Situatie limita cum sa reactionez?

Situatie limita cum sa reactionez? | Autor: anuscha2009

Link direct la acest mesaj

Nu stiu nicodata cum sa reactionez intr o situatie de criza, atunci cand afli o veste proasta. Care sunt primele lucruri pe care trebuie sa le faci, pentru a nu te afunda si mai rau.

Acum cinci minute am aflat ca mi se va miscosa salariul cu 300 de lei, pe ianuarie il voi lua diminuat, dar din februarie nu se stie cand ne pot fi dati banii ca sunt niste cheltuieli de facut in avans, nu am inteles bine. Doar darile la stat se vor achita pana in noiembrie 2013.

In astfel de cazuri, cu vesti soc, nu stiu cum sa reactionez. Ce tre sa fac intai? Pe mine ma paralizeaza o luna fara venituri, am mai trecut odata prin asta si nu mai pot suporta psihic.


Simt ca pe un esec personal si ma simt vinovata, nu vreau ca fata mea sa ajunga inca odata in postura de nu avea ce manca.

Toate gandurile negre ma coplesesc si nu stiu care sunt primii pasi pe care tre sa i fac pentru a nu ma lasa doborata. In rimul rand nu as vrea sa spun acasa.......de fapt nici nu as avea cui sa spun decat unui copil de 9 ani, care nu intelege si mamei mele de 73 de ani cardiaca.

dIN exterior care sunt primele lucruri pe care sa le fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Doamne Anna, imi pare tare rau! Daca asa stau lucrurile nu are sens sa te panichezi ca nu rezolvi nimic. Incearca poate gasesti un loc de munca mai sigur, care sa nu te mai treaca prin situatia asta.
Trebuie sa le spui si acasa, chiar asa cum sunt ele (un copil si o batrina), pt ca asa o sa treceti mai usor peste perioada asta. Nu le subestima, sunt convinsa ca o sa reactioneze mai bine decat crezi tu.
Sper sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci si peste incercarea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In primul rand trebuie sa respiri si sa iti spui ca toate au o solutie, pt ca chiar au.
Apoi sa vezi ce sursa de bani ai avea: card credit, amanet, prietene.
Apoi deschizi camara si vezi ce provizii ai.
Faci o lista cu ce consumati voi intr o luna si apoi o refaci minimala.
Notezi o lista cu ce cheltuieli ai intr o luna; asociatie, curent, tv.
Lista cu cheltuielile de la scoala (prioritara): cantina, after, altele.
Apoi te linistesti un pic si daca ai nevoie de ajutor suntem si noi prin zona ... asa ca te rog frumos, sa nu eziti sa scrii aici, pe DC


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Trage aer in plamani de cateva ori, adanc, rar.
Fa tot ce poti si nu te panica. Nu intra in zona lui "n-o sa am ce pune pe masa, nu rezist psihic o luna fara venit".
Pune stop acum oricarei cheltuieli la care poti renunta pentru o luna. Multi bani se duc pe nimicuri. Rade-le de pe lista pentru o luna. Fa-ti un calcul corect al resurselor din care va trebui sa traiti pentru perioada urmatoare.
Construieste o atitudine pozitiva, realista si pragmatica: nu e o situatie fericita, e chiar foarte grea, insa nu e nici pe departe cea mai mare tragedie care ti s-ar putea intampla. Da nota, pe o scara de la 1 la 10, evenimentelor negative care ti se pot intampla; o luna fara venituri e, comparativ vorbind, o experienta minora. Banuiesc ca nu astepti comparatii de genul "altii traiesc mai greu", insa in situatia asta, te poate ajuta sa-ti vezi avantajele.
Nu te simti vinovata. Vremurile astea de rahat ne coplesesc si ne afecteaza pe toti, in diferite feluri si faptul ca veniturile ni se reduc drastic NU e cu siguranta din vina noastra.
Stiu ca e datoria parintilor sa le asigure tot copiilor si sa-i fereasca de realitatile astea dure. Dar copilasul tau este destul de maricel pentru a intelege, dupa puterile lui, o explicatie simpla si lipsita de patetism.
Deschide-te celor apropiati si cere ajutor... eu asta as face, nu as face gesturi eroice.
Si as spune acasa... inclusiv mamei. Cred ca conteaza mult atitudinea pe care o adopti, si familia te va imita. Daca tu vezi asta ca un capat de lume, asa vor percepe si ei. Daca incerci sa iti construiesti o abordare pragmatica si optimista, fara sa dai alte proportii situatiei, probabil o vor percepe si ei la fel.
Succes. Sper sa depasesti cu bine criza asta, cu optimism si curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

