Homeland

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Am baletat intr-un mare fel mai intai pana la poarta si apoi pana la servici. Naspa rau azi.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Eu astazi am tot citit in romaneste... eu cred ca am o limba romaneasca buna-n cap (Mianna, tu sa taci aici, da?), dar mi-am dat seama astazi cite lucruri am pus in cap, in franceza, eventual in engleza, si habar nu am cum se spun sau folosesc in romaneste. E clar, daca m-as intoarce in Romania, mi-ar fi greu sa-mi gasesc de lucru.


na ca nu tac nu ca ti-as dori sa te reintorci in Romania, dar fii serioasa, la vocabularul pe care-l ai nu exista ca nu te-ai descurca - cel mult ti-ar trebui o scurta perioada de acomodare.

imi pot doar imagina vag cum e - la serviciu folosesc foarte mult limba engleza, si uneori nu gasesc pe moment termenul in romana la chestii legate de job (sic! )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

neatza! Io acum beau cafeaua .

nelia, exact asa sunt si eu. Tot ce am invatat in scoala in termeni medicali, in suedeza, e cumplit sa citesc in romana. Am incercat si nu inteleg. Pe bune. Am ptimit si un curs de la o tipa medic, un curs de hematologie in romana si suna foarte ciudat totul, n-am putut sa invat dupa el. Uneori il mai intreb pe sot termeni, dar cel mai des caut informatii in suedeza sau engleza. Mai scriu aici pe forum si sunt convinsa ca nu folosesc termenii corecti...si etunci mai intreb perechea .
Nici eu nu stiu cum as lucra in Ro daca ar fi sa ne intoarcem...

Pai si fata mea ar dormi cu calul in pat, nicio problema. Acum e trista ca numai peste o saptamana are lectia, ca ea vrea zilnic.
Sunt frumoase costumele de calarie.

La noi a nins si viscolit ieri si azi noapte...e iarna din nou.

carmen eu ziceam de pisica dupa caini, ca stiu ca in general nu se impaca. Dar sa stii ca e tot aia cu pasarile, motanul nostru prinde pasari intr-o veselie. Nu porumbei, ca nu sunt in zona, dar pasari de padure de tot felul. Ni-i aduce ofranda si apoi le mananca sub privirile noastre oripilate. De cateva ori a intrat in casa cu ele, pe geamul deschis...una a ascuns-o in pantoful celei mari si n-o mai gasea...sa vedeti circ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Noi nu avem echipament special de calarie, numa cizme am luat. Dar a calarit si fara, daca acolo va lasa.
Poze mai vechiute cu fii-mea calare am aici si vedeti ca-i si in tenesi: http://penecolorate.blogspot.ro/search/label/cai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce frumosi cai olympia! De fata nu mai spun...are si un nume care tare imi place. Si deseneaza superb!

Va pun o poza luata de pe net, facuta de cineva de pe insula si trimisa la redactia ziarului local, sa vedeti ce iarna e la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

'neata, ca sa zic asa!

da careva cafeaua? ca mie mi-e prea lene sa o fac.

am dormit in reprize. macar telefoanele-au sunat asa, grupat: mai intai intre 10.30 si 11 (astea au presupus si deplasarea posteriorului meu adormit pana la laptop), apoi pe la 12.30 (asta fara deplasare), si la 1, cand a fost nevoie s-ajung pe balcon, am zis ca atat mi-a fost permis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mihaela,! Sunt frumosi caii, numa ca ea e nemultumita ca nu-s toti docili, unii-s incapatanati sau lenesi... Preferatul ei a fost primul, era maaaare si bland, numa ca s-a accidentat la o filmare si nu l-au mai scos la agrement, e pensionar.
Frumasa poza, iarna ca-n povesti si catelul ala e adorabil!
La noi ploua, da nu ma plang, la cat costa gazele poa sa fie asa pan la sfarsitul iernii ca nu-mi pare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu am venit cu a doua, dar trebuie sa fug sa-mi inscriu fata la scoli inalte... insa tot stau macar cinci minute.

Mihaela, da, dar spre deosebire de tine care stiai, eu am constatat ieri asta.

Olympia, ce cai frumosi! Si ce domnisoara cu atitudine pe ei! Musai sa le vada si Tudora in seara asta.

Mianna, dau eu cafeaua, am si tei. Nimic linga, dar lasa, ca ne indulcim una pe alta. Ia uite, dom'le, ti-ai luat mitza cu acelasi nume! Ma bucur ca ma incurajezi cu Romania. Sa stii eu ca m-a intoarce fara probleme, in sensul ca nu sint chiar asa de 'niciodata nu m-as intoarce'... dar nu stiu unde si nici la ce, de ce stiu. Aici stiu unde stau, la ce am venit, dar nu prea stiu de ce... Glumesc un pic, da' nu de tot. Ideea este ca inca nu mi-am gasit locul despre care sa spun: gata, de aici nu se mai pleaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


[size=1]e tare fain la voi, nu rezist sa nu ma intruzionez la povestile voastre, de citit oricum va citesc ( stiu, limba romana:)

[size=1]



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dar intruzioneaza-te linistita, e loc de incalzire si de sensibilizare pentru toata lumea!

Mergi la inceput