Viata in Germania si Elvetia - cap. 84

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Kari, de care ati luat? Noi pina acum ne-am uitat la Nolte, Hecker, Leicht si Nobilia.

In ordinea calitatii sunt cam asa 1. leicht, 2 Hecker, 3. Nolte si 4. nobilia.

Acum, diferentele sunt enorme, am negociat la singe si aceeasi bucatarie la un agent e 30,000 si la altul 17,000. Ma rog, diferenta o face aparatura, dar e aproape nerusinat, spre exemplu ne socotesc o chiuveta cu 1000 euro, eu ma duc pe net, gasesc fix aceeasi chiveta la 350 euro. Ma duc inapoi, brusc se poate si la ei cu 350. Si uite asa am ajuns cu o bucatarie Leicht la 16,500. Dar vreau placa de lemn si asta nu e inclusa. Deci se mai adauga inca 1000 (ca o luam de pe net si o montam noi). Dar tot imi vine greu sa bag atitia bani intr-o bucatarie. Faza e ca ne-a calculat una Nolte si a iesit cu 1500 euro mai putin. Deci la o mare diferenta de calitate o mica diferenta de pret.

Fir-ar sa fie, ca deja sunt de mai mult de juma de an in planificari si negocieri si deja mi-ajunge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cristoiu noi am facut o lista cu toate electrocasnicele pe care le vroiam (ca alea erau cele mai scumpe) si am cerut preturi de la un distribuitor Siemens (nu internet). Cei cu bucataria ne-au oferit apoi toate electrocasnicele la acelasi pret cu distribuitorul Siemens.
Hota, nefiind integrata in mobila, am comandat-o direct la de distribuitorul Siemens si am mai platit 100€ pentru montaj - cu toate astea am economisit 600€ fata de pretul oferit de cei de la bucatarii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Cristoiu noi am facut o lista cu toate electrocasnicele pe care le vroiam (ca alea erau cele mai scumpe) si am cerut preturi de la un distribuitor Siemens (nu internet). Cei cu bucataria ne-au oferit apoi toate electrocasnicele la acelasi pret cu distribuitorul Siemens.
Hota, nefiind integrata in mobila, am comandat-o direct la de distribuitorul Siemens si am mai platit 100€ pentru montaj - cu toate astea am economisit 600€ fata de pretul oferit de cei de la bucatarii.



Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Miriluta, interesant. De unde ati luat distributorul, e o lista? Noi nici nu vrem prea multe, vrem placa cu inductie de la aeg si cuptor destul de simplu, fara piroliza, boch sau aeg. Miele e mult prea scump. Astea ni le-a oferit pachet cu 800 euro si nu am gasit preturi mai mici. Chiuveta 350 euro si hota e cam 1000 cu tot cu motor. Masina de spalat ne-a calculat-o la 200 euro, ausstellungstück, mi-e egal. Dar mobila e fir-ar sa fie foarte scumpa. Bine e si bucataria mare ...

Dar merci de idee. Sa ma uit si eu dupa un distributor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabold spune:

Eu va recomand si bucatariile de la IKEA. Elektrocasinicele sunt AEG sau Siemens. Sunt ft practice si raportul calitate/pret e super ok. Au garantie 25 de ani, toate electrocasnicele au garantie 5 ani. Noi ne-am cumparat bucatarie de acolo in decembrie ...a costat super putin..2800 euro( din care 900 euro a fost doar frigiderul) fara montaj( sotul se pricepe la asa ceva si a montat-o singur). Noi avem 4 metrii si ceva de bucatarie.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Miriluta, interesant. De unde ati luat distributorul, e o lista? Noi nici nu vrem prea multe, vrem placa cu inductie de la aeg si cuptor destul de simplu, fara piroliza, boch sau aeg. Miele e mult prea scump. Astea ni le-a oferit pachet cu 800 euro si nu am gasit preturi mai mici. Chiuveta 350 euro si hota e cam 1000 cu tot cu motor. Masina de spalat ne-a calculat-o la 200 euro, ausstellungstück, mi-e egal. Dar mobila e fir-ar sa fie foarte scumpa. Bine e si bucataria mare ...

Dar merci de idee. Sa ma uit si eu dupa un distributor.


