Dovada de iubire

Dovada de iubire | Autor: Sunny71

Link direct la acest mesaj

Am avut recent cu colegele de la birou o discutie aprinsa despre cum intelege fiecare sa-i arate iubitul/iubita-/sotul/sotia ca o/il iubeste. Am auzit unele pareri care pe mine m-au uimit,altele m-au facut sa rad iar altele mi s-au parut niste aberatii. As vrea sa aflu de la voi :
-Cum ati dori ca partenerii sa va arate dragostea?
















Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dar zi-ne intai cum au sunat parerile care te-au uimit/distrat/shocat, sa ne miram si noi, sa radem, sa ne umplem de stupoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Una dintre colege ii lasa biletele de amor sub perna in fiecare dimineata prietenului cu care sta de vreo 2 ani.El pleaca mai tarziu la servici si i se pare normal ca el sa ii lase raspuns la biletel.De la un timp si-a dat seama ca el nici macar nu l-a citit.
"Pai ea se gandeste la el, ii lasa sub perna declaratii de dragoste si el nerecunoscatorul nici macar nu este interesat ?
De ce?! Normal, pentru ca nu o mai iubeste, altfel ar fi atent asa cum este ea, care ii lasa mesaje pe telefon sa-i spuna ca il iubeste, ii lasa biletele, ii da telefon sa il intrebe ce face ,ii face mancarea care ii place, ii cumpara presa in fiecare zi, etc, etc ."
Si de cateva luni nu mai vine la ea sa manance impreuna in pauza LUI de masa.
Din punctul ei de vedere ea ii dovedeste in fiecare zi ca il iubeste , iar el nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Sunny71 - d.p.meu de vedere dragostea nu se dovedeste prin alintaturi de genul acesta.
Dragostea se probeaza si se dovedeste in clipe mai dificile in viata .... nu cand ai nevoie de sot(sotie) te trezesti cu verigheta pe masa....Dovada cea mai concludenta de iubire o reprezinta o pereche de batranei ,tinandu-se de mana si zambindu-si......si aici cred ca ti-am raspuns la intrebare.....



"Un barbat este pe jumatate indragostit de orice femeie care il asculta." - Brendan Francis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mie cea mai mare dovada de dragoste mi se pare atunci cand partenerul este acolo cand am nevoie de el si cand imi spune ce are pe suflet. Atunci cand ramane langa mine, asa cum sunt eu, cand nu incearca sa ma schimbe, cand iubeste copilul nostru la fel de mult ca si mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Mie cea mai mare dovada de dragoste mi se pare atunci cand partenerul este acolo cand am nevoie de el si cand imi spune ce are pe suflet. Atunci cand ramane langa mine, asa cum sunt eu, cand nu incearca sa ma schimbe, cand iubeste copilul nostru la fel de mult ca si mine.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA

Ufff cata dreptate ai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dovada de iubire nu are nici o treaba cu biletelele si florile , astea sunt pentru adolescenti, care oricum nu stiu ce e aia iubirea.
Sa ma iubeasca inseamna sa fie alaturi de mine si atunci cand sunt trista,bolnava,nearanjata,sa mi fie si cel mai bun prieten, sa iubeasca copilul si sa se implice in viata de familie,sa-mi aduca seara paharul cu apa langa pat, ca stie ca beau apa noaptea , sa ma rasfete etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Dovada suprema (in ochii mei) de iubire am avut-o cand si-a riscat viata pentru a mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda141

Dovada de iubire nu are nici o treaba cu biletelele si florile , astea sunt pentru adolescenti, care oricum nu stiu ce e aia iubirea.
Sa ma iubeasca inseamna sa fie alaturi de mine si atunci cand sunt trista,bolnava,nearanjata,sa mi fie si cel mai bun prieten, sa iubeasca copilul si sa se implice in viata de familie,sa-mi aduca seara paharul cu apa langa pat, ca stie ca beau apa noaptea , sa ma rasfete etc....


In afara de faptul ca il terorizeaza cu chestii din astea gen biletele, floricele, pauza de masa petrecuta intodeauna cu ea(pentru ca avem locuri de munca apropiate),ea intelege ca iubirea trebuie aratata prin "gesturi frumoase"permanent.Saracul om trebuie sa stea sa vada ce semne de dragoste i-a mai lasat ea prin casa si sa raspunda la ele.
Daca nu raspunde inseamna ca nu o mai iubeste.Nu conteaza ca a fost alaturi de ea in momente grele ale parintilor ei, ca se ducea cu mancare la spital cand a fost internata, ca a ingrijit-o ca pe copil cand a fost bolnava.Nu a gasit floricica pe perna dimineata si e belea mare! Si sa nu credeti ca sunt tinerei de20 de ani, sunt oameni in toata firea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

E drept ca nu aceste gesturi arata iubirea unuia pt celalalt insa mici gesturi iti fac ziua mai frumoasa atunci cand le gasesti. De ex mie imi facea placere sa gasesc in bagaj printre haine sau foile cartii, cand ma intorceam de la el, mici biletele cu mesaje dragute...ma facea sa zambesc si sa imi spun "ce dragut ca s-a gandit sa faca asta". Dar aveti si dreptate, astea s-au dus si a plecat cand aveam mai multa nevoie de el. Ar fi frumos ca toate aceste gesturi marunte cat si sa iti fie alaturi mereu la bine si la greu, sa coexiste.
Va doresc asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

E drept ca nu aceste gesturi arata iubirea unuia pt celalalt insa mici gesturi iti fac ziua mai frumoasa atunci cand le gasesti. De ex mie imi facea placere sa gasesc in bagaj printre haine sau foile cartii, cand ma intorceam de la el, mici biletele cu mesaje dragute...ma facea sa zambesc si sa imi spun "ce dragut ca s-a gandit sa faca asta". Dar aveti si dreptate, astea s-au dus si a plecat cand aveam mai multa nevoie de el. Ar fi frumos ca toate aceste gesturi marunte cat si sa iti fie alaturi mereu la bine si la greu, sa coexiste.
Va doresc asta :)

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Bodrum Aegean Dream resort 2009
Canakkale
Grecia 2006/2007
Thassos 2009


Sunt de acord cu tine , dar de la ce spui tu si pana la ce vrea ea este drum lung.Una e sa faci gesturi dragute atunci cand doresti sa-i faci o bucurie celuilalt, alta e sa faci asta zilnic sau de cateva ori pe zi si sa reactionezi aiurea ca el sau ea nu ti-a raspuns la fel.Gesturile dragute nu trebuie cerute sau impuse, ele ar trebui sa vina de la sine.Sa te gandesti la mici atentii care sti ca i-ar face placere celuilalt mi se pare frumos, dar sa stai sa astepti raspunsul fiecarui gest si lipsa acestuia sa insemne ca "nu te iubeste pentru ca nu a simtit nevoia sa raspunda "mi se pare o prostie.

Mergi la inceput