mare lucru era de facut cand erau asa mici, schinbat, dar un biberon de lapte si culcat (fara chestii in brate, pe picioare), erau f cumintele pisicutele, in ultimele 2 luni incepusem si diversificarea si era un pic mai greut, dar se descurca. Nu facea nimic altceva decat sa aiba grija de fetite, venea la 8 si pleca la 18, 4zile pe sapt si ii dadeam 70 lei/zi, deci cam 1200 pe luna, pt 40 h/sapt. Cred ca a plecat ca ar fi vrut mai multi bani, desi nu mi-a spus nimic ca eram dispusa sa-i mai dau, dar i-a mentionat mamei cu o sapt in urma, ca s-a intalnit cu una-n piata si aia avea grija tot de gemeni si lua "o gramada bani", nu stim cat de mare era gramada
- apoi din iulie-aug au stat fetele numai cu mama si cu sora sotului meu, studenta anul 5 la medicina si s-au descurcat f bine; oricum dupa cum stiti sunt si eu acasa si nu eram f ocupata cu serviciu atunci, deci mai ajutam si eu
- in sep-12 am inceput sa caut bona, si da-i si cauta, puneam anunt pe cautbona.ro, aplicau, dar cand le sunam nu mai erau interesate, desi nici macar nu ajungeam la discutia de salariu. eu zic ca problema era ca eram si eu si mama acasa si nu puteau ele sa stea la tv, sa cotrobaie sau altele. Unele mai ziceau, da, dar sunt 2 copii, ca si cum ar fi vrut sa zica salariu dublu, desi ele aplicasera si in profil cereau ceva de genul 1200-1500 pe 8h/zi, 40h/sapt
- dupa ce am tot cautat si n-am gasit, adica nici n0am vazut pe nici una, la un momentdat renuntasem, am mai pus un anunt, m-au sunat unii de la o firma de recrutare si zic ok, cautati voi, vreau pana in 40 ani, program fie 8-10h, fie 6, in fine, in functie de cum gaseam, eu avand-o si pe mama; oferta undeva la 1500lei/luna. Dupa cateva zile, i-am sunat sa nu mai caute deoarece mi s-a parut mult 1500/luna,adica ok, asta eram dispusa sa dau dc gaseam pe cineva cu cursuri, cineva care sa se ocupe de ele, sa le invete chestii, nu numai sa le schimbe un pampers si sa le dea manacare; problema e ca agentia iti lua un comision de 1 slariu si nu-ti garanta nimic, decat daca pleaca in primele 2 luni te ajutau sa-ti gasesti pe altcineva, deci practic nici o garantie.
- mi-a mai adus mama 2 tipe luate din parc care cautau loc de munca, una era tigancusa a venit o zi, ea ar fi stat,dar mi s-a parut ca miroase desi parea curata, asa ca am zis pas; cealalata isi cauta de munca de fapt, a zis ca se duce la un interviu, nu cred ca si-a gasit dar nici n-a mai venit (intre timp am pastrat tel ei,ca am chemat-o si ia-m dat hainute ca are un nepotel mic)
- am renuntat si am zis ca va sta mama cu fetele si sa iau pe cineva la curatenie, no luck nici aici, a venit una (fosta colega de serv cu mama), a ramas ca vine a 2-a zi sa faca curat si sa vada despre cee vorba si sa ne intelegem la de 2-3 ori pe sapt si n-a mai venit, mai bine ca nu mi-a placut, mi s-a parut ca miroase si vroaim pe cienva care sa faca curat ca lumea, nu asa abureala ca asta puteam face si eu.
- am pus alt anunt in care am specificat exact ce caut, fir program full-time, si part time, ca eu si mama suntem acasa si a aplicat actuala bona; 39 ani are o fetita de 12+, a venit si mi-a placut, am luat-o pe loc, ea vine 12-18, si-i dau 1100lei/luna

deci nu stiu ce sa zic, nu recomand agentiile decat daca aveti bani seriosi de dat, fara 1500 nu o sa va gaseasca + 1500 lor
prin cunostinte iar e greu, ca intervin chestiile personale daca nu le placi sau nu va intelegeti cu ele
pana la urma eu sunt multumita de siteul ala, e foar 5eur+tva de contactat o bona, nu e asa mult

noi ne cumparam casa in curand si ne mutam in pitesti pe la sfarsitul lui iunie, asa ca daca va fi cineva interesat o pot recomanda pe bona mea, dar ea vrea program de la 12, ca dimineata sta si ea cu fetita ei; sta undeva in drumul taberei, valea oltului, ialomitei asa ceva.

curaj adriana, nu ai sa auzi si sa vezi nimic, doctorii vb incet (l-am auzit pe doctor injurand un pic ca nu ajungeau sa o scoata pe Eva, statea f sus), nu simti nici cand taie, nici cand umbla pe acolo; eu zic ca partea cea mai rea e tot intepatura in coloana, mie proasta aia mi-a cautat de 5-6 ori cred si nu gasea, cica asa e la ale mai grase, sa o f..., pai eu eram grasa la 80kg, adica na pusesem 18, dar aveam 2 copii; pana la urma cateretul din coloana pe care ar fi trebuit sa-mi faca calmante, mi l-a scos imediat dupa operatie, ca s-a umplut de sange, dar eu am nascut la municipal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu ma gandesc sa stau ami mult de 2 ani acasa daca nu gasesc pe cineva in care sa am incredere. Iau in calcul si posibilitatea asta: de a nu gasi pe cineva. Iar sansele la mine sunt si mai mici pt ca nu exista cursuri in buzau dec trebuie sa apelezla mamaici dar peste vreo 2 ani, daca ne ajuta DD ne mutam la 15 km de buzau intr-un sat. Deci bona o sa faca naveta ca eu nu as apela la fetele de la tzara. Si eu ma gandeam ca poate sa ma ajute oricine pana la vreo 2 ani dupa care imi gasesc eu bona cu studii de psiho-pedagogie, tanara, cu studii vaste pt ca la varsta aia sunt curiosi si imita si eu nu vreau sa imi scuipe copilul seminte si sa injure ca un birjar pt ca asa a vazut la bona. Bieninteles ca visul a apus in momentul in care am constatat ca nu exista ce caut eu in buzau :)))

