Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iunia82 spune:

Buna

Si noi am fost raciti toata saptamana trecuta (inclusiv eu si sotul), dar de ieri am dus-o la gradi. Acolo alti copii care tuseau...off...abia astept caldura sa o mai rarim cu bolile. Am inceput de azi broncho vaxom si sper ca cel putin 1 luna sa stam linistiti.

Abia astept primavara; deja la gradi se discuta sa se faca o activitate doar copiii si mamicile de 8 martie - e cam devreme, stiu, sa ma gandesc la luna martie... dar abia astept primavara

Pianna, eu m-am gandit sa ii dau ceva educatoarei de 8 martie, dar nici eu nu am dat atentii/cadouri pana acum. Noi suntem la privat, iar de la anu trecem la stat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata! Poftiti la o cafelua si un cappucino .

Pianna,mersi . Momentan am 57 kg dar mi-as dori sa am cel mult 53

Cami,fac o pauza de o saptamana,apoi ma apuc iar dar o iau mai usurel cu alergatul pe banda (de acolo toate problemele). Cel mai mult imi place sa alerg pe banda,imi bag castile in urechi si ma simt pe alta lume. relaxare totala pe moment,dar apoi incep durerile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna seara,
scriu pe graba, din cauza de copil super marait. Mai avem inca febra moderata, dar care nu prea scade, iar verdictul pediatrei este herpangina. Din pacate in afara de ameliolari ale simptomelor (nurofen pentru febra, tantum verde pentru gat si vibrocil pentru nas) nu prea avem ce face, ca-i de natura virala!

Hadrianae, ma bucur ca v-a placut si ca v-a priit concediul! Oricum Alexandru este f. cuminte, de aveti curajul sa plecati la drum asa lung (stiu ca am facut cu avionul 8 ore din Paris). Cand ai timp poate pui ceva poze.
Pianna, Iunia si noi suntem la gradinita privata. Eu am luat ceva simbolic de Craciun pentru educatoare si ingrijitoare si la fel voi proceda si de 8 martie.
Pianna, daca nu-i vreo urgenta (si pana acum n-am avut), eu am evitat mersul la spital, de aceea am cautat medici pe care sa-i gasim si-n privat. Sigur este un "pitic" de-al meu, dar este foarte bine ca ai gasit medici de incredere.
Mari, eu te inteleg foarte bine cu medicamentele, mai ales ca Tudor le si ia foarte greu (de cele mai multe ori isi face greata si le vomita). copil sa treaca repede!
Ana, sa stii ca-i foarte cautata chineza

o seara frumoasa si sanatate la bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna seara.
Ma doare capul in zona sinusurilor de moooor...dar imi fac un ceai, iau un parasinus si imi trece
CAMI, Vlad ia destul de usor tratamentele, mai ales ca ce nu este antibiotic ii pun intr-un paharel dozator (de la zinnat) si bea direct, ca dam noroc, eventual ii pun si putin ceai sa aiba impresia ca bea ,,suc'' mult, ca asta stie el ca bea. Din fericire si eubiotics si liv-ul sunt foarte bune la gust...
La noi fiind frumos afara, am iesit la plimbare dupa amiaza si ne-a priit, de dimineata au iesit ,,baietii'', iar de maine bunica stie ce face cu nepotul pana la pranz, ca incepe si sotul munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna dimineata!

Va las o cafea cu lapte si o felie de pandispan :)

Sper ca deja copilasii bolnavi s-au insanatosit.

Azi trebuie sa fac mancare :)

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 22s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Va salut si eu pe ziua de azi.

Multumim, Doina, pentru tratatii. Cum te mai simti? E totul ok, nu?

Mari, acum chiar sper ca Vlad e mai bine. Gata cu medicamentele si reintrati in ritm!

Ana, spor la sala si la slabit in continuare!
Ma apucasem si eu de sport acum cateva luni si a dat sarcina peste mine. Am zis ca o sa continui sa fac cate ceva... pilates, inot, dar pana acum am fost cam puturoasa. Bine si cu sarbatori, vacante...

