Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Deci mai exista strugurasi somalezi , nu numai Noura ca incepuse sa ma ingrijoreze

Si ea scarpina uneori in cap,cand se joaca sau plimba prin casa de la sampon nu are cum sa fie ca folosesc aceeasi marca de cand am nascut-o

Daca mai citesc mult pe aici am sa devin vegetariana
Carne bio mai au cei de la hipp ,i-as lua fetei dar e pasata si noura nu mai mananca blenduit

Si eu as vrea sa Noura sa doarma in patul ei care se afla in camera noastra si nu vrea.S-a obisnuit sa doarma cu noi ,dar ne plaaaceeee Eu as dormi cu ea pana se marita dupa ce adoarme o mut la ea in pat si se trezeste de multe ori intinde manutele s-o iau in brate si -o iau la noi in pat,daca nu .....se pune pe plans si nu vreaupoate se simte singura,poate e speriata,poate crede ca am parasit-o ,dar in brate la mama e cel mai bine

May de ce sa adoarma singura? Cum o adormi acum? stai cu ea pana adoarme apoi iesi din camera sau adoarme la voi in pat si-o muti?

Mihaeala poate reusiti sa mergeti la munte, va impacati voi cu mancarea mai ales daca stati la pensiune ,hai curaj



Bunny noi de cand am inceput diversificarea Noura are scaune acide si vreo 4 pe zi,minim .Nu e diaree sau apos,chiar mai moale asa .Uneori sunt bucati de mancare nedigerata in pampers. Nu a fost constipata niciodata !
Daca face kk si nu o schimb in maxim juma de ora,se inroseste pana la carne vie in ce hal se face.O spal dupa fiecare scaun la dush cu apa si un gel de corp de-al ei .
Ar trebuie sa scapam de pampers,dar nu sta pe olita. Cum o pun ,s-a si ridicat
Crema folosim de la dr MITOSYL N si-o ajuta ,dar am obosit cu acest stres de-a mirosi fundul din juma in juma de ora de frica ,ca a facut kk
Acele prafuri de care spui sunt din plante ?

Lena tare e dulce Maia Noura se deseneaza numai pe genunchiul drept ,are o fixatie !





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna
Nanna, luna aprilie o am libera in agenda .Cred ca trebuie de pe acum sa ma dau bine pe langa sot ca anul asta sunt cam cheltuitoare.Deci ptr mine luna aprilie e ok.
Poate reusesc in martie sa fac si interventia la ochisorul Evei.
Doamne ce diversificat si fara blenduiala ai vostri copii.Noi suntem sclifosite rau.Aseara am incercat sa-i dau linte dupa reteta lui May si a icnit-o imediat.
De somn ce sa zic.Am avut si eu tentative de a o culca in patut,dar se trezeste de n ori peste noapte si plange.........avea niste cearcane dimineata saracuta.Plus fetelor care aveti patut care nu e din lemn va fosneste materialul ala? Eva de atata foiala auzeam noaptea numai fosneala patutului.Cred ca si zgomotul asta o trezea.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata mamici
May ma inscriu si eu la incercarea cu somnul .
Dbunny ce frumos suna in carti sfaturile acestea, metoda merge la copii mai mici si am aplicat-o si eu la un moment dat insa acum e greu sa-l linistesc ca sa mergeam la somn, parca are baterii care nu se mai consuma, daca ar fi sa stau pana cade lat m-ar apuca lejer 1-2 noaptea.
Eu il legan ca sa-l linistesc si sa-l adorm, ii spun povesti intre timp.... dupa care-l pun la el in patutul lui. Eu dorm cu el in camera iar cand se mai terzeste peste noapte legan putin patutul si adoarme la loc, insa sunt si cazuri in care se ridica in picioare si plange sa-l iau de acolo. Am incercat si varianta dormitului cu mineinpat insa niciatat nu doarme, ma impinge,probabil nu e obisnuit pentru ca a dormit la el in patutu de cand l-am nascut.
Daca-l las singur si plec nu mai zic cat striga, plange....mai are putin si se arunca din pat, nici vorba sa se culce.
Deci.... daca aveti alte metode aplicate, asteptam pareri.

