Cel putin 5 kg jos!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Aseara am mincat o jumatate de felie de cozonac.E ceva la care nu rezist.Mi-a parut rau dupa,dar asta e! Azi nu s-a vazut nimic la cintar. Azi sint atenta la tentatii!
Problema e ca mai am jumatate de cozonac.
Anna,ce-ai mai facut cu casa?
Lyada,cum a fost tortul?
Weekend placut!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor
evident ca burgerii aia s-au lasat greu, 58.7 dimineata, dar azi pana la 4 n-am mancat nimci si atunci am mancat niste crap pane cu mamaliga si probabil nu mai mananc mare lucru pe seara
cu casa n-am facut nimic inca, cica o luam, desi nu sunt convinsa, daca nu o sa mearga si nu o sa ma obisnuiesc acolo asta e vom pierde niste bani, si ne intoarcem in Buc ca ne pastram apartam de aici
eu am o mare probl cu fetele, au 1 an si 3 luni si nu mananca mai nimic, imi vine sa-mi iau campii cand vine ora mesei, nu stiu ce sa ma fac cu ele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Neata,


Ieri am mancat dulciuri in prostie, asa ca azi suport consecintele, un plus 300g la cantar si remuscare tardiva. Am primit pomana un cos cu diverse bunatati de la o vecina care gateste bine si am tot testat din produse, inclusiv o briosa cozonac, asta de bine ce ma mirasem citind mesajul Dulceticii, cozonac in martie?!

Deci pranzul a fost un amestec din diverse plus briosa, pe la 4 coliva, apoi seara mi.am mai revenit si am mancat salata Nicoise (deci si cu ceva cartof fiert pe lāng#259; ton)

Azi
mD restul de Nicoise, sa scap de ea
G va fi iaurt sau mar
Apoi oscilez, am luat conopida ieri si imi fac curaj sa gatesc si mananc pentru prima oara. Doar murata imi place, dar am citit ca are calorii putine si īncerc sa ne imprietenim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

bianca, nici eu nu am gatit conopoda decat o data si a fost f buna
o fierbi putin, doar putin, nu f rau, apoi o gratinezi la cuptor cu sos bechamel, e super buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Bianca, fa conopida la aburi (sau fiarta doar putin, cum zicea Anna), marunteste-o si amestec-o cu o maioneza light: faci un pic de maioneza (toate ingredientele cunoscute) dintr-un ou sau 2, dar pui numai un pic de ulei, cat sa lege galbenusurile si sa-i dea consistenta si apoi pui iaurt cremos in ea. Pisezi usturoi si amesteci totul si e delicios.

Daca nu vrei maioneza de oua si iaurt, poti face o "maioneza" din avocado: pui in blender 1 avodaco, putin ulei presat la rece, o lingurita mica de mustar, sare si suc de lamaie si blenduiesti tot. Are gustul aproape identic cu maioneza. Apoi amesteci cu conopida maruntita si usturoi pisat.

Sau poti face mai traditional cu sos de rosii: calesti un pic de ceapa in apa cu ulei, adaugi conopida buchetele, apa si o fierbi si aproape de sfarsit pui pasta de rosii.

Sau poti face piure de conopida: fiarta bine, blenduita+smantana/lapte/unt si sare.

Eu sunt fan conopida, nu se observa, nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Ba se observa ,la cite kg ai.
Am mincat cam aiurea simbata si duminica.Nu exagerat cantitativ ,dar ieri am mai mincat o felie de cozonac ,plus pomelo si o portocala.
Dar am terminat-o cu mincatul devreme si in mod surprinzator inca nu se cunoaste nimic la cintar.
Declar tot 60kg.Poate ar fi fost mai bine daca aveam sub 60,dar daca maninc ,n-are sens sa ma pling.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Multumesc fetele, am facut-o traditional, am googalit "mancare conopida" si am aplicat reteta cu sos rosii. M-am grabit sa o fac dupa ce am postat, asa ca am citit sugestiile dupa. Pentru o prima incercare sunt multumita de rezultat, am pus cam mult chilli si a iesit iute dar gustoasa. Si cred ca am fiert.o prea mult, nu mi-a venit sa cred ce repede se face apoi la cratita.

Imi surade varianta cu sos guacamole, chiar in weekend am luat 2 bucati avocado. Am facut tot ieri o varianta de guacamole cu rosii la cutie, a iesit bunicel, il folosesc ca 'sos' la salata de azi. Fac eforturi sa ies din zona de confort in ce priveste mancarea, deocamdata se intampla in salturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ca sa murim de invidie si eu de ingrijorarem ca arat cateva poze cu piticele mele, sa vedeti cat de schiloada e Eva la 1 an si 3 luni

https://picasaweb.google.com/102616061272914522884/March42013?authkey=Gv1sRgCMHQwrSumqeMdw


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ana, eu vad 2 copii frumosi, sanatosi si f veseli! Nici vorba de schiloada! Nu te mai amari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

hah, ce simpatice sunt! si par pline de energie

ca sa te linistesti putin si baiatul meu a fost f f slab, gen Somalia pana la 2 ani- nu manca decat 5-6 chestii printre care retin cremwursti cu Almette, apoi f slab pana la 5 ani. Acum e bine spre plinut, de la 5 ani s-a schimbat mult.

la 2 ani nu atinsese nici 10 kg, e posibil sa am notat pe undeva greutatea pe varste. stiu ca citeam mereu pe forum despre copii slabi si rareori gaseam atat de slabi ca al meu.

Mergi la inceput