Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Norma, si eu l-am mai scos, ca am tot mers cu masina pe la tara acum de sarbatori, am fost si pe la bucuresti, si-l mai scot cateva minute pe terasa pe care o avem in loc de balcon, dar numai cand e soare. Abia astept si eu sa vina primavara, sa ne dezmortim. Al meu are 3 luni si 3 sapt si inca nu e prea constient de mainile lui. Le tot misca si ii place sa apuce cu ele, fie pe mine, mainile mele cum ziceai si tu, fie jucariile, dar nu coordoneaza inca privirea cu mainile. Daca insist eu foarte mult cu o jucarie in fata lui o atinge intr-adevar, dar nu pare foarte interesat sa apuce el din proprie intiativa ceea ce vede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La noi e viscol mare, copacul din fata geamului se indoaie cu totul, zapada zboara peste tot... de asta nu iesim, in rest am iesit si pe ger mai mare dar n-am stat mult. Abia reusisem sa ies cu carutul sport ca se batucise zapada si acuma ninge iar si nu mai pot iesi. In port bb nu sta, se agita si nu-i place, nici eu nu ma simt chiar ok.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna ziua dragi surate....dupa cum spunea cineva

Olivia,bonisan nu am incercat,nu stiam de el.Citisem pe alte forumuri de debridat,dar nu si-a facut efectul.I-am dat doar de 2 ori.Si are si zahar sau ceva de genul am citit si cumnata mea care e medic mi-a zis sa il arunc ca da niste forme hepatice la copii.In sfarsit ,cu kk ne-am reglat.Totul era din cauza mea.Prea putine lichide si mancare grasa.Ca na....au fost sarbatorile.Iar eu daca nu am un copil cu colici nu prea m-am ferit.Si intr-adevar cum spuneai si tu , am inceput sa mananc prune uscate,pere,activia cu musli...si multa apaaaaa.Avem altele pe cam acum.Muci multi ,stranutat des si tusit de la muci.Astazi parca e mai bine ca ieri oricum.Ieri la 20-30 min stranuta.Azi a stranutat de 3 ori de la 7.

Si al meu are un tic de a izbi mana cand ii dau din sanul drept.Dar el nu isi da peste ureche si asa in aer,sau pe mine ma bate.Nu cred ca ar fi o problema.

Kytana,daca ai spatiu suficient in bucatarie se merita un astfel de scaun.Am postat si eu un link cu scaunul pe care l-a primit Andrei de la sora-mea.Ea tot asa are si e ffff multumita.Plus se strange f usor si il poti lua cu tine daca pleci in vizita.Incape intr-o sacosa.

Anaomiara,cumnata mea mi-a zis.Cica a intrat in vara intr-un magazin din tara si i-a spus de acolo ca vin si in iasi.Dar cred ca vin.Ca dm e cam in orasele mari din tara.
Apropo de ce spuneai....mie nu-mi mai vine nimic din hainele vechi.Arat ca un balon fara burta.Cand eram gravida aratam ca 2 baloane.
Distractie placuta la munte.Stai fara griji.Copiii se adapteaza f repede.Mai greu cu noi adulctii.

Tzitziri,ai dreptate ce spui cu lp si diversificarea.Dintr-un mar iei cateva vitamine,din lp o groazaaaaa.Dr mea de exemplu mi-a zis sa incep diversificarea la 5 luni.Eu voi incepe la 6.Cand m-am dus la ea cu bb care nu facea kk , mi-a zis ca daca nu se regleaza o sa incep f putin cu un suc de fructe dar dupa 4 luni.Deci pana in 3 luni categoric nu.Bine .... nici nu se vorbea aici de 3 luni.Dar asa ca idee.

Stela,exact ce ti-au zis tie medicii,exact asa i-a spus lu sor-mea medicul ei (din Germania).
In schimb cu temepratura nu cred ca e oky.Asta ar insemna ca pana in martie sa stai in casa.Eu am citit intr-o carte ca bb se scoate afara pana la -10 grade si nu pe ceata.Daca trece de -10 atunci stai in casa.Ti-a recomandat acum ca are mucisori,sau tot timpul?

La noi ca si la mirabela e viscol,bate vantul de te da jos.Deci nu ies.In rest ieseam cate o ora , o ora si ceva.Cu carutul trec greu peste portiuni unde nu e carare.Pe zapada merge struna.In schimb imi astept marsupiul sa vina.Azi maine apare.Il primisem prin noiembrie,dar avea un defect si l-am trimis inapoi.Cand apare vom iesi indiferent de cata zapada e pe jos


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Va surade ideea unui fisier cu greutatile boboceilor pe luni, cu link pe prima pagina? Cam asa. Daca sunteti de acord continui, daca nu, nu. Se poate sa mai adaugam achizitii ale lor, nu stiu, primul dintishor, prima rostogolire, primul stat in fund, etc. Poate mai aveti voi idei. Ma gandesc poate ne ajuta sa nu intrebam anumite chestii de fiecare data.

L-am facut de pe adresa noastra de mail, ati putea si voi sa introduceti datele si se salveaza automat, dar ma pot eu ocupa de asta, numai sa-mi scrieti datele.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Oooo mirabela,mie imi surade fisierul cu greutatea bebeilor.