Firma unde lucreaza sheriful are tarife speciale de la Siemens. Eu mi-am ales singura electrocasnicele, nu ceea ce imi ofereau ei. Lor le-am dat o lista cu codurile electrocasnicelor si ei mi-au facut o oferta. Apoi am cerut de la distribuitorul Siemens, pe baza listei mele, o oferta de preturi. A fost important pentru mine sa am aparatura pe care o vreau insa, pe cat posibil, sa fie totul din aceeasi sursa (adica mobila si aparatura) ca sa nu ma incurc cu garantia si cu montajul. Dupa cum am spus, am reusit sa ma inteleg cu cei de la bucatarie la tot, mai putin la hota unde diferenta era imensa (hota m-a costat 800€ la Siemens direct si cei de la bucatarii mi-o ofereau cu 1460€. La alta firma, aceeasi hota costa 1650€).


alinabold si eu m-am gandit la IKEA insa nu monteaza decat aparatura furnizata de ei si eu vroiam alte electrocasnice.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Camay, take it easy si nu te enerva. Spune-i doamnei educatoare ca (,) copilul tau vorbeste ceva mai multe limbi decit ea si esti foarte mindra de el si o poftesti sa o trateze cu blindete si sa ii ofere suport in a invata limba.

O poti reclama pentru atitudine la directia gradinitei, indiferent ce probleme are nu are voie sa se poarte asa cu un copil. Pe cuvint ca mie nu mi s-a intimpllat asta nicicind si a mea vorbeste tot trei limbi amestecate.

Despre Thermomix, eu sper sa il folosesc la gatit, nu doar tocat si mixat. Adica poti sa faci si dulceata cu el, e steamer, gateste, faci supe ... Gulas ... Nu stiu ce se mai poate. Astept sa vina prin posta. E chiar de ris ca am planificat bucataria pina ne-a iesit pe nas, suntem undeva pe la 17,000 ca pret si am zis ca mai asteptam un an doi ... Si atunci n-am mai rezistat si am innoit un coltisor ...

Apropo, vorbeati de curind de bucatarii ... Poate aveti sfaturi ... Noi pina acum suntem cum spuneam pe la 17,000 fara granit si alte minuni, dar e Leicht si cu multe sertare si lacuita, nu cu folie. Avem 9 m de bucatarie si cam toate ofertele se invirt tot pe acolo. Voi care ati mai cumparat bucatarii, de care ati luat si sunteti multumite de calitate?



Hi,

Eu am o bucatarie Leicht, din mai multe bucatii..acu 13 ani am preluat una veche de 7 ani, am mai cumparat atunci inca un apotecker schrank si unul pentru vesela, am reorganizat dulapurile din partea de jos... Apoi acu 1 an ne-am mutat si a luat-o cu noi si iar am mai modificat-o...nici nu se cunoaste diferenta de ani...acelasi material de acu 13 ani... Alb , cel mai vechi, de 20 ani are margian de buche da tot se potriveste..cu leicht este de partea clasica dar se potriveste oricand zic eu, asa ca foarte bine ai facut..costa, ne-a costat si pe noi o gramada dar ai calitate...cu toate ca aici cica peretii lateral erau inainte de 16,5 mm acuma unt numai de 14,5 mm.
Thermomix nu am, pe mine nu ma incanta, dar am deja un slow cooker si ma tenteaza tare un Kitchen Aid..sau ceva similar de la Bosch sau altii...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Tot eu, tot de bucatarii: Siemens e nr 1 la placa ceramica si cuptor, va sfatuiesc sa luati cu Auszug, c e f ajutator ( se scoate tava glisant) ; masina de spalat vase e Miele si face toti bani iar frigider am de la Imperial, asta e marca nobila de la Miele cica, dar cele mai bune frigidere sunt de la Liebherr; hota am de la Miele, dar e si ea veche deacuma de 20 ani, cand s-a duce trebuei sa vad ce iau, vreau una oblica faian, a mea e culisabila, o deschid eu sa funtioneze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Woow, bucatarii:-)

Vin io cu o intrebare: cum pot lua bilete de avion pt ro copii sa mearga cu noi si la intoarcer sa ii aduca o alta familie.? Tehnic nu stiu cum sa iau biletele dupa net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Despre Thermomix, eu sper sa il folosesc la gatit, nu doar tocat si mixat. Adica poti sa faci si dulceata cu el, e steamer, gateste, faci supe ... Gulas ... Nu stiu ce se mai poate. Astept sa vina prin posta. E chiar de ris ca am planificat bucataria pina ne-a iesit pe nas, suntem undeva pe la 17,000 ca pret si am zis ca mai asteptam un an doi ... Si atunci n-am mai rezistat si am innoit un coltisor ...



avantajul lui este ca poti face mai multe deodata in el.De ex, eu am facut odata peste si cartofi in steamer iar jos in vas sos de rosii.

Si eu am facut gemuri in el, vegeta de casa, zacusca.Am facut si nutella, macinat si facut faina din kamut, facut pesmet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Woow, bucatarii:-)

Vin io cu o intrebare: cum pot lua bilete de avion pt ro copii sa mearga cu noi si la intoarcer sa ii aduca o alta familie.? Tehnic nu stiu cum sa iau biletele dupa net.



Alex ia bilete pentru copii separat. Nu stiu daca merge insa poti incerca.

Mergi la inceput