MI se pare mult 1500 de lei chiar si pt 2 bb care nu sunt supra-solicitanti la 1 an si 2 luni. La 2 ani cati bani ar vrea? Eu le-am spus ca dupa ce vor mai creste baietii, sa mearga in picioare, sa le alerge non stop, atunci lucram si la salariu si aducem pe altcineva sa se ocupe de curatenie ca sa o degrevam pe ea de sarcinile astea. Eu le-am dat 1000 de lei pe 10 ore de luni-vineri pt ca asa mi-au cerut ele iar eu am considerat ca este o suma decenta.

eu la mama sau la soacra nu vreau sa apelez pt ca vin la pachet cu o mentalitate invechita iar mie mi s-ar parea obositor sa le tot spun si explic si sa le supraveghez sa nu puna paturi pe ei, s anu le indese caciuli pe cap, sa nu dea temperatura mai mare ca sa nu raceasca etc etc. Prefer pe cineva de la care as avea pretentia sa respecte regulile astea.

Pana acum m-am descurcat. Inca nu se rostogolesc si nu au luat-o de-a busilea. I-au fiecare etapa pe rand si vad cum ma descurc. Pe mine ma ajuta f mult sa stiu ca sunt gemeniste care se descurca singure. Ma ajuta fff mult. Stiu ca este greu, ca este obositor dar eu nu consider ca este o povara atata timp cat sotul ma ajuta cat poate, atata timp cat pot sa ies si eu din rutina zilnica macar in week-end.. Dar vedem pe viitor unde ma impotmolesc.

eu nu sunt stresata cu diversificarea. Nu stiu de ce, dar sunt f relaxata. Am cautat sa citesc cat mai multe pe subiectul asta dar nu a fost o idee buna pt ca am gasit zeci de teorii si de liste. Asa ca voi merge pe mana pediatrei si atat. Tin cont de o singura regula: bble sa fie hranit in primele luni cu legume si fructe autohtone. Adica sa-i dau cartof, morcov si telina nu linte, brocoli sau varza de Bruxelles. Sa-i dau mar, para si prune nu portocale, banane sau kiwi. Asta in primele luni. Doar de regula asta voi tine cont, in rest vazand si facand. Doar de calitatea alimentelor mi-e frica. Peste 2 luni nu ies inca legumele noastre asa ca ma gandesc sa apelez la cele bio. Dar trebuie sa ma interesez daca le pot congela, cum si cat timp pt ca nu pot comanda 2 morcovi si 3 pastarnaci.

Brigit, eu nu inteleg asta cu varsta reala vs cea corectata. bebeii nu au 5 luni de cand s-au nascut? Nu asta e varsta reala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

vai fetelor, citesc despre bone si ma ingrozesc. Numai pretentii si niste scoruri....
eu momentan nu mi-am pus deloc problema ca o am pe mama proaspat pensionata, pe care o exploatez la maxim saraca. din cand in cand mai face rocada cu cealalta bunica, ii mai dau cate un respiro. insa la un moment dat va trebui sa iau in calcul cum facem mai tarziu, asa incat ma ajuta fff mult experientele voastre.

Anne, cu varsta corectata este in felul urmator. In cazul prematurilor, venirea pe lume mai devreme nu inseamna doar o greutate mica la nastere. Toate organele sunt insuficient maturate, astfel incat nu pot sa fie comparati cu copilasii care au fost nascuti la termen si au stat in burtica pana la 40 de saptamani. Astfel, toti pediatrii si neonato ii evalueaza conform vastei corectate. Aceasta varsta se calculeaza luand in considerare data prognozata a nasterii si nu data reala de nastere. Astfel , este recunoscut faptul ca toate achizitiile - motorii, pshisice, etc, trebuie evaluate in raport cu varsta corectata si nu cu varsta reala, pana la un an. Apoi diferentele incep sa se estompeze, ei recupereaza f repede.


Mai multe aici
http://www.medicpentrutine.ro/?actiune=detalii&subactiune=articole&id=246

Ai mei de exemplu sunt nascuti la 29s, deci cu 11 s mai devreme, asa incat desi au cronologic 5 luni si jumate corectat au abia 3 luni. Si din punct de vedere al grutatii si din pdv al achizitiilor ei pe la 3 luni se situeaza. Bine, ei acum au inceput sa recupereze destul de bine si fac si niste lucruri pe care alti copilasi de 3 luni nu le fac, insa standardul de comparatie acela este. Chiar ziceam odata ca desi am nascut in momente diferite Ioana , tu , eu aveam dpn-uri f apropiate, copilasii au aceeasi varsta corectata ( ba chiar ai nostri ar fi mai mici decat ai tai cu vreo dpua saptamani desi tu ai nascut ultima ;)




Mergi la inceput