Acum sa vad din capitolul trecut ce restante am
Safe feeder am primit de la sora mea de craciun.Adica Andrei a primit

Mirabela,am discutt u mai multe mamici care au trecut prin constipatie la bebelusi la varsta asta.O fi normal.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello,

De vreo 2 zile tot citesc despre diversificare. Pentru cine vrea, am gasit 2 bloguri cu lucruri interesante:
http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/2011/09/argumente-pentru-o-diversificarea.html?m=1
http://alexcreste.blogspot.ro/2011/11/parerea-mea-pe-tema-diversificarii.html?m=1

Revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, eu pentru mine nu am nici o treaba sa completez fisierul respectiv.
Dar vreau ca asta sa nu genereze frustrari sau alte sentimente negative din partea celorlalte mamici. Ca si eu poate eram tentata la David sa il compar cu altii:''uite ca X a luat 500 gr luna asta, al meu de ce a luat doar 499 ' - ca idee, fiecare copil e diferit si nu trebuie sa ii comparam indiferent ce se intampla.
Daca toata lumea e convinsa de asta si nu genereaza fisierul respectiv motive de frustrari sau de alte griji mamicilor (mai ales celor aflate la primul copil), eu nu am nimic impotriva

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Andreea, mie medicul mi-a zis ca a vazut multe viroze luate din cauza scosului afara pe temperaturi scazute si in plin sezon de viroze. Acum poate mi-o fi zis asa pt ca inainte ma si plansesem eu de problema cu mucii si tusea, care stagneaza cateva zile, apoi revin in forta si in acelasi context mi-a zis ca ar fi bine sa nu-l scot cand sunt temperaturi cu minus, ea recomandand sa astept sa fie 10 grade cu plus. Nu-mi dau seama daca asa recomanda ea la toti parintii, dar in cazul meu se potriveste. Matei nu scapa de muci si tuse. In unele nopti nici nu poate dormi din cauza asta, sa zic ca-s probleme cam o data pe sapt. Eu ii dau zilnic cu apa de mare si aspir, iar la nevoie cate o lingurita cu sirop eurespal, care e si antiinflamator. Si trec simptomele, dar nu pt mult timp.

Mirabela, super ideea cu tabelul. Iti scriu aici si datele mele Greutatile ar fi 1 luna: 5100, 2 luni: 6500, 3 luni (si o sapt) 8.100 g... lm exclusiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bunaaa!!

Ce bune sunt parerile despre accesoriile de diversificare. Recunosc ca sunt pe langa. Aici am gasit de la Avent un Steamer + Blender pentru bebe.
Tipa de la Health Visitors vine pe 30 ian, va spun ce mai imi spune si ea despre diversificare. Si eu stiam de cereale ca se dau copiilor cu greutate mai mica (prietena mea de va spuneam ca a avut atatea probleme la nastere) a inceput cu cereale pt ca fetita ei nu era in graficul de crestere si apoi a introdus piureurile.

Carinablanca, bine ai revenit si La Multi Ani!

Mirabela interesanta initiativa, pentru fiecare mamica sa isi tina evidenta. Aici iti dau un carnet rosu cu toate datele bebelusului de la nastere pana la 1 an parca. Au si o rubrica cu datele pe care le pui tu: cand a zambit prima data, cand s-a rostogolit, primul dintisor, etc. Ah si vaccinurile (cand si ce vaccinuri se fac) sunt trecute acolo. Cand mergi la doftor il ai cu tine sa noteze cum evolueaza pitacul. E faina ideea asta a lor.

Eu am iesit cu Luca afara indiferent de vreme, in Bucuresti inainte de a pleca, chiar si atunci cand a nins am iesit cu el desi erau -2C. Aici bebelusii sunt si cu capul gol sau cu o caciulita subtire. La 5-6C si un vant crunt fetele (don'soarele ma refer) sunt in fuste scurte cu colanti si balerini pe piciorul gol.

La 3 luni fara 4 zile pingu mic isi studiaza pumnul si mai noo de o frunza de la Bouncer de care mai si trage(ii place tare mult sa stea in el, am luat unul tot de la Tiny Love)

Va pup si intru mai incolo sa va mai raspund deoarece nici pingu meu nu prea doarme ziua si trebuie sa il tin ocupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Intrebare intrebatoare, voua, mamicute dragi, v-a venit? Dupa lohii am avut acea mica menstruatie, dupa care nimic. In 4 zile se fac 3 luni de la nastere. E mai mult o curiozitate de-a mea

P.S E normal sa nu am chef de sexi time? Sincer nu am niciun chef, de nici cum! Si mi-e mila de pingu dar cand se apropie de mine nu ma gandesc decat la pingu mic. Vi s-a intamplat cumva? Sau sunt eu pe o alta planeta?

M-am apucat de alergat de vreo 3 zile, prima zi am crezut ca iau foc asa ma intepa pieptul. Incap in majoritatea hainelor dinainte de sarcina dar mi-a ramas un loc, mai exact in jurul buricului, in care daca pui mana zici ca nu am muschi, e ca groapa marianelor :))) fara fund :))) La mine acolo ar mai fi de slabit si un pic la pulpite, ca de, au inceput sa imi cam placa dulciurile Dar lucrez si la asta Cam greu cu un sotzi care imi cumpara numai dulciuri

Mergi la inceput