Dovlecei de sept-oct 2009 **23**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Soacra mea m a sfatuit in felul urmator
Cand ma duc in parc si sunt copii sa ma joc cu ei impreuna cu Leo .
Fac asta cand Mai gasesc copii dar este foarte obosit or ; inainte de a be muta aici erau copii in parc dar oboseam enorm sa ma joc cu 5-6 copii deodata si nu mi parea bine cand ceilalti parinti odihnindu-se pe banca sau jucandu se pe telefon eu sa fiu si dadaca
Copiilor lor ...
Al doilea sfat a fost
Cand ma duc la cineva in vizita sa ma duc in camera copiilor si sa ma joc cu copiii
Acum eu m am pus in situatie doar imaginar
" salut Alina am venit la tine copiii sunt in camera ? Ok ma duc la ei ; daca vrei sa vorbim suna -ma . Ps cafeaua Pune o la pachet ca o beau acasa .
Ok Alina ma duc acasa astazi m am distrat minunat in camera copiilor tai ."
Voi ce parere aveti ? Aveti vre o idee in Afara de cele doua ?
Scuze iar m am lungit pana la Casa Poporului
Parca nici Asa nu pot sa fac Asa ca prefer sa nu mai duc in vizita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hai mai Danuka, cum sa nu te mai duci cu el in vizita atunci cand sunt copiii acasa? PAi de ce mai mergi in vizite cu el ? Noi cel mai des mergeam la vecina care mi-a plecat ieri in Spania, si nici nu stii de cate ori am lasat cafeaua pe masa pentru ca am plecat pana sa incep sa o beau,deoarece se bateau copiii. L-am invatat pe Paul ca orice face are consecinte asa. Copilul vecinei este de genul copilului tau. Nu ii faci pe plac,te tezesti cu un cap in gura,un pumn in ochi... PAul a luat bataie de la el(e mai mic cu 8 luni) pana a inceput si el sa il loveasca inapoi. I-am explicat ca nu e o solutie,si ca daca unul loveste celalalt sufera,il doare, si nu se mai joaca cu el. Acum ei nu se mai bat,dar se contreaza pe diverse, si au invatat sa cedeze. Tebuie multa rabdare si perseverenta. Adica ii spui de acasa ceva de genul "daca nu te intelegi cu copiii si nu impartiti lucrurile, nu ceri cu calm un lucru sau fugi de langa mine,ene intoarcem acasa , nici nu te mai joci cu copiii,nici nu mai stai la aer" ,de exemplu,si cum a facut nazbatia,luat de manuta,amintit ce am scris mai sus,si acasa. E mult de lucru,enorm ,dar nu e o solutie sa va inchideti in casa. Vecina mea greseste ca nu se tine de cuvant. Adica de exemplu il pune la masa. El nu vrea oiure,vrea guma. Nu ii da guma mama lui,el pune bot si refuza piureul. Dupa ceva piure aruncat pe jos, pe ea cu nervi , mama cedeaza si ii da guma. Piure tot nu mananca. Se da jos de la masa si se joaca. Ce as face eu ? Nu i-as da nici guma,l-as pune s a stranga piureil de pe jos, si ciu-ciu desene animate in ziua aia pentru ca a murdarit. Si de mancare mai tarziu cand i se face cu adevarat foame. Dar guma in nici un caz nu i-as da. Si asa face cu toate chestiile. Tipa la el cand face chesti nasoale,apoi ii da ce cere. Alt exemplu,inainte de Craciun a tras cuptorul cu microunde de pe masa. Daca nu intindea sotul meu mana ii venea pe spate,pentru ca atunci cand a vazut ca ii vine cuptorul in cap s-a facut ghem pe podea. Vali a avut prezenta de spirit si a bagat mana,cuptorul si-a schimbat traiectoria si s-a facut praf,dar nu l-a lovit pe el. S-a speriat putin , si cand l-a intrebat maica-sa ce a facut,a inceput sa rada si taraia cuptorul prin bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Laura,asta e reteta pe care o fac de vre-o doi ani si imi ies de fiecare data dementiale : http://gourmandine.ro/retete-clatite-pancakes/pancakes-clatite-americane/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Lali multam,
As incerca sa le fac la micul dejun. Vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Salutare!
lali, il voi mai duce, Loris isi schimba parerea destul de des Plus ca intr-adevar, profa nu cred ca i-a parut f simpatica, e batrana. Mai incerc la alte scoli de musica pana ma hotarasc la una
danuka eu te-as sfatui sa duci copilul la un psiholog, precocitatea interventiei e foarte importanta. Apoi sedinta cu familia, sa vedeti de unde imita Leo comportamentul agresiv si corectare. Mie mi se pare ca el are o toleranta slaba la frustrare, ca de altfel majoritatea copiilor, poate psihologul va da cateva indrumari cum sa va modelati comportamentul fata de el, sa fiti perseverenti in decizii, sa nu dati inapoi.Eu incerc sa ma pun in pielea si sufletul lui Loris cand face urat dar inteleg ca el nu are inca mijloacele sa inteleaga ca un adult...asa ca explic pe intelesul lui.
Nici eu nu stau linistita cand mergem in vizita ci sunt dupa coada lui, ca se mai cearta. Asta e, cafeaua o beau linistita cand el e la gradi
O zi buna!!


