M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna!
Sunt unele lucruri ce trebuie stiute inainte de a demara orice procedura. Asa cum a zis si printe la plasament exista multe riscuri, cel mai mare fiind ca mama sau rudele sa nu isi dea acordul pt. adoptie, pe langa faptul ca va stii unde e copilul. Daca alegi adoptia din start trebuie sa stii ca e calea cea mai sigura DAR si cea mai lunga. Trebuie sa ai nervi de otel sa poti astepta atat cat e nevoie pana sa gaseasca un copil pt tine. Din pacate ei zic ca aleg pt copil cea mai potrivita familie, ca urmaresc interesul superior al copilului, dar din pacate aceste lucruri duc la faptul ca bietii copii asteapta la nesfarsit o familie. In tot acest timp ei cresc, ajung pana peste 5 anisori si atunci nu ii mai cere nimeni in adoptie. Si atunci nu inteleg unde e interesul superior al copilului??????
Deci, daca vrei sa ai un sufletel cu tine ACUM poti alege plasamentul cu riscul ca niciodata sa nu devina adoptabil si sa nu il poti adopta ( sincer eu nu prea cred sa fie ff mari aceste sanse, odata abandonat copilul nu prea se ingramadesc sa il ia inapoi)sau poti alege din start adoptia si sa astepti la nesfarsit "acel" telefon care pare ca nu mai soseste niciodata.
So, e alegerea ta.
Sincer, eu daca stiam de la inceput cum merg lucrurile alegeam prima varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

si eu astept ca noua lege sa declare adoptabili copiii de mici . practic cei parasiti devin adoptabili la 6 luni . asta ajuta copilul , probabilitatea sa ajunga la o familie adoptatoare este pe la 9 luni . adica de foarte mic . si ce bine ca este asa . uhn copil poate ajunge in familia lui mai devreme si il ajuta in crestere , educare , pregatire ca viitor adult .

[

Nu vreau sa sperii pe nimeni.
E adeverat ca fiecare caz e unic, depinde de naturala si cat de mare ae dorinta ei de a "scapa" de copil insa va spun din experienta ca un copil nascut azi, de exemplu, nu poate deveni adoptabil mai devreme de 1 an , un an jumatate asa ca, daca nu reusiti sa il luati in plasament de la 1 luna doua, sansa sa il luati acasa este dupa 1.5 ani poate chiar doi.
Pate voi mai avea ocazia cindva sa va povestesc mai multe.
Deocamdata viata mea e plina si nu prea am timp sa intru des pe DC.
Bafta tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara, fetele! Am lipsit ceva vreme pt ca st in plina stresiune(k nu aveam ce face cu banii si mai fac scoala ).
Vad ca iar e activitate pe aici.
Draga Qiao, bun venit la topicul nostru si sa-ti ajute Dzeu sa ti se indeplineasca dorinta de a fi mamica, indiferent pe ce cale
La partea cu intrebarile si cu adoptia sau plasamentul...st multe de vb, sunt diverse pareri, dar pana la urma trebuie sa va ascultati inima.
Dar dc va hotarati sa va depuneti dosar pt adoptie, sa stii k dureaza destul si nu cred k ar fi asa mare coincidenta sa intri si in potrivire si sa ai si bebe mic.
Si, fara sa supar pe careva, st destule fam care atunci cand reusesc sa aiba un copil biologic, renunta la ideea de a adopta, dar nu trebuie judecati pt ca e firesc...
Dar eu as vrea sa-mi dau cu parerea la partea cu FIV, dc nu te superi.
Pai tu dc faci FIV cu ovocite de la donator, ar fi doar din dorinta de a purta tu sarcina, de a fi tu cea care nasti copilul, dar...dpdv biologic, genetic nu esti tu mama, esti doar purtatoare(dc ma insel va rog sa ma contraziceti). De la tine copilul va mosteni prea putin....
Eu inca mai am ovarele, care se pare k mai functioneaza si chiar ziceam ca dc are cineva nevoie, as dona din tot sufletul. Apoi m-am gandit:cum ar fi sa vad mini-me pe strada?Eu care nu am copii biologici, nu stiu ce as simti, chiar nu stiu, dar cred k m-as gandi mereu dc a reusit sa se nasca un copil din outele mele donate?
Deja vb aberatii, dar imi imaginam acum, k am citit la tine...scz.
Oricum, donatorii st anonimi.
Asa ne ziceau noua medicii k putem sa gasim o mama purtatoare sa ne faca un copil biologic...hm, nu stiu sigur dc vreau asta. Eu vreau sa fiu mama si pot fi si adoptand un copil...
Acum voi hotarati cum credeti k e mai bine pt voi, iar dc sotul prefera varianta adoptiei, mi se pare de apreciat. Felicitari!
Oricum, tu trebuie sa te gandesti si la un eventula esec...ai mai suporta inca o trauma? Inca un FIV nereusit? Nu ti-e teama ca poate piezi timp pretios? Si poate ai auzit k st atatea fam care dupa ce au adoptat, au reusit sa aiba si un copil biologic. Si nu e numai ajutor de la Dzeu, e si legat de psihic care e mult mai relaxat.
Orice ati hotari, va doresc mult succes si sa va ajute Dzeu si te mai asteptam.
Acum, fetelor, din pacate va dau o veste trista(cel putin pt mine): O cunostinta a patit acum doua zile ce am patit si eu.Avea termen de nastere in 20 si in 19 i s-a deslipit placenta si a murit copilul. Partea buna este ca nu i-au scos nimic, dar numai Dzeu stie dc va reusi sa aiba un copilas.
Ea este distrusa, am fost la ea la spital pt k stiu mai bine ca oricine prin ce trece si am vrut sa-i fiu alaturi. O voi mai vizita pt k stiu ca are nevoie de persoane care au trecut prin greu si care au reusit sa se ridice.Ea acum crede k e bine, dar asa eram si eu...eram sedata.Cand am ajuns acasa imi venea sa-mi smulg parul din cap.E cumplit! Nu voi uita niciodata, dar trebuie sa merg mai departe. Dzeu are alta misiune pt mine. Sa-i ajute Dzeu cunostintei mele sa treaca cu bine peste pierderea suferita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina tu esti o forta si prietena ta are nevoie de tine . ii faci foarte bine ca o vizitezi . am apreciat intotdeauna un om care aspus : stiu cum este si chiar stia .

