M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Pai in lege spune clar: varsta copilului exprimata in ani(deci nu si ce e dupa virgula) de asta se considera 0-1 ani, ca fiind pana la 2 ani fara o zi...
Cat despre venituri si noua ne-au zis k putem duce acte cum k avem pamant si avem venituri agricole, k avem vaca, porci, gaini, k plantam cartofi sau ceapa. Si acolo putem trece cat si cum vrem noi, k nu poti spune exact ce fel de an va fi pt productie, cum nu poti estima exact cati bani dai pe medicamente sau pe imbracaminte....
Iar cu firma, nu cred k are importanta dc e pe castig sau pe pierdere, k banii st ai firmei, conteaza cat iti dai salariul...(Gabi cred k a intrebat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

"Voi, maimici care aveti copilasi mai mari de 2 ani cum v-ati descurcat in primele 3 luni de incredintare? ati lipsit de la servici atata timp continuu?"

Draga Aliaa, deoarece fetita noastra avea aproape 3 ani cand a venit acasa, nu am putut beneficia de CIC. Am aranjat sa lucrez de acasa in primele luni. Am avut noroc de sefi care inteleg ce este adoptia si ce important este pentru copil sa ii aiba aproape pe parintii lui cat mai mult timp posibil (sefii nu sunt din Romania, poate de aceea inteleg ) .

Am si plecat din cand in cand, in interes de serviciu, atat eu cat si sotul meu (nu amandoi deodata), dar am avut grija sa ii spunem micutei din timp ca vom pleca o zi-doua, ca vom veni inapoi acasa, la ea, ca o iubim mult. Si cat am fost plecati am vorbit cu ea la telefon, chiar daca la inceput ea nu vorbea prea mult, asculta si se bucura cand ne auzea.

Din septembrie merge la gradinita, asa ca are si ea serviciul ei , asa ca s-a mai rezolvat problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

mada, atunci e bine daca ati trecut si nu v-au spus ca asta ar fi un impediment.

imi raspund singura la intrebarile legate de cic si stimulent....am caut in lege intre timp. Vestea nu e roz, beneficiem de stimulent numai in cazul in care optam pentru CIC 1 an si ne intoarcem la munca inainte de a implini copilul 1 an. Deci daca copilul are 1-2 ani avem posibilitatea sa optam numai pt varianta cu CIC 2 ani , fara stimulent. Iar daca renuntam de tot la CIC de 2 ani nu primim stimulent pentru ca legea zice clar ca reintoarcerea la munca tb sa se faca inainte de a face copilul 1 an.
In schimb am gasit in lege legat de cand se acorda CIC si anume din momentul incredintarii in vederea adoptiei.

deci...inca o data discriminare intre mamele naturale si cele adoptive :(


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

toate sunt anapoda in tara asta .

valentina , eu am pfa si este sursa mea de venit ( nu in anul trecut cand am fost pe pierdere fiscala ) . dar am mai multe colaborari cu diverse firme . asta inseamna sa aduc adeverinta de la fiecare din ele .

iar cu porcul de la mama , ceapa etc cred ca e penibil , dar daca trebuie , o sa raspundem .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Gabi, stiu k e penibil, dar mi se pare penibil si sa ma intrebe cati bani dau e pe haine, pe mancare, pe medicamente, pe concedii.
Pai eu stiu dc ma imbolnavesc si de ce? Iar concediile...cand nu ai copii mergi in concediu, cand ai...poate nu mai mergi, poate mergi mai aproape, poate, multe altele...
Mai au sa ne intrebe la cate nunti mergem si cat cinstim...
Eu stiu ca sursa ta de venit e firma, k si sotul e la fel, dar au zis k nu are importanta firma,ci salariu cu care esti tu inregistrata, k din banii firmei tu iti dai un anumit salariu, k banii din gestiune nu st ai tai, ci ai firmei...eu nu ma pricep...
Da, cred k e bine sa duci adev de la toate firmele cu care colaborezi, probabil pe prestari servicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALIAA spune:

Iridessa, sa va traiasca fetita, iti multumesc de raspuns - ni s-a recomandat de la directie ca in cele 90 de zile sa stam cu copilul, noi si nu altii - nu bunicii, nu bona, nu altcineva. eu imi voi lua concediu fara plata, insa chiar 3 luni fara pauza nu stiu sigur daca voi putea, e tare nedreapta legea, sa nu te ajute cu nimic - dupa ce ca statul scapa de niste cheltuieli mari, niciun pic de ajutor sa poti sa creezi in primele luni acea incredere copilului ca nu va fi parasit si ca doar trebuie sa mergi la servici.