In primul rand trebuie sa respiri si sa iti spui ca toate au o solutie, pt ca chiar au.
Apoi sa vezi ce sursa de bani ai avea: card credit, amanet, prietene.
Apoi deschizi camara si vezi ce provizii ai.
Faci o lista cu ce consumati voi intr o luna si apoi o refaci minimala.
Notezi o lista cu ce cheltuieli ai intr o luna; asociatie, curent, tv.
Lista cu cheltuielile de la scoala (prioritara): cantina, after, altele.
Apoi te linistesti un pic si daca ai nevoie de ajutor suntem si noi prin zona ... asa ca te rog frumos, sa nu eziti sa scrii aici, pe DC


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Am mai trecut prin asta si e doar foarte frustrant.
Ai dreptate trebuie sa mi fac niste provizii stabile si sa mi asigur ,,banca'' de pe februarie.
Fazae ca sunt in panica, asa mi se intampla mereu. Macar o sa raman ca ,,vanzatoria'' din weekend, dar aia imi acopera doar banca fara intretinre si facturi.

Nu stiu cum sa scap de pabica, nu ma simt in stare nici sa ma ridic de aici sa plec acsa.

Ideea e ca eu cred ca sunt cuidata, deoarece sunt singura din biroul asta care sunt in soc. Colegele vad ca sunt detasete, acum discuta despre divortul lui Andreea Banica. Oare exagerez eu cu panica asta?

Bine ca nu am ramas de tot fara jib.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

.............este a doua oara cand mi se intampla chestia asta in 2 ani. Anul trecut mi am gasit aici dupa 8 luni de cautare,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anuscha, eu te inteleg foarte bine, din pacate.
Ma simt coplesita in situatiile astea si da, asa simt in momentele alea, ma intreb ce va manca copila, asa minimal cum poate parea asta ... primul gand tampit, prima grija.
Si am vorbit foarte serios, daca mergi acasa, arunca un ochi sa vezi cum stai si sa ne scrii. Sa verifici rechizitele fetei, daca are tot ce i trebuie
Sa vorbesti si cu fetita, sa ii spui ca asta inseamna restrictii pana la data x si ca important e ca sunteti sanatoase , apoi vorbeste si cu mama ta, tu stii in ce fel sa nu o afecteze la inima si impreuna veti razbate si de data asta.
Nu uita, nu esti singura




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Anuscha, eu te inteleg foarte bine, din pacate.
Ma simt coplesita in situatiile astea si da, asa simt in momentele alea, ma intreb ce va manca copila, asa minimal cum poate parea asta ... primul gand tampit, prima grija.
Si am vorbit foarte serios, daca mergi acasa, arunca un ochi sa vezi cum stai si sa ne scrii. Sa verifici rechizitele fetei, daca are tot ce i trebuie
Sa vorbesti si cu fetita, sa ii spui ca asta inseamna restrictii pana la data x si ca important e ca sunteti sanatoase , apoi vorbeste si cu mama ta, tu stii in ce fel sa nu o afecteze la inima si impreuna veti razbate si de data asta.
Nu uita, nu esti singura




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX


Esti atat de scumpa si atat de suportiva, mi e asa de bine sa stiu ca cineva se gandeste la mine, nici nu stii, iti multumesc dion suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

pai colegele tale probabil ca nu sustin material casa, sa zic asa. Pesemne sotzii castiga suficient, de aia le arde de divortul familiei Banica

Si eu te inteleg, sant la fel de panicoasa si intru repede in stare de soc.

Curaj, va fi bine ! Sa ne scrii vesti bune !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

pai colegele tale probabil ca nu sustin material casa, sa zic asa. Pesemne sotzii castiga suficient, de aia le arde de divortul familiei Banica

Si eu te inteleg, sant la fel de panicoasa si intru repede in stare de soc.

Curaj, va fi bine ! Sa ne scrii vesti bune !

Ingrid si Cristi 9 ani

dA, ESTE ADEVARAT CE SPUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:



Ideea e ca eu cred ca sunt cuidata, deoarece sunt singura din biroul asta care sunt in soc. Colegele vad ca sunt detasete, acum discuta despre divortul lui Andreea Banica. Oare exagerez eu cu panica asta?

Bine ca nu am ramas de tot fara jib.


ANNA


Eu cred ca tu reactionezi asa pentru ca tu pari a fi singurul sustinator al familiei. Nu esti ciudata deloc, doar ca ai mai multe responsabilitati.
Fetele ti-au dat sfaturi foarte bune.

Mergi la inceput