QiaoBing bine ai venit si succes . eu spun ca merita sa optezi pentru adoptie de urgenta . asta pentru ca ai deja bebele si trebuie doar sa astepti sa devina adoptabil . iar cu noua lege care intrra in vigoare in aprilie , dupa 6 luni vor deveni adoptabili toti copiii parasiti , fara a se mai cauta rudele pana la 4 a generatie . vor fi contactate doar rudele care sunt gasite pe percursul a 6 luni . apoi , adoptie . de aceea si eu astept legea asta . va fi mai usor sa adopti , plus ca brusc in romania devin foarte multi copiii adoptabili. doar sa faca fata angajatii directiilor si cum sunt putini , se vor misca mai greu , dar se vor misca .

QiaoBing si noi avem aceeasi dilema . sotul opteaza clar pentru adoptie , nu mai vrea sa ma vada suparata , dezamagita . eu as vrea sa incercam totusi fiv . te inteleg foarte bine . insa am spus ca depunem dosarul si alegem un copil mai maricel . macar 2 ani . nici eu nu ma vad cu bebe nou nascut .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Gabriela, despre ce lege noua vorbesti???Cum adica va intra in vigoare in aprilie?
Dar daca vb despre actuala lege, intrata in vigoare anul trecut in aprilie, trebuie sa te dezamagesc. Mie mi s-a spus ca oricum trebuie sa caute rudele pana in gradul 4 al copilului, in ciuda faptului ce zice sau nu zice legea. Cei de la directii trebuie sa poata faca dovada ca i-au cautat timp de un an, nu 6 luni!, si nu au putut da de ei sau sa le i-a tuturor declaratia ca renunta la copil. Si daca reusesc sa le "smulga" declaratia mai au la dispozitie 60 de zile cand se pot razgandi. Asa ca nu te amagi singura ca vor aparea brusc o multime de copii adoptabili. Si sa nu mai vorbim de faptul ca cei de la directii au ca prioritate reintegrarea in familia naturala, a demara procedurile de a putea fi dat spre adoptie copilul "nu e prietenul lor". Daca ar fi asa crezi ca ar mai exista in sistem atatia copii, 70000???? Din care anual abia se declara adoptabili 1000-1500?????
E foarte trista realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Subscriu la ce a spus Sunshine.......Garbriela esti intr-o eroare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mai degraba in "visare "



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

visez ca acesti copii sa ajunga la timp in familiile pe care le merita . sa nu mai vedem copii flamanzi pe strada , ignorati de familie si de sistemul de " protectie" al copilului , care face orice mai putin protectie . mai degraba se ocupa de "interese" , iar acelea nu sunt nici pe departe interesele copiilor .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Pogonici- in mod normal nu poti sa ei in plasament daca ai atestat de familie adaptatoare.
2. La plasament , parintii naturilai stiu exact unde se afla copilul, pentru ca ei au dreptul de al vizita.
3. Parintii naturali nu au voie sa stie unde este copilul, decat in cazul in care se afla dat spre adoptie
Deci ceea ce au spus fetele mai sus este adevarat, si nu a fost dezinformat nimeni.
Plasamentul este o forma de protectie sociala temporara, drepturile #351;i obliga#355;iile p#259;rinte#351;ti fa#355;#259; de copil se men#355;in pe toat#259; durata m#259;surii plasamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

LEGEA 272/2204 privind protectia si promovarea drepturilor copilului la art 60 , alin 3, lit c

Mergi la inceput