Mami de   Loris Stefan, o minune de baiat (2 oct 2009)

 Raisa are nevoie de noi

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Fetele dialogul acela in care era prezenta cafeaua a fost o mica gluma pe seama situatiei oricum cafeaua o beau inainte de a na Duce duce in vizita
Ehe picii vostri Au trecut déjà la guma ? Noi inca n am gustat
De vorbit explicat am facut si asta dar e copil UITA ( banuiesc)
Este bucuros cand sunt copii; se joaca alearga se ascunde si deodatA poc il pocneste Pe unul . Se intamPla atat de repede intr o fractiune de secunda
De batut nu l bat . eu am luat bataie de cand eram bebe pana la 14 ani si in copilarie ma mai bateau si colegii de clasa ori copiii de afara iar eu tot nu eram agresiva cu ceilalti copii pentru mine bataia luata m a facut sa mi fie frica s I de umbra mea.
Leo face ce a vazut numai ca nu la Noi . Problema este cum il scap de iesirile astea ?!
Ca face ce face si Bine nu face .
Pentru psiholog astept sa implineasca 4 ani ( Asa mi s a recomandat la consultatia generala de la 3 ani si tot atunci mi Au spus in legatura cu comportamentul lui ca dupa 4 ani copiii se Mai schimba )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Lali inca nu am luat decizia finala sa nu Mai merg vu el in vizita desi am spus ca m am hotarat ; insa ma gandesc ca la o solutie .
Of l am scos de la cresa ca sa repar ce s a stricat stand acolo
Si de 6 luni de cand stau cu el acasa nici un progres si nici eu nu prea Mai stau Bine cu nervii . Incep sa cedez si eu .
Apropo de psiholog v am Mai spus a incercam sa caut un psiholog pentru Leo si m am trezit ca familia sotului meu cauta psiholog pentru mine si incerca sa mi reserve o sedinta :))) I am iertat pentru atacul de panica care mi l Au provocat
Ei zic ca , copilul n are nimic ci eu am ceva la cap ca nu na pot descurca
timpul le rezolva pe toate asta este singura mea speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Danuka sper sa gasiti cauza pt care Leo se poarta asa. Eu de obicei cand si ai mei se mai bat ii pun sa-si ceara scuze, ne pupam,ne gadilam, ne jucam, dar NU ne batem. REGULA.

Si eu cred ca un psiholog ar fi de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna fetele!

Lali te astept! Am in fata ceasca cu .
La noi azi dimineata era patinoar abia am ajuns la servici.
Intrebarea diminetii este: Ati patinat bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!
Azi am un ceai negru cu lapte de nuca , mai tarziu cred ca imi fac si o cafea ,sa vad cum am chef.

Danuka, eu as fi luat in considerare si psihologul pentru mine. Noi romanii cam avem preconceptia ca vizita la psiholog este egala cu catalogarea drept nebunsi refuzam cu indarjire. Eu una as vrea sa merg , pentru ca am anumite parti de comportament peste care nu stiu cum sa trec,si se vede in starea copiilor mei fie ca vreau-fie ca nu vreau asta. De exemplu mi-ar fi de foarte mare folos cateva vizite vizand "controlul furiei" , pentru ca am momente in care sunt atat de furioasa ca nu stiu sa ma calmez,si ma razbun pe cei din jur,si nimicuri mi se par enormitati. Dar nu dispun de banii necesari pentru asta,imi trebuie la altele. Asa ca invat singura sa ma controlez,dar nu imi iese intotdeauna. Eu tip, ma rastesc prea repede , si se vede ca si copiii fac la fel cand ma simt pe mine nervoasa. Deci ,vizita ta intai la psiholog,apoi a copilului ,nu ar fi fost chiar atat de rea. Tu ai luat-o ca pe un atac al lor, si ai facut atac de panica. De ce te-ai speriat? Ti-a fost frica sa nu aiba ei dreptate? Ori te-ai infuriat pentru ca te gaseau cauza probemelor lui Leo de comportament ? Poate nervii tai la pamant se rasfrang si asupra lui,ca doar e foarte mult timp cu tine,si de aia e frustrat, nu stie cum sa isi manifeste frustrarea si atunci e violent. Ah,ne-ar fi prins bine Biaz aici,acum [D:].

Mergi la inceput