Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

LMA Mihai!

Ioana, sper sa fie bine cu ce tratament veti face pt klebsiella. Bine ca ati aflat ce era.

Multumesc pentru raspunsurile referitoare la scaun.

Noi ne-am inceput ziua prost, e treaz de 3 ore, marait de vreo ora dar nu adoarme, ar sta numai in patru labe. In mod normal, dimineata nu sta treaz mai mult de 2 ore.

Edit: am aplicat solutia auzita aici, l-am imbracat si l-am scos pe balcon, unde de la lumina macar, si tot a inchis ochii. Cand a adormit m-am intors in camera dar am lasat usa deschisa (mersi, Muraturica, parca tu faceai asa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ana, ai mei sunt maraiti de o saptamana. pur si simplu, ma epuizeaza. si sa nu cumva sa ma departez din campul lor vizual, ca incep sa planga de zici ca cine stie ce au patit. nu mai pot sa fac ceva in casa. nu mai stiu cum arata o oala cu ciorba in frigider ; macar pt curatenie si tot tre' sa iau pe cineva.
freedelia, ma bucur sa te citesc. si ca sunteti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, o sa treaca maraiala cauzata de faptul c-au priceput cum e cu distantele ("Cum adica mama poate sa fie departe de mine?!! Aaaa"). Insa, imediat dupa asta, prin faptul c-a devenit mobil (nu merge de-a busilea propriu zis, dar inainteaza mult, cu tehnica lui), la noi a aparut maraiala ca nu il las sa ajunga peste tot unde vrea el - sub calorifer, dupa canapea, oriunde e mai periculos, acolo e atractiv. In plus, pe parchet aluneca si asta il frustreaza si mai tare. Nu stiu cu ce sa il imbrac/incalt, descult nu il pot lasa, si nu prea vreau sa il incalt. De fapt, papuceii cu care l-as incalta (tikki), nici nu sunt pe marimea lui. Vin vremuri grele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna ziua si de la noi.
cafeaua nelipsita.

colonizarea intestinala a nn cu Klebsiella are loc in unitatile de terapie intensiva (ICU=intensive care unit) din maternitati:

Pediatr Crit Care Med. 2012 Dec 18. [Epub ahead of print]
Fecal Carriage and Intrafamilial Spread of Extended-Spectrum #946;-Lactamase-Producing Enterobacteriaceae Following Colonization at the Neonatal ICU.
Strenger V, Feierl G, Resch B, Zarfel G, Grisold A, Masoud-Landgraf L, Dosch V, Riedl R, Zenz W, Müller W, Urlesberger B.
Source1 Department of Pediatrics and Adolescent Medicine, Medical University of Graz, Graz, Austria. 2 Institute of Hygiene, Microbiology and Environmental Medicine, Medical University of Graz, Graz, Austria. 3 Institute of Medical Informatics, Statistics and Documentation, Medical University of Graz, Graz, Austria.

Abstract
OBJECTIVE:: Fecal carriage of extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae may contribute to the spread of extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae into the community. The objective of this study was to assess the duration of fecal carriage after discharge and the occurrence of intrafamilial transmission. DESIGN:: Case series. SETTING:: Quaternary care children's hospital. PATIENTS:: Patients colonized with extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae at the neonatal ICU and the respective household members. INTERVENTIONS:: Screening for intestinal extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae colonization was done at 1, 2, 4, 6, 9, and 12 months after discharge. Genetic relatedness of isolated extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae strains was determined using automated rep-PCR. RESULTS:: Twenty-five neonates (case-patients) colonized with extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae (one extended-spectrum #946;-lactamase-Escherichia coli; six extended-spectrum #946;-lactamase-Klebsiella pneumoniae; 11 extended-spectrum #946;-lactamase-Klebsiella oxytoca; and seven extended-spectrum #946;-lactamase-Serratia marcescens) were included. Duration of fecal carriage was longer (up to 1 yr) in case-patients colonized with Klebsiella species than in case-patients colonized with Serratia marcescens (<4 months). During follow-up, strains and species of extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae different from the primary strain were found in four and three case-patients, respectively. In nine of 49 (18.4%) included household members, extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae were found during the follow-up period. In two of nine colonized household members, the isolated extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae was identical to the primary strains of the respective case-patients. CONCLUSIONS:: After intestinal colonization with extended-spectrum #946;-lactamase-producing enterobacteriaceae at the neonatal ICU, infants potentially remain carriers during the first year after discharge. Intrafamilial spread has been proven.

din pacate de acasa nu am acces la full texturi. de la serviciu mai am acces selectiv la unele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ali -- nu ii dau in nici un fel de feeder, pur si simplu ii dau bucati in fatza si isi ia singur si duce la gura. Suge la ele, le musca cu gingiile, cand are bucati prea mari in gura le scuipa, este o metoda foarte sigura, nu se ineaca, iar cand se ineaca este doar modalitatea lor de a scoate mancarea din gura...

