Milionara maturatoare

Milionara maturatoare | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

http://stirileprotv.ro/stiri/international/o-chinezoica-milionara-lucreaza-ca-maturatoare-pentru-a-oferi-un-exemplu-bun-copiilor-ei.html


In Romanica noastra..cine ar proceda asa?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cred ca tine foarte mult de cultura chinezilor, de cultul muncii asa profund instaurat la ei. Povesteau tare fain despre China cateva forumiste aici, pana a fost bruiat subiectul si inchis, in cele din urma.
Nu cred ca e relevanta comparatia cu societatea noastra, din multe puncte de vedere.Iar jobul ales de milionara chinezoaica e discutabil, mie mi se pare o devalorizare a sinelui pentru a sustine un concept idiot,in aceste circumsstante, potrivit caruia nicio munca nu e rusinoasa. Cu alte cuvinte, ai bani, n-nai, tot la matura ramai.In timp ce, cu banii pe care-i ai, ai putea sa te valorifici pe tine insuti, pentru a demonstra copilului ca ai un potential in vigoare, artistic si creativ, inovator, extensibil si in alte sfere decat cea a curateniei de pe strada.
Cu toate astea, repet, cred ca exemplul extrem al ei tine foarte mult de specificul societatii chineze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Probabilitatea de a gasi un milioanar tacanit e 1 la un milion.
La cei peste 1 milion de chinezi milionari (!) aproape sigur se va gasi un tacanit sau o tacanita.

In Romania, cu numai cateva sute de milionari, mai greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Cred ca tine foarte mult de cultura chinezilor, de cultul muncii asa profund instaurat la ei.

Nu. Mentalitatea chinezului a fost profund denaturata de cei peste 60 de ani de comunism, din care vreo 40 de un comunism mult mai diabolic decat cel din Romania sau chiar si din URSS-ul stalinist. Legatura intre gestul respectiv si cultura muncii ar fi fost valabila in Japonia, care intr-adevar are un cult al muncii foarte inradacinat si foarte apreciat.

Sunt de aceeasi parere ca si tine ca un milionar cu scaun la cap isi valorifica mult mai bine, si mult mai in folosul tuturora, potentialul, atat uman cat si (mai ales) financiar, pe care-l are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Nici Bill Gates nu "leneveste" desi si-ar permite sa o faca. E implicat in atatea proiecte umanitare mai ales in EDUCATIE care pot fii o lectie pentru oricine nu numai pentru copiii lui.

Cred ca e mai mult ideea asta de a a avea musai "servici"

Mergi la inceput