Schimbare permis auto

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Eu am vrut sa imi refac permisul in 2008 pt ca mi-a fost furat si am renuntat pe ca m-au pus sa fac toate analizele, adica de fiecare data cit se intimpla ceva cu permisul trebuie sa faci analize de la a la z? o porcarie....m-ar fi costat citeva milioane bune ca sa nu mai zic de "umblatura" si enervare....vorba aceea "only in Romania"! aici nu trebuie nici o analiza pt permis....


Adica acolo pot sa-si ia permis toti drogatii, betivii, orbii, nebunii...si altii?
Ma cam indoiesc...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Da.majoritatea descrisi; orbii nu pt ca te pune sa citesti niste litere inainte de a semna aplicatia, sau daca te vede ca ai ochelari.nu trebuie absolut nici o analiza; si daca esti schizofrenic nu inseamna ca iti este interzis sa conduci masina....permisul aici il reinnoiesti on line daca nu ai nici un motiv sa te prezinti personal la birou; si nici intr-un caz nu trebuie sa mergi la ginecolog ca in ro pt a obtine stampila pe avizul medical cum se face in ro..peste 65 sau 70 de ani mi se pare ca trebuie sa te prezinti personal anual la birou; am citit nu demult pe yahoo news ca un sofer de 100 de ani a facut un accident...nu cred ca in ro acel sofer ar fi avut carnet la virsta aceea da nuci nu m-as mira la stilul de condus acolo....nu iti face nici test de drog sau alcool ...tu iti dai seama citi nu ar avea carnet aici, mai ales ca marijuana e legala acum?cred ca ar da faliment industria auto si DMV-ul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Eu am vrut sa imi refac permisul in 2008 pt ca mi-a fost furat si am renuntat pe ca m-au pus sa fac toate analizele, adica de fiecare data cit se intimpla ceva cu permisul trebuie sa faci analize de la a la z? o porcarie....m-ar fi costat citeva milioane bune ca sa nu mai zic de "umblatura" si enervare....vorba aceea "only in Romania"! aici nu trebuie nici o analiza pt permis....


Adica acolo pot sa-si ia permis toti drogatii, betivii, orbii, nebunii...si altii?
Ma cam indoiesc...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

da, aici se face doar testul de ochi(acolo la ghiseu pana iti da permisul)...in rest, nu se cer analize pt permis.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai fetelor, atunci daca-i asa, mai bine in Romania.
Bine, hai sa mentionam care-s controalele pentru fisa medicala:
-boli interne
-ortopedie/traumatologie
-neurologie
-psihiatrie
-oftalmologie
-ORL.
Exista o mentiune, semnezi ca nu suferi de epilepsie. Si trebuie sa mergi la controalele astea cu fisa semnata de medicul de familie.
Adica nici vorba de "analize complete", "control ginecologic" sau altele.
Mie mi se par controale de bun simt. Nu vad cum naiba ar fi daca permisele s-ar prelungi la telefon sau online, adica cred ca ar fi jale. Cine naiba stie ce ti s-a intamplat in 10 ani de cand ai luat permisul?

Edit: Uite un articol din care reiese cam care-s tintele examenului medical pentru permis:
http://www.agenda.ro/ce-afectiuni-medicale-te-lasa-fara-permis-de-conducere/274763

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Mai fetelor, atunci daca-i asa, mai bine in Romania.
Bine, hai sa mentionam care-s controalele pentru fisa medicala:
-boli interne
-ortopedie/traumatologie
-neurologie
-psihiatrie
-oftalmologie
-ORL.
Exista o mentiune, semnezi ca nu suferi de epilepsie. Si trebuie sa mergi la controalele astea cu fisa semnata de medicul de familie.
Adica nici vorba de "analize complete", "control ginecologic" sau altele.
Mie mi se par controale de bun simt. Nu vad cum naiba ar fi daca permisele s-ar prelungi la telefon sau online, adica cred ca ar fi jale. Cine naiba stie ce ti s-a intamplat in 10 ani de cand ai luat permisul?

