Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna gagiCi! Bun

Legat de munte , haideti sa facem o lista,si eu vreau , si sa ne gandim si la o data. Eu ma gāndeam undeva in luna mai ,la inceput ,dupa Paste,si pana in inceputul luNii iunie ca sa nu nasca Anca la munte .

Eu va pup ,a adormit fata ,merg sa fac mancare.pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Alyana, ce papa bine Nourasul
eu azi i-am dat un galbenus de ou si tot cerea titi si nu intelegeam ce vrea copilul i-am dat titi apoi s-a dus la scaun si i-am dat mancare si a mancat foarte bine, pe la 11, noi mancam pe la 12-13 pranzul
dar ideea e k acum se trez la 8 fata de 10 cum se trezea inainte

Eu ii dau bio ce pot (pentru mine echivaleaza cu acelasi lucru ca vrei sa ii dai de tara si fara aditivi)
deocamdata iaurt, si ce mai gasesc de genu, faina de porumb, linte, chestii de genu, dar daca nu gasesc iau de care este.
Mie mi se pare mult mai important sa ii cumpar hrana nutritiva decat jucarii.
eu de exemplu nu prea pot sa dau mai mult de 100 ron pe o jucarie... nu pot si gata, de pe o comanda pe dfs, sau organicbaby pot sa dau si 500 ron :))) nu mai spun de scutece lavabile
mania mea, scutecele si lana mai nou, am cumparat scutece pt sormea de 150 lire :))) mi-am luat si mie cateva evident, la ce reduceri erau nu m-am putut abtine

I-am pus si Maiei Apa, nici o reactie :)), noi suntem cu cai verzi pe pereti :d


PS: http://alameda.patch.com/blog_posts/please-dont-help-my-kids






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Exact asa fac si eu. Iau hrana cat se poate de "curata". Bio mai mult pentru ca nu am tara sau cunostinte de la care sa iau de tara. As avea mai mare incredere in cele de tara crescute de cineva cunoscut, dar daca nu am de unde merg pe speranta ca cei care vand bio trebuie sa se certifice si sunt verificati cumva de o autoritate superioara.
Iar jucarii, i-am tot luat care mai de care si Dani tot prefera o lingura de lemn, un capac, o sticla sau un bidon de apa, etc. I se pare mai interesant sa imite ce facem decat sa se joace cu jucariile. Asa ca in ultima vreme am lasat-o mai usor cu jucariile. O sa mai primeasca ceva gen tricicleta cand s-o face frumos afara ca am vazut ca intoarce capul dupa biciclete si triciclete.
Dar exact de ce povesteste Lali ma tem si eu in legatura cu mancarea. Sa nu ii fortez cresterea dandu-i hrana cu hormoni sau sa manance aditivi care sa-i strice si mai rau digestia si sa ajungem la carente si mai grave decat avem acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Jade poze am mai pus pe facebook ,cred ca esti singura care nu ai cont ,nu ?am sa pun si pe contul comun cateva

Lena poate se intarca usor Maia ,cine stie .Nici eu nu investesc in jucarii deloc ca nu o intereseaza absolut nimic chiar daca-i aduc ceva nou. Ei ii place sa ne jucam de-ascunselea,vrea sa vada cum fac mancare,imi cauta prin sertare,scoate oalele din dulap,ii plac magnetii de pe frigider si se joaca cu ei si multe de genul asta .
Legat e hrana bio as fi vrut sa-i cumpar de la tara ,dar habar n-am cum s-o fac .
Ii dau numai produse lactate si oua bio.Sa cumpar un pui bio ma ajunge la 50 euro ,am vazut zilele trecute in metro,e mult prea mult pentru o bucatica de carne.
Cand era mica ii luam si cartofi bio,legume,fructe care se stricau ca ea nu manca ,eu cu al meu nici atat, patrunjel


Raluca nu m-a deranjat ca a mancat cioco, ci nu m-am uitat la ea o fractiune de secunda ,a shutit de pe raft a mancat si staniolul care stim ce nociv e .
Cioco nu i-am dat niciodata ,doar felie de lapte de la kinder ,e ca un checulet gen felii ,stiti voi de care



Vreau si eu la munte !Dar sunt prea departe de voi


Copiii vostri au burta????

Noura e slabuta si are o burta destul de mare ,chiar si inainte de masa parca are o minge de dinainte. E vizibila mai mult cand o dezbrac in pielea goala asa prin haine se observa foarte mult
Poate e ceva genetic,in familia mea toti au burta




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Alayna: Dani al meu are burta doar cand e balonat. In rest e tras printr-un inel :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei Cum au depistat e-coli?

a mea de 2 zile doarme bine, ptiu sa n-o deochi ca de cateva saptamani era intoarsa cu curu-n sus si-avea treziri din ora in ora aproape...acu s-a dat pe breazda si doarme legat de la 11 la 5.30, bea lapte, apoi de la 6 mai doarme pana spre 10, chit c-o imbrac la 8.45 si-o duc cu noi la scoala sa-l lasam pe Dani...

insa progresul cel mai cel e ca sta si se joaca singura de covor cate 1,5 ore. De 2-3 zile punem seara cate-un film, iar ea se joaca cu papusile.se mai si plimba dintr-o camera intr-alta, cara oale si jucarii, dar se desfasoara singura

may a fost tare bona cu batutul la fund al papusii, maicamea a invatat-o sa sufle, sa fluteure manuta ca pute, cand face caca, sau cand se apropie cu nasucul de vreun papuc, iar Dani a invatat-o sa-mi face bulbuci in buric

mananca bine, dar nu ma omor cu chestii noi

alayna cu stomacelul/caca cum stati? sa stii ca noi am trecut cu bine peste problema gastroenterica, cu ajutorul unor prafuri numite ultra levura, iar pt fund cea mai buna crema e pasta de apa Lutsine eryplast. frantuza, precis o gasiti si la voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Salutare, fetelor!