Anca mai manancade la borcanele? Al meu nici sa nu le vada. Mancarea trebuie sa fie tare, consistenta. Deci o sa-l tin cu noi la gretar cand o sa mergem la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ha ha deci facem compettie in toata regula :D

dbunny, merci, stiu si eu de metoda aia si e incercata pe perioada concediului de Craciun :D
cel mai mult am rezistat pana la 11 noaptea sa ma tot duc s-o pun la somn :D iar la 11 noaptea a intrat intr-o iritare de aia si s-a pus pe un plans de nu mai stiam ce sa-i fac... abia am adormit-o atunci.

avem o rutina.
deci noi facem baita o zi da, una ba. la 8 seara e ora de culcare. daca e zi cu baita la 7 ii pun desene pana la 7:30, intre timp tati pregateste pt baita si eu lapticul si ce mai trebuie. la 7:30 urcam si facem baita. la 8 suntem in pat la noi stearsa imbracata, in sac de dormit, cu lumina stinsa si cu o chestie cu sunete care i-o pun de mica si cu mami intinsa langa ea.
sunt seri cand adoarme usor, imi da biberonul, isi ia suzi, se intaorce cu fundul la mine si adoarme.
eu o las un pic sa adoarma ca lumea si apoi o mut in patutul din camera ei.
dar sunt si seri.... se urca pe mine, ma trage de nas, de urechi, de toate alea, rade, in fine... e amuzant pt vreo juma de ora :)) dar dupa aia incep sa ma resimt. va dati seama dupa 9 ore de munca si inca 3 ore de joaca, am si eu nevoie sa imi fac o unghie, sa fac un dus, sa sa sa... :D
e si cand e sa pe baterii adoarme la 9:30 - 10..

am incercat in patut, dar se pune rau pe plans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata ! Vreti cafea? Eu ieri am uitat sa multumesc pentru cafelele si ceaiurile oferite,dar am gustat din ele !

Acum mananc turat dulce .

Bunny eu scriu alambicat tare,ma cam incurc in fraze,sper ca ai inteles ce am vrut sa zic de acolo . Ideea era ca dau cat mai putin procesat, cu cat mai putini conservanti ,dar fara a fi crescute plantele doar cu ingrasamant natural iar animalele doar cu porumb si grau .

Mihaela, PAul avea 4 saptamani cand am plecat cu el la tara,sa ii facem parastas mamei mele de un an , apoi in fiecare luna am mers ba la sora mea,ba la soacra, am fost drum mai mulng cu el peima data la 7-8 luni , in Bucuresti,cu trenul .Cu Teodora prima iesire am avut-o la mama-soacra ,dupa Paul,cand ea avea 5 sau 7 zile de viata . Primele caatorii au fost cu transportul in comun la amandoi . Ce soc era pe lume cand ii vedeau capul iesind dins sling Teodorei,de fapt ii vedeau doar varful capului, si ma intrebau cat are,iar cand spuneam "doua saptamani,trei saptamani" faceau ochii si crestinii se cruceau ca nu am stat 40 de zile cu ea in casa ,iar ceilalti imi spuneau de microbii si molimele ce circula cu autobuzul .

Vai cate de buna turta dulce ! Are muuulta scortisoara,si crusta e crocanta iar interiorul se topeste in gura!

V-am spus vreo-data ca imi place sa sochez lumea pe strada/in parc ? Ma mai intreaba cate unul/una cand vad ce apropiati ca varsta sunt copiii ,daca mai fac vre-unul, si daca sunt glumeata in ziua aia le raspund " da, e pacat sa te protejezi, cati o da Domnul atatia fac ! " , sau spun " minim 4 in total" , " mai am pana la o echipa de fotbal,cati mi-am propus" , la o femeie i-am spus ca sunt deja gravida cu al treilea , si a facut niste oooochi .... Nu imi place cand mi se spune "sa va opriti la doi, ca ce va trebuie mai multi!" , sau mai bine zis nu imi place cand hotarasc altii ce sa fac eu ...

Mie metoda aia cu "il lasi sa planga fara sa intri in camera " nu imi place deloc si nu as aplica-o nici obligata. Cand eram mica ma speriam rau de orice umbra si tipam de frica, iar daca nu venea mama imediat tremuram pana venea ea,,iar pana dimineata vsam numai foarte urat si ma zvarcoleam in loc sa dorm. Paul si Teodora la fel, se sperie usor ,dar mai mult de zgomote,iar cum de la noi se aud trenurile si tirurile cum trec si claxoneaza , va dati seama ce ar inseman sa ii pup,sa le sting becul si sa plec. Dar ,depinde de personalitatea fiecarui copil. LA Paul nu merge cu pacaleala,sa il adorm si sa il mut in alt pat. In schimb singur adoarme repede. In dormitor avem doua paturi de o persoana care intra unul sub celalalt, gen cutie de chibrituri . Acum le-am scos,pentru ca acolo se joaca mai mult copiii, le-am asezat in forma de L ,iar pe cel mai jos doarme Paul 3 nopti din 4 ,aproximativ,mai nou . In domritor doamne grasunul,ca inca sforaie. Cand vrea Paul sa doarma cu el,isi pune singur perna pe patul al,si adoarme mai repede singur,acolo,decat cu mine si Teodora,si nici nu se trezeste pana dimineata. Incet-incet vrem sa ii invatam singuri acolo,dar numai cand vor fi ei pregatiti. Deocamdata eu nu sunt , ii mai vreau langa mine.Eu ca si Alayna, as vrea sa dorm cu ei pana la adolescenta, dar imi e dor si sa dorm cu Vali. Mai dormim doar noi cand mergem la soacra .

