M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Ca in Romania!!! Ma uitam mai devreme la stirile atotstiute despre copiii legati de patuturile din spital! Amaratii de ei!!! In loc sa le faca viata fericita, oferindu-le o familie cat mai repede, nenorocitii ii leaga de paturi. Mi se rupe sufletul cand vad ce se intampla in tara asta!!!
Eu si sotul meu ne dorim foarte tare un copilas care sa ne lumineze viata. Dar cand vedem ce anevoiaoasa este procedura de adoptie, parca ni se taie tot elanul. Insa speram ca in cel mai scurt timp sa fim si noi alaturi de un sufletel caruia sa ii oferim o viata mai buna si o copilarie fericita.
Daca aveti sfaturi, pareri, idei va rog sa ne ajutati.
Va multumesc,
Andre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Bine ai venit andre_e! Asteptare scurta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

este tare delicat cu copiii cu hidrocefalie . ei sunt in continua miscare , agitatie , tipa si exista riscul sa cada din pat . chiar inteleg pozitia lor . stiu ca in spital nu sunt oameni suficienti . la noi aveam la 100 de bolnavi , o asitenta pe tura de noapte , 2 asitente pe tura 2 si 6 asistente pe tura de dimineata . adica mult sub necesar .
cat despre familiile adoptatoare , majoritatea din noi ne dorim un copil sanantos , care sa creasca si sa nu necesite prezenta noastra in permanenta . noi avem in familie un var care are acum 34 de ani . saracul , de mic este asa si este cumplit . are nevoie de prezenta altcuiva chiar si pentru banalul drum pana la toaleta .

asadar , delicat subiectul .

Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Fetelor, mai povestiti pe aici care sunteti in acelasi stadiu cu noi, adica sa asteptam atestatul. Am dori tare mult sa vedem prin ce experiente ati mai trecut. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

esti bine venita andre. Ai putea incepe prin a citi din urma topicurile dedicate ca sa afli mai multe (eu asa am facut). Mai multe n-avem ce sa-ti spunem, suntem in aceeasi postura ca si tine: asteptare.

Cat despre acei copii legati de patuturi de la TV, nu cred ar trebui sa ne aruncam si sa gasim repede niste vinovati sau sa aratam cu degetul. Cati dintre noi viitori parinti adoptatori am adopta un copil cu probleme asa mari cum au acei copii?

Cred ca intalnirea a avut un mini ecou...macar vor aduce din nou in discutie concediul platit pentru parintii adoptatori...sa speram ca va avea si un final bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara, fetelor!
Andre, bine ai venit! Mult succes si Doamne ajuta sa vi se implineasca visul cat mai curand.
Printe, are dreptate: o varianta buna este sa citesti discutiile din urma. Sunt delicate, dar te vor incuraja...Mie mi-au folosit foarte mult, iar fetele au fost alaturi de mine si mi-am dat seama k nu sunt singura si am simtit ca sunt inteleasa....
De aceea le multumesc k exista si le iubesc pe toate.
Daca vrei, asteptam povestea ta...cum de ati ajuns la aceasca decizie:adoptia?Imi cer scuze dc am atis un subiect delicat pentru tine, dar mie mi-a facut bine sa ma descarc...daca nu vrei, nu spui.
Iar daca ai nevoie de ajutor, de sustinere,de o imbratiasare(chiar si virtuala), sa stii k ai ajuns in locul potrivit.
Fetelor, eu nu cred k toti acei copii legati au probleme de sanatate...
In plus, vreau sa va intreb: ati ascultat vreodata ce parere au cei din tabara adversa?(cei care isi abandoneaza copiii)
Stiti vreo parere de-a lor: de ce i-au abandonat, de ce ii dau, sau mai ales de ce nu sunt deacord cu adoptia?cum vad ei plasametul si adoptia?Ce scuze au ei pentru abandon, pentru lasatul copilului in spital,in padure, sau in locuri publice...?
Si oare ce parere au ei despre noi, cei care vrem sa adoptam....?
Va intreb doar din curiozitate?
Cred k am o curiozitate tampita, dar o am, nu stiu de ce...
Dar nu vreau sa stiu parerea voastra despre ce presupuneti voi k cred ei, k probabil aveti aceeasi parere ca si mine. Vreau sa stiu dc ati auzit voi parerea vreunuia....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Bun venit Andre ,bunul D-zeu iti va arata calea pe care sa mergeti .Daca inclinati spre adoptie aveti grantia ca mai devreme sau mai tarziu veti deveni parinti.
Clar ca nimeni nu isi doreste un copil cu,, probleme" ,dar cand il duci acasa nu ai garantia ca este sanatos ,depinde starea lui de fffoarte multi factori si stiti si voi in ce conditii se afla copilasii in centre sau la asistentii maternali asa ca numai o mana intinsa de la Maica Domnului ne ajuta sa avem copiii sanatosi.
Cat despre ce gandesc despre ,cei care isi abandoneaza copiii am inceput sa-i vad cu alti ochi (pe unii)pentru ca am aflat ca familia de unde este puiutul meu mai avea 6 copii acasa ,si a decis sa-l lase in maternitate pentru ca au realizat ca nu-l mai pot intretine,in schimb cei care tergiverseaza cu plasamentul si nu-i dau spre adoptie sunt de neinteles pentru ca clar acesti copii au viitorul ratat ,dar din pacate traim in Romania ,nu ne mai mira nimic din ce vedem sau auzim si ne luptam cu morile de vant.
Doamne ajuta tuturor sa va impliniti visul cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30
In plus, vreau sa va intreb: ati ascultat vreodata ce parere au cei din tabara adversa?(cei care isi abandoneaza copiii)
Stiti vreo parere de-a lor: de ce i-au abandonat, de ce ii dau, sau mai ales de ce nu sunt deacord cu adoptia?cum vad ei plasametul si adoptia?Ce scuze au ei pentru abandon, pentru lasatul copilului in spital,in padure, sau in locuri publice...?
Si oare ce parere au ei despre noi, cei care vrem sa adoptam....?
Va intreb doar din curiozitate?
Cred k am o curiozitate tampita, dar o am, nu stiu de ce...
Dar nu vreau sa stiu parerea voastra despre ce presupuneti voi k cred ei, k probabil aveti aceeasi parere ca si mine. Vreau sa stiu dc ati auzit voi parerea vreunuia....


valentina30 sunt foarte bune intrebarile tale si poate asa nu ne mai invinovateste nimeni ca si noi am contribuit la abandonul lor. Am sa fac referire doar la cazurile pe care le cunosc.
Am spus clar ca suntem o familie de adoptati( deci suntem mai multi)
Am sa revin cu mesajul mai tarziu fiindca acum i-mi face ficamea capul doaga , ca ea vrea sa invete la engleza





Mergi la inceput