Delasare feminina(2)

Delasare feminina(2) | Autor: buflea

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui Androix

Hai cu raspunsul de la dermato eu sunt buboasa din liceu, am avut o scurta pauza cand am fost gravida prima oara de ma minunam si eu, dar a tinut putin. Niciun dermatolog n-a reusit sa ma vindece asa incat cred ca e ceva hormonal.


Aham ... Hormonato ! Stii cum se scapa de ele ? CU MACHIAJ
Duoamnelor, daca mai zice cineva ceva importiva machiajului, ii trimit pe nepregatite o poza cu mine "fara" fard si langa ea programarea la psiholog pentru 10 sedinte de echilibrare emotionala.

Eu sunt genul clasic, care uraste blugii si adidasii si "naturaletea" asta atat de mult fluturata ... va las pe voi sa fiti naturale, dati-mi mie toate ingredientele sa acopar imperfectiunile naturii si mai nou ale varstei.

Ma machez acasa, cand fac sarmale ? Nu chiar ... adica nu rau . Dar in pijama si halat de baie toata ziua prin casa nu am stat niciodata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

--- invat si eu cate ceva.

aplic mai putin

Ce nu inteleg eu insa este - ce aveti fetelor cu blugii? Ca stiu multe fete carora le sta bine in niste blugi sexy care sa le vina bine, si stiu si mai multi barbati carora sa le placa mai mult o femeie in blugi din astia decat intr-o tinuta formala acasa

Eu la servici trebuie de obicei sa fiu in costum negru/bleumarin sau rochie neagra/gri sobra, tinuta eleganta zilnic. Dar promit ca primesc multe complimente in blugi

Asa ca, atata timp ca nu este incomod ( adica inteleg ca unele prefera haine lejere ), de ce nu e bine cu o pereche de blugi acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Hai cu raspunsul de la dermato eu sunt buboasa din liceu, am avut o scurta pauza cand am fost gravida prima oara de ma minunam si eu, dar a tinut putin. Niciun dermatolog n-a reusit sa ma vindece asa incat cred ca e ceva hormonal.


Aham ... Hormonato ! Stii cum se scapa de ele ? CU MACHIAJ
naturale, dati-mi mie toate ingredientele sa acopar imperfectiunile naturii si mai nou ale varstei.

Ma machez acasa, cand fac sarmale ? Nu chiar ... adica nu rau . Dar in pijama si halat de baie toata ziua prin casa nu am stat niciodata.


M-am speriat! Am crezut ca-mi dai replica aia pe care am tot auzit-o in liceu!

Acu te dai rotunda ca faci sarmale, ai?


Ina.click, cum adica ai fost la medic si te-ai ales doar cu o reteta pe care speri s-o desluseasca farmacista? Si care e diagnosticul si cum a ajuns la el, doar uitandu-se la tine?
Nu am reusit inca sa gasesc medicul dermatolog care sa zica "nu stiu domne de la ce ai tu cosuri, hai sa investigam, uite luam asa un betigas si luam o proba sa vedem cu ce carcalac ne luptam." Sanchi!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ina, tot legat de Zynerit si de ceea ce spune Androix:
http://pasagera.ro/solutii-pentru-acnee-zineryt.html

"mergeti cu o trimitere de la medic (sau chiar fara trimitere) la Institutul de Igiena din orasul unde locuiti (sau orice laborator dermato) si sa cereti sa va recolteze din pustule pentru analiza bacteriologica. In urma rezultatului vi se va elibera o reteta cu antibioticele de care aveti nevoie pentru a va trata (daca este cazul sa folositi antibiotice), aceasta metoda este cea mai eficienta si sunteti siguri ca nu va agresati tenul cu ingrediente de care nu aveti nevoie. "

E de luat in calcul si problema cu alcoolul continut de Zynerit, mentionat acolo pe blog.

(daca te hotarasti sa il folosesti, neaparat hidratare + SPF cand iesi pe afara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click
UMIDOX 100 mg 2p / zi 7 zil 1 p / zi 10 zile


auci!

unidoxul (cu N, nu cu M) e doxiciclina - asta ca sa ai idee daca incearca sa-ti bage pe gat un produs scump (din ce vad pe net e de 3 ori mai ieftin daca-l cheama doxiciclina).

"auci"-ul nu era din cauza pretului (e oricum sub 10 ron cutia cu 10 tablete), ci a dozei. e mare. in prospect se recomanda ca doza obisnuita 2 tablete (luate amandoua odata, in timpul mesei) doar in prima zi, si cate o tableta in zilele urmatoare, maxim 7-10 zile. e drept ca doza poate fi mai mare. poate da reactii adverse digestive (eu una am luat o singura data - e drept c-am rezistat eroic 10 zile cu 2 tablete/zi, ca voiam sa fiu sigura ca scap de infectie, dar imi era greata permanent).

nu vreau sa zic sa nu respecti indicatiile medicului, ci doar am vrut sa-ti spun la ce sa te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna dimineata, fetelor,

Foarte interesante idei, invat de la voi cate una si alta, va multumesc.
Ca si primer pentru fardul de ochi eu folosesc de ani de zile, si sunt foarte multumita, Urban Decay, de la Sephora. Tubul meu e mov, are un capac mai...artistic, si nu are pensula (exista varianta cu pensula, dar nu imi pare igienica). E necolorat si fardul ramane toata ziua (de la 6 dimineata pana la 6 seara) in stare perfecta. Pun foarte putin (cat o jumatate de bob de mazare) si imediat dupa aceea fardul, nu astept sa se usuce.