Va pup, ma duc sa ma intind putin ca ma doare rau spatele.Cred ca am dormit rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

De acord cu Lali cu metoda cry it out.
pe langa aceste sechele care le lasa, mai si omoara neuronii
http://www.huffingtonpost.com/denene-millner/cry-it-out_b_1163864.html

Deci May, nu prea ai cum sa o inveti decat sa o lasi sa se culce singura atunci cand o sa fie pregatita.

I-au placut Maiei pastele cu sos de avocado. Si mie ;)))

PS: i-am dat crap Maiei si s-au accentuat bubitele de DA... sa incerc alt peste sau deloc?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Lali, vreau si eu reteta la turta dulce :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

May eu pot sa ma asez in pat cat vreau seara dupa ce-i fac baie ca el in secunda urmatoare e la usa si fuge prin casa.
Eu in cel mai fericit caz il adorm pe la 10-10.30 seara. Iar timp pentru mine am de la 10.30 incolo .
Astept sa mai creasca si sa-si mai schimbe comportamentul.

Lalivreau si eu turta dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata fetelor!!!
Cafea ofer pt cine nu a baut inca, aici ma numar si eu, dar imi fac una imediat.

Despre somnul copiilor, si la mine Iancu adoarme cu mine si apoi il mutam la el in camera.Dar de adormit singur nu se pune problema ca s-a obisnuit sa simta piele(la propriu).Trebuie sa ma mangaie pe mana sau sa puna capul pe pieptul meu sau daca nu am maieu si am o bluza mai inchisa la gat imi ridica bluza si pune capul pe burta.
Adoarme cam in 10-15 min de obicei si nu e o problema, sper sa nu fie mai greu cand apare si bebe2 , pt ca adoarme la fel de bine si cu tati.De obicei se trezeste in timpul noptii ne striga ne ducem la el ii daum suzi u pupic si intoarce fundicul si se culca la loc. Cateodata nu vrea si este primit la noi in pat.Dimineata de pe la 6 clar e mutat la noi in pat ca altfel nu mai doarme, dar ador sa ma trezesc alaturi de el, e atat de dulce.

Iancu mancanca inca borcanele cand iesim in oras si ne uita dumnezeu sa ne mai intorcem pe la casile noastre, ii iau de la nestle alea mari nici nu stiu ce gramaj au dar cred ca 300g.Completam cu biscuiti, pufuleti si alte alea.Pana acum nu i-am dat mancare de la restaurant decat odata branza cu smantana si soc a mancat(acasa nu prea ii place).Dar bine am un copil care mananca aproape orice.E fan usturoi, ceapa,spanac, brocoli, si multe chestii pe care altii nu prea le manaca.Rar refuza ceva pe motiv ca nu ii place, doar ca nu vrea si daca nu vrea e clar nici nu il poti pacali.

Despre iesirea la munte si pt mine e ok aprilie. Acum sa vedem ce mai zic si restul fetelor.
Despre iesirea in we sa vedem cam cati suntem si poate facem o rezervare. chiar daca nu cred ca e fff aglomerat.Si bineinteles sa stabilim o ora de comun acord ca a somnul de pranz e un argument acum, nu multi mai dorm in carut.

fug la munca ca nu am facut nimic pana acum si nu am nici un chef cu vremea asta.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nici eu nu am putut folosi metoda cry it out. Plange asa de rau cand se trezeste singur in patut ca il iau in brate instant. La un moment dat, de gura sotului am zis ca incerc. S-a trezit la un moment dat ca e singur in patut si a inceput sa planga. Aveam baby-monitorul cu mine. Sotul era langa mine. Dani plangea tot mai tare. Simteam ca se rupe ceva in mine cand il auzeam plangand asa. Dar asteptam sa zica sotul ceva. Dupa vreo 2 min a zis: du-te, du-te repede la el! Apoi a zis ca e vina mea ca nu il putem obisnui asa, ca trebuia sa incerc mai demult. (Asta a fost pe la 7 luni cred)
Dani doarme noaptea cu mine in pat. Ziua doarme in patut dar il adorm langa mine. Cand se trezeste singur plange si il iau iar langa mine in pat si raman langa el pana se trezeste. Da, asta inseamna aproape 0 timp liber pentru mine. Si e foarte dificil cand nu sunt eu acasa.

Mergi la inceput