gmail

gmail | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

Cum pot bloca pe gmail niste mesaje de la o adresa oarecare?

Nu-s reclame, e un obsedat din alta tara care culege adresa de email de undeva si trimite emailuri cu poze periodic - si text in limba turca/cred.
Exista un filtru cumva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Selectezi cel putin un mail si il declari spam ca si atribut. Incepand din acel moment toate mailurile vor fi trimise direct in spam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Asta am si facut. Dar noile mesaje apar direct la "mesaje primite" nu merg in casuta de spam/decat daca le pun eu manual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate sunt alte adrese. Declara-le spam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mai am in spam inca 3 mesaje de anul trecut de la aceeasi adresa de email si azi a venit inca unul de la acelasi expeditor, dar direct la "mesaje primite". (inbox)

Stiu ca in adresa mea de yahoo mail/tot ce puneam o data in spam, functiona..in sensul ca viitoarele emailuri de la aceeasi adresa tot in spam ajungeau automat.
Dar pe adresa de gmail...in cazul de fata tot nu merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Poate sunt alte adrese. Declara-le spam


M-am gandit o secunda-doua ca ar putea fi adrese diferite, insa ca expeditor am acelasi nume. Un singur email am deschis/ce avea si o poza si m-am lecuit.

Asa voi face...totul in spam/dar e enervant rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Incearca la settings/ filters/ create new filter.
Poti sa bagi diferite criterii, ori adresa de email ori ceva care este comun la fiecare email pe care il trimite, apoi continui cu diversele optiuni pe care le au, creezi un label sau bifezi casuta "delete it" etc.

Si ceva explicatii:
http://support.google.com/mail/bin/answer.py?hl=en&answer=2802754&rd=1
http://www.theinternetpatrol.com/how-to-create-a-gmail-spam-filter-for-foreign-language-spam/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Pe de alta parte stau sa am gandesc - ce nebun isi face o alta adresa de email in fiecare zi? Am mesaje in spam in 29-30-31 decembrie de la acelasi expeditor. Apoi a luat o pauza pana azi, cand noul mesaj apare la mesaje primite...mutat si asta/tot azi in spam (de mine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Incearca la settings/ filters/ create new filter.
Poti sa bagi diferite criterii, ori adresa de email ori ceva care este comun la fiecare email pe care il trimite, apoi continui cu diversele optiuni pe care le au, creezi un label sau bifezi casuta "delete it" etc.

Si ceva explicatii:
http://support.google.com/mail/bin/answer.py?hl=en&answer=2802754&rd=1
http://www.theinternetpatrol.com/how-to-create-a-gmail-spam-filter-for-foreign-language-spam/


Multumesc. Incerc asa.

Intretimp am reusit sa vad adresele de email ale expeditorului fara sa deschid mesajul. Doar merg cu mouse-ul in dreptul numelui.
Cele 3 de anul trecut sunt de la aceeasi adresa de email.
La cea de azi/ numele are acelasi expeditor, dar a folosit o alta adresa de email care e ca si a mea doar ca a mai adaugat 2003 la urma...
Ce prostie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Asa am si facut, am creat filtre pentru cele doua adrese de email ale aceluiasi expeditor si am bifat sa nu-mi intre mesajele in casuta, ci sa fie sterse automat.
Daca isi face altele voi proceda la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

N-am gasit niciodata in inbox vreun spam in alte limbi in afara de romana sau engleza dar mi-am salvat al doilea link, cel care arata cum sa creezi un spam filter pentru o limba straina. O sa-l folosesc daca am nevoie.

La casuta unde spune "has the words" pur si simplu o sa copiez carnatul ala de limbi din care am scos romana si engleza

Citat:
lang:af OR lang:am OR lang:ar OR lang:az OR lang:be OR lang:bg OR lang:bh OR lang:bn OR lang:bo OR lang:ca OR lang:chr OR lang:cs OR lang:da OR lang:dv OR lang:el OR lang:eo OR lang:et OR lang:eu OR lang:fa OR lang:fi OR lang:gl OR lang:gn OR lang:gu OR lang:hi OR lang:hr OR lang:hu OR lang:hy OR lang:id OR lang:is OR lang:it OR lang:iu OR lang:iw OR lang:ja OR lang:ka OR lang:kk OR lang:km OR lang:kn OR lang:ko OR lang:ku OR lang:ky OR lang:lo OR lang:lt OR lang:lv OR lang:mk OR lang:ml OR lang:mn OR lang:mr OR lang:ms OR lang:mt OR lang:my OR lang:ne OR lang:nl OR lang:no OR lang:or OR lang:pa OR lang:pl OR lang:ps OR lang:pt-PT OR lang:ru OR lang:sa OR lang:sd OR lang:si OR lang:sk OR lang:sl OR lang:sq OR lang:sr OR lang:sv OR lang:sw OR lang:ta OR lang:te OR lang:tg OR lang:th OR lang:tl OR lang:tl OR lang:tr OR lang:ug OR lang:uk OR lang:ur OR lang:uz OR lang:vi OR lang:zh OR lang:zh-CN OR lang:zh-TW


Si asa si pentru restul, daca cineva vrea sa primeasca un email intr-o anumita limba trebuie sa scoata din lista sintagma "OR lang:xx" (unde xx e abrevierea limbii, lista tot la al doilea link).
Pentru romana: OR lang:ro
Pentru engleza: OR lang:en

Mergi la inceput