Suntem si noi pe aici. Va citesc dar nu prea reusesc sa si scriu, am asa o stare tare ciudata. Am inceput de multe ori mesaje, dar dupa aia mi se parea ca zic asa lucruri stupide ca le stergeam, ca sa le refac. Dar nu mai apucam ca intervenea cate ceva/cineva.

In alta ordine de idei, in principiu venim si noi la munte. Dar depinde de perioada si sa fie baietii sanatosi.
Eu de cand cu operatia lui Ianni am cosmaruri ca li se intampla ceva rau si-i pierd. Ma trezesc de cateva ori pe noapte sa-i verific ca respira, ca sunt bine.

Referitor la mancare, cu Dimitris nu am nici o problema. Este un mancacios! Cand ii strig la masa el este primul si mai si zice <'Ai, 'ai!> (adica Hai,hai! ) In schimb fra-su mai mare e la polul opus - sclifosit cand e vb sa manance

Am gasit un site care are articole interesante despre a fi parinte: empoweringparents.com (sper ca nu incalc vreuna din regulile forumului scriind adresa asta!) Am gasit niste informatii utile (chiar daca nu revolutionare sau originale) despre cum sa actionam in cazul crizelor de furie ale copiilor. Ca noi cu asta ne confruntam mai nou cu Ianni :(

Ooooof! Am inceput mesajul asta acum 3 ore!!! Si abia acum reusesc sa-l trimit!

Va pup!
Kora


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Mihaela stiu ca in bucuresti sunt tot felul de fermieri mici care nu au certificari dar vand. uite cand prind o clipa libera o sa caut si iti dau linkuri. nu le-am notat pt ca nu livrau in tara :D

Alyana, azi a mancat si a mea ca sparta, dar a papat si tzitzi, eu oricum nu o intarc, ea o sa decida singura cand nu mai vrea
Si M are burta mare.
Maia se joaca si cu jucarii, adica ii place sa faca puzzle, lego (azi eram ocupata la bucatarie si i-am spus: dute te rog in living si te joaca cu lego si s-a dus mititica si a venit ulterior cu un bloc construit din piese lego... si spune mama, eu spun oau si apoi spune si ea oau... iaca m-am laudat si eu :))) )
se uita foarte mult in carti, am luat una cu magneti si ii potriveste si deseneaza, deja al doilea bloc de desen i-am luat. faza nasoala este ca ia dat tasu burta intro zi la desenat si de atunci se deseneaza si pe burta. azi era in hanorac si tot tragea de el ca vroia sa se deseneze, i-am spus ca nu ii scot hanoracul pentru ca nu are voie sa se deseneze si s-a suparat :D Sotul a zis sa ii dau o bluze de desen... si sa se deseneze doar pe aia, asa o sa fac !
Azi a vrut compot din pahar si i-am spus ca e rece si ca nu e gustos si m-a mustrat sotul de ce am mintito :D imi place cum l-am educat

V-am pupat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!
Ce de reveniri pe aici! Mariana, Kora va pup!

Jade, Pinky, multumesc de intrebare. Eram ingrijorata pt ca dupa 3 zile in care a fost ok a fcut iar febra. Se pareinsa ca a fost de la masele.

Pinky - ma bucur ca mananca iar Dani!

Si eu le iau fetelor pe cat posibil mancare bio. Lapte, oua, unt, branzica si iaurt de obicei. Ma tot gandesc sa ii iau si carne. Am o sursa pt care imi garanteaza o persoana de incredere, creste pasari la Peris si aduce la domiciliu. Este mai scump, insa macar o data as face comanda sa vad cum estecarnea, daca le place fetelor.

Ma bucur mult ca suntem atatea pe doritoare de intalnire la munte. In primavara ar fi super. Putem sa facem de acum lista, sa facem propuneri de perioada si locatii. Pana ne hotaram, pana facem rezervarea...a si venit primavara!

Kora - ma bucur ca sunteti bine si ca e un mancacios Dimitris. Asa a fost el mereu. Te astept cu untelefon cand iesi din starea asta

Jade - sa nearati si noua ce trici te hotarasti sa ii iei lui T. Eu imi amintesc ca i.am luat Indrei pe la 3 ani tricicleta...

Anca - ai gasit locatia pt intalnire in Bucuresti?

Camady - dar chiar aveti o vara plina! Super! Hai ca te descurci tu si de un we la munte cu strugurasii

Va pup si va urez o seara super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Eu stiam de ferma vesela. Am luat o vreme de la ei pana in vara cand mi-au adus o gaina care avea 6 muste verzi moarte pe ea. Iar gaina se descompunea. Era... zici ca o adunasera de pe o gramada de gunoi. De-atunci nu am mai luat de la ei. O vreme am luat muschi de vaca de la piata si iepuri unguresti pt ca stiu ca in Ungaria e ilegal sa fie tratate animalele cu hormoni sau hranite cu concentrate. Apoi am descoperit pukka, si chit ca era carnea scumpa rau de tot, am luat de-acolo de cateva ori. Si cand incepusem sa zic ca gata, asta e solutia pentru Dani, au inceput sa nu mai aiba carne, nu se stie pentru ce perioada. Asa ca ma intereseaza surse sigure, dar nu doar laudate de cunostintele celor care vand.

Mergi la inceput