Uitati aici site-ul pentru autodiversificare: www.babyledweaning.com

Balantza -- nici nupot sa imi inchipui cat e de solicitant cu doi bebelusi!!! Nu poti sa ii pui in scaunele de masa si sa ii duci cu tinne in bucatarie? Sau sa chemi o femeie la gatit si curatenie si tu sa stai cu bebeii linistita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

J Antimicrob Chemother. 2013 Jan 3. [Epub ahead of print]
Long-term faecal carriage in infants and intra-household transmission of CTX-M-15-producing Klebsiella pneumoniae following a nosocomial outbreak.
Löhr IH, Rettedal S, Natås OB, Naseer U, Oymar K, Sundsfjord A.
SourceDepartment of Medical Microbiology, Stavanger University Hospital, Stavanger, Norway.

Abstract
OBJECTIVES: To investigate the duration of faecal carriage of CTX-M-15-producing Klebsiella pneumoniae in infants colonized during a nosocomial neonatal intensive care unit (NICU) outbreak after discharge from hospital, possible risk factors for long-term colonization and transmission to household contacts (HCs).

METHODS: Fifty-one infants colonized with two unrelated clones of CTX-M-15 K. pneumoniae [sequence type (ST) 17 and ST485] during an NICU outbreak and 60 HCs provided faecal and rectal samples, respectively, every 1-3 months after hospital discharge. Extended-spectrum #946;-lactamase (ESBL)-producing strains of K. pneumoniae were identified on Chrom ID ESBL agar and examined by antimicrobial susceptibility testing. bla(CTX-M-15) was detected by PCR and DNA sequencing. Clonal relationship was examined by PFGE.

RESULTS: The median carriage time in infants after discharge was 12.5 months (IQR 9.5-17.5). Stable antimicrobial susceptibility patterns in PFGE-related strains confirmed the intestinal persistence of both outbreak strains. Risk factors for prolonged faecal carriage in infants were delivery by caesarean section [hazard ratio (HR) 2.4, 95% CI 1.1-5.5, P#8202;=#8202;0.029] and treatment with antibiotics during hospitalization (HR 4.5, 95% CI 1.6-12.6, P#8202;=#8202;0.004). Transmission of CTX-M-15 K. pneumoniae was observed in 9/28 (32%) households. Median carriage length in parents was 2.5 months (IQR 1.0-5.0) (P#8202;<#8202;0.001 compared with infants).

CONCLUSIONS: Infants may be long-term faecal carriers of ESBL-producing K. pneumoniae after colonization during hospitalization in the neonatal period. Delivery by caesarean section and antibiotic treatment during hospitalization are possible risk factors for prolonged carriage. Faecal ESBL carriage in infants represents a reservoir for intra-household spread of ESBL-producing K. pneumoniae.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Multumim de capitol nou nout.Sa fie cu multe vesti bune

Eu sunt mai odihnita.Ieri a venit sora mea,asa ca nu am avut treaba deloc cu Timea.Emma a adormit la 10,se pare ca asta e ora ei mai nou.I se face somn si mai repede dara adca o adorm,se trezeste si sta treaza pana pe la 12.Asa deci prima trezire la 2,apoi la 4 si dupa aceea nu tin minte daca s-a mai trezit,dar chiar cred ca nu...pana la 8
Ieri a descoperit si ea tipatul maxim,de imi tiuie urechile.Se distreaza si mai tare daca tip si eu cu ea.Ce or crede vecii?

