Cand 2 oameni inteligenti se despart ...

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea



A doua banuiala este naivitatea cum ca primul esec nu-ti apartine ci doar ai intalnit pe cine nu trebuie, ca dragostea eterna exista ca vezi tu batrani in parc tinandu-se de mana si in mod sigur, cel de acum o sa te tina de mana la 80 de ani.
Sunt 100% sigura ca orice casatorie de aur are in istorie cel putin, retineti, spun cel putin, o criza maritala majora … unii o (le) depsasesc, altii nu.



Vorba cuiva: orice relatie se degradeaza in timp; uneori relatia e mai lunga decat viata, alteori invers. Nimic special ca unii se mai tin de mana pe la 80.
Naiv esti cand crezi ca poti aplatiza varietatea trairilor umane cu cateva sabloane si generalizari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui herra
vreti sa spuneti ca daca esti inteligent iti mentii casnicia, si daca nu, nu?

Daca sotii sunt inteligenti SI au fost inteligenti si cand s-au casatorit, casnicia este garantata pe viata. Daca nu, nu.


esti casatorit?
sau ai fost si mai inteligent si nici macar n-ai incercat? :)

ecsz: io pana aici am ajuns cu cititu' ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Acum...stiu cum vor mustaci unii de p eforum,insa eu -divortzata,sa stitzi ca-i dau dreptate capcaunului.

Daca incerci sa analizezi spusele capcaunului,fara sa te gindesti la orgoliul propriu...eu zic ca are dreptate.

Eu daca eram mai inteligenta cind am vazut unele chestii la fostul sotz si deci gindeam cu creierul si nu cu inima(intre timp va asigur ca m-am lecuit complet),cu sigurantza ca nu faceam pasul ,cu sigurantza nu ma casatoream,cu sigurantza nu avema cum sa divortzez.

Dar am mai spus ca vanitatea nu e una din carcateristicile mele,deci eu imi asum spusele capcaunului!

edit:ADela ce inseamna ecsz?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

edit ca sa zic :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mah, usor cu inteligenta pe scari!
ca se varsa neuronii, ca sa zic asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

ahaaa, iaca neinteligentii divorteaza, ceilalti stau si indura si lupta si tac si inghit

Ai dreptate, nu-i mai simplu sa o dai d'aqului de familie cu tot cu probleme ei si sa-ti vezi de ale tale daca ai fost un/o prost/proasta si ti-ai luat o/un ratata/ratat?
Ca tu in desteptaciunea ta una ai crezut si alta a iesit deci nu ai nicio vina!

"Evenimentele care vin in vietile noastre nu le putem controla, dar atitudinea noastra fata de ele categoric o putem controla !"


Ma tot intreb, b.nica, ce sa-nteleg oare din acest mesaj... ca la prima vedere nu-mi place cum suna, dar ma gindesc ca poate ai vrut sa spui altceva si ti-a iesit pe dos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
esti casatorit?

A.
- NU.
- Las' ca o sa vezi tu ca teoria-i una, practica alta!

B.
- DA.
- Las' ca o sa mai discutam dupa cativa ani!

C.
- DA, de foarte mult timp.
- Mai e timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
esti casatorit?

A.
- NU.
- Las' ca o sa vezi tu ca teoria-i una, practica alta!

B.
- DA.
- Las' ca o sa mai discutam dupa cativa ani!

C.
- DA, de foarte mult timp.
- Mai e timp!


Te-ai oprit doar la 3???



Pe mina ma intriga in continuare nevoia publicului de a "desfiinta" pe cei doi. Daca stam sa ne gindim la cite divorturi sint (si ca fapt divers, cea mai rapida in crestere sectiune de "divortati" sint cei cu 30+ de ani de casnicie la activ - vorbesc de SUA) nu stiu de ce exista aceasta sete de "demolare" a caracterului celor deja aflati intr-o situatie dureroasa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Te-ai oprit doar la 3???

brrrrrr, ma trec fiorii. Initial l-am scris si pe D, dar din superstitie l-am sters.

Citat:

nu stiu de ce exista aceasta sete de "demolare" a caracterului celor deja aflati intr-o situatie dureroasa.

In cazul AM este mult mai mult decat atat. Este reactia de preaplin a publicului. Ani de zile a pozat pe toate televiziunile si in toata presa scrisa drept femeia ideala, cu cariera beton si casnicie trainica, mama perfecta si sotie de vis, ba a mai si scris carti vandute ca painea calda in care vindea reteta succesului ei pe toate planurile.
Cand colo: fleoshc s-a spart borcanul cu miere ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca doar cine nu a trecut printr-un divort poate sa priveasca cu un zambet malitios o astfel de situatie sau sa gaseasca enunturi filozofice care mai de care mai inteligente cand altii...divorteaza.

Pentru cine nu a trecut prin asa ceva, n-ar fi rau sa isi imagineze ca suferinta ambilor parteneri care trec printr-un divort nu este de neglijat. Divortul nu este o joaca, si pacat ca cineva isi imagineaza ca oamenii se joaca de-a casatoria si de-a divortul doar pentru public.

Mergi la inceput