Ajutor! Mama a 2 copii mici

Ajutor! Mama a 2 copii mici | Autor: anami1112

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Incep prin a va spune ca sunt mamica unei fetite de 2 ani si a unui baietel de 7 luni, pe care ii iubesc enorm. In 5 luni, insa, trebuie sa reincep serviciul si vreau sa iau cea mai buna decizie pt copiii mei: bona sau cresa?
Initial, mi-am raspuns singura la aceasta intrebare si fara dubii: bona pana implineste fiecare 3 ani si pot merge la gradinita. Dupa care, in afara "povestilor" auzite pe ici si colo despre bone, m-am gandit ca poate e mai bine la cresa intrucat sunt in colectivitate, invata sa fie sociabili, nu vor deveni niste rasfatati, vor invata lucruri noi, se vor juca cu alti copii (mai ales ca fetita mea este foarte, foarte activa, iar ei spatiul casei nu pare sa-i fie de ajuns).
Acum, cand incep sa ma informez si sa citesc mai mult, aflu ca totusi cresa nu e foarte indicata, ca nu e bine sa institutionalizezi copii cu varsta mai mica de 3 ani, ca nu au sistemul imunitar format, ca nu au intimitate si ca isi pierd copilaria.

Va rog ajutati-ma cu opiniile dvs.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

nu stiu cum isi pierd copilaria copiii dusi la cresa/gradinita...

iar despre imbolnaviri - se vor intampla si la 2 si la 3 si la 4 ani...

DAR, daca fetita va avea varsta ok pentru cresa, baietelul va fi fff micut - 1 an si 2 luni nu o vad ca pe o varsta de cresa/gradi - doar in situatii fara iesire...

parerea mea, desigur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot vei avea nevoie de o bona sau o persoana de incredere, cu care sa-ti lasi copilasii acasa daca vor fi bolnavi (simultan sau pe rand) si tu nu vei putea lipsi de la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca as avea bani, as alege amandoua. as alege o bona part time si o cresa cu program scurt.
am un baiat de 1 an si 10 luni si e la cresa de 4 luni. In aceste 4 luni a progresat uimitor ca abilitati practice: mancat singur, mesterit, abilitati motrice, etc, felul in care manevreaza jucariile. De asemenea s-a integrat frumos de la inceput, ajunsesem sa nu il mai pot lua de acolo la plecare.
Insa tot de 4 luni de zile a fost bolnav mereu, ok, nimic grav dar totusi suficient de agasant pentru el: mereu muci, scosi , respirat prost, dormit prost, tuse, vomat de la tuse si muci, fatzait pe la medici sa ne asiguram ca nu face complicatii, aerosoli, tambalau, picaturi, urlete.
plus, ca sa poti sa mergi la cresa trebuie sa fie cat de cat sanatos, desi tot de acolo se imbolnaveste. insa si pt siguranta celorlalti copii si pt a il ajuta pe al tau sa se refaca, trebuie scos din mediul cu multi virusi si tinut acasa.
deci 1 zi acasa, 4 zile la cresa, 1 zi acasa etc, pana la urma sefii, serviciul incep sa scartaie si uite asa Alex a trebuit sa stea 3 saptamani la bunica-sa in cealalta parte a tarii. Nu zic, i-a prins bine, s-a insanatosit, insa as fi preferat sa imi permit sa angajez o bona 1 luna de zile , nu sa il trimit departe de mine.
De asemenea, e posibil sa nu se adapteze usor? Nu stiu. Are Alex un coleg de cresa plange de sare camasa pe el zi de zi de zi de zi de zi. De patru luni de zile. Niste tipete sfasietoare, nu vreau, mamica mea, etc. Zilnic, si la venire si la plecare si intre. Tace doar cand doarme.
Apai nu stiu, eu cred ca renuntam. Poate nu e cel mai bun lucru dar eu nu cred ca reuseam.
Personal, daca as avea mai multi bani, as alege bona part time si cresa part time pt inceput sa vad cum merge treaba. apoi as plati bona ocazional, daca as gasi asa ceva.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

MARE GRIJA cu bonele! Eu am avut o experienta tare nefericita la capitolul asta. Daca iti iei bona sfatul meu: filmeaz-o, nu merge pe incredere, uneori cele care par cele mai blande sunt cele mai rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Copilul meu merge din septembrie la cresa.Sunt foarte fericita ca am ales aceasta varianta..copilul meu nu vorbea decat vreo 2-3 cuvinte..acum a inceput sa zica mai multe cuvinte, a inceput sa fredoneze melodii, a inceput sa manance,...el nu manca mai nimik..mamicile care citesc des postarile de pe acest forum stiu ca aveam o mare problema cu alimentatia...de racit a mai racit, dar nu chesti grave..cativa muci..o enterocolita asta toamna...I-am facut vaccinul Prevenar 13 si tare bine imi pare ca am ascuttat medicul..in grupa a avut cateva cazuri de pneumonie si de otita dar el nu s-a imbolnavit...De imbolnavit se vor imbolnavi chiar daca au 2 sau 4 ani..primul an de colectivitate e jale..asa ni s-a zis..la noi a fost cu 3 raceli pana acum si o enterocolita..Cert e ca eu una as opta pt cresa..La mine copilul e ff atasat de doamnele de acolo, de copii, se duce cu foarte mare placere la cresa ..La inceput a plans..cam 2 saptamani plecam cu ochii in lacrimi de mila lui, dar acum cum ajungem la poatra cresei nu stie cum sa alerge sa ajunga mai repede..nici nu are rabdare sa-l schimbam in hainele de interior..Mentionez ca Iustin e la program prelungit pt ca programul nostru nu ne permite sa il luam la 12..
Sper sa iei decizia cea mai buna pt tine si copilasii tai!! Sa fiti sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

In cazul in care ii dai la cresa si se imbolnavesc exista concediul medical de ingrijire a copilului pana la 7 ani. Nu mai tin minte parca 30 zile pe an. E platit 85% si ti l da medicul pediatru mi se pare ca pt minim 3 zile/data

Eu zic ca ar trebui sa dai fata la cresa mai devreme si daca esti multumita de cresa, cunosti personalul, il dai si pe cel mic cand incepi servicul. Daca nu, bona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

nu stiu cum isi pierd copilaria copiii dusi la cresa/gradinita...

iar despre imbolnaviri - se vor intampla si la 2 si la 3 si la 4 ani...

DAR, daca fetita va avea varsta ok pentru cresa, baietelul va fi fff micut - 1 an si 2 luni nu o vad ca pe o varsta de cresa/gradi - doar in situatii fara iesire...

parerea mea, desigur...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Copiii aici merg la cresa de la 10 - 12 saptamani si totul se deruleaza foarte bine. Mai exista posibilitatea de bona care are grija de max 3 copii la domiciliul ei pe un tarif de cca 3 euros/ora, cu contract fix + ore suplimentare daca e cazul.
Eu zic ca nu e nici o tragedie daca dai copiii la cresa. Eu una sunt foarte multumita.

Mergi la inceput