Ana,azi de la 16.30 avem ecografiile.Va tin la curent.
Scaun de masa nu stiu alt model,si noi tot chicco polly 2 in 1 avem.Imprortant din punctul meu de vedere,e sa aiba centuri,sa se poata da jos masuta usor,si astea cred ca se pot face cu mai toate modelele.E bine sa aiba si spatarul mobil,ca sunt bebei care mai trag cate-un pui de somn si la masa.Eu cu Timi nu am avut norocul asta.Restul nu stiu cat sunt de relevante.Imi place ca are roti la picioarele din spate,sa pot sa mut scaunul dupa bunul plac,are doua huse diferite,una peste cealalta,si cand creste bebe se poate scoate sa stea comod.Se poate pune la masa mare,si asta mi s-a parut important,pentru ca la un moment dat manca singuri bebeii si mancam toti deodata.

Lorena,nici mie nu mi-a venti inca menstruatia.Am avut una,cred eu,pe la 7 saptamani,care a tinut 4 zile.Eu am considerat ca e manstruatie,ca nu mai avusem lohii de vreo 2 saptamani,dar cine stie?De atunci pauza...sa tina cat mai mult

Nu am citit tot,dar am inceput mesajul de aproape 3 ore,mai bine il treimit sa nu-l pierd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

ioana - imi pare rau pt kleibsella :( Multa sanatate!

Ana - eu am www.maxi-shop.ro/scaun-de-masa-primii-pasi-cod-sm-72.html" target="_blank">asa ceva de la primii pasi, mi l-a dat o prietena
Dar in functie de buget, iti poti alege ceva f simplu, dar neaparat sa aiba centuri si locul ala mai ridicat intre picioare.


Fleur - laptele nu dispare asa peste noapte. Alimentatia conteaza, dar si psihicul mamei, odihna etc
E posibil la menstr. sa aiba alt gust laptele, asa auzisem. Eu nu am menstr. inca.

Ina - esti o comoara la casa omului
Ce parere ai de produsele www.bioteca.ro/producator/babynat" target="_blank">Babynat, www.bioteca.ro/producator/organix/" target="_blank">Organix?


Freedelia - bine ai revenit. Ma bucur ca bb a recuperat in greutate si papa bine. Nu ti-e frica sa nu se inece daca ii dai nepasat?

Lorena - si a mea tuseste de pe 14 dec. Dar abia la homeopate s-a ameliorat situatia. Nu are nici acum nimic la plamani, urechi, nici macar rosu in gat.
Si la noi au fost reprize de voma de la expectoratii. Pt asta se da Ipeca 30ch, 4 granule dizolvate in apa

muraturica - Clara nu ia calciu

ilenutza - am si eu cartea in format digital, si am testat si eu o reteta, cea cu salata de andive..iumm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetele care au bebeii cu multe treziri pe noapte uitati ce am mai gasit pe tema asata[http://www.exploremedicinetv.ro/medicina/stiri/este-bine-ca-bebelusii-care-plang-noaptea-sa-fie-linistiti-sau-nu-cercetatorii-au-raspunsul.html].

Ina care este explicatia pentru caer nu se schimba formula de lapte la copii cu alimentatie mixta? Mie la fetita nu mi-a spus niciun medic de asta si nici la producatori nu am gasit vreo specificatie. Ma intereseaza ca incep in curand serviciu si ar trebuie sa introduc si eu un bibe cu lp si trebuie sa ma orientez spre o formula de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Ha ha eu nu visez la nopti fara nicio trezire, inca.. Bianca mea si acum se trezeste noaptea pt lapte si are 2.5 ani.

Sa va mai spun de Clara mea. E o scumpete cu ochi albastri, ii place sa chiuie, rade in hohote, da mereu din manute ca o elice de elicopter de zici ca urmeaza sa isi ia zborul.
Si-a descoperit de ceva vreme piciorul stang, cel drept inca nu :)) Cand o dezbrac mereu sta cu mana pe picior
Mananca tot putin si des, dar din cauza virozei care o tine de aproape 4 saptamani nici nu a luat mult in greutate. Avem 6500g la 5 luni (de la 3 la 5 luni a luat 500g).
Nu se grabeste la rostogoliri, nici pe burta nu sta. Cum sa stea cand ea nu poate sa dea asa din maini pe burta?
Cand apare sora-sa in peisaj veselie maxima. Bianca mereu e in jurul ei, primul lucru cand intra in casa sau cand se trezeste ma intreaba daca doarme Clara
Noi am inceput diversificarea de acum 3 saptamani cu.. medicamente! Acum fiind pe homeopate suntem pe extract din muguri de carpen si alun :))

Mergi la inceput