Ma intreb ce e atit de rau la spalatul parului mai des? Si cum reusiti sa va spalati la 3 zile, sau chiar 6 zile? Eu fac sport de 3-4 ori pe saptamina, sauna de doua ori, si, chiar daca parul nu se ingrasa, nu ma simt bine daca nu il spal, dupa ce am transpirat... ma straduiesc acum sa il spal doar la doua zile.

In rest, chiar la subiect, nu pot sa o ajut pe Saskia, fetele au dat sfaturi foarte faine (eu sunt insa dintre mamele care la ora 8 sunt machiate, aranjate, cu pruncii la scoala , indiferent daca merg la birou in ziua respectiva sau lucrez de acasa. Nu as putea sa explic cum si de ce, asa m-am obisnuit - dar ma fardez moderat, cat sa ma simt eu bine si sa imi stea bine, nu am riduri inca, nici probleme majore cu tenul, dar ma simt mai bine cu o crema BB, mascara, luciu de buze si uneori si fard de pleoape sau ruj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

....nu inteleg ce scrie :|

scrie ceva de genul
UMIDOX 100 mg 2p / zi 7 zil 1 p / zi 10 zile
si
ZINNORY T si mai departe dumnezeu cu mila.
Anyways un produs = pastile, celalalt = solutie de aplicat. Lasa ca desluseste farmacista maine

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


ai incercat vreodata sa folosesti MIBAZON ? este un unguent pentru uz veterinar, contine mai multe antibiotice, are rezultate foarte bune in majoritatea cazurilor.

zynerit usuca raaau pielea. grija mare daca il vei folosi.
iti recomand sa iei un supliment pe baza de seleniu si zinc, reduce secretia de sebum, imbunatateste aspectul pielii, parului si unghiilor.

in urma cu foarte multi ani am fost la d-na dr. leventer, tot pentru problema cu acnee la varsta adulta. dansa mi-a explicat atunci ca acneea se poate trata in cateva moduri mari si late : daca e cu "carcalaci", cu antibiotice; daca e hormonal, cu anticonceptionale (in cazul femeilor; eu am luat diane 35); efect garantat il are tratamentul cu roaccutane, insa are efecte adverse destul de naspa, nu ai voie sa ramai insarcinata pe perioada tratamentului, plus ca, daca e vorba despre o acnee incapatanata, durata tratamentului cu roaccutane poate sa fie de la cateva luni la un an, poate mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu anticonceptionale nu mai iau in viata mea. Ma simt foarte bine fara ele. Ok, mi-au aparut cosuri, dar sunt niste probleme mult mai mici fata de ce pateam cu respectivele anticonceptionale. Si sincer ideea in sine de pilula anticonceptionala a ajuns sa imi repugne. Traiasca latexul, if you know what I mean.

Multumesc ca mi-ati deslusit reteta.
Da, s-a uitat la mine, a zis "aha...aha...aha....mda" si jap reteta.
A intrebat ce produse de machiaj folosesc, a sfatuit sa optez pt dermato-cosmetice fara sa indice o firma anume, a enumerat vreo 3. Nu le tin minte pe toate haha. Bioderma, La Roche-Posay ....si inca vreo 2.
Si mi-a zis pe scurt "get used to it" Ca asta e, se mai intampla, lalala, sa incerc cu astea si sa revin peste vreo 5 saptamani. A intrebat si de anticonceptionale, am zis ca am folosit, ca nu mai folosesc si ca DA, inainte de sarcina nu aveam asa multe chestii.


Acu sa fiu sincera nu e un mega caz de acnee, am 2 focare, de o parte si de alta a barbiei (jos). In zonele astea apar intre 4 si 5 cosuri mititele pe care le tot chinui cand amce chinui. Evolueaza din puncte negre (doamne ce detalii am ajuns sa dau).
Punctele alea negre nu reusesc sa le scot pe toate pt ca sunt (si acum Holograf!) "undevaaaaaaaaaaaaa....depaaarteeeeee" deci serios nu ies, am incercat in toate felurile, cu abur, cu alea cu alea, mai raresc din ele dar toate nu le pot scoate. Nici nu sunt vizibile de fapt, da le stiu eu ca sunt ACOLO, sub piele. Si din cand in cand, unul se mai facea cos "clasic", adica vizibil , pe piele, rosu.

Doar ca de cateva luni am minim 5 ! dispare unu apare altul etc.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ina, incearca si mibazonul ala de care am pomenit. e ieftin, il gasesti la orice farmacie veterinara. chiar da rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ina si eu aveam probleme cu pielea.De vreo 3 ani folosesc numai dermatocosmetice si nu imi lipseste apa termala.Acum sa nu crezi ca nu mai am deloc cosuri dar arata altfel pielea...
Acum ce mai are efect este Glyco A.Daca ai timp sa citesti Subiectul cum sa scapam de riduri.Mie cel putin in prima saptamana mi-a scos tot de sub piele la suprafata...si apoi se usuca.Provoaca si straturile inferioare ale epidermei sa lucreze...eu cel putin asa am impresia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Ina, n-ar trebui sa imi permit sa dau sfaturi peste un medic dermatolog, dar totusi, dupa dezinteresul aratat de el, as zice screw it. Nu lua atata antibiotic cand nici macar nu ti-a facut analiza sa vada care este cauza.

Am incercat si eu Zynerit, Mibazon si cate si mai cate cremulete si dermocosmetice. Dupa ce am luat la citit serios problema, am ramas la Brevoxyl, cu hidratare intensa ca sa nu usuce pielea. Si neaparat crema / fond de ten cu SPF, ca face pielea fotosensibila.

Nu zic ca daca mie mi-a fost bine o sa iti fie si tie. Zic doar sa mai citesti (de ex. pe pasagera.ro, tipa e bine informata), si sa alegi ceva ce crezi ca e ok. Si sa nu faci o cura agresiva cu antibiotice

Mergi la inceput