M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 73 , cred ca trebuie sa insisti pe ceea ce te intereseaza pe tine . La un copil de 2 ani nu poate fi vorba de un atasament peste masura . Un copil cu asemenea varsta , ideala pentru adoptie poate fi usor " preluat " de o alta mama, daca exista bunavointa din partea maternalei si al AS in primul rand . Asa cum a spus Carmen , in aceasta faza trebuie sa cauti un avocat specializat pe adoptii , poate chiar avocatul poporului care se ocupa si de astfel de probleme , poate si un ONG si un priholog . Totul este de durata din punct de vedere emotional si ca timp , dar ai convingerea ca ai incercat tot ce se putea si poate va fi o finalitate pentru tine , asa cum este firesc , din ceea ce ai relatat . Si nu in ultimul rand o finalitate pentru copil care pe zi ce trece pierde " teren " si atunci unde este interesul superior al copilului ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Tocmai am dus niste chestii la niste centre de plasament si am stat putin de vorba cu doamna care avea grija de copii. Mi-a spus ca e tare trista si necajita ca au fost adusi niste copii de la alt centru de plasament care au mai fost in alta parte inainte, pe care i-a adus cineva din familie acolo ca nu mai puteau avea grija de ei sau asta au invocat.
Erau tare debusolati, nu mai vroiau sa se ataseze afectiv de nimeni.
La acesti copii nu a mai tinut nimeni cont de atasament...
Luati si mutati de colo colo prin stabilimentele sistemului, dupa cum se incadreaza ca varsta, sunt locuri, in orice caz necesitati administrative.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Citat:
citat din mesajul lui honey_eyes27

Buna fetelor,
Gabriela oare am inteles bn, poti sa mergi cu dosarul de adoptie in paralel cu cel de plasament? se poate oare lucrul acesta? Adica poti sa iei in plaasament un copil si sa fi si atestata ca fam adoptiva?

Incerc sa deschid un nou capitol si nu stiu daca reusesc, ma puteti ajuta voi?



Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

daca gasesti un copil abandonat il poti lua in plasament de urgenta , dar trebuie sa renunti la atestat si la dosarul de adoptie . cand copilul devine adoptabil , esti prima intrebata , adica practic copilul ramane al tau . dar sunt si riscuri : mama sa nu vrea sa dea copilul spre adoptie , sa afle cine esti si sa te santajeze , sau rudele sa nu vrea si sa spuna ca il iau ei si sa te santajeze . depinde ca cat de bine iti vor pastra identitatea cei de la directie .

dupa ce copilul devine adoptabil se vor incepe procedurile de adoptie si o vei lua de la capat cu dosarul . atestare . incredintare . hotarare definitiva .



"niciodata nu e prea tarziu"


Citat:
citat din mesajul lui honey_eyes27

Sunt dintre voi care ati optat pentru plasament si ati reusit sa-l adoptati pana la sfarsit?
Dintre cele care ati reusit sa aveti atestatul....s-a intamplat ca in decurs de 1 an cat e valabil sa nu vi se prezinte niciun copil si s-o luati de la capat cu atestatul?


Citat:
citat din mesajul lui dacris77

sigur ca s-a intamplat ca prin plasament sa adopte pana la urma, chiar de multe ori. cel mai bine e sa te sfatuiesti cu cel care se ocupa de plasamente de la directie, sa iti recomande pe cineva cu sanse mari de adoptie caci ei stiu povestea fiecarui copil. sigur ca s-a intamplat ca dupa un an de atestat sa nu iti prezinte niciun copil, mai ales daca ai pretentii mari, precum copil mic, sanatos si roman.


Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Fetelor, sunt doua topice cu acelasi nume si ne risipim informatiile, hai sa scriem la cel care trebuie si poate muta un moderator si ce s-a scris aici

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

carmen, cand s-a modificat? recent?

Cat priveste programul informatic, pana o sa ajung eu in situatia asta mai este, cine stie...se mai schimba legea de vreo 2 ori :))

Am pus o intrebare pe avocat.ro si acolo am primit acelasi raspuns ca si de la tine, ca primesc stimulent, chiar de copilul are peste 1 an, si daca renunt de tot la CIC. Sper ca asa va fi.

multumesc de informatie


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Buna seara!

Ce liniste pe aici! Speram sa fie linistea dinaintea multor vesti bune!

Asteptam cu nerabdare sa aflam despre noi potriviri, incredintari si finalizari!

