LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutari si de la noi

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DIN ACESTE SAPTAMANI IN CARE AM LIPSIT!
LA MULTI ANI ANDREI DE IRINAC SI ALEXIA DE BEE!

roxana si eu am aceeasi dilemqa cu scoala
mai ales ca sunt profa
si ma cert cu sotul mereu cand vine la vorba acest subiect
si eu as vrea copilul in clasa 1 la 6 ani si ceva
fratele meu a facut scoala mare
si mereu era neatent si ffffff plictisit de tot ce era in jur
desi nu trecuse nici prin gradicu toate astea a invatat in stilul lui
dar eu ca fata
data tot asa de 7 ani si 2 luni
am suferit enorm
ca toti erau mici
doar eu eram cea mai mare
si nu-mi placea deloc
sotul in schimb e de parere ca nu tre sa stresam copii cu scoala atat de repede


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

referitor la ce face antonia
desi a vorbit f tarziu
netrecand practic nici un an de cand face propozitii
sunt f multumita de ea
ei ii placea sa construiasca de mica
era jocul ei preferat
am seturi multe de acest gen in casa
nu ii place sa se joace in schimb deloc cu papusile
sora-sa desi e mica culca papusile pe picioare
ii plac personajele din mikey
ii place sa coloreze
dar se plictiseste f repede si e atatenta la cum deseneaza vecinul decat la ce culori foloseste ea
uneori o asculta pe doamna educatoare si face toate activitatile alteori nu o baga in seama deloc
se arunca la gradi pe jos desi stie ca sunt bacterii
plange din senin cand ii e foame
nu cere mancare niciodata
sta sa dea alti copii in ea din pacate
nu riposteaza deloc
in schimb uneste punctele in diverse forme
face si liniute dar doar cand are chef
ii place sa picteze da nu o prea las din cauza celei mici
ii place sa faca forme in aluatul meu
retine f usor poeziile chiar daca nu e atenta
si da a invatat singura sa numere pana la 12 din desenele cu pirati
si repeta acasa tot cezice doamna la gradi
tottttttttttttttt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

si ca sa vad daca o duce capul
caci nu vreau sa o stresez deloc doar sa o testez
i-am luat 2 carti de activitati acasa
si le-am facut deja
acum nu mai facem
sunt convinsa ca se va descurca
doar ca e foarte repezita si grabita ca maica-sa

dar am o finuta aici
care stie sa faca mult mai multeeeeeee
si pe care o compar mereu cu antonia desi stiu ca nu e bine
dar mi se pare fetita aia super inteligenta
la varsta atat de mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Dari e bolnava a 6-a oara din 28 octombrie incoace, are otita, febra 39 cu 3 pe la 20.

Ca s-o imbuneze, i-a luat-o cumnata pe Vura, sora Turei (surorile Tura-Vura), si acu' e tare incantata, de dragul lor, a si mancat doua iaurturi, ca nu vroia nimic sa manance.

Sunt interesante papusile astea, scumpe, dar distractive, canta, spun poezii, una are chestii cu "stiati ca", cealalta spune poezioare si canta un cantec de leagan. Si chiar sunt tura-vura, vorbesc intruna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronica75 spune:

La multi ani!!! sarbatoritilor
Bee sper ca sunteti bine of ce rau imi pare

Si eu ma stresez rau cu scoala ne tot gandim unde sa o dam pe Alice...la scoala europeana... la sc belgiana , aici sunt 2 posibilitati cea valona are rezultate mai slabe decat cea flamanda...poate o scoala privata...greu greu de ales
Trebuie sa ne mutam si vrem sa fim cat mai aproape de scoala.

In alta ordine de idei Alice stie sa faca fff multe si ma uimeste in fiecare zi, punctul slab ramane in continuare timiditatea, in schimb cu Leo e de groaza nu reusesc sa fac mai nimic, incerc sa il invat una alta dar nu are deloc rabdare Diferenta uriasa intre ei Am fost toata familia la pediatru am pus tot felul de intrebari sa ma lamuresc daca nu cumva e in urma Cica e normal sa nu ma stresez ca asa sunt baietii mai lenti la invatat dar mai agitati si mai curiosi.

Pozici noi la semnatura am schimbat site-ul.

Va pup





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronica75
punctul slab ramane in continuare timiditatea,


Care timiditate, Vero? Lasa fata in pace ca nu-i timida deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
ia uite cum am animat eu discutia

eu cred ca nu e obligatoriu sa stie sa tina creionul in mana acum. mai ales pentru cei care nu au inclinatii spre desenat/colorat. asta vine cu exercitiul. si incet-incet le va veni usor.

pe mine singurul lucru care m-ar convinge sa o dau pe Eva la clasa 0 in 2015 este faptul ca asa ar face clasele cu invatatoarea lui Patrick care este nemaipomenita. in rest... tot intorc lucrurile pe tote partile sa vad ce voi face. sa vedem ce se va intampla anul acesta.

o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Neatza.
Bee,multa sanatate.

Rox,eu zic sa-i dam impreuna si asa fii-miu e lesinat dupa Eva.

Vero,dar si fii-miu e mai timid asa si mai e si sensibil..nu-i poti compara,chiar si ca frati.Fiecare cu personalitatea lui..zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Cum spuneam, Nadiei ii place la nebunie sa picteze/coloreze si o face foarte frumos.
Face cu placere puzzle, face activitati din carticele.
Dar mai ales are o memorie fantastica.
Nu stiu daca v-am mai zis, a retinut toate culorile in engleza dupa ce i le-m zis o data.
Ieri ma trezesc cu ea "Are you hot?" "Are you thirsty?" etc. Am ramas masca. Zic "Nadi, ai invatat astea la gradi?" "A, nu, am auzit-o pe Ioana atunci, mai de mult" - si am realizat ac repetasem asta cu Ioana cu vreo luna in urma. La serbari stie pe dinafara rolurile tuturor copiilor; retine imediat orice poezie/cantecel si le recita/canta cu mare placere.
Ah, si adora sa se gateasca, umbla cu toate margelele, inelele, bratarile, isi pune zeci de agrafe si clestisori si se admira in oglinda.
In schimb: nu are rabdare sa asculte o poveste sau sa vada un film cap - coada (decat la cinema, unde nu are ce face); nu se joaca cu papusile; nu vrea sa se imbrace in fuste/rochii, ci doar in blugi (dar trebuie neaparat sa isi alega ea tricourile)
Fix invers decat sora-sa in toate.

rox deocamdata am scos toate lactatele. Luni mergem la dr si vedem ce ne spune, daca sa continuam tot asa sau putem incerca cu branza sau cascaval.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Andrea

S-a intamplat si neasteptatul: a povestit si Razvi in sfarsit ceva de la gradi din initiativa lui . Mi-a spus ca nu a luat bulina la gradi ieri ca a depasit conturul la desenat, "doar putin mami, dar Dna nu mi-a dat bulina"...mi-a fost asa mila de el. I-am zis ca eu am incredere in el si ca data viitoare va desena mai bine, sa-i demostreze doamnei ca el stie.

Pt ca in ultima perioada a fost marait si se punea pe urlete mai din orice, ii dam time out la el in camera. La inceput il duceam in urlete, mai nou nu mai comenteaza, se duce si sta pana se linisteste dupa care iese de acolo foarte fresh . Aseara la ora de culcare, l-am pus in pat si m-am dus in bucatarie sa beau putina apa si ma trezesc ca-mi zice: "Mami, nu esti suparata pe mine, nu? Ca nu vreau sa stau singur pedepsit aici"

Mergi la inceput