Edit: Uite un articol din care reiese cam care-s tintele examenului medical pentru permis:
http://www.agenda.ro/ce-afectiuni-medicale-te-lasa-fara-permis-de-conducere/274763

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

pai daca esti barbat normal ca nu trebuie; cind mi-am facut carnetul acu vreo 15 ani asa a trebuit sa trec pe la ginecologie sa imi puna parafa; ginecologul era colegul de servici a mamei asa ca nu a trebuit sa imi faca controlul propriu zis, doar mi-a pus parafa, dar da a trebuit altfel fisa era incompleta; so fi scos intre timp de pe fisa? ar fi chiar culmea aici sa te trimita la atitea analize si controale ar fi culmea nesimtirii zau...la ce timp limitat exista si distante mari sint f multumita ca nu trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivi spune:

Buna, si mie imi expira permisul, dar mi-am rezolvat problema. Plateste taxa de 68 de lei la orice agentie cec, completeaza declaratia de pe site (o poti completa de mana, nu trebuie sa platesti la nu stiu ce firma), fa-ti si copie dupa cartea de identitate si mergi in Pipera pe la orele 17. Programul lor este pana la orele 19,30. (dar agentia cec nu este deschisa pana la acea ora, asa ca cel mai bine sa ai taxa platita sa nu faci drumul degeaba). Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Eu din linkul pus de Rufus am inteles ca: daca te prezinti dupa aceasta data sa-ti preschimbi permisul auto care nu a expirat...nu mai faci vizita medicala .Gresesc? Aceasta se faca doar daca ai permisul expirat, deteriorat, sunt date in el care n umai sunt valabile: stare civila/ nume, adresa din astea.
Concret : sotului meu ii expira valabilitatea permisului la anulnu mai stiu cand prin mai parca. Daca se duce anterior datei de expirare eu am inteles ca nu mai face vizita medicala?Asa-i sau gresesc?
Plateste doar contravaloarea permisului si ce s-o mai plati! Chiar as vrea sa stiu! Eu i-am zis sa se duca acum...insa avea buletinul expirat de 2 saptamani -cozi monstruoase si pe acolo... si nu ia buletinul la timp si pierde acum. dar daca e cum zic nu vad la ce graba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa a fost pana acum. Mai bine intra pe linkul pus de mickyyy la inceputul topicului ca acolo apar modificarile care intra in vigoare pe 19 ian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyalo

Eu din linkul pus de Rufus am inteles ca: daca te prezinti dupa aceasta data sa-ti preschimbi permisul auto care nu a expirat...nu mai faci vizita medicala .Gresesc? Aceasta se faca doar daca ai permisul expirat, deteriorat, sunt date in el care n umai sunt valabile: stare civila/ nume, adresa din astea.
Concret : sotului meu ii expira valabilitatea permisului la anulnu mai stiu cand prin mai parca. Daca se duce anterior datei de expirare eu am inteles ca nu mai face vizita medicala?Asa-i sau gresesc?
Plateste doar contravaloarea permisului si ce s-o mai plati! Chiar as vrea sa stiu! Eu i-am zis sa se duca acum...insa avea buletinul expirat de 2 saptamani -cozi monstruoase si pe acolo... si nu ia buletinul la timp si pierde acum. dar daca e cum zic nu vad la ce graba...


Din pacate, doar pana pe 19 e valabil.
Anul viitor, sotul tau va face obligatoriu o vizita medicala pentru carnet.
Nu te speria, nu e nimic grav, nici macar foarte scump.
Si e exclusa ginecologia...
Acum nu mai este timp, buletinul il impiedica. Dar bate-l la cap sa-l schimbe, ca o mai pateste si cu ala (vreo amenda...)

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

:) am inteles multumesc!Stie care e traseul pe la cabinete!:)
A reusit sa-si depuna actele pt. buletin dar nu ies la timp ca sa poate preschimba permisul...daca nici nu costa cine stie ce nu se merita asteapta anul ce vine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am rezolvat-o ieri cu permisul: taxa de 68 de lei (platita la CEC sau BCR, exista cec si in incinta politiei, poate fi platit acolo, chiar daca e coada, ca oricum ai de stat, lasi rand la coada de permise si platesti taxa la cec intre timp); un formular care se completeaza cu pixul, si pe care-l gasesti gratis pe-acolo; copie dupa buletin + permis si buletin in original.

Toata distractia a durat 2 ore la mine, desi cand am vazut cozile am zis ca stau toata ziua , dar culmea, politia a fost incredibil de bine organizata!

Cred ca azi e ultima zi cand se pot scoate fara analize, de pe 19 incolo e nevoie de ele.

Mergi la inceput