Cu multi puiuti care sa spuna cat mai curand multor mamici si tatici "eu te iubesc tare, tare mult! ce bine e la noi acasa! imi place in camera mea, e cel mai frumos si cel mai bine! vreau sa stai cu mine, sa te iubesc!".

Un an bun va doresc, cu asteptare scurta!

Cu drag,
Iridessa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna fetelor cu suflet mare si plin de dragoste va citesc de mult timp ma inclin in fata voastra sunteti celemai speciale persoane de pe DC nici eu nu pot avea copii mei sunt la menopauza de la 26 de ani acum am 38 citind acest forum am gasit topicul cu ovocite donate si am zis sa incerc si am reusit sunt gravida cu gemeni fetita si baiat
Initial m am gandit la adoptie dar locuind in Grecia este foarte greu ,merg la o manastire aici Sf Irini Hrisobalandu este sfanta care ajuta femeile care isi doresc copii desi nu stiu numele voastre v am pus in rugaciuni si am aprins o lumanare pt voi stie DD la cine ma gandeam atunci ,am trait cu voi bucuri si tristeti si am zis sa va scriusa stiti ca cineva de departe se gandeste la voi si va tine pumni si trimite energie pozitiva catre voi
Va doresc din suflet ca anul asta sa fi se spuna mami si tati o meritati

amalia tsakoniati
14+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iridessa

Buna seara!

Ce liniste pe aici! Speram sa fie linistea dinaintea multor vesti bune!

Asteptam cu nerabdare sa aflam despre noi potriviri, incredintari si finalizari!

Cu multi puiuti care sa spuna cat mai curand multor mamici si tatici "eu te iubesc tare, tare mult! ce bine e la noi acasa! imi place in camera mea, e cel mai frumos si cel mai bine! vreau sa stai cu mine, sa te iubesc!".

Un an bun va doresc, cu asteptare scurta!

Cu drag,
Iridessa



Intr-adevar.......nu se mai intampla nimic spectaculos pe forum.......Multe fete noi urmand a trece prin procesul de atestare dar nicio mamica noua. Sper din tot sufletul ca anul acesta sa fie unul mult mai bun d.a.p.d.v.! La noi nicio schimbare......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui amaliaro

Buna fetelor cu suflet mare si plin de dragoste va citesc de mult timp ma inclin in fata voastra sunteti celemai speciale persoane de pe DC nici eu nu pot avea copii mei sunt la menopauza de la 26 de ani acum am 38 citind acest forum am gasit topicul cu ovocite donate si am zis sa incerc si am reusit sunt gravida cu gemeni fetita si baiat
Initial m am gandit la adoptie dar locuind in Grecia este foarte greu ,merg la o manastire aici Sf Irini Hrisobalandu este sfanta care ajuta femeile care isi doresc copii desi nu stiu numele voastre v am pus in rugaciuni si am aprins o lumanare pt voi stie DD la cine ma gandeam atunci ,am trait cu voi bucuri si tristeti si am zis sa va scriusa stiti ca cineva de departe se gandeste la voi si va tine pumni si trimite energie pozitiva catre voi
Va doresc din suflet ca anul asta sa fi se spuna mami si tati o meritati

amalia tsakoniati
14+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota



Multumim de ganduri bune! Sarcina usoara si nastere usoara!
Doamne-Doamne stie cel mai bine ce ne trebuie si daca nu ne pierdem nadejdea ajungem la capatul drumului cumva.
Si atunci cand ai ajuns la capat, cand un pui (mai mic sau mai mare) te strange in brate si iti spune mami drumul din spate nu mai conteaza, nu mai conteaza cat de greu a fost si ce obstacole ai avut de depasit.
Pana la urma acest drum ne ajuta sa ne cunoastem pe noi si pe cei din jurul nostru.
Poate fara acest drum nu am fi vazut ce puternici suntem.
Si daca nu am fi strabatut acest drum nu am fi fost oamenii care suntem azi.
Copiii nostri ne asteapta deja, trebuie sa avem nadejde in Dumnezeu si rabdare si insistenta.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

multumim amaliaro, ptr gandurile tale frumoase, avem nevoie de ele si ne bucuram de aceasta energie pozitiva! doamne-ajuta la toti iar tie sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

http://www.adoptiiromania.ro/images/custom/file/Anunt%20Dezbateri.pdf


Fetele care locuiesc in Bucuresti, va rugam sa va anuntati participarea si sa ne informati si pe noi ce s-a discutat. Eventual putem veni cu propuneri de discutii si sa le trimitem la ORA.
Ne dorim transparenta si informatii cat mai multe in procesul de adoptie , NUUUU??????

Mergi la inceput