Cami, Alexandru era foarte cumintel. Puteam sa facem orice cu el, era cooperant. Daaar... de cateva luni s-a transformat intr-un mic monstrulet. Sa zicem ca are trei faze: cumintel, obraznicuto-simpatic si obraznic de-a dreptul, ultima manifestandu-se din ce in ce mai mult. Asta e, speram ca e o etapa si ca o sa se atenueze. De fapt, atunci cand e obosit face ca toate alea. Daca isi face programul de somn, ne intelegem bine.
O sa pun poze din vacanta zilele astea.

Asaa, se pare ca voi avea tot un baietel. Eu as cam fi vrut fetita tura asta. De fapt, eram aproape sigura ca e fetita, nu stiu de ce. Acum ne tot gandim la nume. Si e greeeu... La fetita aveam 2 variante alese de mult.

Hai ca ma intorc si eu la lucru. Va pup. O zi frumoasa.


Adriana, mama lui Alexandru (17.09.2010) si 16+

Poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna,
noi nu suntem bine deloc.Este a treia zi de febra si acum intervine si organismul slabit, deci e din ce in ce mai irascibil, nu mananca mai nimic si daca am noroc nu-mi vomita medicamentele

Doina, eu ma bag la o cafea, chiar daca va fi a doua, caci am avut o noapte agitata!
Hadrianae, la fel face si Tudor daca nu si-a facut somnul (si de cand cu febra care creste in somn, nu prea se odihneste nici noaptea, caci trebuie sa-l scol si sa-i dau siropul sau supozitorul, sa-l schimb daca a varsat, plus frisoanele de febra). Deci Alexandru o sa aiba tovaras de masinute, felicitari! O sa te obisnuiesti cu ideea de baiat si o sa ne zici ca parca nici nu ti-ai dorit fetita! Cat despre nume, mai aveti timp si in plus un mare ajutor ... pe Alexandru, intrebati-l cum vrea sa-l cheme pe fratior! Asteptam poze, sa visam si noi la vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Hadrianae, felicitari pt baietel! Bafta la gasit un nume potrivit!
Eu ma simt binisor, mai am dureri de la intinderea ligamentelor si de la colecist, dar sunt suportabile.

cami, imi pare rau ca sunteti iar bolnaviori :( care ar fi cauza? (Scuze daca ai zis si n-am retinut).

Legat de intrebat fratiorul despre nume :)) pe bebe ar fi trebuit sa-l cheme Spiderman :)) asa mi-a zis Matei.

Si Matei are momente in care este obraznic si face exact ce nu trebuie sau ce-i spunem sa nu faca, trebuie sa ridic vocea ca sa se opreasca chiar daca nu-mi place acest lucru. Voi cum procedati? Mentionez ca am incercat si cu pedeapsa - sa stea putin intr-un loc si pe el l-a distrat actiunea.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 22s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata! Cafeluta e servita!

Si Maia e obraznica cateodata,iar daca nu-i convine ceva se tranteste pe jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Ana, eu beau acum cafeaua, chiar daca este rece

Noi suntem un picut mai bine astazi, a si mancat mai bine, s-a si jucat putin! Doina, a facut herpangina, care cica este o enteroviroza, care se manifesta cu febra mare mai multe zile (noroc ca T. n-a facut mai mult de 39, dar suficient cat sa ne dea peste cap toata saptamana)

Ana, n-am apucat sa-ti raspund despre "chineza" Maiei (apropo, vezi ca-i cautata la marile companii). Isi va da drumul Maia la vorbit (are legatura si cu nemestecatul), dar poti s-o mai "impingi" si tu, daca vrei. Sunt cateva exercitii simple si haioase, care sigur o sa-i placa: pune-o sa sufle in lumanare, faceti bucatele dintr-un servetel si suflati-le, baloane de sapun, in oglinda oune-o sa-si miste limba sus-joc, stanga-dreapta, sa-si tuguie buzele, sa iminte animalele/lucruri (albina-bazzz, trenul- shshsh, uuuu, vantul - vaj-vaj etc), sa spuna ceva in soapta si tare. Cand eram gravide, cineva a postat o www.scribd.com/doc/59520467/Metoda-Hanen-Varianta-Aranjata" target="_blank">carte despre metote de dezvoltarea vorbirii, poate iti va fi de folos (eu am salvat link-ul dar n-am apucat s-o citesc, asa ca nu stiu cat de buna este). fetita cu codite!

Mergi la inceput