Tony - primul pas e sa intrebi, sa te interesezi - nu-ti fie teama, fiecare am parcurs acesti pasi,unele am mers mai departe, altele nu. Si da, exista riscuri, dar departe de cele la care poate te gandesti...riscul de a nu avea cu cine impartasi preaplinul de iubire si posibilitati pe care ti le-a dat Dumnezeu, riscul de a ajunge peste 10-30 de ani la concluzia ca puteai fi fericit si puteai face fericit un copil si n-ai facut-o, riscul de a te simti gol pe dinauntru, riscul de a lasa un suflet sa-si gaseasca singur o cale, cand l-ai fi putut ajuta cu tot ceea ce stii si simti, riscul de a te intreba peste ani de ce ai tot amanat, de teama, sa ai si tu un copil al tau, riscul de a nu deveni parinte, tot asteptand o minune...cand de fapt minunea e copilul adoptabil care e atat de aproape de noi, riscul de a nu fi indrumat niste pasi micuti in viata, desi ai avut toate conditiile sa o faci, riscul de a te uita in urma si a nu gasi o "investitie" sufleteasca dupa o viata intreaga. Riscurile la care poate se gandeste cineva in prima faza- cele legate de sanatate fizica si psihica, pt ca...atentie comportamentele nu se mostenesc.. acelea exista si la copiii biologici pe care ii poti avea cumulat cu probleme la nastere, etc,(ca sa nu zic ca fiecare dintre noi, adult fiind, ne mai putem inca lovi de asemenea nenorociri, fara a fi adoptati - nici noi nu putem da copiilor nostri, adoptati sau nu, garantia sanatatii, asa cum nici ei nu ne-o pot da noua. Dar ne putem ajuta reciproc) sunt pline din pacate spitalele de copii bolnavi, si nu sunt cazuri sociale. In plus,eu socotesc ca e pacat de Dumnezeu, cand noi (in mare parte cei care se pare ca nu putem avea copii proprii), fiind aproape unica speranta a acestor copii, ne intoarcem indiferenti la comoditatea vietii in doi, urmariti de teama de a nu da gres. M-am intins...dar asemenea mesaje m-au ajutat si pe mine candva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor si la multi ani!
va urmaresc de ceva timp(ani), va doresc cat mai multe incredintari si va multumesc pentru sfaturile pe care le-am gasit aici...noi azi incepem o etapa care nu e ceruta in procesul de adoptie tintit, adik semnam actele de la casa noastra....a durat ceva. urmeaza un an in care avem si datorii colaterale imprumutului si apoi sper sa facem dosarul, am inteles ca dureaza in jur de 2 luni pana la atestat, sau ma insel?
oricum e devreme sa tot intreb cine stie cum se mai schimba legea, dara daca ma apuca vreo pata in vreo zi ca acum depunem dosarul sa stiu(asa a fost si cu casa)....m-am trezit inr-o dimineata si am zis gata mergem la banca azi...si apoi toate au venit firecs, asa sper sa vina si copilasii nostri...
acum stiu ca intind coarda, dar daca eu scriu in dosar ca vreu un copil si exista adopatbili gemeni de exemplu poti fi anuntat de existenta lor?....cam atat sper sa nu va stresez cu intrebarile
va puuup si va doresc rasete de copii in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALIAA spune:

xdidi, ce bine ca va ganditi la adoptie! daca veti trece in dosar un copil, nu veti fi atestati decat pt un copil si deci va vor prezenta doar un copil, nu frati. Daca treceti 1-2 copii va vor fi prezentati frati, poate chiar mai mult de frati decat de copii singuri. Atestarea dureaza pana la 120 zile iar asteptarea de dupa...e greu de estimat cat va dura. O familie adopta cam in 1-2 ani de la obtinerea atestatului, desigur variaza de la un caz la altul, dupa noua lege e posibil sa se micsoreze durata medie. Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

alia merci de info, stiu ca perioada de dupa atestare e nelimitata, atestarea ma interesa...acum ce sa zic eu nu vreau doar un copil, eu am fost singura la aprinti si nu e foarte fain...insa pt inceput as vrea unul si daca are si fratior peste un an 2 m-as baga iarasi, insa daca sunt gemeni n-as vrea sa fie despartiti...stiu cat de empiric suna planul meu , insa asta e as facut in capul meu , din experientele voastre stiu ca realitatea e alta si numai Dumnezeu stie ce va fi.
noi suntem hotarati de mult cu adoptia insa mai avem de lamurit niste chestii si sper ca cei de la directie sa ne ajute cu sfaturi ....eu sunt chitita pe bebe , sotul zice ca lui i-ar placea si mai maricel 3-4ani...inca ma vad mama de bebe , poate si varsta mea ma face sa ma simt asa, dar timpul le rezolva pe toate...
mai avem de reglat niste chestii, adik daca acum as completa formularul ala de selectie nici nu stiu ce sa scriu???nu e ca atunci cand alegi masina, sa fie cu clima sau aer cond sau cu abs sau nu....ma depaseste asta
dar sper sa sedimentez tot pana purcedem, va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Atestarea dureaza 120 de zile, adica 4 luni.
Copiii, daca sunt frati, nu se despart. Deci nu ai cum lua initial unul din frati si dupa cativa ani, sa te gandesti sa ii iei si fratele ramas.
Se poate face asta numai in eventualitatea in care iei un copil si mama biologica a respectivului mai face unul pe care il lasa tot in sistem, tu te reatestezi in perioada in care acela e adoptabil si ai prioritate la el, avand in vedere ca deja il ai pe fratele lui. Dar... cam multe variabile ca sa se nimereasca.
Eu ma gandesc ca ai putea face asa: sa treci la sex M/F (nu conteaza sexul) si la varsta 0-4ani. Iata asa sunt cuprinse criteriile si ale tale si ale sotului. Mai departe... cum o vrea Dumnezeu.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput