Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

Buna seara!!!
Multumesc Doina
Ana ms, o sa incerc si eu sa fac
Nicopic nu cred ca o dau la privat...

Aseara inainte de culcare Elenys pt prima data s-a uitat 1h20min la alba ca zapada!! I-a placut....Azi s-a uitat de 2 ori

Va doresc o seara frumoasa!
Va invit la un cataif si sarlota!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna seara,

tiii, ce de bunatati pe aici! Ofer si eu placinta cu branza sarata ... da-i din aia cumparata, dar am si cu visine facuta de mine

Nico, nu-i chiar asa de groaznica joaca cu orez! stai sa vezi cand o sa ne jucam cu malai (sotul l-a cumparat dar eu tot aman distractia).
Mari, ma bucur ca sunteti mai bine! La ce ora se trezeste Vlad pentru cresa?
Doina, o sa incerc si eu reteta de orez asa, poate il conving ca sa mai variem masa de seara. Ce frumusel ai tu acolo in poza
Andreea, bravo lui Elenys ca are rabdare! Noi suntem fani Aristocats, i-am pus initial de pe youtube fragmente si acum a stat cuminte si la film, dar noi nu l-am lasat mai mult de 15 min, asa ca am vazut filmul in vreo cateva seri!
Ana, ai timp de bebe2! Poate se rezolva problemele cu casa si serviciul, Maia se face mare si va fi altfel cu ea, iar tie o sa ti se faca dor de un bebe mic!

o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna dimineata,
eu savurez un cappuccino cu biscuiti, dar sunt dispusa sa fac si cafea pentru cine doreste, plus suc natural ...

la noi a nins putin, dar nu-i suficient pentru sanie, iar maine se anunta 13gr!

sa aveti o duminica frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui camisv

Buna dimineata,
eu savurez un cappuccino cu biscuiti, dar sunt dispusa sa fac si cafea pentru cine doreste, plus suc natural ...

la noi a nins putin, dar nu-i suficient pentru sanie, iar maine se anunta 13gr!

sa aveti o duminica frumoasa

Camelia,mami de (10/9/10)

multumim pentru cafeluta.
La noi a fost urat ieri, a fost vant puternic. Oricum nu ieseam noi din casa deoarece am vrut, si vreau si azi, sa il tin pe Vlad sub supraveghere stricta. Cand imi lipesc urechea de toracele lui nu imi place cum se aude de la plamani, parca haraie ceva acolo...nu mai tuseste decat foarte rar, mucisori ii ies doar daca ii pun apa de mare si nu sunt colorti, si totusi nu sunt impacata. Am apelat la leacuri babesti, pe langa siropurile ce i le administrez ii fac masaj cu untura de porc nesarata, am taiat usturoi in bucatele foarte mici si am facut ca o infuzie cu apa fiarta, ii dau asta cu seringa de nurofen si imediat ii dau ceai indulcit putin ca sa schimbe gustul... Daca mai aveti idee despre leacuri babesti (fara efecte adverse) astept sa mi le spuneti. Nu mai vreau la medici ca imidistrug copilul cu antibioticele lor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iunia82 spune:

Buna tuturor

Noi nu am mai intrat cred de 1 an pe forum. Dupa 5 luni de raceli repetate dupa ce am dat-o la gradi (6 raceli, din care 5 cu febra), am reusit sa o aducem pe linia de plutire pe Lavi. De 2 ori am apelat la antibiotic (facuse febra 5 zile la rand culminand cu febra mare).

La inceput ne-am speriat, dar acum ne-am obisnuit cu faptul ca in primul an de gradinita copiii se imbolnavesc oricat i-am feri.

Vroiam sa va zic ca am descoperit broncho-vaxom-ul care se foloseste ca imunostimulator (se poate da si in fazele acute ale racelii) si ii voi face o cura de 3 luni. I-am dat in timpul unei raceli si nu stiu daca a fost doar o coincidenta insa a facut o forma f usoara iar dupa o saptamana de gradi iar a racit insa fara febra si cu tuse usoara care deja s-a rarit de la sine fara sa-i dau nici un medicament. Astfel ca in 3 saptamani, fi-mea e prezenta 100% la gradi. La fel, nu stiu daca e o coincidenta insa dupa 5 zile de broncho i-a revenit pofta de mancare (mananca si la 2 ore si nu refuza nici un aliment)

Mari, poate intrebi si tu peditrul de acest imunostimulator. Nici eu nu eram pro medicamente (nici naturiste), dar cand vezi copilul ca se imbolnaveste aproape saptamanal, e apatic , mereu cu nasul curgand si ii aefecteaza randamentul si relaiile la gradi, nu mai stau pe ganduri (i-am dat si antibiotic la recomandarea medicului). Fiecare medic cunoaste istoricului micutului (daca a fost nevoie de spitalizare sau nu, daca face forme usoare sau are complicatii, daca are alergii etc.) si stie cum evolueaza o infectie respiratorie.

Multa sanatate!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

IUNIA, nu stiu ce sa spun despre acest bronhovaxom...e un vaccin oral, nu este imunostimulator...m-am interesat despre el in decembrie, aveam de gand sa iau luna asta cand am luat salariu, insa m-am razgandit. Nepotului meu de 4 ani i-au dat acest tip de medicament din octombrie, 10 zile/luna, trei luni consecutiv. De la Craciun insa este racit, ii curge nasul, tuseste foarte urat... Noi cu medicii ne-am cam saturat, ca in afara de antibiotice nu stiu sa dea altceva. Si in plus, aici in oras avem doar un pediatru homeopat, insa o consultatie sa zicem ca are omu' de unde sa o plateasca, dar apoi...preturile sunt exagerate...
Si ca sa schimbam tema...mai treci pe la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

WOW!!! Dau cafea dupa pranz!!! Poate va aduna aroma pe aici
L-am dus pe Vlad la cresa si daca pana acum nu am fost sunata inseamna ca e bine.
Si despre mine: sunt fericita si multumita ca dupa un semestru de chin si lupta pentru disciplina si atentia copiilor de la clasa, am deja o saptamana si o zi de satisfactie. Mai fac ei galagie dar activitatile sunt din ce in ce mai placute si implicarea lor este mult mai mare. Nu stiu cat de bine vor tine minte tot ce le spun, dar zilele in sine sunt un succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna!

Azi a fost o zi de primavara si am stat afara vreo 2 ore jumate; L s-a simtit bine cu alti copilasi, a alergat, s-a si impotmolit putin, iar la intoarcere nu a mai cerut in brate (mare usurare pt mine..), caci a mers de mana cu o fetita pana in fata blocului
Doina, ms
Fetelor, vad ca v-ati intrecut in weekendul asta, care mai de care, cu placinte, clatite..
Andreea si eu zic ca o dau tot la stat, am gradinita f aproape; sper sa n-am motive sa ma razgandesc..; as fi dat-o si eu in primavara daca ar primi-o, dar cica din toamna..
Cami, da, am vazut ca v-ati distrat cu orez felicitari pt rabdare
cat despre desene animate..este fan disney jr, cunoaste toate personajele..
Iunia, bine ai revenit pe la noi pupici fetitei
Mari, cred ca le-a fost dor copiilor de tine, s-o tina tot asa

Nico, mami Larisa 15/09/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

buna seara,
si la noi a fost cald, dar a batut vantul si n-am stat chiar asa mult afara ca s-a trezit aproape de 17.

Nico, mie imi plac activitatile gen "montessori" si incerc sa fac cu el. Astazi am gasit ceva super "cutia cu lumini", astept sa ne faca si noua tata una
Mari, frumos inceput de semestru si felicitari pentru rabdare. Cum mai este Vlad?
Iunia, bine ai revenit! Si eu citisem despre broncho-vaxom ca ar fi bun ca tratament la raceli. Eu incerc sa nu-i dau prea multe pana la 3 ani, sa poata organismul sa-si faca sistemul imunitar. Pana acum n-am avut probleme grave, de aceea gandesc relaxat
Ana, chiar voiam sa te intreb cum mai stati cu mancatul? T. dupa perioada de raceli si-a mai revenit, ba chiar a pus bine...ne apropiem de 12kg
Hadrianae, cred ca va pregatiti de vacanta! sa aveti concediu placut, sa va simtiti bine si sa ai grija de bebe mic .. noi asteptam poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata,mai aveti cafea? Eu am baut-o dar parca mi-ar mai trebui una Dau budinca la schimb

Iunia bine ai revenit Eu nu-i dau la Maia nici un imunostimulator inca ,ca nu o duc la gradi....la toama!

Cami ,Maia mananca ca si pana acum,dimineata ii dau lapte cu cerale (nu pot sa-i dau omleta,pateu......nu mananca) si iaurt de fructe,la pranz ciorbita sau tocanite,papricas de cartofi.....ce este,dar le pasez fin la blender,dupa-masa fructe sau alta mancarica iar seara tot lapte cu cereale si budinca.

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput